Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Českém derby? (rozbor)

Kdo uspěje v Českém derby? (rozbor)
Arion poráží French Cherdonnay - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Českého derby, o jehož vítězi se rozhodne 27. června ve Velké Chuchli.

 

101. České Derby

Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 60

ABRAMS CREEK (IRE), tr. Urbánek Luboš – Vlastní francouzský handicap 37,5 kg, což ho řadí mezi naší špičku. V listopadu vyhrál v Saint-Cloud na distanci 2000 metrů, když měl v průběhu dostihu na konci pole problém s akceptováním tempa, takže vytrvalost by mu scházet neměla. Neuspěl pouze v posledním z pěti startů. V lednové prodejce totiž platil za desetinového favorita, ale po aktivnějším průběhu se propadl na osmé místo. Následně byl stájí Lokotrans zakoupen za 29.111 euro. Matka Santanna, jejímž je prvním potomkem, sice běhala dostihy do dvou kilometrů a obě vítězství získala jako dvouletá, ovšem bába Anna Simona dala trojici delších black-type koní a úspěšný otec Adlerflug dává především vytrvalce.

AIDENSFIELD (GER), tr. Urbánek Luboš – Zakoupen byl po stejné prodejce jako stájový druh Abrams Creek, kterého tehdy překvapivě porazil. V předešlých startech toho ale ukázal méně, přestože stylem start-cíl zvítězil na písku v Dortmundu. Navíc původem tolik nezaujme a může být kratší, když otec Guiliani podal nejlepší výkony na distancích 1600 až 2000 metrů.

ARC EN CIEL (FR), tr. Seménka Zdeněk – Zatím nestartoval. Podle France Galop má sice pětici starších polosourozenců, ale vyběhl pouze Al Nejmaa. Ten každopádně ukázal dobrou třídu, když po vítězství na 2400 metrů v Longchamp získal francouzský handicap 43 kg. Bába Ball Gown dala dokonce čtveřici black-type koní. Slabší je otec Hannouma, který dal raného grupového vítěze Grafelliho, ale jinak v chovu výrazněji nezazářil.

ARION (GER), tr. Holčák Radek - Ve Slušovicích ho porazil pouze Rabbit Red Jazz, který následně skončil druhý v Gerschove memoriálu, a poté v Chuchli na hluboké půdě stylem start-cíl ovládl kvalitně obsazenou míli. Mínusem je jeho projev, protože zvlášť posledně v Itálii byl po startu dost chtivý. Každopádně vlastní vytrvalecký a kvalitní původ. Matka Anna Desta dala tři black-type potomky i dvojnásobného klasického vítěze v Maďarsku Akabu. Pravý bratr Adrian loni vyhrál trial na Deutsches Derby, ve kterém skončil sedmý.

ARKADAG (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Po seznamovacím startu ukázal zlepšení v Mostě, kde skončil o půl délky druhý. Sice se jednalo o slabší dostih, ale v progresu může pokračovat. Je totiž prvním potomkem vítězky Oaks a v St Legeru druhé Amgy River, která šla ve třech letech výrazně nahoru. Přestože otec Elzaam byl sprinterem, s distancí si poradit může.

AUSTRALIA CROSS (FR), tr. Váňová Pavla – Zatím nestartoval, ale už jako odstávče stál 30.000 euro. Matka Amen Desert je totiž odchovankyní Agy Khana a polosestrou tří black-type koní včetně vítěze Prix Royal-Oak (Gr.1, 3100 m) Amilynxe. V chovu ale trochu zklamala. Z jejích pěti ve Francii startujících potomků dva zvítězili na vytrvaleckých distancích, když nejlepší Budhour dosáhla na francouzský handicap 37,5 kg. Každopádně vytrvalost by mu scházet neměla.

BAMBARA MARKA (FR), tr. Toušek Daniel – Polosestra vítězky St Legeru a v dalších třech vytrvaleckých klasikách druhé Vivienne Wells. Vytrvalost nescházela ani dalším dvěma polosourozencům, jimiž jsou v jedničkách umístěný Victory Bowl a v Německu třikrát vítězný Valentino Dancer. Otec Great Pretender je především úspěšným překážkovým plemeníkem, takže není překvapením, že loni nevyběhla. Pozornost si ale rozhodně zaslouží.

