Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)

Kdo uspěje v Jarní ceně klisen? (rozbor)

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Jarní ceny klisen, která se odběhne 6. května v Mostě.

Postupně vám stejně jako v minulých letech stejnou formou představíme koně přihlášené do všech klasických dostihů.

Rozbor Jaroslava Fabrise

 

75. Jarní cena klisen

L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 33

BABY SUMMER, tr. Kalčík Michal – Pravá sestra pátého z VJC Big Bena, který toho ale už jako dvouletý ukázal více. Mezi nezvítězivšími se pětkrát umístila, většinou v dostizích Fitmin Cupu, ovšem doběh Ceny Masise uzavřela. Tento výsledek částečně omlouvá příliš krátká distance.

BALLANTINES(IRE), tr. Kobzarev Konstantin – Jako odstávče zakoupena za 2.500 guineí. Z dvojice starších polosourozenců více ukázala čtyřková vítězka na Slovensku. Ani matka mnoho neukázala. Mezi nezvítězivšími brala dvě pátá místa, ale v rodině má dost ranosti a rychlosti, takže progres je otázkou.

BALLERINA(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Loni šestkrát startovala ve Francii, kde jednou vyhrála v Dax a dosáhla na vysoký handicap 40 kg. Po změně stáje absolvovala čtyři straty. Její handicap sice spadl na 34,5 kg, ale naposled vyhrála na all-weather dráze v Marseille slabší prodejku.

BEAUTY APPROACH, tr. Nieslanik Miroslav – Na třetí pokus se zbavila přívlastku nezvítězivší. Stalo se tak právě v Mostě na míli, když konkurence byla sice slabší, ale měla jasnou převahu. Matka získala slušný rating 87 liber. Z dvojice starších polosourozenců vyběhl pouze jeden, a to na proutěnkách.

BETHANY, tr. Myšková Štěpánka – Oba starty absolvovala ve Fitmin Cupu. Počínala si aktivně a brala druhé a třetí místo. Matka skončila třetí v Rakouském Oaks a dala trojkovou vítězku Bettsut. Oproti ní má kvalitnějšího otce.

CELESTINE, tr. Bodlák Radim – Už koncem června debutovala vítězstvím ve Slušovicích, poté měly její výkony spíše sestupnou tendenci. Zvlášť v obou startech na míli ztrácela výrazněji. Je prvním potomkem v jedničkách několikrát umístěné Celeste.

EAGLE BABE(FR)*, tr. Nieslanik Miroslav – Přívlastku nezvítězivší se zbavila právě v Mostě, následně podala ještě lepší výkon v Pražském zimním favoritovi, když skončila čtvrtá. K tomu jí pomohla i distance 1800 metrů. Vždyť polobratr Dalandi skončil druhý v Karlovarské dvojnásobné míli.

FAME STARS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhla a jako roček stála 21.000 euro. Je prvním potomkem matky, která absolvovala čtyři starty na menších francouzských drahách, jednou zvítězila a získala handicap 32,5 kg. Její čas může přijít později na delších distancích.

FANNY(FR), tr. Andrés Dušan – Loni se ve třech startech vždy vešla mezi trojici nejlepších, ale sezónu ukončila už v srpnu. Z pětice startujících starších polosourozenců nejvíce ukázal raný Fanfaron, který jako dvouletý skončil třetí v Listed.

FESCHANDA(FR), tr. Tůma Pavel – Vítězka slovenské CZK, v níž se ale sešla slabší konkurence. Každopádně dobře se ukazovala i předtím a má výborný původ. Matka French Quebec je totiž black-type umístěná a dala jedničkovou vítězku Faliraki. Optimum by nicméně měla najít výše.

GRATULACE, tr. Luka Václav – V Česku chodila závěrem a vyhrála říjnový Fitmin Cup. Následně na all-weather dráze v Lyonu skončila po aktivním průběhu čtvrtá na 1800 metrů. Jediný starší polosourozenc Gaston skončil maximálně třetí v pětce a matka nestartovala, ale bába se umístila v Listed. Míle nicméně vypadá krátká.

