Jubilejní 100. České derby v netradičním termínu
V neděli se ve Velké Chuchli odběhne již po 100. vrchol sezóny tříletého ročníku. Letos netradičně až začátkem září.
Mezi vrcholy dostihové sezóny patří každoročně České derby (Gr.3, 2400 m). Jeho čas obvykle přichází koncem června, ale koronovirová situace zapříčila, že byl jeho termín posunutý o dva a půl měsíce. V neděli se každopádně na závodišti v Praze – Velké Chuchli odběhne jeho jubilejní 100. ročník, v němž se šestnáct tříletých hřebců a klisen utká o celkovou dotaci dva milióny korun.
Favoritem dostihu je slovenský Opasan. Svěřenec Jozefa Chodúra totiž zásluhou mohutné koncovky lehce ovládl dva derby trialy. Nejprve uspěl koncem května v Karlových Varech, kde měl na nejlepšího ze soupeřů náskok 3 a ½ délky, a před sedmi týdny zvítězil v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Jeho cílem procválal dokonce s náskokem 5 délek na druhého Rusela. Do jeho sedla se znovu vyhoupne Radek Koplík, který ho dosud vedl třikrát, a společně mají stoprocentní bilanci. Od rozdělení federace se v Českém derby zrodil jediný slovenský úspěch, o který se před dvaadvaceti lety postaral Temirkanov.
Opasan vítězí v Memoriálu Judr. Otakara Frankenbergera před Ruselem a Cote Jardinem
Dlouho platil za jasného lídra ročníku Rate. Svěřenec Čestmíra Olehly do této role pasoval už loňský suverénní triumf v Gerschově memoriálu, na který letos navázal úspěchy v Memoriálu profesora Václava Michala a především v klasické Velké jarní ceně. Na vytrvalecké distanci se poprvé představil ve Velké červnové ceně, v níž poznal první českou porážku, když stačil pouze na třetí místo. Neměl ovšem ideální průběh a nosil o 1,5 kila více než soupeři. V jeho sedle střídá letošního stálého partnera Milana Zatloukala ve Španělsku působící Václav Janáček, který České derby už dvakrát vyhrál, ale naposled se mu to podařilo před dvanácti lety.
Rate vítězí ve Velké jarní ceně před Zariyannkou
Mezi šancové koně patří také přemožitelé Rata z Velké červnové ceny. V ní si druhým místem zajistil vstupenku do derby Swinging Thomas (Verner), ale ještě lepší závěr předvedl srbský odchovanec Markoni LP (Foret). Svěřenec Václava Luky těžil ze skutečnosti, že se řada jeho soupeřů „vystřílela“ už v lahovickém oblouku. Každopádně vyběhl čas 2:18,85 a statistiky prozrazují, že pouze osm koní zvítězilo v hlavní předzkoušce derby v čase pod 2:20, přičemž hned šest jich svůj úspěch zopakovalo ve vrcholu sezóny. Před rokem tato statistika vypadala ještě lépe, ale rekordman Velké červnové ceny Angkor Wat skončil v derby „až“ druhý.
Markoni LP vítězí ve Velké červnové před Swninging Thomasema a Ratem
Na startu bude trojice klisen, z nichž do okruhu favoritů patří dvojice nejlepších z Oaks. To se letos odběhlo výjimečně před derby a roli favoritky v něm splnila Zariyannka (Lukášek). Její kariéra je unikátní, protože všechny životní starty absolvovala v klasických dostizích. Postupně skončila čtvrtá v Jarní ceně klisen, druhá ve Velké jarní ceně a poté přišel zmíněný úspěch v Oaks. Připravuje jí bratr Opasanova žokeje Radka Koplíka Zdeno Koplík. V Oaks jí byla jedinou soupeřkou Zariyannky Vivienne Wells (Pietsch), která jí po aktivním průběhu nakonec podlehla o ¾ délky. Podle turfové terminologie je německým hostem, což je určeno místem tréninku, ale připravuje jí český trenér Bohumil Nedorostek pro českého owner-breedera Daniela Touška.