BESIBERRI (GB), tr. Luka Václav - Zaujme pořizovací cenou 42.000 euro a v Deauville předvedla slušný debut. Otec Twilight Son byl sprinterem a rychlost předává i potomkům. Přestože tedy matka Miss Giler zaběhla nejlépe na 2300 metrů, když skončil čtvrtá v Listed v Lingfieldu, distance může být za hranou. Jediný starší polosourozenec On Display získal v pěti startech maximálně RPR 41 liber.

BESTHON (FR), tr. Kubovičová Zuzana – Nestartoval a jako roček stál 12.000 euro. Matka Blast Echo ukázala vysokou třídu, když skončila v Chantilly třetí v mílovém Listed. Její první tři potomci ale dohromady vyběhli jen osmkrát a nic podobného neukázali. Na dotaci dosáhla pouze na menších drahách třikrát umístěná Capable, jejíž francouzský handicap 28 kg nijak neoslní, ovšem přes kratšího otce startuje na vytrvaleckých distancích.

BRILLIANT STAR (GER), tr. Urbánek Luboš – Nestartoval, ale jako roček stál 70.000 euro. Matka Bastille, jejímž je prvním potomkem, totiž v Miláně vyhrála mílové Listed. Navíc je polosestrou dvou úspěšných svěřenců Josefa Váni. Broughton na rovinách získal vysoký rating 92 liber a po přechodu do steeplechase vyhrál Gr.1 v Itálii, zatímco Buonarroti skončil třetí ve VJC a loni vyhrál Cenu Vltavy. Výborně si v chovu vede otec Sea The Stars, který letos připouští za 150.000 euro. Vytrvalosti by měl mít dostatek.

CAPE CROWN (IRE), tr. Chodúr Jozef – Ve dvou loňských startech toho mnoho nepředvedl. Je prvním potomkem nestartující Cape Sunshine. Rodinu má každopádně slušnou, když bába Shermeen je grupově umístěná a dala Gr.1 vítěze ve dvou letech Sudirmana. Zároveň má ale v rodině dost rychlosti a lepšímu uplatnění na kratších distancích napovídá také otec Zoffany.

COCA, tr. Haris Ludvík - Nestartovala a matka Calva, jejímž je prvním potomkem, se nechytla ani v pětce. Bába Caldas absolvovala jeden negativní start a výrazněji se neprosadila ani v chovu. Otec Blue Coral si v chovu navzdory menší příležitosti nevede vůbec špatně, ale zdrojem vytrvalosti zrovna není.

DAKOTA (FR), tr. Török Dalibor – Zatím nevyběhla. Je druhým potomkem Dorotky, která vyhrála dvě jedničky na 1400 metrů. Posléze ale ukázala překážkový talent a její první potomek Dark Sun už jako tříletý přešel nad proutěnky a skončil druhý ve Zlaté sponě tříletých. Kde bude parketa Dakoty, není lehké odhadnout i kvůli otci. Elvstroem totiž v Austrálii vyhrál Gr.1 na 1400 metrů, ale také skončil čtvrtý v Melbourne Cupu (3200 m), přičemž letos bude mít na dráze teprve druhý ročník tříletých.

DANCING INDIAN, tr. Kvapilová Lenka – V Lysé debutoval třetím místem, když byl vyjížděn pouze rukama. Vlastní kvalitní český původ, když je prvním potomkem trojnásobné jedničkové vítězky na Slovensku Diany Rosensturm. Ta ale měla optimum na distancích do dvou kilometrů a otec Sleeping Indian je nositelem rychlosti.

DIAMONTE, tr. Nieslanik Miroslav – Ve dvou startech ve Fitmin Cupu se umístil na hraně tabule s výraznější ztrátou na vítěze, ale letos by měl na delších distancích ukázat více. Je totiž polobratrem Dalandiho, který v derby skončil osmý a loni vybojoval druhou příčku v Karlovarské dvojnásobné míli.

