Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Českém derby? (rozbor)

Kdo uspěje v Českém derby? (rozbor)
Rate vítězí s Christophem Soumillonem v EJC Gerschově mempriálu - foto: Jana Syručková

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Českého derby, které se odběhne 28. června ve Velké Chuchli.

 

100. České Derby

R Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 42

ABSOLUTIC, tr. Neuberg Filip – Šestým místem v Pražském zimním favoritovi se zařadil mezi širší špičku ročníku, přestože mu nesedlo pomalé tempo. Letos by měl na delších distancích ukázat ještě více, protože otec Pouvoir Absolu byl pozdním vytrvalcem a matka Anjou vyhrála chuchelský trial na Oaks. Zajímavé je, že v zimě už dvakrát změnil trenéra.

ACHIRD (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni uspěla i mezi hřebci, když finišovala na druhém místě v Gerschově memoriálu. Matka Alleviate podala čtveřici nejlepších výkonů na distancích přes 2800 metrů. Ze třech starších polosourozenců Archid sice dva preferující distance do míle, ale jsou po výrazně kratších plemenících. Výjimku tvoří Alate, která si v polovině ledna poprvé vyzkoušela 2400 metrů a podala životní výkon. I ona má přitom kratšího otce, takže Archid by měla jít s metry navíc nahoru. Zvlášť když její matka byla na vrcholu až jako čtyřletá.

ALBATROS (IRE), tr. Vocásková Helena – Vítěz CZF je dalším z koní, kteří by si s metry navíc měli poradit. Otec Ruler Of The World je totiž vítězem anglického Derby. Matka Stromy View preferovala distance kolem dvou kilometrů. Tři ze čtyř starších polosourozenců Albatrose jsou sice sprinteři, ale také jsou po výrazně kratších plemenících. Delšího otce má pouze Ella Motiva, která startovala na distancích kolem dvou kilometrů, byť nepříliš úspěšně.

ANČA, tr. Chaloupka Jiří – Distance by jí měla sednout, ale otázkou je třída. Zatím totiž nevyběhala a matka Anis Etoile před ní dala čtyři potomky, z nichž toho nejvíce předvedla pravá sestra Anči Anis Hellisio, která zvítězila ve čtyřce v Netolicích.

ARMITAGO (FR), tr. Piruch Jozef – Dvě druhá místa bral ve slušné společnosti, ale na závěr sezóny proti špičce neuspěl. Polobratr Avanti sice získal německý handicap 89,5 kg a optimum měl na distancích přes dva kilometry, ale měl delšího otce. Navíc Armitago byl při loňských startech chtivější.

AVIGNON, tr. Váňa Tomáš – První potomek dvojnásobné dvojkové vítězky na vytrvaleckých distancích Aurory. Dlouhou má i druhou polovinu rodokmenu. V Pražském zimním favoritovi neměl na začátku cílové roviny příliš prostoru, přesto ve vyrovnaném doběhu skončil čtvrtý.  

BRIGNOGAN PLAGES (FR), tr. Musialová Michaela - Hlášená je sice do všech klasických dostihů, ale při debutu na hluboké dráze na nejlepší výrazně ztrácela a trojice jejích polosourozenců byla ve Francii podprůměrná. Kvalitu najdeme u báby Mabalane, která dala trojici black-type koní. Podle původu bude asi kratší.

CASSAL (IRE), tr. Luka Václav - Zatím nevyběhl. Jediný startovavší polosourozenec Calling The Wind získal za starty na distanci 2400 metrů dvakrát RPR aspoň 90 liber, což je u nás jedničková třída. Cassal má sice kratšího otce, přesto derby distanci může prostát.

COTE JARDIN (FR), tr. Chaloupka Jiří – Na první pohled jeho výsledky nezaujmou, ale v Pražském zimním favoritovi ztrácel na vítěze pouze 3 a ½ délky. Zastupuje první ročník potomků vytrvalého Prince Gibraltara a je z dlouhé rodiny, když jeho polobratr Los Cristianos podal nejlepší výkon při druhém místě v Gr.2 na 3000 metrů. Na českých drahách startuje i jeho polosestra Touche Finale, oproti níž má lepší exteriér.

