Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo bude šampiónem proutěnkářů?

Kdo bude šampiónem proutěnkářů?
Honeysuckle, foto: Jan Žid

Ondřej Blahník rozebírá šance účastníků hlavního dostihu prvního dne Cheltenham Festivalu, kterými jsou Champion Hurdle.

Začíná největší překážkový svátek Cheltenham Festival. První den rozhodne, kdo se stane králem proutěnkářů. Ve 2 mílovém vrcholu se schází to nejlepší, co na ostrovech běhá a nemyslím si, že trojice favoritů je neprůstřelná.

 

14:05 - Unibet Champion Hurdle – 3300 m

Epatante je obhájkyní loňského vítězství. Byl to její druhý start v Cheltenhamu, když rok před tím propadla v Mares‘ Novices‘ Hurdle, což byl její jediný výpadek v kariéře. Také do letošní sezóny vstoupila s lehkostí ve Figthty Fifth Hurdle v Newcastlu. Obhajoba Christmas Hurdle se zdála samozřejmostí, kurz 1,2:1 tomu napovídal, ale odešla poražena od Silver Streaka. Její pověst tím byla narušena. Proto si jí dnes můžete zahrát 5:1, což je vyšší kurz, než s jakým kdy startovala během celé její překážkové kariéry. Já bych jí určitě nepodceňoval. Silver Streak je letos ve výborné formě a Kempton jeho ofenzivnímu stylu sedl dokonale.

Honeysuckle dosud nepoznala hořkost porážky a vyhrála všech 10 překážkových startů. Přestože loni vyhrála Irish Champion Hurdle v Leopardstownu, chodila především dostihy na 4000 metrů. Na nich také loni porazila výbornou Benie Des Dieux a přiznám se, že tehdy byla mojí volbou. Vstup do nové sezóny ve Fairyhouse se zdál jako povinnost, přesto to nakonec nebylo nic jednoduchého. Dostih se ale zpočátku vyvíjel v pomalejším tempu a koně seběhli až závěrečnou fázi, což jí nemuselo vyhovovat. Obhajobu Irish Champion Hurdle pak zvládla dokonale. Na povrchu označeném „soft to heavy“ však dokonale využila svoji vytrvalost. Udala svižné tempo a nedala soupeřům šanci. Přestože v neděli napršelo a dráha je „soft“, tak měkké jako posledně v Leopardstownu to nebude. Zatím si vedla skvěle, ale proti dvoumílovým specialistům bude muset ukázat skutečně to nejlepší. A kurz 2,5:1 dvakrát neláká.

Goshen loni mezi nejmladšími proutěnkáři nezaváhal až do Triumph Hurdle. A i tam si vedl skvěle až do poslední překážky, za níž se na vteřinu chytil podkovami na přední a zadní noze. Klopýtl a vysadil Jamieho Moorea. Na podzim začal dvěma starty na rovinách, kdy líp zaběhl v tom na měkké dráze, a s očekáváním nastoupil v International Hurdle v Cheltenhamu. Ještě v oblouku do roviny se však začal propadat a dokončil s velkým odstupem. Spekulovalo se o zdravotních problémech, po 70 dnech se však v Kingwell Hurdle ve Wincantonu vrátil ve velkém stylu. Jamie Moore se marně ohlížel po nejbližším ze soupeřů, kterým byl Song For Someone, vítěz International Hurdle. Tímto výkonem si řekl o pozici jednoho z favoritů a dokážu si ho představit jako vítěze, jeho prosincový výpadek mi ale radí být opatrný.

Abacadabras letos zaostává za svými loňskými výkony. Prohrál už svůj sezónní debut s Aspire Towerem, výhra v Morgiana Hurdle pak byla velká těsnota. Páté místo o Vánocích v Matheson Hurdle v Leopardstownu bylo vysvětleno hlenem v dýchací trubici. V Irish Chamion Hurdle šel mnohem lépe, z druhého místa na Honeysuckle však ztrácel. Je tam vidět posun, ale žádným z těchhle stratů mě nijak nepřesvědčil. Když si ale vzpomenu na loňské Supreme Hurdle, kdy se Shishkinem prohrál jen o nos a to vypadal, že je na tom celou dobu líp, nelze ho při návratu do Cheltenhamu podceňovat.

