Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)
Souboj o vítězství v Ceně zimní královny, v němž uspěla Queen Of Beaufay s Danielem Vyhnálkem (červená čapka) - foto: Pavla Pechmanová

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Jarní ceny klisen, která se odběhne 7. května v Mostě.

Postupně vám stejně jako v minulých letech stejnou formou představíme koně přihlášené do všech klasických dostihů.

 

74. Jarní cena klisen

L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 22

ADAM`S RIB (GB), tr. Mimra Zdeněk – Zakoupena za 7.500 euro poté, co loni pětkrát startovala ve Francii. Nejlépe zaběhla na provinční dráze v Argentanu, kde po aktivním průběhu skončila druhá. V dalších dvou stratech zklamala, když po startu byla hektičtější. Handicap 32 kg nevypadá špatně, ale dvouletí jsou obecně ve Francii hodnoceni výše.

ANGEL WINGS (IRE), tr. Pohanka Ladislav – Jako roček stála jen 1.000 euro. Při druhém mosteckém startu ukázala zlepšení, když nestačila jen na ve Francii úspěšného Josephina. Ten jí sice porazil výrazným rozdílem, ale na jejím štítě skončila čtveřice klisen hlášená do JCK. 

BARTOLA (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nestartovala, přičemž její čas by měl přijít později a na delších distancích. V Česku startují dva její polobratři. Chiouboucar zvítězil v Pražském zimním favoritovi a Protocolar začal rovnou na překážkách.

COMMING PULSE (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Ke špičce se zařadila v CZK, když ze čtvrtého místa ztrácela na vítězku necelé 2 délky. Do konce roku stihla ještě čtyři starty v Římě, takže měla náročný program. Po sérii umístění posledně zklamala, ale startovala poprvé na písku.

COSTA SMERALDA (GB), tr. Jelen Jaroslav – V červenci debutovala předposledním místem v Newbury a následně byla zakoupena za 6.000 guineí. Má sice grupového polobratra Pas Malotru, ale ten vyhrál Gr.3 už jako dvouletý v červnu.

DALLY TOP, tr. Seménka Zdeněk – První potomek výborné Dally Hit, která šla ve třech letech výrazně nahoru. Loni se umístila ve dvou dostizích Fitmin Cupu. Ve druhém startu sice nesplnila roli favoritky, ale její jediný přemožitel Zamico následně zvítězil i v Pražském zimním favoritovi.

GOOD REVANCHE (FR), tr. Haris Ludvík – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.500 euro. Otec Ectot byl sice delší, ale díky rychlejší matce jí může míle sednout. Lepší z dvojice starších polosourozenců dosáhl ve Francii na handicap 32,5 kg.  

GUDERIANA (IRE), tr. Luka Václav – Jako roček stála 6.000 liber a jediný životní start proměnila ve vítězství, když jí k němu pomohla i nízká váha. Jeho tříčtvrteční sourozenec Pearl Acclaim byl sprinter a už jako dvouletý získal vysoký RPR 103 liber. Oproti němu má pozdějšího otce.

HELLO BELLA (IRE), tr. Seménka Zdeněk – Nejlépe zaběhla při debutu ve Varech, i když ani tam za ní mnoho kvality nezůstalo. V obou mosteckých startech zklamala. Matka i nejlepší polosourozenec sice dosáhli na status black-type, ale má i několik slabších polosourozenců.

HIGHLAND PRECIOUS (GB), tr. Nieslanik Miroslav – Jako roček stála 3.000 guineí. Nejlepší výkon podala právě v Mostě, kde na konci loňské sezóny jen těsně prohrála s méně zatíženou Whirl Wind Girl. Tehdy ovšem těžila i ze zkušeností. Přes kratší mateřskou stranu rodokmenu by optimum měla nalézt výše.

LADY SOPHIE (IRE), tr. Luka Václav – Zakoupena za 8.000 liber. V CZK jí zřejmě nesedla měkká dráha, ovšem následně si spravila chuť právě v Mostě, kde skončila druhá v CZF. Otec byl sice vytrvalec, ale matka, jejímž je prvním potomkem, naopak sprinterka. Distance jí tedy zřejmě sedne.

LASSCA (IRE), tr. Luka Václav – Nákup za 4.500 liber, takže byla skoro desetkrát levnější než polosestra Besiberri, která loni skončila druhá ve slovenské VJC. Debut absolvovala v silné konkurenci a už na stratu se projevilo, že jí schází zkušenosti. Měla by jít nahoru.