DONN CLIFS (IRE), tr. Nieslanik Miroslav - Hodně narostlý kůň, který v zimě ukázal progres na německých drahách, když na sklonku roku v Mülheimu dostih odvodil a skončil druhý. V progresu by měl pokračovat, ale spíše najde optimum na distancích kolem míle.

ELSID (FR), tr. Seménka Zdeněk - První startující potomek Elusive Kay, která ve Francii na distancích kolem dvou kilometrů získala handicap 37 kg. Otec Sidestep byl ovšem sprinterem. Loni sice startoval i v CZF, ale byl hodně zelený.

FAZOUL, tr. Koplík Zdeno - O rok starší polosestra Fable mezi elitou neuspěla, když jejím maximem je druhé místo ve trojce na míli. Měla přitom delšího, i když zároveň papírově horšího, otce. Dostihový křest ho teprve čeká.

FRAGA (IRE), tr. Luka Václav – Příslušnost ke špičce ročníku ukázala vítězstvím v CZK a těsným stříbrem v CZF. Její otec Holly Roman Emperor dává především mílaře, ale druhou polovinu rodokmenu má delší. Matka Dame Lucy totiž svůj nejvyšší RPR 88 liber získala na trati 2000 metrů a jen o dvě libry horší výkon podala na distanci 3300 metrů. Na druhou stranu jediný starší polosourozenec Fragy Will Be King preferuje distance do míle, a když si před týdnem poprvé vyzkoušel 2400 metrů, úspěchem to neskončilo.

FRANCESKA BELLA (IRE), tr. Vocásková Helena – Loni šla postupně nahoru, když sezónu zakončila vítězstvím v Karpatské ceně. Letos by na delších distancích měla v progresu pokračovat. Vždyť její otec Kingston Hill zvítězil v St Legeru. Matka Magnificent Bell nestartovala, ale vyběhlo už osm jejích potomků. Mezi nimi je sice i pár kratších koní, ale ti mají rychlejší otce, přičemž nejlépe si vedl Inventor. Ten na distanci 2400 metrů hned pětkrát obdržel RPR aspoň 100 liber a na proutěnkách se dostal dokonce na 142 liber.

FRANCIMOR (IRE), tr. Vocásková Helena – V prvních dvou startech byl jeho projev dost „zelený“, ale posledně zvítězil před několika slušnými koňmi. Také jemu by měly vytrvalecké distance sednout. Otec Free Eagle byl totiž středotraťař a matka Cland Di San Jore dala trojici black-type koní, kteří předvedli nejlepší výkony na distancích 2000, 2700 a 2800 metrů.

GALNOTS (FR), tr. Jelen Jaroslav – Jediný start sice absolvoval na distanci 1950 metrů, ale skončil daleko poslední a na podle původu na vytrvalce nevypadá. Je totiž synem rychlého Orpena. Matka Cat’s Pearl jediné vítězství získala na distanci 900 metrů a krátké tratě preferuje i většina jejích potomků.

GIORGIONE (GB), tr. Váňa st. Josef – Ve třech startech toho mnoho nepředvedl, i když v Pražském zimním favoritovi položil jeho jezdec ruce už u distance, kde ještě příliš neztrácel. Zaujme především cenovkou 80.000 euro. Otec Poet’s Voice byl mílařem a také matka Al Jamal, jejímž je prvním potomkem, podala nejlepší výkon na míli. Je z dobré rodiny a i jeho dosud „zelený“ projev napovídá, že půjde nahoru, ale derby může být dlouhé.

HUNTER`S RULES (FR), tr. Tůma Pavel – Mezi špičkou se v CZF loni neprosadil, ale předtím se zbavil přívlastku nezvítězivší. Matka Reglisse sice byla raná, ovšem její potomci včetně třetího ze Slovenského derby Res Judicaty preferují distance přes dva kilometry. Otec Hunter's Light dozrál až jako čtyřletý, takže by měl jít nahoru.

IL EST GENERAL (GER), tr. Havelková Martina – Zatím nevyběhl, ale jeho distanční preference vypadají jasně a v původu má i dost kvality. Je totiž synem Kingston Hilla a matka Iojo je polosestrou Gr.1 vítěze na trati 2400 metrů Ita. Sama už dala dvojici black-type koní, kteří své nejlepší výkony podali na distancích 2000 a 2500 metrů.

