Kandidát EJC vyhrál v Berlíně, přemožitel Julia zvažuje dohlášku do Prahy

Monpti vyhrává v Berlíně dvojku na 2200 metrů - foto: Václav Volf (fotlovolf.com)

Tříletý hřebec Monpti s žokejem Bauyržanem Murzabajevem v neděli zvítězil v handicapu Dr. Erich Klausener-Gedächtnisrennen na 2200 metrů na berlínském závodišti Hoppegarten

Ryzák z tréninku Guntera Richtera o půl délky porazil druhého Wildfanga a naznačil velké možnosti. Tak vypadá kůň s potenciálem blacktype, shodli se pozorovatelé v berlínském zákulisí.

Pro českou scénu je to zajímavá zpráva, Monpti je totiž hlášen do EJC Long – 41. Velké ceny českého turfu, která se poběží 28. září v rámci Evropského poháru žokejů na závodišti Velká Chuchle.

„S účastí v Praze počítáme, Monpti je připravován speciálně na Evropský pohár žokejů, který by měl být jeho letošním vrcholem. Do té doby je možné, že se ukáže v polském St. Legeru ve Varšavě, ale to je ještě otevřené,“ řekl spokojený Richter po doběhu.

Monpti není jediným koněm, který v neděli startoval v rámcovém programu Velké ceny Berlína. Třetí z loňského EJC Leram Million Julio, hlášený i do letošního ročníku, finišoval šestý v listed Hoppegartener Fliegerpreis na 1200 metrů.

Dvojice českých zástupců směřujících do vrcholu EJC Politicum a Mollys Best skončila na jedenáctém a třináctém místě. „Dráha mu nesedla, stále střídal nohy. Asi na něj bylo i horko. Teď je hlavní, aby se z dostihu vrátil zdravý,“ poznamenala smutně Pavlína Filipová, která jela letos ve třech českých startech neporaženého Mollys Besta.

Ve sprinterském listed nicméně běžel ještě jeden kůň, který by se mohl na podzim představit pražskému publiku. Majitel třetího v cíli Big Boots Guido W. Schmitt zvažuje dodatečnou přihlášku do EJC Leram Million. „Pražský dostih se nám líbí. Pokud bude vše v pořádku, rád bych Big Boots dohlásil,“ prohlásil Schmitt.

Tříletý Big Boots, kterého v Kolíně nad Rýnem trénuje Waldemar Hickst, strávil větší část dosavadní kariéry na francouzských drahách a Schmitt ho získal koncem června po prodejním dostihu v Longchamp. Hnědák letos vyhrál polovinu ze svých deseti startů včetně kategorie A na dráze Lion d’Angers. Nedělním třetím místem v Berlíně se zařadil mezi blacktype koně.

Předběžný spolufavorit EJC Leram Million Degas v neděli absolvoval menší dostih na 1600 metrů v Kolíně nad Rýnem a pod Adriem De Vriesem skončil o čtyři délky druhý za grupovým vítězem Wonnemondem.