Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo je Rathlin Rose, britský účastník Velké

Kdo je Rathlin Rose, britský účastník Velké
Rathlin Rose - foto: racingandsports.com

Po dvou letech se na stratu Velké pardubické postaví významný zahraniční účastník. Rathlin Rouse má třídu, chybět mu však bude zkušenost z cross country.

Loni se zúčastnila francouzská ekipa jen Ceny Labe, kde její zástupci obsadili druhé, páté a šesté místo. Rok před tím ale z Francie dorazila snad nejsilnější sestava moderních dějin Velké pardubické. Největší favorit Virtus D’Estruval sice nakonec kvůli zranění Jana Faltejska nestartoval, nahradil ho ale svěřenec Emmanuela Clayeuxe Urgent De Gregaine, kterého Felix De Giles málem dovedl do cíle jako vítěze. No Time To Lose ho porazil až v těsně v závěru.

 

No Time To Lose poráží Urgent De Gregaine ve Velké pardubické 2017

Urgent De Gregaine sice měl nějaké zkušenosti z francouzských krosů, většinou ale běhal steeplechase, kde měl rating 58 kg. Na jaře před účastí ve Velké pardubické však vyhrál cross country v Cheltenhamu. Sice to bylo s nižší váhou, ale v dalších čtyřech startech, které tam v později absolvoval, tam vždy patřil k nejlepším. Loni při stejných vahách ztrácel na dnes již dvojnásobného vítěze Grand National Tiger Rolla jen 2 délky. Naposledy se tam předvedl letos na jaře, kdy skončil třetí, Tiger Roll ale všem utekl o 22 délek. Urgent De Gregaine byl hlášený opět i do Velké pardubické, ale kvůli zranění startovat nebude.

Britská návštěva byla silná v roce 2012. Maljimar dokázal uspět ve velkých handicapech v Cheltenhamu, kde si vyběhal rating 142 lb. Před startem ve Velké pardubické, kde tehdy skončil čtvrtý, se již specializoval na cross country, v nichž patřil mezi špičku jak doma, tak ve Francii. Vítězstvím v cheltenhamském krosu i v La Touche Cupu v Punchestownu se mohl pochlubit svěřenec v Pardubicích přítomného Willieho Mullinse Uncle Junior, který ale skončil až šestý, když celý dostih pojal defenzivně a lepšil se až v závěru.

Posledním účastníkem z ostrovů byl v roce 2014 Lambro. Šestý z RSA Chase dosáhl na rating 144 lb, ale v tréninku Charlieho Manna již měly jeho výkony klesající úroveň. Ve Velké měl problém hned na Taxisu, před kterým trochu uhnul a za ním se srazil s padajícím koněm. Dostih tak absolvoval v zadní části a po velké chybě na vodním příkopu se ze hry vytratil. Dostih dokončil zcela vzadu. Je vidět, jak specifickým dostihem Velká pardubická je, a bez zkušeností se zdejší dráhou a zdejší oranicí to tu cizinci nemají jednoduché.

Nyní bude mít Británie další želízko v ohni. Trenér David Pipe měl původně hlášené do Velké pardubické dva své svěřence podobné výkonnosti. Van Gogh Du Granit si přes léto vyběhal rating 140 lb a naposledy byl čtvrtý v Grand Steeple-Chase des Flandres, když před ním byla jen trojice Francouzů s ratingy okolo 58 kg, kteří nesli o 4 kg méně. Bohužel se zranil a z Británie tak přijede jen jeden reprezentant.

Tím je RATHLIN ROSE, který Van Gogh Du Granita na jaře dvakrát porazil. Bylo to koncem března ve Veterans' Handicap Chase v Sandownu, kde nesl o 0,5 kg víc, přesto ho odsunul o 2 délky na druhé místo. Dva týdny na to se spolu střetli v Scottish Grand National a při stejných vahách, kdy oba nastoupili s ratingem 134 lb, ho opět porazil. Rathlin Rose byl devátý, Van Gogh Du Granit o 2 délky za ním dvanáctý.

David Pipe mu ale nedal velký čas na odpočinek a za další dva týdny ho vyslal do Gold Cupu v Sandownu. Tento velký handicap na 5800 metrů je vyvrcholením britské překážkové sezóny. Ani tam si nevedl špatně, když se dlouho držel ve hře, v závěru ale zeslábl a skončil sedmý. Rating mu sice za to klesl na 131 lb, ale v takhle náročném handicapu to není žádná ostuda. Těžko si lze představit, jak by zde držel krok někdo z naší špičky.

 

Rathlin Rose skončil na jaře devátý v Scottish Grand National v Ayru

Rathlin Rose během pětileté kariéry vyhrál dvoje hirdy a šest steeplechase na distancích 4800 až 5000 metrů. Nejvíc se mu dařilo na drahách v Sandownu a Ascotu. Dokázal dobře zaběhnout i ve velkých handicapech na delší distanci, které se v Británii běhají v rychlých tempech. Uspěl na „good“ i na „softu“. Začátkem loňského roku v odložené Welsh Grand National skákal poslední překážku na třetí pozici a nakonec skončil šestý. Na tamní náročné zvlněné dráze se tehdy běželo dokonce na „heavy“.

 

Rathlin Rose byl loni v lednu sedmý ve Welsh Grand National

Je vidět, že je to kůň který má na naše poměry slušnou třídu a dokáže si poradit s náročnými podmínkami. Start po delší pauze by pro něj neměl být problém. Vstupy do britské sezóny neměl špatné. Spíš je dobře, že si po náročném jaru odpočinul. Problém může mít spíš s pardubickou dráhou. Přeci jen byl dosud zvyklý běhat domácí klasické steeplechase. Skokan je to dobrý, poprvé však bude muset zdolávat terénní skoky, o pardubické oranici ani nemluvě. Větší zkušenosti by jistě nebyly na škodu. V Pardubicích vyhořeli i velmi dobří koně, neznalí místních specifik. Důležité je, že bude mít v sedle žokeje, který již ve Velké pardubické startoval.

 

Poslední start Rarhlin Rose v Bet365 Gold Cupu v Sandownu, kde doběhl sedmý

James Best nepatří doma ke špičce, ale během osmi sezón, které absolvoval naplno, nasbíral od 17 do 25 vítězství. Celkem jich má 176. Mezi jeho největší úspěchy patří dva roky starý triumf s Pilgims Bay ve velkém handicapu v Kemptonu, dříve známém jako Racing Post Chase. Před rokem s Walk In The Mill vyhrál Becher Handicap Chase na speciálních překážkách okruhu Grand National v Aintree.

Loni se zúčastnil i Velké pardubické. Počínal si dost ambiciózně. Ribelina převedl bezchybně přes všechny nástrahy náročného krosu, v závěru ale již nebylo z čeho brát a skončili poslední. Teď bude mít pod sebou koně, s nímž si může dovolit hodně, musí ho ale převést přes jemu neznámé terénní skoky. Pokud to oba zvládnou, nemuseli by být jen do počtu. Třídou patří Rathlin Rose k nejlepším.

 

James Best skončil loni s Ribelinem ve Velké pardubické poslední

(Ondřej Blahník)