JOGANVILLE (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni se zařadil ke špičce, přestože v obou jedničkových startech neměl ideální průběh. Otec Rajsaman byl mílařem, ale jeho potomci jsou často delší, a matka Jamboree zvítězila v Longchamp na trati 2000 metrů. Optimum by měl najít právě na distancích kolem dvou kilometrů. Výsledky jeho pravé sestry Jort mnoho nenapoví, protože běhala pouze jako dvouletá a příliš se jí nedařilo.

KENSHIBU (IRE), tr. Havelková Martina - Loni na irských drahách stihl osm startů a maximálně získal RPR 70 liber, což by na špičku ročníku stačit nemělo. Otec Kendargent byl mílař, ale matka Allannah Abu podávala nejlepší výkony na distanci 2400 metrů a je z dlouhé rodiny. Její dva nejúspěšnější potomci sice našli optimum na distancích do míle, ovšem jsou po krátkých plemenících.

MAGIC BARON (FR), tr. Urbánek Luboš – V Karpatské ceně se zařadil do špičky, když zásluhou dobré koncovky skončil druhý. V Pražském zimním favoritovi na to nenavázal, přičemž důvodem mohla být i distance 1800 metrů. Původ má totiž výborný, ale kratší. Je synem raného a rychlého Dabirsima a klisny American Nizzy, která získala trojici black-type umístění na distancích 1400 až 1800 metrů. Maximálně na „osmnáctce“ slavil úspěchy i její syn Wootton, který vyhrál Gr.3 a druhý skončil v Gr.1.

MONJOUET, tr. Petrlík Allan – Ve dvou startech ve Fitmin Cupu vyšla na prázdno. Vlastní kvalitní český původ, když matka Rabbit Montjeu skončila druhá v Oaks a dala jedničkového Montjeu Thirda. Ten už ale patřil do špičky jako dvouletý, přestože má podobně jako Monjouet dlouhého a pozdního otce.

NIGEL (FR), tr. Olehla Čestmír – Druhý potomek talentované, ale svéhlavé Naviky. Zatím nevyběhl. Polosourozenec Nemo sice zatím zvítězil pouze ve IV. kategorii, ale brzdilo ho zdraví a naznačil, že může umět více. Nigel je synem mílaře Makfiho, a i když by měl být o něco delší, derby distance vypadá na hraně.

OPEN CHEQUE (FR), tr. Urbánek Luboš – Při debutu mnoho neukázal, ale jeho čas by měl přijít právě na vytrvaleckých distancích. Jeho rodiči jsou totiž Samum a klisna Dramraire Mist, která toho sice na dráze mnoho neukázala, ale už je osvědčenou matkou. Čtyři její potomci totiž získali na vytrvaleckých distancích RPR minimálně 97 liber. Tři z nich se dokonce zúčastnili Deutsches Derby, v němž brali třetí, šesté a šestnácté místo.

PLANTEUR`S WHISKEY (FR), tr. Musialová Michaela - Potenciál ukázal už srpnovým třetím místem v Baden-Badenu a do špičky se definitivně zařadil bronzem v CZF. Otec Planteur byl sice středotraťařem a zvládal i 2400 metrů, ale někteří jeho potomci bývají chtivější a inklinují ke kratším distancím. Projev i mateřský otec Planteur’s Whiskeyho napovídají, že to může být i jeho případ.

RATE (FR), tr. Olehla Čestmír – Vysokou třídu ukázal ve Francii i při suverénním vítězství v Gerschově memoriálu. Má přitom pozdnější a vytrvalecký původ. Vždyť otec Reliable Man jako dvouletý nestartoval a dvojici nejvyšších RPR získal na trati 2400 metrů. Matka Ragazza Mio se dvakrát umístila v Listed a nejvyšší RPR 94 liber obdržela za druhé místo na trati 3000 metrů. Navíc její dcera Gosh získala Gr.3 umístění na distanci 2500 metrů. Pravá sestra Rata Astonished zvítězila při svém čtvrtém startu v Longchamp na trati 2000 metrů, a i když se od té doby na dráze neukázala, získala vysoký francouzský handicap 41 kg.

RENASI, tr. Holčák Radek – Při vítězství ve Slušovicích nebyla konkurence nejsilnější. Směrem k derby je nicméně plusem, že se jednalo o dostih na 1800 metrů. Je z dobré české rodiny. Matka Renessie, jejímž je prvním potomkem, totiž skončila třetí v rakouském Oaks a je pravou sestrou výborného Renny Storma.

