Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Českém Derby? (rozbor)

Kdo uspěje v Českém Derby? (rozbor)
Aigle Valliant při třetím místě v Angers, foto: Equidia

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Českého derby, o jehož vítězi se rozhodne 26. června ve Velké Chuchli.

 

102. České Derby

Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 1 800 000 Kč, Přihlášeno koní: 50

AGADIR GOLD (IRE), tr. Holčák Radek – na breeze-up dražbě zakoupen za 16.000 euro. Loni naznačil jistý talent, ale přestože slušně zvládl i 1800 metrů, distance je otázkou. Jediný startující polosourozenec byl totiž podprůměrným sprinterem. Oproti němu má sice trochu delšího otce, ovšem ani Havana Gold nebývá zdrojem vytrvalosti.

AIGLE VAILLANT (FR), tr. Urbánek Luboš – Ve Francii byl na podzim zakoupen za 42.000 euro poté, co zvítězil na provinční dráze na 2000 metrů. Následně ještě skončil třetí v Angers, kde přestože v cílové rovině neměl čistý průběh. Vlastní francouzský handicap 38,5 kg. Ten sice trochu devalvuje, že si ho vyběhal na menších drahách, každopádně naznačuje slušnou třídu. Vytrvalost by mu navíc scházet neměla. Většina jeho polosourozenců zamířila na překážky a bába dala vítěze Grosser Preis von Baden Prince Floriho.

ALAMAG (GB), tr. Holčák Radek - Zakoupen za 27.000 euro na breeze-up dražbě. Loni šel postupně nahoru, když posledně skončil pátý v Karpatské ceně. Matka mnoho neukázala, když získala maximálně RPR 71 liber. Jediný starší polosourozenec se dostal na 82 liber, ale nejlepší formu vyběhl už jako dvouletý na 1200 metrů. Z obou stran má mílařský původ.

ALZIR (GB), tr. Nieslanik Miroslav - Zatím nevyběhl, ale původ má zajímavý. Ze dvou starších polosourozenců toho více naběhala o rok starší Acanella, která debutovala jako tříletá, přesto už vyhrála Gr.3 na 1800 metrů. Bába dala dokonce dvojici black-type koní včetně pětinásobného Gr.1 vítěze Flintshira. Ten byl sice vytrvalcem, ale otec i mateřský otec Alzira byli sprinteři, takže dlouhý by být neměl. Kariéru zahájí první neděli na 1800 metrů.

AMERICAN CHARLIE (FR), tr. Haris Ludvík – Nákup za 4.500 euro. Už loni zvládal „osmnáctku“, když závěrem zvítězil ve Slušovicích a druhý skončil v Pražském zimním favoritovi, nicméně podle původu vypadá spíše na mílaře. Jediný starší polosourozenec je sice vytrvalec, ale má delšího otce.

ANGE PITOU (FR), tr. Váňová Pavla – Nákup za 17.000 euro. V srpnu absolvoval solidní seznamovací start, když podle původu je jednoznačným vytrvalcem. Vždyť tři jeho polosourozenci získali status black-type minimálně na distanci 2000 metrů, a to jsou dva po rychlém Tertullianovi, zatímco otcem Ange Pitou je vytrvalý a úspěšný Adlerflug. Dodejme, že nejlepší z polosourozenců Imi loni skončil třetí v Deutsches Derby.

APOLLON (GER), tr. Koplík Zdeno – Má podobný profil jako Aigle Vaillant, když loni startoval na menších francouzských drahách, přičemž po druhém místě na 2000 metrů zvítězil stylem start-cíl na 1800 metrů. Jednalo se o prodejku, po níž byl zakoupen za 18.888 euro. Také on by měl derby distanci zvládnout. Každopádně většina jeho polosourozenců nevyběhla a ti co se na dráhu dostali, zas tak moc neukázali. Kvalita je u báby, která dala čtveřici black-type koní.