DOMSTÜRMER (GER), tr. Nedorostek Bohumil - Loni absolvoval šest startů v Německu a tamní handicap 78 kg prozrazuje, že ukázal slušnou třídu. Matka Diamond Ring nestartovala a jediný starší polosourozenec mnoho neukázal. Nicméně rodinu má kvalitní, když bába Diamantgottin i její dva potomci dosáhli na status black-type. S distancí by si měl poradit.

DRAGON ARROW (GB), tr. Vocásková Helena - Při EJC skončil třetí na 1100 metrů, přestože na sprintera nevypadá. Koneckonců předtím vyhrál ve Varech na míli. Matka Zubeida, jejímž je prvním potomkem, vyběhla nejlepší formu dokonce na distanci 2800 metrů. Až tak dlouhý ovšem nejspíš nebude, protože otec Sepoy byl sprinterem.

DREAM BIG (FR), tr. Pohanka Ladislav – Zatím nevyběhl a loni byl zakoupen na breeze-up dražbě za 7.000 euro. Je prvním potomkem klisny Dazara, která vyběhla pouze třikrát. Debutovala slušným třetím místem v Saint-Cloud, ale poté na to nenavázala. Každopádně je z dobré rodiny Agy Khana, když prabába Darinska dala trojnásobnou Gr.1 vítězku Darjinu. Kvalitu má i na druhé straně rodokmenu, když je synem za 100.000 euro připouštějícího Wootton Bassetta.

ENTROPIA (IRE), tr. Chaloupka Václav – Po druhém místě v lednové prodejce v Pornichetu byla zakoupena za 17.113 euro. V českém tréninku už vyběhla dvakrát. Výsledkově se jí sice příliš nevedlo, ale poprvé zůstala v boxech, posledně zase hledala volný prostor a od třetího místa nebyla daleko. Každopádně francouzský handicap 30,5 kg by na českou špičku stačit neměl. Otec The Gurkha byl mílařem, ale rodinu má delší a i její dosavadní kariéra napovídá, že distance nebude problém.

FABRIJAN ERSTE, tr. Petrlík Allan - Na závěr sezóny stylem start-cíl suverénně zvítězil ve Fitmin Cupu. Každopádně všechny starty absolvoval ve slabší konkurenci českých odchovanců. Na dráze se ukázala čtveřice jeho polosourozenců, z nichž nejvíce ukázali dvojkový vítěz na míli Fabrisco a trojkový vytrvalec Fabryan. Vzhledem k otci by měl být delší.

FAMOUS CATINI (IRE), tr. Vocásková Helena – V Karlových Varech skončila třetí za kvalitními soupeři. Navíc zpočátku na konci pole neakceptovala tempo a v závěru přišla pěkným závěrem. Její vytrvalosti napovídá rovněž původ, když většina polosourozenců totiž zamířila nad překážky. Nejlepší z nich Ainama získal na rovině RPR 90 liber za vítězství na 3200 metrů a nad proutěnkami skončil třetí v Gr.2 dostihu pro nováčky na dubnovém mítinku v Aintree. Otec Famous Name měl sice optimum na distancích do dvou kilometrů, ale jeho z našich drah dobře známá dcera Famous Valley dokazuje, že dokáže dát i supervytrvalce.

GIANNINA (IRE), tr. Vocásková Helena - Nejvíce sice ukázala při vítězství ve 1200 metrů dlouhé Ceně Masise, ale o mnoho hůře si nevedla ani při druhém místě v mílové CZK a v původu má spoustu vytrvalosti. Matka Lady Hestia totiž podala nejlepší výkon při vítězství na 3200 metrů. Giannina má také čtveřici pravých sourozenců, kteří rovněž preferují supervytrvalecké distance. Dva z nich získali RPR minimálně 84 liber, což u nás znamená jedničkovou třídu. Lady Vesta dosáhla na ještě vyšší známku, ale startovala pouze v bumperech.