RUSEL (FR), tr. Nieslanik Miroslav - V Pražském zimním favoritovi finišoval druhý, přestože jeho projev byl ještě „zelený“. Koneckonců narozen je až v květnu. Mateřskou stranu rodokmenu má sice delší, ale otec Pedro The Great běhal pouze jako dvouletý a už v srpnu vyhrál Gr.1 na 1200 metrů. Pedro The Great je navíc polobratrem Footstepsinthesanda, který dává především mílaře.

SECRET PASSION (GB), tr. Vocásková Helena – Ve čtyřech startech na anglických drahách se neumístila a maximálně získala RPR 60 liber. Z jejích polosourozenců si nejlépe vedla v italských Listed umístěná Rabiosa Fiore, která ovšem nejlepší výkony podala jako dvouletá. Matka Hamsat Elqamar sice jediné vítězství získala na distanci 3200 metrů, ale její potomci nacházejí optimum kolem míle. Převážně mílaře dává i otec Secret Passion Havana Gold. Kratšímu optimu Secret Passion napovídá i její chtivější projev z posledního startu.

SHAMALANN (FR), tr. Váňa ml. Josef – Zatím nevyběhl a jeho jediným starším polosourozencem je Shafia. Ta debutovala jako tříletá a vyběhla pouze třikrát, ale po pátém místě v Listed na 2100 metrů získala vysoký francouzský handicap 42 kg. Oproti ní má sice trochu kratšího otce, přesto může být pro derby zajímavým koněm.

SILVER TRIGGER (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Ve druhém startu finišoval třetí v dostihu, který vyhrál Hunter’s Rules, přestože se po startu trochu hnal a oblouk šel zvenčí. Jeho pravý bratr Triple Speed získal ve Francii z šesti startů dvě vítězství na distancích 2400 a 3000 metrů a dosáhl na handicap 36 kg. Navíc debutoval až jako tříletý. Silver Trigger by tedy na delších distancích měl jít nahoru.

SPARTICO (GER), tr. Kubovičová Zuzana – Nadějné je především jeho třetí místo z bratislavské Velké ceny BBAG. Je hodně narostlým koněm, takže větší chuchelská dráha by mu měla sedět více. K progresu by mu měla pomoct i delší distance, přestože oba jeho rodiče slavili největší úspěchy na tratích do 1800 metrů. Otec Maxios má ovšem dlouhé papíry a dává především pozdnější vytrvalce.

SUPRTUPL (IRE), tr. Myšková Štěpánka – Přes výhru v 1800 metrů dlouhém Pražském zimním favoritovi je jeho vytrvalost otazníkem. Zmíněný dostih byl totiž pomalu rozběhnutý a ve vyrovnaném závěru těžil z toho, že ho Petr Foret včas poslal na špici. Otec Worthadd sice vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, ale nejlepší výkony podal na míli. V rodině má dost rychlosti. Matka Samara Hills nestartovala, ale bába Samara Valley skončila třetí v Listed na 1500 metrů a prabába Slap Shot dokonce doběhla druhá v kilometrové Gr.1.

SWINGING THOMAS (GER), tr. Tůma Pavel – V Pražském zimním favoritovi skončil třetí, přestože pomalé tempo, v němž byl chtivější, mu rozhodně nesedlo. Jeho otcem je totiž vítěz Arc Dylan Thomas a matka Saldenschwinge vyhrála Gr.3 na 2200 metrů a dala listed vítěze na stejné distanci. Její druhý nejúspěšnější potomek Swinging Hawk dokonce získal svůj nejvyšší RPR 91 liber za druhé místo v handicapu na 3600 metrů.

SYLVIANA (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni šla postupně nahoru a sezónu zakončila vítězstvím na měkké dráze. Předtím v Mostě skončila třetí za duem Francimor – Swinging Thomas. Na vytrvalce každopádně nevypadá, když otec Zanzibari startoval pouze jako dvouletý na distancích do 1200 metrů. Mezi jeho potomky sice patří i vytrvalí Grace Of Gracie a Premier Lion, ale ti mají více vytrvalosti na mateřské straně rodokmenu.

