Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)
Fraga poráží Barthesu v Ceně zimní královny, foto: Monika Vodičková

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Oaks, které je vypsáno na 26. červenec v Karlových Varech. Vzhledem k aktuální pandemii nového typu koronaviru samozřejmě může být jeho termín posunutý, což by znamenalo vypsat Oaks s novou propozicí a tedy i s novými přihláškami. Každopádně případná změna termínu nic nemění na predikci, které tříleté klisny mají největší šance uspět na vytrvalecké distanci.

 

75. Oaks

R L - 3 klisny - 2400 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 37 / 37

ACHIRD (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni uspěla i mezi hřebci, když finišovala na druhém místě v Gerschově memoriálu. Matka Alleviate podala čtveřici nejlepších výkonů na distancích přes 2800 metrů. Ze třech starších polosourozenců Archid sice dva preferující distance do míle, ale jsou po výrazně kratších plemenících. Výjimku tvoří Alate, která si v polovině ledna poprvé vyzkoušela 2400 metrů a podala životní výkon. I ona má přitom kratšího otce, takže Archid by měla jít s metry navíc nahoru. Zvlášť když její matka byla na vrcholu až jako čtyřletá.

AVALANCHE, tr. Germič Karel – První potomek ve Velké ceně českého turfu druhé Airfare, která zahájila kariéru teprve na konci klasické sezóny. Není tedy překvapením, že loni nevyběhla. Jejím otcem je nestartovavší I Was Framed. Ten je známý především díky své strakaté barvě, ale jako plemeník nedostal výraznější příležitost. Jeho nejlepší potomkem Silvery Moon získal jako dvouletý druhé místo v Listed.

BARTHESA (IRE), tr. Vocásková Helena – Třídu ukázala, ovšem nejlepší výkony předváděla na distanci 1200 metrů. Na míli se jí tolik nedařilo, byť na ní při obou startech měla špatný průběh. Dvě její starší polosestry byly spíše podprůměrné, ale nejvyšší RPR získaly na distancích 2300 a 2400 metrů. Měly ovšem delší otce, zatímco otec Barthesy Alhebayeb je především zdrojem ranosti a rychlosti.

BORN TO RACE (GER), tr. Germič Karel – Debut v Lysé nad Labem nebyl špatný, i když na duo Ambra – Kathy Ames ztrácela výrazněji. Sezónu uzavřela už v srpnu, kdy skončila poslední v Drážďanech. Oba její rodiče přitom byli úspěšní už jako dvouletí. Otázkou je distance, když otec Amaron byl mílařem a matka Bartlett Ruby, jejím je prvním potomkem, měla optimum na dvou kilometrech.

BRIGNOGAN PLAGES (FR), tr. Musialová Michaela - Hlášená je sice do všech klasických dostihů, ale při debutu na hluboké dráze na nejlepší výrazně ztrácela a trojice jejích polosourozenců byla ve Francii podprůměrná. Kvalitu najdeme u báby Mabalane, která dala trojici black-type koní. Podle původu bude asi kratší.

DARKGELTON LADY, tr. Petrlík Allan – Otec Egerton není sice zdrojem ranosti, ale na mateřské straně rodokmenu jí má naopak dost. Koneckonců je polosestrou vítězky CZK Dark Absolu. Loni tak vyběhla šestkrát a na závěr sezóny zvítězila ve Fitmin Cupu. V CZK ale na špičku nestačila, když skončila poslední. Dlouhého otce měla i zmíněná Dark Absolu, přesto Oaks neprostála.

DASA IN (IRE), tr. Luka Václav – Dobře si vedla při debutu, když dostih odvodila a v závěru se před ní dostaly jen rozběhané Franceska Bella a Forea. Špatný nebyl ani druhý start, přestože neměla šťastný průběh, když byla vystrkána z boxů a poté se dost hnala. Na delších tratích by toho měla ukázat více. Matka Gelenschik, jejímž je prvním potomkem, totiž debutovala až jako tříletá na konci června. Za srpnové vítězství na trati 2300 metrů pak získala slušný oficiální rating 80 liber. Otec Free Eagle nejlépe běhal na dvou kilometrech.

DICKE BERTA (FR), tr. Šavujev Arslangirej – První potomkem vítězky CZK Miss Kruk, která toho přes dlouhý původ jako starší moc nepředvedla. Může se zlepšit, ale v obou loňských startech brala jen vzdálené předposlední místo.

FALIRAKI, tr. Tůma Pavel – První potomek vítězky JCK a grupově umístěné French Quebec. V chovu startuje i její otec Zazou. Na české poměry tedy vlastní výborný původ. Oba její rodiče ovšem měli optimum do dvou kilometrů, i když French Quebec díky vysoké třídě vyhrála „napajedla“ a v Oaks skončila druhá. Při jediném startu zaostala na startu a ze třetího místa ztrácela 1 a ½ délky na vítěznou Darkgelton Lady. Oproti ní by měla jít více nahoru.