BLESSED RIVER (FR), tr. Chaloupka Jiří – Zatím nevyběhl a jako roček stál 20.000 euro. Pro nás je zajímavý především jako polosourozenec derby vítězky Blessed Kiss. Status black-type získal další polosestra Blessed Silence, která ale byla mílařskou. Vzhledem k otci vypadá spíše na vytrvalce.

CAUCASIAN (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Při EJC se po startu trochu hnal a skončil třetí těsně před Ashatem. V původu má dost rychlosti, když matka získala umístění v Listed na 1400 metrů. Na našich drahách startující polobratr Approcaillis podal nejlepší výkony na „osmnáctce“, ale měl trochu delšího otce. Je tedy trochu překvapením, že byl škrtnut z VJC, zatímco nadále směřuje do derby.

COSTA SMERALDA (GB), tr. Jelen Jaroslav – V červenci debutovala předposledním místem v Newbury a následně byla zakoupena za 6.000 guineí. Má sice grupového polobratra Pas Malotru, ale ten vyhrál Gr.3 už jako dvouletý v červnu a nešel delší dostih než 1400 metrů. Kratší jsou i ostatní polosourozenci.

DARLING IN PINK (FR), tr. Urbánek Luboš – Jako roček stál 20.000 euro. Loni startoval především v Bratislavě, kde vyhrál dvojku a čtvrtý skončil v Karpatské ceně. Polobratr Zarwaan vyhrál Listed na 1400 metrů. Oproti němu má delšího otce, ale nijak výrazně, takže na vytrvalce nevypadá.

FREHEL (FR), tr. Tůma Pavel – Třetí potomek výborné French Quebec. Ze starších polosourozenců více ukázala vítězka Smolíkova memoriálu Faliraki, a protože má delšího otce, distanci by zvládnout měl. Koneckonců jediný start absolvoval na „osmnáctce“ a skončil druhý. Zaujme i exteriérem, takže má předpoklady k progresu.

GALLANTICUS (IRE), tr. Jelen Jaroslav – Na podzim byl jako nestartující dvouletek zakoupen za 5.500 guineí. Ze čtveřice polosourozenců nejvíce ukázal Shawaahid, který vysoký RPR 99 liber, ostatní ale byli maximálně průměrní. Z obou stran má mílařský původ. Na první neděli je hlášený do dostihů na 1400 a 1800 metrů.

GASPARINI, tr. Demele Jan – Loni vyhrál Fitmin Cup na 1200 metrů. Dvojnásobná porce metrů by mu měla sedět rozhodně lépe, když vytrvalost má na obou stranách rodokmenu. Obě starší polosestry ale vyhrály maximálně slušovické pětky.

GASTON, tr. Luka Václav – Zatím nestartoval, přičemž nevyběhla ani jeho matka, jejímž je prvním potomkem. Bába se umístila v Listed na 2400 metrů, ale díky krátkému otci může nalézt optimum níže. V neděli bude debutovat na 1800 metrů.

GENEZE, tr. Luka Václav – Na debut teprve čeká. Matka Greek Wedding získala jedničková vítězství jako čtyřletá na distancích 2900 a 3200 metrů a oba starší polosourozenci zahájili kariéru nad překážkami, kde se ukazují nadějně. Rychlost dodává otec Amico Fritz, i tak její čas může přijít ještě později. Vždyť i o rok starší Greek Desert je synem rychlého Stormy Jaila.

GOOD REVANCHE (FR), tr. Haris Ludvík – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.500 euro. Otec Ectot byl sice delší, ale díky rychlé matce může mít s distancí problém. Lepší z dvojice starších polosourozenců dosáhl ve Francii na handicap 32,5 kg a jeho optimem byla míle. Na první neděli je hlášený do dostihů na 1400 a 1800 metrů.

HADAR (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni absolvoval trojici jedniček, ale v žádné se výrazněji neprosadil. Neosní ani původem. Má dva starší polosourozence, z nichž první získal dvě menší vítězství v Itálii a druhý se nechytal na anglických drahách. Navíc pro oba byla míle stropem. Sezónu začne v neděli na 1400 metrů.