Zariyannka poráží Vivienne Wells v Oaks
Trenérským rekordmanem Českého derby je sedmkrát vítězný František Holčák. Jeho šancí na další zásah je Troop Commander (Šmida), který loni startoval v Irsku, kde jednou zvítězil a dosáhl na slušný rating 81 liber. Ve Velké jarní ceně skončil i kvůli kolizi po startu šestý, ale ve slovenské analogii dostihu ukázal rostoucí formu, když jeho závěru o pouhý krk odolala vítězka Jarní ceně klisen Eternity. Na vytrvalecké distanci se představí poprvé.
Dvojici svěřenců pošle na start trenér Miroslav Nieslanik. Stájová jednička Jan Rája povede mezi špičkou ročníku pravidelně umísťovaného Joganvilla. Ten ve Velké červnové finišoval čtvrtý i díky tomu, že Beysim Frhanov v sedle Francimora (Liška) závěrečné metry vypustil. Lepším z Nieslanikova dua ovšem může být Rusel (Palík), který navzdory ujetému sedlu finišoval druhý ve Frankenbergerově memoriálu. V něm se za ním na třetím a čtvrtém místě seřadili Cote Jardin (Chaloupka), který následně ve Velké červnové ceně doplatil na přílišnou aktivitu, a Polish King (Souza). Sedmý pak ve „Frankenbergerovi“ skončil Renasi (Vyhnálek), jenž je jediným zástupcem českého chovu.
Tréninkovou kolegyní Markoniho LP a třetí klisnou v poli je Fraga (Florian). Loňské vítězce Ceny zimní královny se ovšem poslední dva starty nepovedly. Naopak díky zlepšení v posledním startu na startovní listinu proklouzli Armitago (Línek) a Kenshibu (Havelková). Oba se minule shodně představili v konkurenci starších soupeřů. Armitago finišoval na pátém místě v Ceně města Karlovy Vary, zatímco Kenshibu stejnou příčku vybojoval v mostecké Velké letní ceně. Ta se odběhla před pouhými čtyřmi dny, takže na start půjde po týdenní pauze.
Řekli nám:
Václav Luka, trenér Fragy a Makoniho LP: „Přál bych si korektní poctivý dostih, aby se ukázalo, kdo jak na tom je. Pro mě jsou favority Opasan, Zoriyannka a Rate. Fraga se ukazuje dobře v práci, ale na dráze dvakrát zklamala. Minule šla ze špice, naháněli jí koně, nebyl to pro ni dobrý dostih. Marconi LP se v práci nevydá, proto mě v předzkoušce překvapil. Ve Velké jarní i červnové ale podal dobrý výkon. Oba koně jsou na tom dobře, tak uvidíme.“
Zdeno Koplík, trenér Zariyannky: „Zariyannka je na tom stále dobře. Ať se bude dostih odvíjet jakkoli, dokáže předvést finiš z rychlého i pomalého tempa. Tomáš Lukášek ji zatím sice nejel, ale chodí k nám jezdit a jel jí v poslední práci. Bude to hlavně o štěstí.“
Jan Rája, asistent trenéra Rusela a Joganvilla: „Rusel i Joganville jsou na tom oba podobně a těžko je porovnávat. Ruselovi sedlo, že absolvoval předzkoušku dřív. Je to takový pohodář, který chodí koncem. Vypadá, že je na tom přeci jen o trošku líp než Joganville, pro něhož byla červnová přeci jen trochu blízko derby. Ten je dostihu je flexibilní a poradí si s každým tempem.“
Čestmír Olehla, trenér Rata: „Rate je nachystán dobře. Oproti Velké červnové bychom chtěli klidnější průběh. V jeho sedle bude tentokrát Václav Janáček. Startuje z jedenáctého boxu, tak by neměl být problém ho někde usadit.“
František Holčák, trenér Troop Commendera: „Nemá to vyzkoušené, ale podle práce by s distancí neměl mít problém. V práci chodí s Darkolvou a Arcturusem, takže nějaké porovnání mám a měl by zaběhnout dobře.“
Bohumil Nedorostek, trenér Vivienne Wells: „Líbí se mi v práci, jsem s ní spokojen. Bude záležet na průběhu dostihu, je tam Opasan, Zariyannka, ale myslím si, že by i v této konkurenci měla opět dobře zaběhnout.“
Jiří Chaloupka, trenér Cote Jardina: „Minule se mu nepovedl přípravný dostih. Myslel jsem si, že dostih bude pomalejší, proto jsme šli zepředu, ale neměl v dostihu klid. Nepoměřili jsme tak jeho aktuální formu z ostatními, ale víme, že teď vodit nechceme. Jinak v práci na tom je stabilně dobře.“
17:00 - 7.dostih
100. České derby
R - cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč
1 JOGANVILLE(FR), 3 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Jan Rája 58,0
S distancí by si poradit měl, když ve Velké červnové navzdory posunu v závěrečném oblouku vydržel se silami až do cíle. Mezi špičkou se pravidelně umísťuje už od loňské sezóny, ale na nejlepší mu vždy něco schází. Zřejmě mu schází trocha třídy.
