Kdo je Young Dev, Ir hlášený do Velké

Young Dev - foto Healy Racing – Limerick Racecourse

Na přihláškách do Velké pardubické najdeme jméno irského koně Young Dev.

YOUNG DEV je osmiletý bělouš trénovaný v Irsku v Tipperary. Běhat začal ve čtyřech letech a od té doby má na svém kontě 40 startů, z toho 4 v bumperech, 25 na proutěnkách a 11 ve steeplechase. Na proutěnkách vyhrál třikrát, dvakrát steeplechase. Loňskou ostrovní sezónu od listopadu do dubna běžel sedmkrát. Prvních pět startů bylo na proutěnkách, dva ve steeplechase. Na proutěnkách byl třikrát třetí a vyhrál v Punchestownu. Nejednalo se o velké dostihy, všechno na distancích okolo 3 mil.

V březnu však zamířil do britského Uttoxeteru do Midlands Grand National (Listed), steeplechase handicapu na 6800 metrů. Zde kromě základní nízké váhy využil i 7 lb úlevy mladého Marka McDonagha, ze zadní pozice se postupně propracoval dopředu a skončil druhý, 10 délek za vítězným Screaming Colours, který byl následně čtvrtý v Irish Grand National.

Je vidět, že s vytrvalostí nemá problém, spíš naopak. Není to žádný tempař, uplatňuje spíš koncovku. Preferuje měkký podklad, kterého se v Pardubicích nemusí dočkat. Na steeplechase má rating 128 lb. Není to žádné dělo, ale odpovídá to asi 58 kg francouzského handicapu, což není špatné. V roce 2019 šestý Rathlin Rose měl rating 131 lb, s nižší vahou vyhrál dva dvojkové handicapy v Ascotu, specializoval se na dlouhé tratě a stejně jako Young Dev, neměl žádné zkušenosti s cross country. Bylo mu ale 11 let a už šel s formou dolů, Young Dev na tom v osmi letech může být líp.

Trenér Denis Gerard Hogan trénuje rovinové i překážkové koně. Nejvíc ho proslavil sprinter Make A Chellenge, který v Irsku vyhrál pět Lised. Na překážkách byly nejúspěšnější Moyhenna a Youcantcallherthat, vítězky několika Grade dostihů pro klisny.

Majitel Liam Mulryan měl mílařku Eva's Request, která v Británii vyhrála Gr.3 a v roce 2009 Premio Lydia Tesio (Gr.1) v Itálii. Mezi překážkáři měl solidní handicapové steeplery Dev a Idarah.