Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)
Fraga poráží Barthesu v Ceně zimní královny, foto: Monika Vodičková

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Jarní ceny klisen, která se odběhne 2. května v Mostě.

Postupně vám stejnou formou představíme koně přihlášené do všech klasických dostihů.

 

72. Jarní cena klisen

L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 27

ACHIRD (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni patřila ke špičce ročníku, když jí v Gerschově memoriálu porazil pouze výborný Rate. Oba její rodiče podávali nejlepší výkony jako čtyřletí, takže by ještě měla jít nahoru. Po startu ale bývá pomalejší, což je v Mostě mínusem.

AMBRA (FR), tr. Germič Karel – Na rozdíl od Achird je naopak po startu rychlá dost. V CZK šla na rozdíl od předchozích startů z koní, ale byla chtivější a v závěru jí došly síly. Distance tedy vypadá na hraně, byť jí nahrávají parametry dráhy, a pár klisen ukázalo více třídy.

ANČA, tr. Chaloupka Jiří – Z dvojice jejích pravých sourozenců více ukázala Anis Hellisio, která vyhrála IV. kategorii v Netolicích a brzy zamířila nad překážky. Navíc debutovala až jako tříletá v červnu. Anču dostihový křest teprve čeká a ambice na start v JCK jsou překvapivé.

BARTHESA (IRE), tr. Vocásková Helena – Zářila na distanci 1200 metrů a v obou startech na míli skončila druhá. Při obou porážkách ale měla špatný průběh. Otec Alhebayeb je zdrojem ranosti a rychlosti, přesto by se před ní v kratší mostecké rovině moc soupeřek dostat nemělo.   

BORN TO RACE (GER), tr. Germič Karel – Při debutu v Lysé výrazně ztrácela na duo Ambra – Kathy Ames a sezónu uzavřela už v srpnu, kdy skončila poslední v Drážďanech. Matka Bartlett Ruby je sice umístěná v Listed, když jako dvouletá skončila třetí v Düsseldorfu, nicméně za tento výkon obdržela RPR 75 liber, takže její status black-type nelze přeceňovat.

BRIGNOGAN PLAGES (FR), tr. Musialová Michaela – potomek nestartující Madrague. Ve Francii běhala trojice jejích polosourozenců, ale všichni byli podprůměrní. Při debutu byla na hluboké dráze od nejlepších vzdálena výrazněji, byť jí porazili převážně rozběhaní soupeři.

DARKGELTON LADY, tr. Petrlík Allan – Otec Egerton není sice zdrojem ranosti, ale na mateřské straně rodokmenu jí má naopak dost. I proto polosestra vítězky CZK Dark Absolu loni vyběhla šestkrát. Na závěr sezóny zvítězila ve Fitmin Cupu. Se špičkou se utkala v CZK, jejíž doběh uzavřela.

DECANTER (GB), tr. Luka Václav – Ve třech startech na anglických all-weather dráhách skončila maximálně třetí. RPR 64 liber sice neoslní, ale loňská vítězka JCK Gold Memory na tom byla podobně. Dcera sprintera Slade Powera by měla nalézt optimum na distancích do míle.

ETERNITY (GER), tr. Urbánek Luboš – V Gerschově memoriálu skončila 2 délky za Achird třetí. Počínala si aktivně, takže Most jí může sedět. Zvlášť při předchozím vítězství v Bratislavě přitom bylo patrné, že je ještě zelená. Polosestra Emerita jako čtyřletá zvítězila v Listed na 1400 metrů, za což obdržela německý handicap 89 kg.

FALIRAKI, tr. Tůma Pavel – První potomek vítězky JCK a grupově umístěné French Quebec. V chovu startuje i její otec Zazou, jehož potomci asi budou potřebovat více času. Při jediném startu zaostala na startu a skončila třetí, když ztrácela 1 a ½ délky na vítěznou Darkgelton Lady. Oproti ní může jít více nahoru.

FOREA, tr. Haris Ludvík – Zkušeností má dost, ale kvůli záměně s tréninkovou kolegyní byla ze všech startů diskvalifikována. S Mostem má pozitivní zkušenost, když jí v srpnovém dostihu pro klisny porazila pouze Franceska Bella. Mezi špičkou ročníku v CZK doběhla šestá.

FRAGA (IRE), tr. Luka Václav – V CZK zvítězila před Barthesou. S mosteckým hipodromem se seznámila v CZF. V konkurenci hřebců sice nesplnila roli favoritky, nicméně podala dobrý výkon, když skončila blízko druhá. Matka Dame Lucy debutovala jako tříletá, naopak jediný starší polosourozenec Will Be King dosáhl na nejvyšší RPR už jako dvouletý.

FRANCESKA BELLA (IRE), tr. Vocásková Helena – Při jediném mosteckém startu navzdory horšímu startu zvítězila. V CZK razantně nastoupila v oblouku a skončila s odstupem čtvrtá. Jedničkové vítězství pak získala v Karpatské ceně. Třídu už tedy ukázala, nicméně optimum by měla najít na delších distancích.

KATHY AMES (FR), tr. Tůma Pavel – Polosestra v JCK druhé Astorie. V obou karlovarských startech byla chtivější, nicméně v Mostě se daří koním, kteří dokáží být rychle na nohách. Naposled zvítězila bez jediné výraznější pobídky před Rabbit Breath.

LADY LAURETTA (GB), tr. Luka Václav – Při jediném loňském startu mnoho neukázala, ale měla by jít nahoru. Je totiž prvním potomkem klisny Floriss, která debutovala jako tříletá koncem května a v září za vítězství v handicapu na 1400 metrů obdržela RPR 101 liber.