2 POLISH KING(IRE), 3 s tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Renato Souza 58,0
Ve Frankenbergerově memoriálu si s delší distancí poradil slušně, přestože byl chtivější a matka i všichni byli sprinteři. Za distancí každopádně ztrácel. Na vině mohlo být, že byl na bariéře osamocen, přesto další metry navíc vypadají jako problém.
3 FRAGA(IRE), 3 tr. Václav Luka, ž. Adam Florian 56,5
Třídu ukázala loni i při vstupu do sezóny, ale poslední dva starty byly zklamáním. Ve VJC neměla světlý moment, zatímco v Oaks začala aktivně, ale přes zvolnění na protilehlé rovině jí sily došly už v oblouku. Mateřská strana rodokmenu napovídá, že s distancí si může poradit, ovšem poslední formy důvěru nebudí.
4 TROOP COMMANDER(IRE), 3 tr. František Holčák, ž. Zdenko Šmida 58,0
Třídu ukázal už loni v Irsku, kde získal rating 81 liber. Ve VJC doplatil na kolizi krátce po státu. Ve slovenské analogii dostihu ale ukázal zlepšení, když mu vítězná Eternity odolala jen rozdílem krku. Projev i mateřská strana rodokmenu napovídají, že na delší distanci může v progresu pokračovat. Koneckonců trenér umí koně nachystat na derby.
5 COTE JARDIN(FR), 3 tr. Jiří Chaloupka, ž. Jiří Chaloupka 58,0
Ve Frankenbergově memoriálu předvedl pěkný závěr, přestože bočil k vnější bariéře. Ve Velké červnové šel ze špici a doplatil na to, že mu klidný dostih nedopřál Zoheyr. Tehdy nastoupil s beránkem, který teď hlášený nemá. Vytrvalosti má v původu spoustu a s klidným průběhem může finišovat pro dotaci.
6 ZARIYANNKA(IRE), 3 tr. Zdeno Koplík, ž. Tomáš Lukášek 56,5
Všechny tři životní starty absolvovala v klasikách. Ve VJC její finiš nestačil pouze na Rata. Její rodiče byli sice maximálně mílaři, ale i protože v průběhu dostihu dokáže relaxovat na konci pole, v Oaks při premiéře na vytrvalecké distanci zvítězila. Jde stále nahoru a vypadá jako největší soupeřka pro Opasana.
7 KENSHIBU(IRE), 3 tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 58,0
Od VJC nastupuje bez stínidel, a i proto v dalších dvou startech ukázal více. Spíše než výrazný progres v nich ale ukázal návrat k loňské formě, když v Irsku dosáhl na rating 73 liber. Do absolutní špičky mu ale stále něco schází, a protože vyběhl už třináctkrát, potřebné zlepšení se čekat nedá. Na start navíc půjde po pouhém týdnu.