GLOBAL MAN (FR), tr. Luka Václav – Dvakrát se umístil mezi nezvítězivšími na all-weather dráze v Lyonu. Jednalo se o dostihy na 2150 metrů, takže distanci by zvládnout měl, i když po startu bývá chtivější. Každopádně aktuální francouzský handicap 31 kg by na českou špičku stačit neměl. Že může jít ještě nahoru, napovídá kvalitní rodina. Je prvním potomkem nestartující Girl Westminster. Bába Globuli ovšem získala status black-type, přičemž dala několik úspěšných koní včetně vítěze německého „Zimáku“ Globuse nebo druhého z naší VJC Glorious Eagla.

GOTT (IRE), tr. Váňová Pavla – Nestartoval, ale jako roček byl zakoupen za 120.000 euro. Matka Gotlandia totiž zvítězila v Listed na 1400 metrů a dala především Royal Lythama, který na ostrovech jako dvouletý vyhrál Gr.2 a skončil třetí v Gr.1. Každopádně těchto výsledků dosáhl na distanci 1200 metrů a ve třech letech na ně nenavázal. Nicméně zbylí dva starší polourozenci Gotta zvládli delší distance a Shareef Star ukázal na naše poměry jedničkovou třídu, když získal rating 87 liber. Otec Siyouni dal loňského vítěze Arc Sottsasse a připouští za 140.000 euro.

HAZARDER (IRE), tr. Tůma Pavel – Na konci loňského roku zvítězil v Pise na 2000 metrů, když přišel s dobrým závěrem. Vytrvalost by mu tedy scházet neměla, čemuž napovídá také jeho původ. Je prvním potomkem nestartující Kitoko. Z jeho rodiny stojí za zmínku především prabába Yogya, která dala trojnásobnou Gr.1 vítězku včetně Breeders‘ Cup Mile Six Perfections.

JACOBELLIS (GB), tr. Luka Václav - Nestartoval a jako odstávče stál pouze 800 guineí. Matka Jolie Blonde dosáhla na solidní rating 82 liber a trojici vítězství získala na distancích 2600 až 3200 metrů. Vytrvalost by mít tedy měl. Jediným startujícím polosourozencem je Belle Rousse, která skončila ve třech anglických startech daleko od podstatného dění a ve třech letech už byla k vidění nad italskými skoky.

KAMSSIO (FR), tr. Luka Václav – Také jeho dostihový křest teprve čeká. Zakoupen byl za 6.000 euro a je polobratrem z našich drah dobře známého Ramssia, který skončil v derby čtvrtý a suverénně ovládl St Leger. Dalších šest startujících polosourozenců každopádně ukázalo méně.

KANADA, tr. Vocásková Helena – Při debutu finišovala čtvrtá v kvalitním dostihu, následně mezi klisnami v Mostě splnila roli favoritky. Ještě více zaujme původem, protože je pravou sestrou druhé z Českého derby Krasavy a druhého ze Slovenského derby Kristiana. Krasava přitom jako dvouletá nevyběhla a Kristiano se ve třech startech nedostal přes čtvrté místo, takže po vzoru sourozenců může jít výrazně nahoru.

KMOTR (IRE), tr. Vocásková Helena – Loni se patřil ke špičce ročníku, což dokazuje především druhá příčka z Ceny Masise. Následně zklamal v Gerschově memoriálu, když od startu neakceptoval tempo a kvůli podezření na zranění v závěru nebyl vyjížděn. Tento výpadek tedy nemusí mnoho znamenat. Je už čtvrtým potomkem Royal Interlude, který u nás ukázal jedničkovou třídu. Těmi předchozími jsou čtvrtá z Velké jarní ceny Kristine (matka Krasavy a Kristiana), zimní královna White Angel a vítězka Křišťálového poháru Cheminée. Distance je otazníkem, když jeho otcem je kratší Epaulette.

LADY IN PINK (GER), tr. Urbánek Luboš – Zatím nevyběhla a jako roček stála 34.000 euro. Matka Lady Luck nestartovala, ale vyběhly jí dva potomci, z nichž více ukázala Lady Te. Ta totiž skončil třetí v Gr.3 na 1800 metrů v Longchamp. Jejím otcem je rychlý Tertullian, zatímco Lady In Pink je dcerou vytrvalého Adlerfluga, takže by měla najít optimum na delších distancích.