FINIGA, tr. Haris Ludvík – Polosestra čtvrtého ze slovenské VJC a dvojkového vítěze Finiose, který má optimum na míli. Oproti němu má delšího otce, ale její pravý bratr Falcaon ve třech startech nic neukázal. Teprve bude debutovat.

FOREA, tr. Haris Ludvík – Zkušeností má dost, ale kvůli záměně s tréninkovou kolegyní byla ze všech startů diskvalifikována. Se špičkou se utkala v CZK, jejímž cílem procválala na šestém místě. Trochu zklamala při posledním startu, když nesplnila roli desetinové favoritky Fitmin Cupu. Distanci může prostát, když je dcerou Mikhaila Glinky a Footsie, která sice v Anglii běhala podprůměrně, ale jako starší vyhrála v Maďarsku tři dostihy kolem dvou kilometrů. Z jejích starších polosourozenců vyběhl pouze Forward, jehož maximem je třetí místo ve čtyřce.

FRAGA (IRE), tr. Luka Václav – Příslušnost ke špičce ročníku ukázala vítězstvím v CZK a těsným stříbrem v CZF. Její otec Holly Roman Emperor dává především mílaře, ale druhou polovinu rodokmenu má delší. Matka Dame Lucy totiž svůj nejvyšší RPR 88 liber získala na trati 2000 metrů a jen o dvě libry horší výkon podala na distanci 3300 metrů. Jediný starší polosourozenec Fragy Will Be King sice dlouho preferoval distance do míle, ale před týdnem v Dundalku lehce vyhrál prodejku na 2100 metrů.

FRANCESKA BELLA (IRE), tr. Vocásková Helena – Loni šla postupně nahoru, když sezónu zakončila vítězstvím v Karpatské ceně. Letos by na delších distancích měla v progresu pokračovat. Vždyť její otec Kingston Hill zvítězil v St Legeru. Matka Magnificent Bell nestartovala, ale vyběhlo už osm jejích potomků. Mezi nimi je sice i pár kratších koní, ale ti mají rychlejší otce, přičemž nejlépe si vedl Inventor. Ten na distanci 2400 metrů hned pětkrát obdržel RPR aspoň 100 liber a na proutěnkách se dostal dokonce na 142 liber.

HIPOGETTA (POL), tr. Nieslanik Miroslav – Dostihový křest jí teprve čeká. Matka Hipozetta dala především výborného Hipolinera, který vyhrál řadu jedničkových dostih včetně Velké Varšavské. Další z jejích synů Hipo Jape se výrazněji prosadil až nad překážkami, když skončil druhý v jedné z pardubických kvalifikací. Otec Aramus byl každopádně sprinterem.

CHARLIN, tr. Horáková Lenka – Ještě nevyběhla. Na dráze se neukázala ani její matka Charmera, jejímž je prvním potomkem. Bába Charmillon ale vyhrála jedničku a to samé dokázala i její pravá sestra Chennai a polobratr Charhizard. Charlin je dcerou Moonjaze, jehož potomci potřebují více času.

IDA (FR), tr. Olehla Čestmír – Ani ona nemá dostihové zkušenosti. Je prvním potomkem druhé z JCK jedničkové vítězky Iceni Girl. Na míli podal nejlepší výkony i její v Gr.1 vítězný otec Muhtadhir. Vlastní tedy kvalitní původ, ale distance 2400 metrů pro ni vypadá jako příliš dlouhá.

KATHY AMES (FR), tr. Tůma Pavel – Byť nestartovala mezi špičkou, především posledním startem si řekla o pozornost, když zvítězila bez jediné výraznější pobídky. V obou karlovarských startech ale byla chtivější. Jejímu kratšímu optimu napovídá i původ. Jejími polosourozenci jsou totiž druhá z JCK Astoria a pátý z VJC Korfu. Oproti nim má Kathy Ames přeci jen delšího a kvalitnějšího otce, když Intello skončil třetí v Arc.

LA BEAUTÉ, tr. Urbánek Luboš – Nestartovavší dcera Lailah, která je jediným potom Relaxed Gestura a navíc zastupuje rodinu výborné Latiny. Její první dva potomci brzy zamířili nad překážky, nad nimiž si slušně vede pravý bratr La Beauté Laverno. Ten zakončil rovinovou kariéru desátou příčkou ve Velké červnové ceně, v níž podal slušný výkon, když na vítězného Saula ztrácel 9 délek.