LA VIOLETTE (GB), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Také ona při debutu v silné konkurenci odskočila na konci pole a do podstatného dění nezasáhla. Na breeze-up dražbě stála 14.000 euro. I míle pro ni může být trochu dlouhá. Jediný výrazněji prověřený polosourozenec byl totiž sprinter a získal RPR maximálně 72 liber.

LENA (FR), tr. Havelková Martina – Jako roček stále jen 2.000 euro. Je prvním potomkem slabé matky, ale bába dala Gr.2 vítěze Universala. Loni ukázala slušnou třídu, když druhá skončila ve slovenské CZK, ovšem ze čtyř startů vyběhla jednoznačně nejhorší formu právě v Mostě.

LITTLE STREAK (GB), tr. Wroblewski Grzegorz – Zakoupena jako odstávče za 900 guineí. Jediný starší polosourozenec je slabý, a přestože vyběhla už pětkrát, nedostala se přes čtvrté místo. Proti špičce neuspěla v CZK a i míle pro ni může být příliš.

NACHT STAR, tr. Hronová Ilona – Matka Najinska sice JCK vyhrála, ale její první potomek vyhrál pouze pětku. Nacht Star do Mostu zamířila při svém druhém startu, v němž byla chtivější a v závěru jí o druhé místo připravila tréninková kolegyně Angel Wings.

PALMYRA, tr. Berthier Kateřina – Debut jí teprve čeká. Polosestra Pray For Paris sice skončila v JCK třetí, ale po otci může být pozdnější, když o rok starší pravý sourozenec zatím nevyběhl.

PLEIONE (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Jako roček na dražbě neprodána za 3.000 euro, přestože o půl roku dříve změnila majitele za 18.000 euro. Důvodem může být subtilnější konstituce. V jediném mosteckém startu výrazně zklamala, když měla od startu problém s akceptováním tempa. V původu má hodně vytrvalosti.

QUEEN OF BEAUFAY (FR), tr. Török Dalibor – Z přihlášených klisen loni ukázala nejvíce třídy, když zvítězila v CZK. Stalo se tak ale na měkké dráze a podle původu by měla mít optimum výše. Zvlášť na mostecké dráze pro ni tedy může být míle trochu krátká. 

SHIROCCO FRITZ, tr. Petrlík Allan – Všechny čtyři loňské starty absolvovala v dostizích Fitmin Cupu, přičemž získala trojici umístění. Ze čtveřice starších polosourozenců toho více naběhal pouze Shirocco Alighieri, který skončil maximálně druhý ve čtyřce v Kolesách. Díky kvalitnějšímu otci by přeci jen mohla umět více.

SUNNY (IRE), tr. Koplík Zdeno – Zakoupena na breeze-up dražbě za 9.000 euro. Pravý bratr Elektronic je sprinterem, přičemž maximálně získal rating 69 liber. Jediný start absolvovala v Bratislavě, kde sice skončila ve středu pole, ale s výraznou ztrátou na své přemožitele.

WHIRL WIND GIRL (FR), tr. Tůma Pavel – Na sklonku loňské sezóny debutovala v Mostě, kde navzdory pomalejšímu startu svedla úspěšný souboj s Highland Precious. Matka Dumnonia JCK vyhrála u nás i na Slovensku a jediný starší polosourozenec Devoir Rien skončila před rokem v JCK o krk druhá.

Tipařův verdikt: Z přihlášených klisen ukázala nejvíce třídy QUEEN OF BEAUFAY, takže i když mostecká míle pro ni může být trochu krátká, rozhodně je vážnou adeptkou na úspěch v úvodní klasice. V Ceně zimní královny na ní mnoho neztrácela Comming Pulse, a pokud na ní nezanechal stopy náročný závěr loňské sezóny, měla by zamířit vysoko. Vždyť při jediném mosteckém startu prohrála jen s Porcinellou, jejíž jméno na přihláškách překvapivě schází, a až za ní skončila Lady Sophie. Pro ni Most rovněž neznamená problém, když tam skončila druhá v Ceně zimního favorita.

Jediný vítězný start mají na kontě Guderiana a Whirl Wind Girl, přičemž trochu lépe vypadá druhá jmenovaná, která má mosteckou zkušenost a její matka i polosestra byly v Jarní ceně klisen úspěšné. Slušnou třídu ukázala také Lena, jíž ovšem jediný mostecký start nevyšel. Z klisen, které toho zatím mnoho nepředvedly, vypadá zajímavě Lascca, jejíž polosestra Besiberri získala umístění v obou loňských slovenských klasikách pro klisny.   

Tip: Queen Of Beaufay – Comming Pulse – Lady Sophie

(Jaroslav Fabris)

 

PŘIHLÁŠKY