Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo je Altus, vítěz Zlatého poháru

Kdo je Altus, vítěz Zlatého poháru
Vítěz Zlatého poháru Altus s Josefem Bartošem - foto Jana Syručková

V sobotu se odběhla ve stínu miliónové kvalifikace kdysi naše největší klasická steeplechase Zlatý pohár.

Analýza Ondřeje Blahníka

Zlatý pohár (3900 m)

Zlatý pohár býval výkladní skříní klasických steeplechase, ale v posledních letech tyto dostihy nejsou v Pardubicích prioritou, o čemž svědčí stálé snižování dostace. Dostih, který se běžel i o 1.200.000 korun měl letos dotaci 300.000 korun, tedy 12.000 €. To není dotace, která by přilákala naše nejlepší steeplery, kteří mohou běhat o vyšší částky v zahraničí. Bohužel domácí divák je díky tomu nemůže vidět na vlastní oči. Díky přesunutí vrcholů první části překážkové sezóny v Meranu na začátek června, se však letos mohli Zlatého poháru zúčastnit koně, kteří běhají v Itálii. A ti hráli prim.

ALTUS zatím nic velkého v Itálii nepředvedl. Ale jak říkal Josef Váňa mladší v televizním přenosu, trvalo mu dva starty, než si přišel na specifickou meranskou dráhu. Ve druém tamním startu totiž na Skins Rocka ztrácel přes 6 délek. Třetí start ale již vyhrál. Nebylo to proti silným soupeřům, ale nesl o dost vyšší váhu. Ve Francii ale běhal líp. Patřil k elitě čtyřletého ročníku, kdy byl druhý v Listed proutěnkách a třetí v Gr.3 steeplechase. Pak šel s formou trochu dolů, ale vyhrál dva provinční dostihy a pořád měl slušný rating 59 kg. Pak následovala roční přestávka, po níž se letos vrátil druhým místem v cross country za slušným francouzským krosařem. Zajímavý je také tím, že jeho o rok mladším polobratrem je stájový druh Mauricius, který letos v Itálii nepoznal porážku a celkem už tam vyhrál čtyři Gr.1.

Ve Zlatém poháru s ním Josef Bartoš nijak netaktizoval, převzal vedení, na rychlé dráze si udělal své tempo a až do cíle před sebe nikoho nepustil.

Skins Rock se na něj dotáhl na délku. Možná by to potřeboval delší. V Itálii patří ke špičce, loni vyhrál Gran Corsa Siepi d’Italia. Letos v devíti letech už na tom možná tak dobře není, v Italském proutěnkářském vrcholu první části sezóny skončil až třetí.

Enjeu D’Arthel se držel za Altusem, Martin Cagáň ho nechal hezky vyšlapovat, ale ve Francii nejlépe zaběhl na delší trati a možná je zvyklý i na měkčí půdu.

Tcheque King podal stejně jako loni v Křišťálovém poháru slušný výkon, ale jako druhý z Českého derby zřejmě zatím nenaplnil ambice do něj vkládané.

VÝSLEDEK