Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)
Muguruza směřuje za vítězstvím v Ceně zimní královny, foto: Monika Vodičková

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Jarní ceny klisen, která je plánována na 9. května do Mostu.

Postupně vám stejně jako před rokem stejnou formou představíme koně přihlášené do všech klasických dostihů.

 

73. Jarní cena klisen

L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 33

ACCLAM LADY (IRE), tr. Vocásková Helena – Zatím nevyběhla, ale jako roček stála 20.000 guineí. Má totiž několik kvalitních polosourozenců, z nichž tři získali RPR (Racing Post Rating) minimálně 90 liber. Pravý bratr Territory vyběhl pouze jednou jako dvouletý, ovšem lehce zvítězil. Míle by měla ležet spíše na horní hranici jejího optima.

AGABA, tr. Vocásková Helena – Debutovala už začátkem července, ale mnoho toho nepředvedla a další start nepřidala. Je pravou sestrou výborného Azteka, což napovídá, že její čas by měl přijít později a na delších distancích.

ANGELIC BEAUTY, tr. Váňa Tomáš – Dvojici umístění získala spíše ve slabších dostizích. Její bábou je výborná Arganta, takže je z kvalitní, ale zároveň delší rodiny. Polobratr Absolutic si koneckonců loni nevedl špatně ve dvou derby trialech. Oproti němu má ale výrazně rychlejšího otce, takže míle jí může sednout.

ARGEMA, tr. Menclová Aneta – Loni se dvakrát umístila, ovšem startovala pouze v konkurenci českých odchovanců. Matka Aromatica podala nejlepší výkony jako sedmiletá na supervytrvaleckých distancích, ale stejně jako Angelic Beauty je potomkem kratšího Chardonney Tchequa. Jediný starší polosourozenec Abbey Road získal pouze jedno umístění ve čtyřce.

COCA, tr. Haris Ludvík – Nestartovala a matka Calva, jejímž je prvním potomkem, se nechytla ani v pětce. Bába Caldas absolvovala jeden negativní start a výrazněji se neprosadila ani v chovu.

DARK ANGELINA, tr. Petrlík Allan – Loni skončila předposlední ve dvou dílech Fitmin Cupu. Je sice polosestrou Dark Absolu, která vyhrála Cenu zimní královny, ale pravá sestra Dark Alighieri získala jediné vítězství v pětkovém handicapu.

DEVOIR RIEN (FR), tr. Tůma Pavel – Ve dvou startech nepoznala porážku, když vyhrála i slovenskou Cenu zimní královny. V ní se sice nesešla nejsilnější konkurence, ale Devoir Rien zvítězila jistě a na špici se trochu kroutila, takže naznačila rezervy. Je prvním potomkem black-type umístěné Dumnonie, která je navíc z úspěšné rodiny a JCK ovládla u nás i na Slovensku.

ELSA (FR), tr. Kubovičová Zuzana – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.000 euro. Matka Edith Cowan ukázala v Irsku solidní třídu, když se dostala přes rating 80 liber, ale jejím jediným startujícím potomkem je La Tuiliere, který se v patnácti francouzských startech jen jednou vešel mezi trojici nejlepších a aktuálně tam vlastní nízký handicap 22,5 kg.

FIREROSE (GER), tr. Nedorostek Bohumil – Na dráze se ještě neukázala. Je prvním potomkem Fire On Motion, která debutovala jako tříletá a její parketou byly distance do míle. Mnoho třídy ale neukázala, když obě vítězství získala v německých čtyřkových handicapech.

FORCE ONE, tr. Pohanka Ladislav – V srpnovém Fitmin Cupu lehce zvítězila před Orlene. V kvalitnější konkurenci při EJC si počínala aktivně a v závěru se propadla na šestou příčku. I když všechny starty absolvovala na distancích do 1200 metrů, s mílí by si měla poradit. Dva polosourezenci mnoho neukázali. Více předvedla Finiga, která jako dvouletá skončila dvakrát druhá mezi nezvítězivšími, ale kvůli startu pod chybným jménem byla následně diskvalifikována.

GIANNAH (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Mezi nezvítězivšími získala dvě medailová umístění a slušný výkon podala i následně v Hannoveru. Poslední místo z Drážďan částečně padá na vrub delší distance. Matka i jediný startující polosourozencec běhali ve Francii, kde během krátkých kariér mnoho neukázali.

GIANNINA (IRE), tr. Vocásková Helena – Nejvíce sice ukázala při vítězství ve 1200 metrů dlouhé Ceně Masise, ale o mnoho hůře si nevedla ani při druhém místě v mílové CZK a její původ napovídá, že optimum by měla nalézt ještě dále. Poslední výpadek jde na vrub zaváhání na startu a krátké pauze.

IRIS, tr. Voršilková Helena – Slušně si vedla ve Varech, kde dostih dokončila s uvolněným sedlem, i posledně ve Fitmin Cupu, byť byla daleko od vítěze. Matka Irish Fire vyhrála dvojky na 2000 a 2400 metrů, ale díky kratšímu otci jí může míle sednout. Jediný starší polosourozenec Irish Valentine vyhrál čtyřku.