HELLO HOLA HAY (FR), tr. Urbánek Luboš – Nákup za 14.000 euro. Loni čtvrtý v CZF i jeho chuchelské analogii. Na vytrvaleckých distancích by měl jít nahoru, když oba jeho rodiče byli pozdnější a potřebovali minimálně dva kilometry. Tomu napovídal i jeho projev. Působil totiž „zeleně“ a v CZF byl vyjížděný už před polovinou dostihu.

HIGHLAND PRECIOUS (GB), tr. Nieslanik Miroslav – Jako roček stála 3.000 guineí. Nejlepší výkon podala v Mostě, kde na konci loňské sezóny těsně prohrála s debutující Whirl Wind Girl. Také za ní skončili většinou nezkušení soupeři. Přes kratší mateřskou stranu rodokmenu může delší distance zvládnout.

CHARMBRUCK (FR), tr. Haris Ludvík – Zakoupen za 3.500 euro. Matka i starší polosourozenci absolvovali minimum startů a nic neukázali. Loni ale neběhal špatně, když mezi nezvítězivšími bral dvě druhá místa. V Pražském zimním favoritovi šlápl po startu do písku, a proto byl diskvalifikován. Vzhledem ke kratšímu otci asi najde optimum níže.

KAMAXI (IRE), tr. Török Dalibor – Zatím nevyběhla. Každopádně je z dlouhé a kvalitní rodiny, když jeho matka Kapitale byla jako chovná klisna zakoupena za 150.000 euro, a to proto, že je polosestrou pěti black-type koní včetně dvou Gr.1 vítězů. Sama navíc vyhrála Gr.3. Její první tři startující potomci toho ale zas tak moc nepředvedli, když nejlepší Kepparti vyhrála na 2200 na francouzské provincii.

KARAMAZOV (IRE), tr. Luka Václav – Nákup za 3.700 guineí. Lepší z dvojice polosourozenců přitom získal vysoký RPR 100 liber. Jeho parketou jsou trochu překvapivě supervytrvalecké distance. Karamazov nemusí být až tak dlouhý, nicméně při třetím místě v bratislavské dvojce na 1800 metrů šel zezadu a byl brzy ježděný. V zimě změnil trenéra.

KORVETTE (GER), tr. Urbánek Luboš – Jako roček stála 24.000 euro. Loni vyhrála v Bratislavě, kde také skončila čtvrtá v CZK. Na delších distancích by měla ukázat ještě více. Je totiž ze stejné rodiny jako Kamaxi, když mají stejnou bábu. Polosestra Kolossal skončila třetí a čtvrtá ve dvojici trialů na německé Oaks.

LAZARD, tr. Šavujev Arslangirej – Polobratr Lagaro vyhrál VJC u nás i na Slovensku, ale ze zbylých tří starších polosourozenců vyběhl jediný, a ten se nechytal ani v pětkách. Navíc Lagaro byl na špici ročníku už jako dvouletý, zatímco Lazard toho ve dvou loňských startech mnoho neukázal, když vypadal „zeleně“. Optimum navíc zřejmě najde níže.

LEON (IRE), tr. Demele Jan – Zatím nevyběhl, ovšem jako roček stál 38.000 guineí. Matka ani jediný starší polosourozenec sice mnoho třídy neukázali, ale je z kvalitní rodiny, když bába dala dva grupové vítěze. Jeho parketou by měly být právě vytrvalecké distance. Kariéru zahájí první neděli na 1800 metrů.

LIKEAWIND (GB), tr. Demele Jan – Nákup za 31.000 guineí. Jediný start absolvoval na 1200 metrů v Bratislavě, kde měl problém s akceptováním tempa. Bába sice dala vítěze největšího německého sprintu Golden Peitsche Electric Beata a polosestra Kestenny si vyběhala vysoký rating 102 liber na míli, nicméně oproti ní má výrazně delšího otce.