8 FRANCIMOR(IRE), 3 tr. Helena Vocásková, ž. David Liška 58,0
Je polobratrem trojice black-type koní, kteří vyběhly nejlepší formy na distancích 2000, 2700 a 2800 metrů. S přechodem na delší distance tedy předvedl očekávaný progres. Ve Velké červnové skončil pátý navzdory špatnému průběhu. Vyjížděný byl totiž už v oblouku, v závěru zůstal na bariéře osamocen a navíc jeho jezdec před cílem položil ruce. S kvalitnějším jezdcem by měl ukázat více.
9 SWINGING THOMAS(GER), 3 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Verner 58,0
Před sezónou patřil k výrazným derby adeptům, když ukázal jistou třídu a matka i nejlepší z polosourozenců zvítězili ve vytrvaleckých black-type dostizích. V úvodu sezóny ale doplácel na horší ovladatelnost. Už v Mnichově ovšem ukázal zlepšení a do derby se kvalifikoval stříbrem ve Velké červnové. Aby bojoval o nejvyšší příčky, bude potřebovat další zlepšení.
10 VIVIENNE WELLS(FR), 3 tr. Bohumil Nedorostek, ž. Alexander Pietsch 56,5
Patří ke koním, o jejichž vytrvalosti nelze pochybovat. Že má i třídu, ukázala v červencovém Listed v Hoppegartenu, kde ztrácela 9 a ¼ délky na vítěze. V Oaks naběhala metry navíc, přesto byla jedinou soupeřkou pro Zariyannku, které podlehla o ¾ délky. Na rozdíl od největších soupeřů je tempařkou a vpředu by měla vydržet až do cíle.
11 RATE(FR), 3 tr. Čestmír Olehla, ž. Václav Janáček 58,0
Vítěz VJC vysokou třídu ukazoval už jako dvouletý. Původ má sice jednoznačně vytrvalecký, ale od prvních startů se prezentuje chtivějším projevem. Na to doplatil ve Velké červnové, v níž po startu cválal do volného prostoru a usadil se až u „čtrnáctky“. Přesto nepodal špatný výkon, když nosil o 1,5 kg více než soupeři. S multišampiónem v sedle stále patří mezi šancové koně.
12 MARKONI LP(SRB), 3 j tr. Václav Luka, ž. Petr Foret 58,0
Je vítězem Velké červnové, ale na jeho úspěchu měl výraznou zásluhu průběh dostihu. V závěrečném oblouku se totiž jeho aktivnější soupeři dost naháněli, zatímco Markoni LP jejich tempo neakceptoval, z čehož profitoval v cílové rovině. Vzhledem ke specifické sezóně navíc řada koní hlavní derby trial vynechala, když dali přednost Frankenbergerově memoriálu nebo Oaks.
13 RUSEL(FR), 3 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Jiří Palík 58,0
I když kvalitu ukázal už dříve, výrazně si o pozornost řekl především stříbrem ve Frankenbergerově memoriálu, ve kterém přišel se silným závěrem. V cílové rovině mu přitom komplikovalo situaci ujeté sedlo i bočící Cote Jardin, který ho vytlačil až k vnějšímu okraji dráhy. 200 metrů navíc je plusem, když na derby distanci už zvítězil. Znovu tedy může zamířit vysoko.
14 ARMITAGO(FR), 3 tr. Jozef Piruch, ž. Jaroslav Línek 58,0
Dříve býval chtivější, ale v Ceně města Karlovy Vary se na konci pole nikam nehnal a v konkurenci kvalitních starších soupeřů finišoval pátý. V oblouku přitom podklouzl a jeho jezdkyně na chvíli ztratila třměn. Tady se každopádně bez dalšího progresu neobejde a další prodloužení distance nevypadá jako plus.
15 OPASAN(IRE), 3 tr. Jozef Chodúr, ž. Radek Koplík 58,0
Lehce vyhrál dva derby trialy – konkrétně ten první ve Varech a Frankenbergerův memoriál. Ukázal tedy vytrvalost i třídu, když zvlášť posledně měl velké rezervy. Vysoké číslo je sice mínusem, ale protože chodí zezadu, výraznou komplikaci nepředstavuje. Tou by mohlo být případné pomalé tempo, každopádně je hlavním adeptem na vítězství.