KIOTARI (FR), tr. Tůma Pavel – Matka Kolymbia byla jedničková a dala několik kvalitních potomků včetně v JCK druhé Astorie. Jistě zvítězila při debutu, i když pomaleji odskočila. Otazníkem je lednový start z Pisy. Na hluboké půdě potřebovala výraznou podporu hned po odskoku a skončila daleko poslední. 

MEGGY (IRE), tr. Lehocký Jozef – Ve slovenské CZK skončila pátá, když kvůli nedostatku prostoru v prvním oblouku útočila z konce pole. V původu má hodně ranosti a rychlosti, takže i míle může být dlouhá. Otec Gutaifan jako dvouletý vyhrál Gr.2 na 1000 a 1100 metrů a ve dvou letech byli na vrcholu i dva nejlepší polosourozenci Meggy. Fundeghe totiž vyhrála 1200 dlouhé italské Listed a Quiet Endeavour po vítězství ve stejně dlouhém handicapu v Kemptonu získal rating 101 liber.

MUGURUZA (IRE), tr. Luka Václav – Debutovala vítězstvím v Simsonově ceně, ale poté byla v Ceně Masise příliš chtivá. V CZK se tak krátce po startu chopila vedení, na špici se nikam nehnala a lehce zvítězila. Že se v Mostě koním s ofenzivní taktikou daří, dokázaly i obě tamní edice JCK. O čelo nicméně může být větší zájem než v CZK, kde měla dostatek klidu.

NA JOSEFA, tr. Germič Karel – Mezi českými odchovanci pravidelně sbírala umístění, ale proti elitě v CZK skončila sedmá. Matka Nidara je dokonce vítězkou JCK, maximem starší polosestry Na Konci Duhy je ovšem druhé místo mezi nezvítězivšími. Oproti ní má přeci jen Na Josefa kvalitnější exteriér, protože Na Konci Duhy je dost subtilní.

NASCHE (GER), tr. Germič Karel – Zkraje července se na domácí dráze v Lysé brzy chopila vedení, které už nepustila. Dva soupeři, kteří se jí dokázali přiblížit, následně zvítězili na větších drahách, takže se jednalo o kvalitní dostih. Od té doby nevyběhla. Každopádně v Lysé zaujala i exteriérem, a byť otec Isfahan vyhrál německý „Zimák“, teoreticky by měla být pozdnějším vytrvalcem.

NEGRO MUSICA (POL), tr. Haris Ludvík – Zatím nevyběhla a je prvním potomkem Negro Czaczy. Ta startovala v Polsku a první vítězství získala až po přechodu do steeplechase, když třikrát triumfovala ve Wroclawi. Vzhledem ke stáji pravděpodobně i jí čeká překážková budoucnost.   

OLD SHAMALL, tr. Hlavatý Pavel – V závěrečném díle Fitmin Cupu skončila sedmá, když jí porazily už rozběhané Iris a Angelic Beauty. Vlastní kvalitní český původ, když matka Old Story vyhrála dvě dvojky. Jediný starší polosourozenec Old Navy brzy zamířil nad překážky, ale měl výrazně delšího otce.

ORLENE, tr. Havelková Martina – Její matkou je jedničková vítězka Old Rose, která je mimo jiné bábou Old Shamall. Navíc mají stejného otce. Ve Fitmin Cupu brala dvě druhá místa, ale v CZK skončila předposlední, když jí porazila i Na Josefa, kterou předtím dvakrát nechala s přehledem zpět.

RABBIT ALFA (IRE), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhla. Jako odstávče stále pouze 800 euro. Matka Karadenia je sice odchovankyní Agy Khana, ale mnoho neukázala a zatím žádný z jejích potomků nevyběhl.

RABBIT COULSTY (IRE), tr. Petrlík Allan – Nejlépe si vedla na distanci 1100 metrů při EJC, kde skončila čtvrtá a porazila Force One nebo Gianninu. V původu má hodně rychlosti, takže míle pro ni vypadá na hraně, ale v Mostě jí může zvládnout. Koneckonců loni tam bojovala o vítězství na „čtrnáctce“.

RABBIT ELZAAM (IRE), tr. Petrlík Allan – Druhý start absolvovala právě v Mostě, kde po aktivním průběhu předvedla zlepšení. Na druhou stranu za ní mnoho kvality nezůstalo. Zatím tedy ukázala trochu méně než stájová kolegyně Rabbit Coulsty, přičemž společné by měly mít kratší distanční optimum.

RABBIT MANDURO (IRE), tr. Petrlík Allan – Z „králičí“ šestice ukázala nejvíce, přestože v původu nemá mnoho ranosti. V CZK skončila pátá a sezónu zakončila třetím místem v Chuchli, kde se sešla kvalitní konkurence. Na jejím štítě tehdy skončili Rabbit Coulsty i Rabbit Ruler. Je prvním potomkem v jednom startu neumístěné Jawlah, ale bába Tadris zvítězila v Listed a dala black-type potomka.

