Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kamssio navázal na polobratra Ramssia (analýza)

Kamssio navázal na polobratra Ramssia (analýza)
Kamssio s Petrem Foretem vítězí v St Legeru - foto: Jana Syručková

V neděli se ve Velké Chuchli odběhl také poslední a nejdelší z klasických dostihů, tedy 76. St Leger Factoringu České spořitelny.

Na distanci 2800 metrů se po škrtu Vert Liberta představilo pouze sedm koní, takže už před startem bylo víceméně jasné, že každý z nich dosáhne na část z celkové dotace 600.000 korun. Početně slabší pole St Legeru není v posledních letech nijak výjimečné, když v posledních čtyřech edicích startovalo maximálně devět koní.

Výjimečná není ani slabší kvalita. Letos byla na startu jen trojice koní s handicapy přes 70 kg a jen dva účastníci Českého derby. V letech 2018 a 2019 se St Legeru zúčastnili tři derbysté a loni, kdy se St Leger kvůli covidovým omezením netradičně konal až ve druhé polovině listopadu, čtyři. Pořekadlo, že derby vyhrává ten nejšťastnější, zatímco St Leger ten nejlepší, tedy trochu pozbývá platnosti.

Přeci jen jarní cesta do derby je náročná a ne všichni, kdo jí projdou, jsou ještě na podzim fit. Derby také vzhledem k na české poměry výjimečné dvoumiliónové dotaci láká na start i koně, kterým pravděpodobně schází vytrvalost. Ti se poté většinou vrací na kratší distance. St Leger má také větší konkurenci v dalších dostizích. S podobnou dotací se například před týdnem odběhlo Rakouské derby, v němž první čtyři příčky obsadili čeští koně.

KAMSSIO (2:1) byl z dvojice startujících derbystů tím, který si v nejprestižnější klasice vedl lépe. V Českém derby totiž finišoval pátý. Na start šel přitom teprve potřetí, když předtím se dvakrát představil v těžkých francouzských dostizích. Premiéru absolvoval začátkem května v classe 1 v Lyonu, kde s odstupem pole uzavřel. Lépe si vedl o tři týdny později v classe 2 ve Štrasburku, kde skončil šestý nedaleko kvalitních soupeřů. Vítězný Mika d’O ho porazil o 8 délek a 2,5 kg, ovšem aktuálně vlastní německý handicap 82 kg. Německé handicap vlastní i jeho zbylý čtyři přemožitelé, jejichž známky se pohybují od 70 do 78,5 kg.

Svěřenec Václava Luky se tak kvalifikoval do Českého derby, v němž ukázal další progres. Že v něm může v St Legeru pokračovat, napovídal kromě nabytých zkušeností také jeho původ. Ramssio, který předloni opanoval St Leger velmi lehce o 10 délek, totiž nejenže rovněž reprezentuje stáj Hrubý, ale také je jeho polobratrem. Kamssio přitom nepatří k drahým nákupům, když jako roček stál 6.000 euro.

V neděli dle předpokladů nikam nespěchal a žokej Petr Foret zůstával v klidu, i když na začátku lahovického oblouku nasadil k trháku Dionis. V cílové rovině ovšem znovu Kamssio přišel se silným finišem. Dionise dostihl krátce za distancí a v cíli měl pohodlný náskok 2 a ½ délky. Navíc vyběhl čas 2:56,30, který je novým rekordem St Legeru. Protože je Kamssio pozdním supervytrvalcem, zřejmě až následující sezóny ukážou, kde je jeho strop.

Petr Foret v sedle Kamssia ovládl St Leger - foto: Jana Syručková

Dionis (6:1) už distanci 2800 metrů solidně absolvoval začátkem června v Saint-Cloud. Tehdy byl na špici chtivější, takže v neděli mu sedlo, že se mohl posadit za poctivé tempo diktujícího Zoriymana. Otázkou je, jestli za ním neměl setrvat déle. Přeci jen jeho nástup byl hodně razantní. Čtyřstovky jsou u nás sice měřeny ručně, takže jejich hodnoty někdy mohou být zavádějící, ovšem tentokrát i jejich přeměření prozrazuje, že 800 metrů mezi metami 1200 a 400 metrů před cílem zvládnul v čase kolem 46 sekund, tedy v kilometrovém tempu pod 58 sekund.   

Respekt (8:1) neměl v sedle indisponovaného Jiřího Chaloupku, jehož nahradil Jan Verner. S ním se Respekt trochu pral na konci oblouku u internátu, jinak byl usazený za Dionisem, na jehož nástup ovšem nereagoval. V cílové rovině bylo brzy jasné, že neskončí hůře než třetí, nicméně na duo nejlepších nestačil. O EJC by se měl představit v o kilometr kratším dostihu pro české odchovance, ale zdá se, že má dost rychlosti, aby si s tím poradil. Dodejme, že je zástupcem úspěšné rodiny, když bába Renaissance dala především jedničkového vítěze a majitele francouzského handicapu 41 kg Renny Storma.

Zoriyman (3,8:1) stejně jako v Českém derby diktoval tempo. Přestože má ale v původu spoustu vytrvalosti, tentokrát podal slabší výkon. Koneckonců zatímco v derby ho Kamssio porazil o délku, tentokrát to bylo 13 a ½ délky. Už v lahovickém oblouku byl ježděný, přesto nedokázal držet krok s Dionisem a jen těsně porazil soupeře, kteří dosud startovali ve čtyřkách.

Mike Majk (16:1) má optimum níže. Na distanci se dokonce dostal před stájového druha Zoriyamana, ale nakonec uzavřel tabuli.

Ramsya (14,5:1) se rovněž zapojila do boje o čtvrtou příčku. Potvrdila tedy zlepšení, který ukázala před dvěma týdny ve Slušovicích.

Vademilla (21:1) ztratila kontakt se soupeři už v lahovickém oblouku, takže druhý životní start dokončila s výraznou ztrátou.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)