HAPPY SCARLETT(FR), tr. Pejšková Ivana – Ve třech francouzských startech brala maximálně vzdálené čtvrté místo ve Štrasburku. Získala tak handicap 30 kg. Ani původem nezaujme. V listopadu byla vydražena za 5.500 euro

HOKA ONE BILBERRY(FR), tr. Nováková Jana – Na závěr sezóny vyhrála na 1800 metrů ve Slušovicích. Matka vyběhla jen jednou a jediný starší polosourozenec je ve Francii podprůměrný na vytrvaleckých distancích. Oproti němu má rychlejšího otce.

LADY RECORDER(FR), tr. Nieslanik Miroslav – V srpnu ve Varech prohrála pouze se Salt Mix, která následně ovládla dvě jedničky. Od té doby nevyběhla. Jako odstávče stála 1.500 euro. Matka i lepší z dvojice starších polosourozenců ve Francii zvítězili a dosáhli na handicapy 36,5 a 38 kg.

LA MINOSA(SWI), tr. Héč Karel – Při jediném startu pátá ve Varech. Porazili ji pouze koně, kteří už dokázali zvítězit, byť na ně ztrácela výrazněji. Polobratr Los Cerritos sice vyhrál Gr.3 už jako dvouletý, ale jinak má pozdnější a delší původ. U nás startující polobratr Castellon skončil čtvrtý ve Velké červnové ceně.

LA TRAVIATA(IRE), tr. Barr Brian – Dcera výborného Kingmana v Anglii po dvou slabých startech změnila majitele za 6.500 guineí. Výraznější zlepšení nepřinesl ani nedávný vstup do sezóny na all-weather dráze v Lingfieldu.

LITTLE LAROSE(IRE), tr. Koplík Zdeno – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.000 euro. Matka se ve Francii nedostala přes handicap 32 kg, ještě hůře si vedl jediný prověřený polosourozenec. Preferovat by navíc měla vytrvalecké distance.

LOWE WOLE, tr. Germič Karel – Po triumfu ve Fitmin Cupu ovládla i Pražského zimního favorita. Jeho délka 1800 metrů sice svědčí spíše potenciálním vytrvalcům, ale zkrácení distance nevypadá jako problém. Právě na milí totiž podali nejlepší výkony oba rodiče, když je prvním potomkem vítězky CZK Love Connection.

MACKEY(IRE), tr. Korečková Vendula – Nestartovala a jako roček stála 6.000 euro. Její polosestrou je Mequinenza, která vyhrála trojku a třetí skončila v Memoriálu Harryho Petrlíka. Druhá starší polosestra rovněž preferovala distance do míle a na ostrovech získala slušný rating 80 liber.

MISS O`SHEA(IRE), tr. Havelková Martina - Nestartovala a jako roček stála 6.000 euro. Z deseti startujících polosourozenců dva dosáhli na slušné ratingy 87 a 88 liber, ale ostatní se dostali maximálně na 64 liber. Míle by pro ni měla být stropem.

QUEEN OF CARTES(IRE), tr. Rája Jan – Šestkrát startovala na ostrovech, kde skončila maximálně třetí na all-weather dráze ve Wolverhamptonu. Vlastní rating 66 liber, a protože byla chtivější, startovala na distancích do 1200 metrů. Po dvouleté kariéře byla vydražena za 6.000 guineí.

QUIET STREET(IRE), tr. Rája Jan – Je na tom podobně jako výše zmíněná stájová kolegyně. Ze čtyř anglických startů vytěžila jedno čtvrté místo na 1000 metrů a vlastní rating 67 liber. K nám byla zakoupena za 4.000 guineí.

RABBIT ELUSIVE(IRE), tr. Petrlík Allan – V srpnu ve Varech zvítězila na rychlé dráze na 1400 metrů, když soupeřům na čele s Fanny odskočila už v oblouku. Poté dvakrát neuspěla proti špičce, s níž se utkala na měkčí dráze a delších distancích.  

RABBIT PIMPERNEL(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech se neumístila. Navíc je z překážkové rodiny, takže dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách.