LIKE MAGIC (FR), tr. Seménka Zdeněk – První potomek vítězky JCK Partyday, která skončila třikrát druhá v německých Listed. Před týdnem v dostihu debutantů ve Fointainebleau sice skončil předposlední, ale výkon nepodal špatný, když po pomalejším startu ztrácel necelých 6 délek na vítěze. Každopádně z obou stran má mílařský původ.

LUCKY AMICO, tr. Kvapilová Lenka – Potomek trojkové vítězky Lailah, jejíž chovná hodnota spočívá především v jejím původu. Její první tři potomci brzy zamířili nad překážky, ale tím čtvrtým je vítěz Českomoravské ceny Lailaho. Každopádně podobně jako on může být kratší. Loni sice skončil ve Slušovicích čtvrtý na 1800 metrů, ale prezentoval se chtivým projevem a má rychlého otce.

MAXIMUS DECIMUS (FR), tr. Kabelková Hana – Zatím nevyběhl a jako roček stál 20.000 euro. Matka byla sprinterka s francouzským handicapem 38,5 kg a nejlepší z polosourozenců Icefinger, který získal dokonce známku 43 kg, běhal na distancích do míle. Díky otci, kterým je Maxios, by ale měl být delší. Vždyť polosourozenec po Halling ve Francii vyhrál dvanáctkrát na distancích 1500 až 3000 metrů.

MINCHIR (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Ve čtyřech loňských startech mnoho neukázal, když nejlepší výkon podal při šestém místě v Pražském zimním favoritovi. Matka běhala podprůměrně v Irsku. Pravý bratr Happily Friends vyhrál v Hong Kongu na 1200 metrů a nedostal se tam přes rating 57 liber. Do sezóny vstoupí první neděli na míli.

MIRAM (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Nákup za 1.200 liber. Loni toho ukázala ještě méně než výše zmíněný stájový kolega, když se ve čtyřech startech nedostala přes sedmé místo. Jediný starší polosourozenec také startoval čtyřikrát a mnoho nepředvedl. Navíc ani nevypadá na vytrvalce.

ORRY (GER), tr. Holčák Radek – Nákup za 15.000 euro. Loni v jediném startu neuspěl, ale byl dost „zelený“. Každopádně má dobrý vytrvalecký původ. Dva jeho polosourozenci totiž získali na vytrvaleckých distancích black-type umístění, další polosourozenec pak skončil v Listed čtvrtý. Měl by jít tedy nahoru.

OULTRADOR (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhl. Především na mateřské straně rodokmenu najdeme vytrvalecké předpoklady. Matka La Colombe D'Or během krátké kariéry získala ve Francii dvě druhá místa na vytrvaleckých tratích a její jediný startující potomek Heros zvítězil ve Fontainebleau v dostihu na 3000 metrů pro polokrevníky. Už zvítězil i na překážkách, přičemž bába dala dokonce Gr.2 vítěze v Auteuil.

QUEEN OF BEAUFAY (FR), tr. Török Dalibor – Třídu ukázala vítězstvím v CZK, která se odběhla na měkké dráze. Podle původu by měla zvládat i delší distance. Že se nemusí ztratit ani v konkurenci hřebců napovídá kvalitní debut, při němž jen o půl délky prohrála s Arkhangelskem. Zajímavé je, že je hlášená do derby, ale mezi adeptkami Oaks její jméno nenajdeme.

QUESSIGNY (FR), tr. Holčák Radek – V listopadu zakoupen za 102.000 euro. Loni totiž ukázal vysokou třídu ve Francii, kde v šesti startech dvakrát zvítězil a jeho dosáhl na handicap až 42,5 kg. Naposled skončil čtvrtý v Listed a šel o kilo dolů, ovšem tehdy neměl dobrý průběh. Stejně jako v předchozích startech byl zpočátku trochu chtivější, ale žokej se s ním dost pral a stáhl ho až na konec pole. Předtím přitom chodil aktivně. To ovšem stejně jako jeho původ napovídá, že optimum najde spíše na míli.