LAILAHO, tr. Urbánek Luboš - Dvojici medailových umístění sice získal „pouze“ ve Slušovicích, ale ve druhém startu ho porazilo jen kvalitní duo Rabbit Red Jazz – Arion. Přes rychlejšího otce Stormy Jaila, distanci stát může, když trojice starších polourozenců jde spíše překážkovou cestou. Nejvíce z nich ukázal v Ceně Vltavy druhý Laverno, který na překážky přešel po desátém místě z Velké červnové ceny.

L`IENISSEI (FR), tr. Endaltsev Igor – Na sklonku roku povedeně debutoval v Chantilly, když pěkným finišem vybojoval čtvrtou příčku. Z nejlepší šestice je jediným koněm bez handicapu, zatímco ostatní vlastní francouzský handicap minimálně 36 kg, takže se jednalo o dobře obsazený dostih. O tři týdny později na to ale nenavázal, i když nebyl zas tak daleko. Vytrvalost by mu scházet neměla, když distance přes dva kilometry preferovali oba jeho rodiče. Jediným startujícím polosourozencem je Deleva, který brzy přešel nad překážky.

LOCOMOTIVE (FR), tr. Wroblewski Grzegorz – Ve Varšavě skončil čtvrtý o 4 a ½ za vítězem, přičemž ho porazili pouze první, druhý a pátý nejlépe hodnocený polský dvouletek. Sezónu pak zakončil vítězství v kvalitní chuchelské míli, když druhý Mandarin na něj ztrácel bezmála 4 délky. Matka Lydy Wood dosáhla na hodnotný francouzský handicap 43 kg a lepší z dvojice polosourozenců Hollywood vlastní známku 41 kg. Optimum našli kolem dvou kilometrů, zatímco otec French Fifteen byl mílařem, takže zas tak dlouhý být nemusí.

LORELLY, tr. Demele Jan – Zatím nevyběhla. Jejím polobratrem je vítěz Slovenského derby Love Me, ale z dalších čtyř starších polosourozenců vyběhli jen dva, kteří se neumístili ani v pětce. Každopádně vytrvalecké distance by měly být její parketou.

MACHINOS (FR), tr. Chaloupka Václav – Zakoupen byl za 12.888 euro po vítězství stylem start-cíl v lednové prodejce v Pornichetu, kde druhá skončila Entropia. Za tento výkon získal francouzský handicap 33 kg. V dalších dvou startech volil defenzivnější taktiku, a i protože byl chtivější, podal slabší výkony. Je z delší matky, ale po rychlém otci. Pravý sourozenec Le Kakou je mílařem a ve Francii získal handicap maximálně 35 kg.

MANDARIN (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid - Oba starty mezi nezvítězivšími absolvoval v kvalitní konkurenci. Posledně se na míli v závěru rozcházel, ale podle původu na vytrvalce nevypadá. Otec Elusive City dává především kratší koně, matka Vireli preferovala distance do dvou kilometrů a podobně jsou na tom i její potomci, byť nejlepší z nich Melandrino v šesti letech vyhrál i dostih na 2150 metrů.

MANORIE (FR), tr. Seménka Zdeněk – Nestartovala a jako roček stála 10.000 euro. Vytrvalost by jí scházet neměla. Matka Reform Act totiž vyhrála Listed na 2400 metrů a delší je i většina jejích potomků. Nejlepší z nich Dolphin Village získal rating 87 liber. Otec Literato měl optimum kolem dvou kilometrů.

METROPOLIS (IRE), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako roček stál 18.000 euro. Pětice polosourozenců získala RPR minimálně 86 liber, což u nás znamená jedničkovou třídu. Nejlepší z nich Magnolia Springs vyhrála Listed. Otec Excelebration byl sice mílařem, ale dává i delší koně. Metropolis je z hodně dlouhé rodiny, takže s vytrvalostí by neměl mít problém.

