Josef Váňa se čtyřkou do Velké
Nejúspěšnější trenér Velké pardubické Josef Váňa vysílá do překážkového vrcholu sezóny čtyři své svěřence.
Josef Váňa připravil rekordních 10 vítězů Velké pardubické a jeho svěřenci patří pravidelně k těm nejlepším. Loni byl ale nejlepší až šestý Ange Guardian, letos by si jistě přál lepší umístění. Do Velké pardubické vysílá čtveřici svěřenců. „Nemůžu říct, který z nich je ten nejlepší. Všichni jsou dobře připraveni a mají šanci uspět,“ říká o nich Josef Váňa.
Ange Guardian startoval ve třech předešlých ročnících. Nejlépe zaběhl napoprvé. Kdy byl druhý za Charme Lookem. Další sezónu začal kvůli zranění později. Ve Velké byl pátý, na hluboké půdě ale dost ztrácel. Loni byl přes sezónu ve výborné formě. Vyhrál přesvědčivě dvě kvalifikace a v té první prohrál jen těsně. Před poslední překážkou Velké pardubické měl všechny šance, ale v rovině neukázal žádné zrychlení a skončil šestý. Vznikly tak jisté pochybnosti, zda mu délka 6900 metrů nedělá problémy.
Tehdy byl v jeho sedle Jiří Kousek, který s ním slavil úspěch i v Úvodní cross country Koroka. Kvůli zranění však musel vynechat část sezóny a v dalších startech přenechat jeho sedlo Marcelu Novákovi a Lukáši Matuskému. První s ním porazil Sztorma v červnové kvalifikaci, s druhým jednoznačně ovládl kvalifikaci v srpnu, kde za sebou nechal stájového kolegu a vítěze Velké pardubické 2017 No Time To Lose, který bohužel kvůli zranění startovat nebude.
Ange Guardian se tedy nacházel během roku ve stejně dobré formě jako loni a byl opět králem kvalifikací. Takovou pověst měl také před lety Trezor, který však nikdy ve Velké pardubické neuspěl. I u Ange Guardiana jsou pochybnosti, zda délka Velké pardubické neleží za hranou jeho distančního optima. Zvlášť když letos se očekává měkčí dráha než loni.
„Jirka Kousek je zkušený jezdec. Kvůli němu pojede jen Velkou a nebude riskovat zdraví v ostatních dostizích. Koně dobře zná a dokáže ho zajet co nejlíp. Ostatní by si na ně měli dávat bacha,“ říká Josef Váňa.
Ange Guardian poráží Sztorma v červnové kvalifikaci. Zarif dokončil čtvrtý
Theophilos zpočátku běhal i díky svému temperamentu kratší dostihy. Dvakrát byl druhý v Poplerově memoriálu, dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase v Lysé. Loni ale dokázal dobře zaběhnout i v kvalifikacích. V té srpnové ho porazil jen těsně No Time To Lose. V samotné Velké nakonec kvůli nemoci nestartoval.
V stup do sezóny neměl dobrý. Nastoupil hned na start první kvalifikace, která se běžela v těžké oranici a před vbíháním na travnatý ovál ho Josef Bartoš zastavil. Josef Váňa mu pak naordinoval lehčí cestu. Nechal ho proběhnout v Červnová cross country Válečníka, kde držel krok s dvoumílovými specialisty a prohrál jen s Medicem. V srpnu pak suverénně ovládl Cenu Perána na 5200 metrů. Kvalifikaci splnil na poslední chvíli v září. Ve zpočátku hodně taktickém dostihu ho držel Josef Bartoš vzadu a seběhl s ním až konec, kterým se dostal na druhé místo za Talenta a před stájového druha Mazhilise.
Zpočátku hodně pomalý dostih tak opět neodkryl pochybnosti o jeho vytrvalosti. Ani možná měkčí dráha by mu neměla hrát do karet. Té se obává i jeho jezdec Josef Bartoš: „Hodně rád ho jezdím. Je to ideální typ koně k mé vyšší postavě. Třídu má, otázkou je distance. Co jsem ho zažil, přál bych si pevnější půdu. Kdyby bylo měkko, jako když vyhrál No Time To Lose, to by pro něj vůbec nebylo.“
Josef Váňa se víc obává jeho temperamentu. Minule Theophila vyděsila světelná tabule v paddocku.