RABBIT WINGS(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech měla brzy problém s akceptováním tempa a obsadila poslední místa. Má překážkový původ, takže i její dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách

RISE ABOVE(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Jako dvouletá startovala pětkrát ve Francii, přičemž vždy obsadila třetí nebo čtvrté místo. Po posledním z těchto startů byla zakoupena za 18.800 euro. Včera absolvovala premiéru pod novým vedením. Na all-weather dráze v Cagnes-sur-Mer nastupovala do handicapu se známkou 34,5 kg, ale v závěru vycouvala na vzdálené poslední místo.

SALT MIX(IRE), tr. Luka Václav – Loni ve třech startech neprohrála, když v konkurenci hřebců ovládla Gerschův memoriál i CZF, která se koná právě v Mostě. Mohla těžit z raného a rychlého otce, ale její rodina naopak napovídá, že by měla vysokou výkonost potvrdit i letos.

SENDMEASTAR(FR), tr. Török Dalibor – V jediném startu pátá na francouzské provincii. Je druhým potomkem Sedmikrasky, která v JCK skončila druhá a vyhrála Oaks. Starší polosestra ve třech francouzských startech mnoho neukázala. Stejně jako ona by měla preferovat vytrvalecké distance.

SENSI TOP, tr. Bodlák Radim – Při zářijovém vítězství ve Fitmin Cupu porazila několik třídových soupeřů, ale těžila ze zkušeností, když na 1200 metrů zvítězila stylem start-cíl. Následně neuspěla v Gerschově memoriálu, kde jí Salt Mix nadělila 19 délek. Je polosestrou dvojnásobné jedničkové vítězky Slivky.

SHINING SKY(FR), tr. Demo Michal – Po vítězství z Varů skončila druhá v CZK i Karpatské ceně. Trojice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, ale matka tam vyhrála Listed na 1800 metrů a získala handicap 46,5 kg. Zimní změna trenéra je pouze administrativní záležitostí.

STYLHARA(GB), tr. Šomanová Lenka – Nestartovala a jako roček stála 3.500 guineí. Nestartovala ani její matka, jejíž první potomek byl v Anglii podprůměrný. Plusem je kvalitní rodina, když matka je pravou sestrou dvou grupových koní.

WILLEMINE, tr. Urbánek Luboš – V CZK odrazila nápor Shining Sky. Předtím debutovala právě v Mostě, kde zvlášť v úvodu dostihu byla znát její nezkušenost, přesto skončila druhá. Je dcerou výborné sprinterky Waka Laury, přičemž z dvojice starších polosourozenců je lepší dvojkový vítěz Wakai Go.

YONELLA(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Loni dvakrát startovala ve Francii, kde se neumístila. Trojici jejích polosourozenců známe z českých drah, když nejvíce ukázal ve Velké červnové čtvrtý Chiouboucar. Také ona by měla být delší, když její otec No Risk At All je úspěšným překážkovým plemeníkem (otec Allaha nebo Epatante).

Tipařův verdikt: Výraznou adeptkou na triumf v úvodní klasice je dosud neporažená SALT MIX, pro níž kromě třídy hovoří i zkušenost s mosteckou dráhou. Z té může těžit rovněž Willemine, které se zaskvěla vítězstvím v Ceně zimní královny, v níž odrazila nápor Shining Sky. V Mostě už se ukázala také Feschanda, která pro změnu zvítězila ve slovenské Ceně zimní královny. V té sice narazila na slabší soupeřky, nicméně i její původ napovídá vysoké třídě.

Cenným úspěchem se může pochlubit i vítězka Pražského zimního favorita Lowe Wole, která by se měla vyrovnat s návratem na kratší distanci. Několik klisen doposud startovalo pouze v zahraničí. Z nich nejlépe vypadá naposled ve Francii vítězná Ballerina. Vyrovnaně vychází trojice trenéra Miroslava Nieslanika, když nejvýše může zamířit Beauty Approach.

Tip: Salt Mix – Willemine - Feschanda

 

PŘIHLÁŠKY