Silver Streak už dvakrát v Champion Hurdle běžel. Před dvěma lety byl třetí, loni šestý. Vždy se šlo na měkké dráze a jinak tomu nebude ani tentokrát. To pro něj není dobrá zpráva. Jak letos ukazuje, jedná se o velmi rychlého koně a rychlejší podklad by mu sednul líp. Do sezóny vstoupil skvěle v Kemptonu a na rychlé dráze ve Fighty Fifth Hurdle jsem na něj proti poprvé startující Epatante jsem dal tip na něj. Bohužel byl záhy vytlačen mimo trať. V International Hurdle v Cheltenhamu na měkké dráze prohrál se Song For Someone jen o nos. Proti Epatante jsem mu v Christmas Hurdle tolik nevěřil a hrál ho jen 1-2. A on předvedl jednu z nejúžasnějších jízd a stylem star-cíl jí porazil. Jeho ofenzivnímu stylu však dráha v Kemptonu sedla dokonale. V Cheltenhamu je to jiné, letos je ale v nejlepší formě. Přestože na měkčí dráze to bude složitější, čekám, že tentokrát půjde ofenzivněji než v minulých letech. Myslím, že Evan Williams ví, co mu sedne a nebude spekulovat. Přestože v jeho sedle bude chybět Adam Wedge, Tom O’Brien s ním také vyhrál. U našich sázkovek je teď 13 a 14:1, v Anglii ale vylezl na 20:1. V tom případě bych ho si ho za málo dal.

Aspire Tower byl loni druhý v Triumph Hurdle a tuto sezónu šel podle mě ještě nahoru. Líbilo se mi, jak porazil Abacadabrase. O Vánocích nestačil jen na Sharjaha a to je také dobré běhání. Loňští účastníci Triumph Hurdle se mi líbí. U nás je 20:1, v Anglii 23:1. Pro překvapení za málo, proč ne.

James Du Berlais patřil loni ve Francii mezi nejlepší čtyřleté proutěnkáře. Po přechodu k Williemu Mullinsovi však zatím nestartoval. Jak se popasuje s reáliemi v Cheltenhamu je tedy velká otázka. Primárně byl kupován pro příští sezónu, kdy by se měl zaměřit na steeply pro nováčky.

Saldier vyhrál vrchol čtyřletých proutěnkářů v Punchestownu a hezká byla i výhra v Morgiana Hurdle. Pak ale následovala roční pauza a jeho poslední dva starty nijak neuchvátí.

Not So Sleepy měl na rovinách vysokou výkonnost. Dosáhl na rating 107 lb. První dostih přes překážky ale šel až v 7 letech. Já na něj nemám úplně dobré vzpomínky. Byl to právě on, kdo na podzim vyvezl Silver Streaka mimo trať. Jeho výhra v Ascotu byla působivá, celý dostih měl pod kontrolou, ale jednalo se jen o handicap, kde šel s ratingem 142 lb.

SHARJAH měl být mým dnešním tipem. Proto si ho nechávám až na konec. Hrál jsem ho zde před dvěma lety, kdy spadl přes Buveur D’Aira, i loni, kdy byl druhý. V obou případech patřil mezi outsidery, přestože doma v Leopradstownu vyhrál Vánoční vrchol. Letos v něm získal hattrick, v Irish Champion Hurdle však opět nebodoval. Loni to podle mě bylo taktikou, potřebuje si počkat na finiš, letos mohla být příčinou příliš měkká dráha. Výhodou by pro něj byla rychlejší dráha, ale nepůjde se na měkčí než loni. Stálý partner Partick Mullins letos jako amatér nemůže v Cheltenhamu jezdit, Paul Townend je ale jistě dobrá náhrada, pokud mu také dopřeje, co potřebuje. V méně koních než loni, se také nemusí finišem tolik prodírat. Počáteční kurz u Tipsportu 17:1 a 4:1 1-3 jsem rychle vzal. Na sepsání tipu jsem ale včera neměl čas. Současný kurz je ale někde jinde. V Británii ho mají 10 až 11:1. U nás 9 až 10:1. Dostih je silně obsazený, mohl to být kůň, který by se dal hrát i na plac. Nejvyšší kurz u našich kanceláří 1-3 je 2,6:1 a v tak nabité konkurenci už to úplně doporučit nemůžu. Proto jsem se tady nakonec tipu vyhnul.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)