16 RENASI, 3 tr. Radek Holčák, Daniel Vyhnálek 58,0
Majitel kvalitního českého původu jde postupně nahoru. Pokud má uspět, musí v tomto trendu pokračovat. Ve Frankenbergerově memoriálu sice zaběhl slušně, když na třetího Cote Jardina ztrácel 2 a ½ délky, ale pořád ho porazila čtveřice nynějších soupeřů.
17 SPARTICO(GER), 3 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Pavlína Filipová 58,0 – NÁHRADNÍK
V karlovarském derby trialu finišoval podél bariéry pro třetí místo. Poté ale dva a půl měsíce nestartoval, a i když před Velkou červnovou zanechal v paddocku dobrý dojem, jejím cílem proběhl až jako osmý. Start v nohách ho každopádně může zvednout.
Tipařův verdikt: Letošní derby má poměrně jasného favorita v OPASANovi, který ukázal třídu i vytrvalost, přičemž v obou letošních startech zvítězil s rezervami. Ty může mít také Zariyannka, protože zatím vyběhla pouze třikrát a stále jde nahoru. Podobně jako v Oaks by od ní neměla být daleko Vivienne Wells. V hlavním derby trialu, kterým je Velká červnová cena, zvítězil Markoni LP, ale za svůj úspěch vděčí i předčasné aktivitě soupeřů. První českou porážku tehdy poznal Rate, ovšem patřil ke koním, kteří neměli ideální průběh, takže ho po prvním negativním startu nelze opomíjet. Rusel sice do okruhu favoritů nepatří, ale před jeho finišem se musí mít všichni na pozoru. (jf)
Tip: Opasan – Zariyannka – Rusel – Rate - Vivienne Wells
Tipsport: 2,75 Opasan, 5,5 Rate, 7,77 Zariyannka, 10 Markoni LP, Vivienne Wells, 12 Swinging Thomas, Troop Commander, 25 Rusel, 30 Joganville, 33 Cote Jardin, Francimor, 55 Armitago, Fraga, Polish King, 100 Renasi, 150 Kenshibu, Spartico
Fortuna: 2,85 Opasan, 5,5 Zariyannka, 7 Rate, 8 Vivienne Wells, 12 Markoni LP, 13 Swinging Thomas, 14 Troop Commander, 20 Rusel, 22 Francimor 30 Joganville, 35 Cote Jardin, 50 Fraga, Polish King, 60 Armitago, 100 Renasi, 120 Kenshibu, 140 Renasi
Vyběhnuté známky účastníků derby v minulých startech
U koní, kteří loni nebyli v českém tréninku, jsou v minulé sezóně hodnoceny pouze starty v Česku a na Slovensku.
Historie:
Letos se odběhne 100. ročník Českého, dříve Československého derby. První ročník vyhrál v roce 1921 Boxerl s Jakobem Vinzenzem.
Nejúspěšnějším žokejem byl Vlastimil Smolík, který vyhrál Československé derby celkem šestkrát (1980, 1981, 1986, 1989, 1990, 1991). Pět vítězství měli na svém kontě žokejové Josef Šach (1949, 1957, 1961, 1963, 1975) a František Huleš (1958, 1965, 1969, 1974, 1976).
Nejúspěšnějším trenérem je František Holčák, který připravil sedm vítězů (1992 Barbakan, 1996 Glowing, 1999 Ray Of Light, 2001 Tribal Instinct, 2009 Age Of Jape, 2012 Kadyny, 2013 Mister Aviation). Šest vítězství získal František Vítěk a Jaroslav Mašek.
Rekord dostihu drží z roku 2010 Talgado s časem 2:28,46
Loňský ročník vyhrál Pacific Hill s Jiřím Palíkem, kterého pro stáj Monte Negro připravil Radek Holčák.
(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)