RABBIT EL KABEIR (IRE), tr. Petrlík Allan – Nejlepší z pětice starších polosourozenců Jalapeno vyhrál Listed na 2300 metrů, byť „pouze“ v Itálii. Otec měl optimum kolem míle, ale matka dává i s kratšími plemeníky vytrvalce. V jediném startu skončil třetí v Mostě, ovšem s výraznější ztrátou a za ním mnoho kvality nezůstalo.

RABBIT SHOWCASING (GB), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhl, ale stát by se tak mělo první neděli na 1400 metrů. Na breeze-up dražbě byl neprodán po nejvyšší nabídce 9.000 guineí. Je prvním potomkem matky, která debutovala až jako tříletá, ale kromě triumfu mezi nezvítězivšími v Lingfieldu mnoho nepředvedla. Bába ovšem dala trojici grupových koní. V původu má každopádně dost rychlosti.

RED CORAL, tr. Tůma Pavel – Loni nepoznal porážku, když lehce triumfoval i v CZF. V něm se sice nesešla nejsilnější konkurence, zato v Simsonově ceně porazil několik elitních vrstevníků. Polosourozenci včetně ve Slovenském derby třetího Res Judicaty byli sice delší, ale také byli po delších plemenících. Jeho optimum by tedy mělo ležet níže.

SECRET PEET (IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhl, přičemž na breeze-up dražbě stál 8.000 euro. Matka ve třech startech jednou zvítězila na 1700 metrů a jediný starší polosourozenec získal nejvyšší RPR 76 liber za vítězství na 2400 metrů. Oproti němu má ovšem kratšího otce. Kariéru zahájí první neděli na 1800 metrů.

SHABANA (GER), tr. Urbánek Luboš - Jako roček zakoupena v Baden-Badenu za 26.000 euro. Jako druhá finišovala v CZK a chybělo jí jen pár cvalových skoků, aby chytila i vítěznou Queen Of Beaufay. Matka Saldenart sice zvítězila v Listed na 1300 metrů a dala v Listed na 1800 metrů vítěznou Cliff's Art, ale Shabana má výrazně delšího otce. Derby distanci by tedy měla prostát.

SILVIUS (IRE), tr. Štangel Marián – Jako roček stál 2.800 euro. V jediném startu obsadil vzdálené čtvrté místo v Bratislavě, kde ale výrazně ztratil už při startu. Otázkou je distance. Jeho matka totiž dává kratší koně, i když s kratšími plemeníky. Z výsledků pravé sestry Milwaukee Blizzard mnoho usuzovat nelze, protože vyběhla pouze jednou.

SMICHOFF (FR), tr. Luka Václav – Už jako odstávče zakoupen za 2.500 euro. Matka nestartovala a ze starších polosourozenců vyběhla pouze Mattina Forza, která na distancích přes dvě kilometry získala francouzský handicap 36 kg. Oproti ní má navíc delšího otce. Začátkem března debutoval solidním šestým místem na míli v Chantilly, přičemž i jeho projev napovídal, že optimum najde výše.

VALEGRO (IRE), tr. Luka Václav – Zatím nevyběhl a jako roček stál 28.000 liber. O rok starší polobratr stál dokonce 190.000 euro. Matka nevyběhla, ovšem její jediný startující potomek Citrane vyhrál v Anglii tři dostihy na distancích 2400 až 2800 metrů a získal RPR 103 liber. Bába Hula Angel dokonce vyhrála Irish 1000 Guineas. I díky dlouhému otci by mu vytrvalost scházet neměla.

WELL PREPARED (GER), tr. Holčák Radek – Jako roček stál 32.000 euro. Je totiž polobratrem dvou grupových koní a i dalších pět polosourozenců si v Německu vedlo solidně, když získali tamní handicapy 68 až 84 kg. Do širší špičky se zařadil už loni, když působivě vyhrál bratislavskou dvojku a pátý skončil při EJC. Polosourozenci našli optimum kolem dvou kilometrů, takže derby distanci může zvládnout.