MAVERANA (POL), tr. Nieslanik Miroslav – Na tabuli se vešla v Ceně Masise i v CZK, kterou odvodila. Od nejlepších ale byla v obou dostizích výrazněji vzdálena. Její matka Mavera vyhrála 2000 metrů dlouhé slovenské Oaks.

MEQUINENZA (IRE), tr. Luka Václav – Loni stihla sedm startů. Většinu z nich absolvovala ve Francii, kde se ale nedostala přes sedmé místo a vlastní tamní handicap 30 kg. Neuspěla ani při jediném českém startu v Gerschově memoriálu, když skončila osmá s odstupem za Achird a Eternity.

MILUŠKA, tr. Germič Karel – Vyhrála červnový díl Fitmin Cupu. Ve zbytku sezóny se proto musela měřit se silnější konkurencí. V Ceně Masise i CZK finišovala šestá. Chodí zezadu, takže nevypadá jako ideální typ do Mostu.

NA KONCI DUHY, tr. Brož Jiří – První startující potomek vítězky JCK Nidary. Zatím ale jedničkovou třídu neukázala, když získala jen dvě nižší dotace v dostizích Fitmin Cupu. Posledně navíc na nejlepší ztrácela výrazněji, ovšem jako subtilnější klisně jí nemusela sednout měkká dráha.

RABBIT BREATH (GB), tr. Petrlík Allan – Juniorskou sezónu zakončila dvěma stříbry, když jí porazily Kathy Ames a Sylviana. V obou dostizích ovšem zbylé soupeře nechala výrazně zpět. Míle může být na hraně, přesto nebude překvapením, když z přihlášené čtveřice trenéra Petrlíka skončí nejvýše.

RABBIT TORONADO (GB), tr. Petrlík Allan – Její matka ani žádný z polosourozenců nevyběhli. Po seznamovacím debutu pět měsíců nestartovala a na závěr sezóny skončila třetí ve slabším dostihu na 2000 metrů v Kolesách.

REDHEAD LADY (IRE), tr. Koplík Zdeno – Neuspěla v Bratislavě ani následně v Chantilly, kde ztrácela výrazně. Jejím otcem je přitom Hot Streak, který měl hodně ranosti a rychlosti. Na druhou stranu matka Stagecoach Jade debutovala až jako tříletá vítězstvím na 1900 metrů.

RENATA (GB), tr. Demele Jan – Nejlépe si vedla při debutu, když nestačila pouze na Barthesu. Při jediném mosteckém startu ale byla dost chtivá a duo Franceska Bella – Forea jí uteklo výrazně. Se špičkou ročníku se utkala v Gerschově memoriálu, v němž skončila až devátá.

SECRET PASSION (GB), tr. Vocásková Helena – Na anglických drahách ukázala podobnou třídu jako Decanter. Maximálním RPR 60 liber za ní sice zaostává, ale oficiální handicap naopak získala vyšší. Je stájovou kolegyní loňské vítězky JCK Gold Memory, s níž jí pojí také otec Havana Gold. Přeci jen ale Gold Havana na rozdíl od Secret Passion získala RPR nad 60 liber opakovaně a při svých posledních ostrovních startech byla blíže nejlepším.

SYLVIANA (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni šla postupně nahoru a sezónu zakončila vítězstvím na měkké dráze před Rabbit Breath. V Mostě předtím skončila třetí za dvojicí nadějných hřebců. Přes slabší původ se nemusí ztratit ani mezi elitou.

VADETABERRY, tr. Petrlík Allan – Matka Vadeta sice jediného vítězství dosáhla jako dvouletá na 1200 metrů, ale v původu má spoustu vytrvalosti. Vadetaberry tak najde optimum spíše na delších distancích. Při loňském vítězství ve Fitmin Cupu sice porazila Foreu, ale nosila nižší váhu.

VIVIENNE WELLS (FR), tr. Nedorostek Bohumil – Při jediném startu v Drážďanech skončila na konci pole ve společnosti Born To Race. Jejími polobratry jsou jedničkově umístěný Victory Bowl a Valentino Dancer, kteří našli parketu na vytrvaleckých distancích, což by měl být i její případ.

Tipařův verdikt: K favoritkám by měly patřit dvě nejlepší klisny z Ceny zimní královny. V ní zvítězila FRAGA před Barthesou, která tehdy neměla dobrý průběh, když jí už v oblouku začala nahánět stájová kolegyně Franceska Bella. S lepším průběhem může být Barthesa pro Fragu větší soupeřkou, nicméně v původu má hodně ranosti, takže přes zimu nemusela jít tolik nahoru. Zmíněná Franceska Bella sice už v Mostě zvítězila, ale přeci jen její vrchol by měl přijít na delších distancích.

Vysokou třídu ukázaly také v Gerschově memoriálu umístěné Achird a Eternity. Obě by letos měly jít nahoru, a protože Most více svědčí koním s ofenzivní taktikou, v květnu může mít navrch Eternity. Z klisen, které se dosud neměřily se špičkou ročníku, vypadá nejlépe působivá vítězka z Karlových Varů Kathy Ames. Loňský úspěch Gold Memory nedovoluje opomíjet ani čerstvě importované Decanter a Secret Passion. Z nich na anglických drahách zanechala trochu lepší dojem dříve jmenovaná.

Tip: Fraga – Barthesa - Eternity

(Jaroslav Fabris)