TORRERO (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Třetím místem v Ceně Masise a čtvrtou příčkou v Gerschově memoriálu se zařadil ke špičce. Jeho projev i původ ale napovídají, že derby pro něj může být příliš dlouhé. Matka Tres Forte, jejímž je prvním potomkem, sice zvítězila i na distanci 2000 metrů, ale nejlépe si vedla jako dvouletá. Otec Rock Of Gibraltar byl mílařem, a i když dokáže dát i delší koně, spíše se mu to daří s delšími matkami.

TROOP COMMANDER (IRE), tr. Holčák František – Loni absolvoval šest startů na irských drahách. Jednou zvítězil a maximálně získal RPR 81 liber, takže ukázal jedničkovou. Matka Tempura získala jediné vítězství na distanci 2300 metrů a dala dvojnásobného vítěze na trati 2500 metrů Pioneertowna. Ten je ovšem po vytrvalém High Chaparralovi, zatímco s kratším Zoffanym dala sprinterku. Otcem Troop Commandera je War Command, což napovídá kratšímu optimu, nicméně loni zvládl míli na měkké dráze a jeho trenér už s podobnými typy koní v derby několikrát uspěl.

VINDICATOR (FR), tr. Koplík Zdeno – Zatím nevyběhl. Polobratr Freedom Holder ovšem vyhrál v Itálii 2000 metrů dlouhé Listed. Na podobných distancích byl úspěšný také otec Mastercraftsman. Že si pozornost zaslouží, napovídá i cenovka 65.000 euro.

VIVIENNE WELLS (FR), tr. Nedorostek Bohumil – Při jediném startu v Drážďanech nezasáhla do podstatného dění. Otec Authorized vyhrál anglické Derby a vytrvalí jsou i její polobratři – tedy jedničkově umístěný Victory Bowl a Valentino Dancer. Letos by tedy na delších distancích měla ukázat více.

ZAUKHAN (GB), tr. Šavujev Arslangirej – Na českých drahách startuje jeho polobratr Azdar, který sice jako tříletý dvakrát vyhrál na distanci 2400 metrů, ale mezi špičkou se neprosadil. Ještě hůře si vedla v Polsku startující polosestra Zaria River. Zbylý z trojice starších polosourozenců byl exportován do Ruska. Ze skupiny nestartovavších koní tedy patří k těm méně atraktivním.

ZOHEYR (IRE), tr. Holčák Radek – V posledním irském startu ukázal hodně třídy. Porazil ho totiž pouze Arthur’s Kingdom, který následně skončil druhý v Gr.1. Za svůj výkon obdržel vysoký RPR 88 liber a oficiální známku získal ještě o čtyři libry vyšší. Původ má kratší, nicméně podobně jako Troop Commandera ho směrem k derby odepisovat nelze. Většina jeho polosourozenců sice preferuje distance do míle, ovšem výjimku tvoří na trati 2200 metrů vítězný Zamroudpoura, který má přitom kratšího otce než Zoheyr. Ten navíc už jako dvouletý prostál míli na hluboké dráze.

Tipařův verdikt: Ve dvou letech ukázali nejvíce třídy koně, které jsem vytáhl v rozboru Velké jarní ceny. RATE každopádně kromě předvedené třídy vlastní také vytrvalecký původ, takže nejlépe vypadá i směrem k Českému derby. U dua Troop CommanderZoheyr je vytrvalost větším otazníkem, nicméně zkušenosti praví, že koně od Holčáků nelze podceňovat.

Opomenout nelze ani dvojici nejlepších z Ceny zimního favorita Albatrose a Fragu, z nichž má více vytrvalosti v původu dříve jmenovaný. Mateřská strana rodokmenu nedovoluje opomíjet ani Fragu, ale nebude překvapením, když nejlepší klisnou v derby bude Achird nebo Franceska Bella.

Z osmi přihlášených účastníků Pražského zimního favorita vypadá nejlépe Swinging Thomas, v jehož původu neschází kvalita ani vytrvalost. Výrazněji nahoru může jít podle projevu i původu také jeho přemožitel z Mostu Francimor. Několik zajímavých koní najdeme i mezi těmi, kteří nemají žádné nebo jen minimální zkušenosti. Z této skupiny zmíním polobratra tří účastníků Deutsches Derby Open Chequa.

Tip: Rate – Swinging Thomas - Albatros

(Jaroslav Fabris)