WESTMINSTER NIGHT (FR), tr. Luka Václav – Nákup za 20.000 euro. Matka získala třetí místo v Listed na 1400 metrů v Longchamp. Její první dva potomci tolik neukázali, ale Westminster Night ukázal vysokou třídu na all-weather dráze v Chantilly, kde v zimě skončil první a druhý. Posledně navíc musel hledat volný prostor. Známkou kvality je jeho tamní handicap 44,5 kg. Každopádně optimum by měl najít níže.

WOLFI, tr. Bodlák Radim – Loni šel postupně nahoru, i když umístění sbíral spíše ve slabších dostizích. Jeho optimum se těžko odhaduje. Je totiž potomkem rané a rychlé matky, ale jeho otec byl naopak pozdnějším vytrvalcem. Už loni každopádně zvládnul i „osmnáctku“.

WOLFMASTER (AUT), tr. Geisler Markus – V bratislavské dvojce na 1800 metrů skončil po aktivním průběhu druhý před Karamazovem a Agadir Goldem. Další metry navíc jsou otazníkem. Maxios sice dává delší koně, ale je z kratší rodiny. Matka navíc mnoho neukázala a jejím prvním startujícím potomkem.

ZAMICO, tr. Petrlík Allan – Při červnovém debutu byl hodně „zelený“, ale na konci sezóny dvakrát zvítězil, když ovládl i Pražského zimního favorita. Má kvalitní český původ, když matka Rabbit Zamindar vyhrála Oaks a dala jedničkovou vítězku. Zároveň ale měla dost rychlosti a Zamico i vzhledem k otci na vytrvalce nevypadá.

ZARACAMPA (FR), tr. Török Dalibor – Nákup za 25.000 euro. Matka skončila druhá v Gr.2 na 2400 metrů a dlouzí jsou i polosourozenci, takže vytrvalost by jí scházet neměla. Už loni získala na menších francouzských drahách dvě umístění na distancích kolem dvou kilometrů, za což v české Klasifikaci obdržela solidní známku 69,5 kg.

Tipařův verdikt: Okruh aspirantů na úspěch v derby je před začátkem sezóny nepřekvapivě široký. Z koní, kteří se loni úspěšně prezentovali v jedničkách, spíše zaujmou klisny. Konkrétně dvě nejlepší z Ceny zimní královny, v níž Queen Of Beaufay těsně zvítězila před Shabanou. Klisnami s vytrvaleckým potenciálem jsou i jejich tréninkové kolegyně Zaracampa a Korvette. Z hřebců můžou jít nahoru při EJC pátý Well Prepared nebo ve dvou „zimákách“ čtvrtý Hello Hola Hay.  

Několik derby adeptů bylo zakoupeno s francouzskými dostihovými zkušenostmi. Z nich nejvíce třídy ukázal Quessigny, ale na vytrvalce nevypadá. Naopak problém by s distancí neměla mít dvojice Aigle VaillantApollon, z nichž trochu lépe vypadá dříve jmenovaný. Westminster Night se od začátku kariéry nachází v českém tréninku, ale rovněž startoval pouze ve Francii, kde ukázal tolik třídy, že je vážným adeptem na úspěch v derby i přes pravděpodobné kratší optimum. Z tohoto důvodu ovšem nepřekvapí, když půjde jinou cestou.

Za následující tři měsíce každopádně mohou vyskočit nová jména. Solidní debuty mají na kontě Ange Pitou, Frehel nebo Smichoff, kterým metry navíc přijdou vhod. Původem z nich nejvíce zaujme Ange Pitou. Několik papírově zajímavých koní zatím dostihové zkušenosti nemá. K těm nejzajímavějším patří bezpochyby Valegro.

Tip: Aigle Vaillant - Ange Pitou - Shabana

(Jaroslav Fabris)

 

PŘIHLÁŠKY