„Bude důležité, aby to zvládl psychicky. Přes zdravotní prohlídku, po paddock a slavnostní přehlídku. Nějak to uděláme, aby si s tím poradil. Jinak je to hodně dobrý kůň a má všechny šance uspět.“
Theophilos ovládl Cenu Perána. Zarif skončil až šestý
Mazhilis je nováčkem na pardubických krosech a menší zkušenosti mu můžou chybět. Seznámil se s nimi až na konci loňské sezóny druhým místem v menším dostihu. V minulosti ale patřil mezi výborné steeplery. Před třemi lety měl nejlepší sezónu, kterou završil vítězstvím v Gran Premio Merano. Tehdy na měkké dráze ukázal, že má v sobě dostatek vytrvalosti, která se mu dnes může hodit. Další sezónu patřil opět v Itálii k nejlepším, ale v Gran Premiu skončil s odstupem pátý, když Josef Váňa avizoval, že se z dostihu nevrátil v pořádku. Následovala také roční pauza, po níž se Mazhilis vrátil na dráhu loni na podzim, nebyl ale ve své obvyklé formě.
Ani prvním startem v sezóně nijak neuchvátil, když prohrál souboj s Waikitou na 4300 metrů. V dalším startu ale dlouho odolával Evženovi, který je velkou nadějí překážkových dostihů. Tím ukázal, že se na pardubických krosech chytá a logická byla jeho účast v poslední kvalifikaci. Tam mu jistě nesedl pomalý úvod, šel dost na jistotu a udělal menší chybu na Velkém anglickém skoku. Skončil na třetí příčce za Talentem a finišujícím Theophilem. Předvedl ale svůj táhlý závěr, který může být v rychleji rozjetém dostihu daleko nebezpečnější. Výrazné zrychlení totiž nemá a své soupeře musí spíš utahat. S Janem Kratochvílem se může pokusit o historické double, kdy by k svému triumfu v Gran Premio Merano přidali i ten ve Velké pardubické.
„Mazhilis sice takhle dlouhý dostih nikdy nešel, ale s vytrvalostí by neměl mít problém. Gran Premio v Meranu vyhrál na hluboké dráze,“ konstatuje Josef Váňa.
Mazhilis třetí v poslední kvalifikaci za Talemtem a finišujícím Theophilosem
Zarif již startoval ve Velké pardubické pětkrát. Nejhůře skončil napoprvé šestý, přestože si velmi dobře vedl v kvalifikacích, kde byl dvakrát druhý. V dalším roce skončil po diskvalifikaci Nikase druhý, třetí příčku přidal o rok později a v posledních dvou ročnících dokončil na čtvrtém místě.
Loni al neměl problém před startem ve Velké vyhrát i s nejvyšší váhou Cenu Peruána. Letos v ní skončil až šestý, když na vítězného Theophila ztrácel 17 délek. Ani jeho start v červnové kvalifikaci nebyl přesvědčivý. Tehdy celý dostih odtáhl, ale na závěr Ange Guardiana a Sztorma nenašel odpověď a skončil čtvrtý. Byl to ale jeho první start v sezóně.
Přestože nevypadá v takové formě jako v minulých letech, Josef Váňa ho neodepisuje: „Zarifovi by měkká půda měla vyhovovat. Tak špatně letos nechodil. Určitě bych ho neodepisoval. Thomas Boyer ho jel již v roce 2014 a byl s ním v kvalifikaci druhý.“
Čtvrté místo Zarifa v loňské Velké pardubické. Ange Guardian stačil na šesté místo
Tipsport – Nejlépe umístěný kůň Josefa Váni
2,25 Ange Guardian, Theophilos, 5 Mazhilis, 8 Zarif
Vítězové Velké pardubické trénovaní Josefem Váňou
2017 No Time To Lose
2011 Tiumen
2010 Tiumen
2009 Tiumen
2008 Sixteen
2007 Sixteen
2006 Decent Fellow
2001 Chalco
1997 Vronsky
1996 Cipísek
(Ondřej Blahník)