Josef Váňa do třetí kvalifikace se silnou sestavou

Třetí kvalifikace 2018 se stala záležitostí Theophilose a vítězného No Time To Lose (vpravo) - foto: Jana syručková

V sobotu se na pardubickém závodišti odběhne třetí kvalifikace na Velkou pardubickou, kde nebudou chybět vítězové Velké z let 2017 a 2019.

Cena firmy Chládek a Tintěra - III. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou na 5800 metrů se odběhne pouhé dva týdny po druhé kvalifikaci. Proto se na jejím startu sejde pouhá sedmička koní. Ovšem o velká jména nouze rozhodně není.

Silné karty má především trenér Josef Váňa, který na start pošle trojici koní. Roli favorita zaujímá Theophilos (Bartoš), který uspěl v dramatické koncovce loňské Velké pardubické a na vítězné vlně pokračuje i v letošní sezóně. Vstoupil do ní totiž triumfem v první kvalifikaci, v níž se ocitl na čele už na Velkém anglickém skoku, a dlouho se zdálo, že tentokrát žádné drama nedopustí. O to se nakonec postaral dotírající Hegnus, jehož nápor odrazil rozdílem krku. K dalšímu úspěchu ho znovu poženou desítky hlasivek členů Dostihového klubu iSport-Váňa, jehož barvy reprezentuje.

Theophilos vítězí v první kvalifikaci před Hegnusem, Mazhilis sedmý, Direct Lagrange 11., Lodgian Whistle skončil na irské lavici

Na listině vítězů Velké pardubické nalezneme rovněž jméno No Time To Lose (Kratochvíl). Tréninkový kolega Theophilose v našem nejslavnějším dostihu zvítězil v roce 2017, kdy na hluboké dráze jako jediný předstihl francouzského hosta Urgenta de Gregaina. O rok později skončil ve Velké pardubické na pevnější půdě pátý a její loňskou edici pro zranění vynechal. Jeho letošní premiéra ale ukázala, že je zpátky ve formě. Mezi specialisty na krátké krosy pole dlouho uzavíral, ale v cílové rovině silným finišem vybojoval druhou příčku. Prodloužení distance o dva a půl kilometru mu rozhodně přijde vhod.

Třetí z Váňovi sestavy je Mazhilis (Kousek). Ten se sice nemůže pochlubit vítězstvím v českém překážkovém vrcholu, zato uspěl v tom italském. Před čtyřmi lety totiž ovládl Gran Premio Merano. Každopádně ani v Pardubicích už neplatí za nováčka, když v loňské Velké pardubické vybojoval čtvrtou příčku. Podobně jako Theophilos splnil kvalifikační podmínky už začátkem července, kdy diktoval tempo dostihu a v závěru se propadnul na sedmé místo.

Každopádně snadné to mít „Váňovci“ nemusí. Vždyť svěřenec Hany Kabelkové Talent (Liška) dosud startoval ve dvou kvalifikacích a vždy z toho bylo vítězství. Předloni v květnu na jeho štítě skončili i No Time To Lose a Theophilos, zatímco loni v září na něj nestačili znovu Theophilos a také Mazhilis. Mezi oběma zmíněnými dostihy přitom kvůli zdravotním problémům přes patnáct měsíců nestartoval. Ve Velké pardubické loni debutoval sedmým místem a sezónu bude teprve zahajovat.

Aktuální forma je otazníkem i u Lodgian Whistla (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové sice zamířil už do první kvalifikace, ale v ní ztratil jezdce už na páté překážce, tedy na Irské lavici. S takto dlouhou distancí tedy zkušenost nemá, je ovšem loňským vítězem Ceny Labe. Tento výsledek přitom před dvěma týdny získal na hodnotě. Tehdy totiž v Ceně Labe třetí Sottovento při své kvalifikační premiéře ztrácel jen krk na vítězného Ange Guardiana.