LITTLE JANE, tr. Brož Jiří – Matka Lady Jane, jejímž je prvním potomkem, vyhrála dvojku na 2200 metrů, takže i když otec Zazou byl trochu kratší, distanci zvládnout může. Otázkou je spíše třída. Loni ve dvou startech výrazněji neupoutala, byť ani v jednom nebyla od nejlepších daleko.

LORIANA OF JAPE, tr. Holčák Radek – Její loňské starty jsou lepší, než to na první pohled vypadá, protože v obou měla divoký průběh. Letos by na delších distancích měla jít nahoru. Jejími rodiči jsou totiž Age Of Jape a Lust, která nejlepší výkony podávala dokonce až jako šestiletá, kdy vyhrála Cenu Pat’s Music. Loriana Od Jape je jejím prvním potomkem.

MAVERANA (POL), tr. Nieslanik Miroslav – Na tabuli se vešla v Ceně Masise i v CZK, kterou odvodila. Od nejlepších ale byla v obou dostizích výrazněji vzdálena. Její matka Mavera skončila třetí v Polském derby a vyhrála 2000 metrů dlouhé slovenské Oaks, takže distanci může zvládnout.

MILUŠKA, tr. Germič Karel – Vyhrála červnový díl Fitmin Cupu. Ve zbytku sezóny se proto musela měřit se silnější konkurencí. V Ceně Masise i CZK finišovala šestá. Distance je otazníkem. Je totiž prvním potomkem Meduly, která čtyři rovinová vítězství získala na distancích do 1900 metrů. Stejně jako tréninková kolegyně Avalanche je po I Was Framed.

MONJOUET, tr. Petrlík Allan – Ve dvou startech ve Fitmin Cupu vyšla na prázdno. Vlastní kvalitní český původ, když matka Rabbit Montjeu skončila druhá v Oaks a dala jedničkového Montjeu Thirda. Ten už ale patřil do špičky jako dvouletý, přestože má podobně jako Monjouet dlouhého a pozdního otce.

PALOMINA (FR), tr. Olehla Čestmír – Debut jí teprve čeká, ale distanci by zvládnout měla a původ má zajímavý. Jejím otcem je totiž Planteur a matku Pikardie, která se umístila v několika vytrvaleckých jedničkách. Z jejích prvních dvou potomků si lépe vedla Priscilla, která ale jako tříletá nenavázala na nadějné výsledky z juniorské sezóny.

PAPAGENA, tr. Kousek Jiří – Další nestartující klisna, ale pro ni by měla být distance příliš dlouhá. Matka Pashmeena totiž vyhrála jedničku na 1200 metrů a krátcí jsou i její potomci. Z nich nejvíce ukázali trojkoví vítězové Parketa, Platba a Pragmatik, kteří svých největších úspěchů dosáhli na distancích 900 až 1200 metrů.

QUEEN AM (GB), tr. Demele Jan – Také ona ještě nevyběhla. Matka Quan Am zaznamenala jediný negativní start a její jediný startující potomek mnoho neukázal. Je ale z výborné rodiny, když její pra-prabábou je Miesque. Papírově nicméně vypadá kratší. Otec Poet`s Voice byl totiž mílařem a mateřský otec Invincible Spirit sprinterem.

RABBIT TORONADO (GB), tr. Petrlík Allan – Její matka ani žádný z polosourozenců nevyběhli. Po seznamovacím debutu pět měsíců nestartovala a na závěr sezóny skončila třetí ve slabším dostihu na 2000 metrů v Kolesách. Matka nestartovala, ale otec Toronado i mateřský otec Danehill Dancer byli maximálně mílaři. Dost rychlosti má i nejlepší potomek její báby.

SAIGON ICON (IRE), tr. Luka Václav – Ze dvou loňských startů vytěžila jedno páté místa, když startovala ve slušně obsazených dostizích. Její matka Shagwa, jejímž je prvním potomkem, běhala podprůměrně. Kvalita je u báby Hedery, která dala tři black-type koně a další čtyři koně s ratingy přes 90 liber. Stejně jako Nagano Gold je po vítězi St Legeru Sixties Icon, takže metry navíc jí sednou.

SECRET PASSION (GB), tr. Vocásková Helena – Ve čtyřech startech na anglických drahách se neumístila a maximálně získala RPR 60 liber. Z jejích polosourozenců si nejlépe vedla v italských Listed umístěná Rabiosa Fiore, která ovšem nejlepší výkony podala jako dvouletá. Matka Hamsat Elqamar sice jediné vítězství získala na distanci 3200 metrů, ale její potomci nacházejí optimum kolem míle. Převážně mílaře dává i otec Secret Passion Havana Gold. Kratšímu optimu Secret Passion napovídá i její chtivější projev z posledního startu.