RABBIT MEHMAS (IRE), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhla a jako odstávče stála 2000 euro. Matka Furnival nestartovala. Z jejích potomků vyběhl pouze Mr Gent, který sice dosáhl na slušný rating 80 liber, ale většina jeho startů byla slabší. Jeho optimem byly distance do 1400 metrů.

RABBIT RULER (IRE), tr. Petrlík Allan – Stejně jako všechny výše zmíněné stájové kolegyně byla levně zakoupena už jako odstávče. Matka Talon Bleu skončila ve Francii čtvrtá ve slabším Listed a dala black-type umístěnou Princesse Leilu, i když ta tento úspěch získala „pouze“ v Itálii. Každopádně navzdory delšímu původu šly její loňské výkony s metry navíc dolů. Posledně výrazným rozdílem prohrála s Rabbit Manduro a Rabbit Colsty, předtím jí porazila také Rabbit Elzaam.

SOLEMEENA, tr. Luka Václav – Čtvrtý potomek jedničkové vítězky Sereny. Starší polosourozenci na rovině zvítězit nedokázala, ale Solemeena lehce ovládla zářijový díl Fitmin Cupu. Neztratila se ani v CZK, když finišovala čtvrtá, přestože na začátku cílové roviny hledala volný prostor. Z jedenácti přihlášených českých odchovankyň vypadá nejlépe.

SOLID EVIDENCE (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Oba starty absolvovala v Lysé, kde mnoho nepředvedla. Posledně sice skončila třetí, ale v početně slabém poli ztrácela výrazně. Každopádně má výborný původ. Jejími polosourozenci jsou jedničkoví Torque Power a Mamadysh, a zbylý tři polosourozenci, kteří startovali v zahraničí, získali RPR minimálně 82 liber. Může se tedy zvednout. Jmenovaní Torque Power a Mamadysh také nebyli vyloženě ranní, ale přeci jen ve dvou letech ukázali více.

SPARKLE SHOUT (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Při vítězství ve Varech porazila výrazným rozdílem několik kvalitních koní a třídu potvrdila třetí příčkou v JCK. Matka i jediný polosourozenec sice zahájili kariéru v bumperech, ale otec Red Jazz je zdrojem ranosti a rychlosti.

SYRENKA (FR), tr. Luka Václav – Dosud absolvovala tři starty v Lyonu a vždy se umístila. V posledních dvou vystoupeních jí vítězství uniklo jen těsně. U nás by měla patřit ke špičce, ale míle pro ni zřejmě bude trochu krátká. Všechny dosavadní starty absolvovala na distanci 1800 metrů a delší byl i její pravý bratr Larry. Ten se zúčastnil Deutsches Derby a o tři roky později lehce vyhrál bratislavskou dvojku na 2000 metrů. Polobratrem Syrenky je osminásobný Gr.2 vítěz z USA Itsinthepost, který svých úspěchů dosáhl na distancích 1800 až 2800 metrů, přestože má kratšího otce.

TARAWERA (IRE), tr. Luka Václav – Ve dvou francouzských startech nehrála výraznější roli. Během krátké kariéry mnoho neukázala ani matka A Place For Us, jejímž je prvním potomkem. Kvalita je u báby Raydaniya, která dala dvojici black-type koní včetně v Gr.1 umístěné Roseburg. Rodinu má delší, ale díky rychlému otci Twilight Sonovi jí může míle sednout.

TREZY LADY (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Nestartovala a jako roček stála 9000 euro. Původ má každopádně kvalitní, když otec Wootton Bassett letos připouští za 100.000 euro a matka Tudor Court získala dva bronzy v německých Listed. V roli matky se jí tolik nedaří, ale dala sprinterku Sunrise Star, která v Anglii získala solidní rating 85 liber.

Tipařův verdikt: Dostihem, který nejvíce napověděl o šancích pro Jarní cenu klisen, je nepřekvapivě Cena zimní královny. Tu lehce ovládla MUGURUZA, a pokud by se jí klidný průběh ze špice podařil i v Mostě, ve svažující se cílové rovině by jí soupeřky těžko chytaly. Ve vrcholu pro dvouleté klisny se za ní seřadily Giannina a Sparkle Shout, které rovněž ukázaly třídu i v předchozích startech. Ve slovenské Ceně zimní královny zvítězila Devoir Rien. Tamní verze dostihu sice byla slabší, ale svěřenkyně Pavla Tůmy měla rezervy.

Ve Francii podává kvalitní výkony Syrenka, ale nemusí jí sednout zkrácení distance. U Nasche je zase otazníkem vynechaná druhá polovina sezóny, ovšem v jediném startu porazila slušné soupeře, přestože má spíše pozdnější původ. Z koní, které dostihový křest teprve čeká, se může už na jaře dobře ukázat Acclam Lady.

Tip: Muguruza - Devoir Rien - Giannina

(Jaroslav Fabris)