Zbylá dvojice může především překvapit. Zástupcem nastupující generace je Direct Lagrange (Čmiel), který první kvalifikaci po defenzivním průběhu dokončil na vzdáleném desátém místě. Kvality každopádně ukázal loňským bronzem v Ceně Vltavy. Naopak mezi veterány patří Catch Life (Odložil). Ten před třemi lety dokonce porazil Theophilose ve Velké mostecké steeplechase, ale právě dostihy po trávě jsou jeho parketou a pardubické oranice mu nechutnaly ani v dobách největší slávy.

16:00 - 6.dostih

Cena firmy Chládek a Tintěra

III. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

Stcc - cena NL - 5+ - 5800 m - 200 000 Kč

1 DIRECT LAGRANGE(FR), 7 tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

Loni třetí z Ceny Vltavy pojal první kvalifikaci hodně defenzivně a dokončil mimo hlavní dění. Teď by mohl víc závodit. Víc by mu sedla měkčí dráha.

2 TALENT, 9 tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0

Loni se na druhu vrátil po víc jak roční pauze a vítězstvím v poslední kvalifikaci navázal na své vítězství z roku 2018. Marcel Novák s ním ale na rozdíl od ostatních moc netaktizoval. Ve Velké pardubické skončil až sedmý. Tohle bude jeho první letošní start.

3 CATCH LIFE(ITY), 12 tr. Radim Bodlák, ž. Jan Odložil 70,0

Někdejší vítěz Velké mostecké už není v takové formě. V prvním letošním startu ve Varech ale nešel špatně a pak vyhrál v Bratislavě. Tamní konkurence ale není tak silná a naposledy tam neuspěl. Pardubický kros šel navíc před třemi lety.

4 NO TIME TO LOSE(GB), 11 j tr. Josef Váňa, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Vítěz Velké pardubické 2017 rok na to Theophila v kvalifikaci porazil. Pak ale přišly zdravotní problémy, díky nímž se loni ukázal jen jednou. Druhé místo za Ange Guardianem ale nebylo špatné. Letos se stejným umístěním uvedl před měsícem, když 2 míle pro něj určitě byly krátké.

5 LODGIAN WHISTLE, 7 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

Loňský vítěz Ceny Labe se představil v první kvalifikaci, na irské lavici ale ztratil jezdce. Tady ho poprvé prověří ti nejlepší z Velké pardubické.

6 THEOPHILOS(FR), 10 tr. Josef Váňa, ž. Josef Bartoš 70,0

Loňský vítěz Velké pardubické vstoupil do sezóny vítězně v první kvalifikaci. Ukázaná forma z něj dělá favorita i tady.

7 MAZHILIS(FR), 11 tr. Josef Váňa, ž. Jiří Kousek 70,0

Někdejší vítěz Gran Premia Merano se úspěšně etabloval na pardubické krosy a loni byl ve Velké pardubické čtvrtý. Před první kvalifikací bylo vidět, že by potřeboval nějaké to kilo dolů. Po ofenzivním průběhu v závěru zeslábl. Start v nohách ho tu ale může vrátit mezi nejlepší.

Tipařův verdikt: V dostihu vypadá nejlépe trio Josefa Váni. THEOPHILOS ukázal formu už při prvním startu a potvrdil svůj úspěch ve Velké pardubické. No Time To Lose ji už ale také vyhrál a teď mu přijde vhod návrat na dlouhou distanci. Mazhilise může zvednout start v nohách, minule zeslábl až v závěru. (ob)

Tip: Theophilos – No Time To Lose – Mazhilis

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2 Theophilos, 2,5 No Time To Lose, 5,5 Talent, 8,5 Lodgian Whistle, 10 Mazhilis, 30 Direct Lagrange, 35 Catch Life

Fortuna: 2 Theophilos, 3 No Time To Lose, 5 Talent, 9 Lodgian Whistle, Mazhilis, 35 Direct Lagrange, Catch Life