SHEBY LOVE, tr. Bartoš st. Josef – Loni se ve čtyřech startech neumístila. Distance by jí sedět měla, ale její pravý bratr Shegerton hned zamířil nad překážky. Polosourozenci Sheby Jail a Sebastiano jsou tvrdí a užiteční koně, ale zvítězili maximálně ve trojce.

STERLI (FR), tr. Olehla Čestmír – Ke špičce se zařadila bronzem v CZK. Poté nespěla na francouzské provincii, a protože je subtilnější klisnou, spíše než distance 2000 metrů mohla být problémem rozbitá dráha. Street Lightning dosáhla na vysoký francouzský handicap 42 kg a preferovala distance kolem dvou kilometrů. Z jejích potomků nejvíce ukázala v Listed na 2200 metrů druhá Aylin, oproti níž má navíc Sterli delšího otce.

SYLVIANA (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni šla postupně nahoru a sezónu zakončila vítězstvím na měkké dráze. Předtím v Mostě skončila třetí za duem Francimor – Swinging Thomas. Na vytrvalce úplně nevypadá, když otec Zanzibari startoval pouze jako dvouletý na distancích do 1200 metrů. Mezi jeho potomky sice patří i vytrvalí Grace Of Gracie a Premier Lion, ale ti mají více vytrvalosti na mateřské straně rodokmenu.

THERESIE (IRE), tr. Váňa st. Josef – Ve druhém startu ukázala zlepšení, i když na hluboké půdě na duo nejlepších ztrácela výrazně.  Matka Canyara, jejím je prvním potomkem, nestartovala, ale bába Casanga skončila druhá v Gr.3 na 2400 metrů a dala Cabimase, který se umístil v Listed na 2800 a 3100 metrů. I když je tedy otcem Theresie kratší Footstepsinthesand, může na delších distancích v progresu pokračovat.

VADETABERRY, tr. Petrlík Allan – Loni zvítězila ve Fitmin Cupu, když i díky nižší hmotnosti překvapivě porazila Foreu. Její matka Vadeta sice jediného vítězství dosáhla jako dvouletá na 1200 metrů, ale v původu má spoustu vytrvalosti. Vždyť bába Vadeona vyhrála jedničky na 2450 a 2900 metrů a skončila druhá v Ceně prezidenta republiky. Metry navíc by jí tedy měly přijít vhod a v Oaks může být nejlepší ze čtveřice přihlášených svěřenkyň Allana Petrlíka.

VANGELLISA, tr. Váňa Tomáš – Ještě nestartovala, ale ve třech letech zahajovala kariéru i pravá sestra Venillia. Ta sice zářila především jako čtyřletá, ovšem ke špičce patřila už v klasické sezóně, když v Oaks skončila druhá. Matka Vinnah v něm skončila třetí a především vyhrála JCK. Vlastní tedy mimořádně zajímavý český původ.

VIVIENNE WELLS (FR), tr. Nedorostek Bohumil – Při jediném startu v Drážďanech nezasáhla do podstatného dění. Otec Authorized vyhrál anglické Derby a vytrvalí jsou i její polobratři – tedy jedničkově umístěný Victory Bowl a Valentino Dancer. Letos by tedy na delších distancích měla ukázat více.

WELLUNCA, tr. Kabelková Hana – Na podzim se zúčastnila třech dostihů Fitmin Cupu a postupně obsadila čtvrté, třetí a druhé místo. Matka Well Knit skončila v Oaks čtvrtá, přičemž stejné umístění získaly v delší z dámských klasik i její dcery Wahida a Whitney Risk. Na druhou stranu jediným pravým sourozencem Welluncy je Wellgetta, která patřila spíše do čtyřek.

Tipařův verdikt: Nejlépe vypadá trojice klisen, kterou jsem do širšího okruhu favoritů zařadil i v rozboru Českého derby. Od té doby poslourozenec Fragy Will Be King lehce zvítězil na trati 2100 metrů, takže se zdá zase o něco pravděpodobnější, že vítězka Ceny zimní královny by si mohla s distancí Oaks poradit. Přeci jen méně otazníku ohledně dostatku vytrvalosti je ovšem u dvojice AchirdFRANCESKA BELLA, z nichž vybírám druhou jmenovanou, jejíž trenérka bude v Oaks útočit na hattrick.

Vysokou třídu loni ukázaly také medailistky z Ceny zimní královny Barthesa a Sterli. Zatímco pro dříve jmenovanou by s velkou pravděpodobností mělo být Oaks dlouhé, Sterli patří do širšího okruhu favoritek. Z klisen, které startovaly v nižších kategoriích, by na delších distancích měly progres ukázat Dasa In a Theresie.

Tip: Franceska Bella – Achird – Fraga

(Jaroslav Fabris)