MIKE MAJK (IRE), tr. Nieslanik Miroslav - V českých jedničkách získal dvě umístění na konci tabule, ale v Gerschově memoriálu ztrácel výrazně. Daleko od nejlepších byl i při vstupu do sezóny v Římě. Do užší špičky mu tedy něco schází. Matka Think Snow má na kontě jediný start, v němž skončila druhá v Haydocku, a Mike Majk je jejím prvním startujícím potomkem. Derby distance vypadá dlouhá, byť otec Make Believe, který preferoval tratě do míle, dokáže dát i delší koně. Bába Snow Forest ale získal grupové umístění jako dvouletá na 1400 metrů a dala především Snow Ridge, který v Americe na stejné distanci vyhrál pískovou Gr.1.

MONSIEUR (GER), tr. Kubovičová Zuzana – Loni bral dvakrát nižší dotaci v Bratislavě. Je prvním potomkem nestartující Madame. Ta je polosestrou vítěze Maďarského derby Mayday, a že by měl jít nahoru na delších distancích, napovídá i úspěšný otec Adlerflug.

NASCHE (GER), tr. Germič Karel - Zkraje července se na domácí dráze v Lysé brzy chopila vedení, které už nepustila. Dva soupeři, kteří se jí dokázali přiblížit, následně zvítězili na větších drahách, takže se jednalo o kvalitní dostih. Od té doby nevyběhla. Každopádně v Lysé zaujala i exteriérem. Otec Isfahan vyhrál Deutsches Derby. Matka Notre Autorite mnoho neukázala a Nasche je jejím prvním potomkem, ale bába Nordtänzerin skončila třetí v německém Oaks a dala v Deutsches Derby čtvrtého Notre Rulera. Právě vytrvalecké distance by tedy měly být její parketou.

NEGRO MUSICA (POL), tr. Haris Ludvík - Zatím nevyběhla a je prvním potomkem Negro Czaczy. Ta startovala v Polsku a první vítězství získala až po přechodu do steeplechase, když třikrát triumfovala ve Wroclawi. Vzhledem ke stáji pravděpodobně i jí čeká překážková budoucnost.   

PERSIAN PRINCE (GB), tr. Váňová Pavla – Loni mnoho nepředvedl, když ho posledně porazila dokonce šestice derby adeptů. Letos by na vytrvaleckých distancích měl jít nahoru. Matka Kelamita totiž podala nejlepší výkony na 2800 metrů. Z jejích potomků má více startů pouze v Itálii startující Sky Whale, který je rovněž vytrvalý. Persian Prince má navíc delšího otce.

PROCELLARUM (IRE), tr. Havelková Martina - Loni startoval šestkrát v Irsku. Nejprve vybojoval dvě čtvrtá místa, ale jeho výkony měly sestupnou tendenci a aktuálně vlastní rating 70 liber. To by na naší špičku stačit nemělo. Nejúspěšnější polosourozenec Hebridean sice šel ve třech letech výrazně nahoru, když dokonce vyhrál Gr.3 na 2000 metrů, ale oproti němu má ranějšího a rychlejšího otce.

RABBIT BURATINO (IRE), tr. Petrlík Allan - Zatím nevyběhl a jako odstávče stál 800 euro. Matka Take It Easee sice získala solidní rating přes 80 liber, ale až jako pětiletá. Vyběhla jí trojice potomků a všichni dosáhli maximálně na RPR 60 liber. Optimum měla kolem dvou kilometrů, zatímco otec Buratino byl raný sprinter.

RABBIT GARSWOOD (IRE), tr. Petrlík Allan – Nestartoval a jako odstávče stál 3.000 euro. Nestartovala ani matka Extent, které zatím nevyběhl žádný potomek. Na vytrvalce každopádně nevypadá. Otec Garswood měl totiž optimum na distancích do 1400 metrů, krátký je také mateřský otec Exceed And Excel a většina potomků báby Selkirk Sky našla optimum na distancích do míle.

RABBIT MANDURO (IRE), tr. Petrlík Allan – Loni skončila pátá v CZK a sezónu zakončila třetím místem v Chuchli, kde v kvalitní konkurenci ztrácela 4 délky na vítězného Locomotiva. Je prvním potomkem v jednom startu neumístěné Jawlah, ale bába Tadris zvítězila v mílovém Listed a dala black-type potomka. Distanci prostát může, když otec Manduro měl optimum kolem dvou kilometrů a jeho potomci jsou často delší.

