Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kam zamíří Classa po vítězném hattricku?

Kam zamíří Classa po vítězném hattricku?
Classa s Lucií Fialovou vyhrála Memoriál Josefa Dolejšího - foto Andrea Zavadilová

Ani ve třetím letošním startu nenašla Classa přemožitele a vyhrála ve Varech Memoriál Josefa Dolejšího.

Analýza Ondřeje Blahníka

Memoriál Josefa Dolejšího (I. kat., 2000 m)

Na rozdíl od vyspělých dostihových zemí, nemáme aktuálně žádný vrchol na středních tratích. Memoriál Josefa Dolejšího patří k hlavním střetnutím na distanci 2000 metrů, jeho dotace je však jen 135.000 korun.

CLASSA (3,5:1) vyhrála 8 z 11 životních startů. Běhat začala ve třech letech a vyhrála všechny čtyři starty včetně Slovenského Oaks a Memoriálu Harryho Petrlíka. Do loňské sezóny sice vítězně nevstoupila, ale stájí procházela nějaká viróza. V bratislavské Ceně Pat’s Music už porazila Zariyannku. Následně to neúspěšně zkusila v berlínském Listed a mezi elitou našich mílařů ve Velké ceně Prahy byla pátá. Míle je na ni krátká, přesto hned v prvním letošním startu vybojovala prvenství v Ceně Nory Jeane. Těsné bylo i vítězství v Letní ceně klisen na 2000 metrů, ale roli favoritky splnila, proto ji stejná úloha čekala i teď. Opět si s ní poradila a získala třetí vítězství v řadě.

Odskakovala z prvního boxu, ale není tak rychlá, proto se záhy propadla za střed pole. Do roviny však nevbíhala tak vzadu jako ve Velké letní ceně. Lucie Fialová ji v rovně vytáhla z poza hradby bojujících klisen, atakovala Sparkle Shout a v cíli byla o krk dříve.

Ani jedno z jejích letošních vítězstvích nebylo lehké, vždy ale ukázala, že je bojovnice. Její optimum je 2000, možná i 2200 metrů. Na této distanci ale u nás do konce sezóny moc možností nemá. V úvahu přichází Velká letní cena v Mostě, její dotace je ale jen 150.000 korun a realizační tým okolo trenéra Václava Luky a majitele Martina Bláhy by si zřejmě přáli posun do většího dostihu. „Classa má teď zřejmě tři možnosti. Velkou letní cenu v Mostě nebo jí můžeme vybrat black type dostih, ale to už jsme s ní zkoušeli. Možná nejpravděpodobněji vypadá možnost jejího startu ve Westminster Freundschaftspreis ve Varšavě. To je dostih na 2000 metrů o 126.000 zlotých, tedy po přepočtu asi 700.000 korun,“ říká manažer Luka Racing Tomáš Janda.

 

CLASSA

byla zakoupena prostřednictvím Janda Bloodstock za 9.000 liber

na Tattersalls October Yearling Sale.

 

Sparkle Shout (12:1) letos vyhrála jedničkový handicap v Mostě a když se ve Zlatém poháru snažila stíhat tempo Royal Righta, chytli jí soupeři až těsně před cílem. 2400 metrů je trochu nad jejím optimem, proto překvapilo, že do dostihu odskakovala v tak vysokém kurzu. S karlovarskou dráhou má dobré zkušenosti, když tu byla před dvěma lety druhá v Oaks a loni byla v Memoriálu Josefa Dolejšího třetí za výbornými Rex Of Thunderem a Australienem. Otazníkem byl možná vnější box při startu do oblouku, ale Petr Foret si s tím poradil dobře a usadil ji na optimální čtvrté pozici. Výhodný náskok na Classu sice nestačil, ale bojovala statečně.

Sagar (8:1) potvrdil, že letos v 8 letech má stále dobrou formu. V průběhu dostihu se ocitnul možná příliš vzadu, ale nakonec hezkým finišem bral třetí místo, když oproti prvním dvěma neměl přídavek 1,5 kg.

Zklamáním bylo až šesté místo Whirl Wind Girl, která v Letní ceně klisen bojovala s Classou. Při startu z vnějšího boxu však neměla tak klidný průběh. Před ní skončil Americal Charlie, který se na protilehlé straně posunul z poslední na druhou pozici, a Rabbit Red Jazz. Pace Man měl jedinečnou šanci se dostat opět na výsluní. Z druhého boxu se ujal diktování tempa, což pro něj bývala osvědčená taktika. Možná mohlo být tempo rychlejší, ale jeho sedmé místo spíš odráží to, že není v takové formě jako loni.

VÝSLEDEK