RABBIT POWER (GB), tr. Petrlík Allan - Ve třech startech se umístil na konci tabule, když nejlepší formu vyběhl na závěr sezóny, kdy narazil na nejsilnější konkurenci. Tehdy ztrácel 8 délek na vítězného Locomotiva. Dostih odvodil a v závěru slábnul, přičemž i jeho původ napovídá, že vytrvalcem nebude. Je prvním potomkem v jediném startu poslední Mabrokah.

RABBIT RED JAZZ (IRE), tr. Petrlík Allan – Ze sedmičky přihlášených svěřenců Allana Petrlíka ukázal rozhodně nejvíce. Po vítězství ve slušovickém debutu totiž po aktivním průběhu skončil druhý v Gerschově memoriálu, když se před něj na měkké půdě dostal jen Vert Liberte. Matka Jasmina je sice dcerou Monsuna, přesto ona i její potomci našli optimum na distancích do míle. Rychlý je i otec Red Jazz. Ani on by tedy derby distanci prostát neměl.

RABBIT RULER (IRE), tr. Petrlík Allan – Přestože má delší původ, její loňské výkony šly s metry navíc dolů. Sezónu zakončila v několikrát zmíněném dostihu, který vyhrál Locomotive, v němž jí porazila celkem pětice derby adeptů. Matka Talon Bleu skončila ve Francii čtvrtá ve slabším Listed na 1800 metrů, zatímco otec Ruler Of The World je především vítězem Derby.

REX OF THUNDER (GB), tr. Demele Jan - Po impozantním vítězství z Bratislavy se od něj v Gerschově memoriálu čekalo trochu více než třetí místo, ale nemusela mu sednout měkká půda. Patří k dražším nákupům, když jako roček stál 42.000 guineí. Je prvním potomkem Rio’s Cliffs, která na distancích do míle získala solidní rating 80 liber. Kratší byla i bába What's Up Pussycat, která jako dvouletá dokonce zvítězila v irském Listed. Otec Night Of Thunder se s prvními ročníky ukazuje výborně, ale byl mílařem, takže vytrvaleckých genů u něj moc nenajdeme.

ROYAL WORD (FR), tr. Šavujev Arslangirej - Při debutu přišel pěkným závěrem druhý za rozběhaným Dragon Arrow. Ve druhém startu mu jako narostlému koní spíše než měkká dráha nesedlo pomalé tempo, a i proto ho v rychlé závěru porazil Arion. Z jeho polosourozenců u nás startoval osmý z VJC Motorsport, ale lépe si vede čtyřletý Moderator, který za čtvrté místo z Gr.3 na 2400 v Longchamp získal vysoký francouzský handicap 45,5 kg. Oproti němu je navíc Royal Word po úspěšnějším plemeníkovi. Distanci prostát může a o vysokých ambicích napovídá přihláška do Prix de Jockey Club.

SADAAR (IRE), tr. Lehocký Jozef – Dobře zaběhl na míli v Bratislavě, kde po boji skončil druhý 8 délek před třetím Hazarderem, který ovšem zaostal na startu. Je prvním potomkem nestartující Sadaary. Její pravou sestrou je ale Khatiba, která získala vysoký rating 95 liber. Optimum sice měla na 1400 metrů, ale jinak není rodina Sadaara zas tak krátká. Také otec Ruler Of The World napovídá, že distanci zvládne.

SKYFALL, tr. Holčák Radek – Zatím nevyběhl. Jediným starším polosourozencem je Sense Of Destiny, která jako dvouletá zvítězila, ale jako starší se na dráze neukázala. Matka Stubborn Love nestartovala a bába Blue Rocket dosáhla na vysoký rating 98 liber. Preferovala ale distance do míle. Vytrvalý nebyl ani otec Shamalgan.

TCHEQUE KING (FR), tr. Török Dalibor – Dva loňské straty nebyly špatné, když nebyl daleko od kvalitních soupeřů. Původ především překážkový. Je totiž prvním startujícím potomkem Kamelie, která vyhrála i v Auteuil. Otec Montmartre je překážkovým plemeníkem. Z jeho potomků zmiňme svéhlavého Labaika, který vyhrál cheltenhamské Supreme Novices‘ Hurdle.

TONY BOY (GB), tr. Demele Jan – Jeho loňské starty jsou lepší, než to na první pohled vypadá. V obou totiž narazil na kvalitní soupeře a nebyl zas tak daleko. Jako roček stál 32.000 guineí. Lepším z jeho dvou starších polosourozenců je Youmzain Star, který jako dvouletý po vítězství na 1800 metrů získal vysoký francouzský handicap 42 kg. Ve třech letech na to ale nenavázal. Bába Labour Of Love dala trojici black-type potomků. Oba rodiče každopádně podali nejlepší výkony na míli, takže optimum by měl nalézt níže.

VALDOBBIADENE (FR), tr. Seménka Zdeněk – Nestartoval. Pětice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, když se přes handicap 30 kg dostal jediný. Optimum ale našli na delších distancích. Kvalita je u báby Young Manily, která dala v Gr.1 umístěnou a posléze i v chovu úspěšnou Dolmu.

VELLINGER, tr. Horáková Lenka – Nestartoval. Z trojice starších potomků čtyřkové vítězky Vaxalty ukázala nejvíce pravá sestra Valentine Lady, přesto vyhrála jen čtyřku na 2200 metrů v Brně. Plusem je rodina, protože bába Vakacia vyhrála slovenskou JCK a dala tři jedničkové vítěze včetně výborné Vapety.

VERT LIBERTE (IRE), tr. Török Dalibor – U nás se představil pouze v Gerschově memoriálu, v němž lehce zvítězil. Následně sice uzavřel doběh v Deauville, ale narazil na kvalitní soupeře, když nejhorší z nich vlastní francouzský handicap 40,5 kg. Matka Rose Et Noire získala jediné vítězství na 2200 metrů a podobné distanční optimum mají i její potomci. Nejlepší z nich Alfarris získal vysoký rating 104 liber. Otec Muhaarar byl sice sprinterem, ale s delšími matkami dává i vytrvalce. Navíc ani polosourozenci Vert Liberta nebyli po dlouhých plemenících.

ZORIYMAN (FR), tr. Nieslanik Miroslav - Především jeho druhý start byl slibný, když skončil blízko třetí mezi kvalitními soupeři. V dalších startech na to ale zcela nenavázal. Je prvním potomkem klisny Zariyma, která ve Francii získala handicap 36,5 kg, když během krátké kariéry získala na velkých drahách druhá místa na distancích 2100 a 3000 metrů. I otec Sinndar napovídá, že vytrvalost mu scházet nebude.

Tipařův verdikt: Z premiantů loňských vrcholů pro dvouleté vypadá nejlépe Vert Liberte, jehož mateřská strana rodokmenu napovídá, že s distancí si poradit může. Žádné pochyby o vytrvalosti nejsou u HAZARDERa, který už jako dvouletý zvítězil na dvoukilometrové distanci. Pokud ho tedy nebudou limitovat problémy se startovacími boxy, kvůli nimž nestartoval o posledním chuchelském dostihovém dnu, měl by patřit k nejvážnějším derby adeptům.  

Nadějné výkony v nižších kategoriích loni ukázali Arion, Nasche nebo Royal Word, u nichž lze shodně předpokládat, že letos na vytrvaleckých distancích ukáží progres. Pětici derby adeptů připravuje Helena Vocásková. Z nich všichni zasluhují pozornost, ale více vytrvaleckých dispozicí nalezneme u dámské části sestavy, kterou tvoří Famous Catini, Giannina a Kanada.

Z dvojice zimních importů stáje Lokotrans vypadá lépe Abrams Creek, zatímco z pětice zahraničních adeptů může nejvýše zamířit Domstürmer. Přihlášena je i řada nestartujících koní s atraktivními rodokmeny. Mezi ty bezesporu patří polosourozenci posledních dvou vítězů St Legeru Bambara Marka a Kamssio nebo drahé nákupy Brilliant Star a Gott.

Tip: Hazarder – Arion - Vert Liberte

(Jaroslav Fabris)