Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)
Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Oaks, které je plánováno na 8. srpna do Karlových Varů.
76. Oaks
L - 3 klisny - 2400 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 44
ACCLAM LADY (IRE) – Zatím nevyběhla, ale jako roček stála 20.000 guineí. Má totiž několik kvalitních polosourozenců. Tři z nich získali RPR (Racing Post Rating) minimálně 90 liber, ale jejich optimem byly kratší distance. Sice má i pár delších polosourozenců, ale ti mají vytrvalost na straně otců, zatímco Acclam Lady je dcerou sprintera Acclamationa.
AGABA, tr. Vocásková Helena – Debutovala už začátkem července, ale mnoho toho nepředvedla a další start nepřidala. Je pravou sestrou výborného Azteka, což napovídá, že by na delších distancích měla jít nahoru.
ANGELIC BEAUTY, tr. Váňa Tomáš – Dvojici umístění získala spíše ve slabších dostizích. Její bábou je výborná Arganta, takže je z kvalitní a dlouhé rodiny. Polobratr Absolutic si koneckonců loni nevedl špatně ve dvou derby trialech. Oproti němu má ale výrazně rychlejšího otce, takže může preferovat kratší distance.
BAMBARA MARKA (FR), tr. Toušek Daniel - Polosestra vítězky St Legeru a v dalších třech vytrvaleckých klasikách druhé Vivienne Wells. Vytrvalost nescházela ani dalším dvěma polosourozencům, jimiž jsou v jedničkách umístěný Victory Bowl a v Německu třikrát vítězný Valentino Dancer. Otec Great Pretender je především úspěšným překážkovým plemeníkem, takže není překvapením, že loni nevyběhla. Pozornost si rozhodně zaslouží.
BERENIKA (IRE), tr. Havelková Martina – V jediném startu mnoho nepředvedla. Otec Holly Roman Emperor dává především mílaře, ale díky dlouhé rodině může distanci zvládnout. Matka Bora Blues totiž skončila pátá v Listed na 3100 metrů a dala pátého z Deutsches Derby Bora Rocka nebo v Listed na 4000 metrů čtvrtou Bella Duchessu. Měla by jít tedy nahoru.
BESIBERRI (GB), tr. Luka Václav - Zaujme pořizovací cenou 42.000 euro. V Deauville předvedla slušný debut a špatné nebylo ani dnešní běhání v Bratislavě, kde sice v Ceně trojročních koní skončila až devátá, ale na vítěze ztrácela méně než 5 délek. Otec Twilight Son byl sprinterem a rychlost předává i potomkům. Přestože tedy matka Miss Giler zaběhla nejlépe na 2300 metrů, když skončil čtvrtá v Listed v Lingfieldu, distance může být za hranou. Jediný starší polosourozenec On Display získal v pěti startech maximálně RPR 41 liber.
COCA, tr. Haris Ludvík - Nestartovala a matka Calva, jejímž je prvním potomkem, se nechytla ani v pětce. Bába Caldas absolvovala jeden negativní start a výrazněji se neprosadila ani v chovu. Otec Blue Coral si v chovu navzdory menší příležitosti nevede vůbec špatně, ale zdrojem vytrvalosti zrovna není.
DALMÁCIE, tr. Žalud Radek – V jediném startu ztratila na startu a do kontaktu se soupeři už se nedostala. Matka Divoká Šárka vyhrála CZK, ale její potomci jsou úspěšní především nad překážkami. Realizační tým napovídá, že i jí čeká překážková budoucnost.
DEVOIR RIEN (FR), tr. Tůma Pavel – Ve dvou startech nepoznala porážku, když vyhrála i slovenskou Cenu zimní královny. V ní se sice nesešla nejsilnější konkurence, ale Devoir Rien zvítězila jistě a na špici se trochu kroutila, takže naznačila rezervy. Je prvním potomkem black-type umístěné Dumnonie, která přes kratší optimum skončila v Oaks těsně třetí. Také pro ni vypadá distance na hraně, když otec Olympic Glory byl mílařem.
ELSA (FR), tr. Kubovičová Zuzana – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.000 euro. Matka Edith Cowan ukázala v Irsku solidní třídu, když se dostala přes rating 80 liber, ale jejím jediným startujícím potomkem je La Tuiliere, který se v patnácti francouzských startech jen jednou vešel mezi trojici nejlepších a aktuálně tam vlastní nízký handicap 22,5 kg. Oba rodiče měli optimum kolem míle.
ENTROPIA (IRE), tr. Chaloupka Václav – Po druhém místě v lednové prodejce v Pornichetu byla zakoupena za 17.113 euro. V českém tréninku už vyběhla třikrát. Výsledkově se jí příliš nevedlo, když dvakrát ztratila už na startu. Francouzský handicap 30,5 kg neoslní, ale mezi klisnami se ztratit nemusí. Otec The Gurkha byl mílařem, ale rodinu má delší a i její projev napovídá, že distance nebude problém.
FAMOUS CATINI (IRE), tr. Vocásková Helena – V Karlových Varech skončila třetí za kvalitními soupeři. Navíc zpočátku na konci pole neakceptovala tempo a v závěru přišla pěkným závěrem. Její vytrvalosti napovídá rovněž původ, když většina polosourozenců totiž zamířila nad překážky. Nejlepší z nich Ainama získal na rovině RPR 90 liber za vítězství na 3200 metrů a nad proutěnkami skončil třetí v Gr.2 dostihu pro nováčky na dubnovém mítinku v Aintree. Otec Famous Name měl sice optimum na distancích do dvou kilometrů, ale jeho z našich drah dobře známá dcera Famous Valley dokazuje, že dokáže dát i supervytrvalce.
FIREROSE (GER), tr. Nedorostek Bohumil – Zatím nevyběhla. Je prvním potomkem Fire On Motion, která debutovala jako tříletá a její parketou byly distance do míle. Mnoho třídy ale neukázala, když obě vítězství získala v německých čtyřkových handicapech.
FORCE ONE, tr. Pohanka Ladislav – V srpnovém Fitmin Cupu lehce zvítězila před Orlene. V kvalitnější konkurenci při EJC si počínala aktivně a v závěru se propadla na šestou příčku. Všechny starty absolvovala na distancích do 1200 metrů, a i když by sprinterkou být neměla, tohle už může být příliš dlouhé. Dva polosourezenci mnoho neukázali. Více předvedla Finiga, která jako dvouletá skončila dvakrát druhá mezi nezvítězivšími, ale kvůli startu pod chybným jménem byla následně diskvalifikována.
GIANNAH (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni mezi nezvítězivšími získala dvě medailová umístění. Březnový vstup do sezóny z Milána není špatný, přesto se bez progresu neobejde a distance může být dlouhá. Matka i jediný startující polosourozencec běhali ve Francii, kde během krátkých kariér mnoho neukázali.
GIANNINA (IRE), tr. Vocásková Helena - Nejvíce sice ukázala při vítězství ve 1200 metrů dlouhé Ceně Masise, ale o mnoho hůře si nevedla ani při druhém místě v mílové CZK a v původu má spoustu vytrvalosti. Matka Lady Hestia totiž podala nejlepší výkon při vítězství na 3200 metrů. Giannina má také čtveřici pravých sourozenců, kteří rovněž preferují supervytrvalecké distance. Dva z nich získali RPR minimálně 84 liber, což u nás znamená jedničkovou třídu. Lady Vesta dosáhla na ještě vyšší známku, ale startovala pouze v bumperech.
LADY IN PINK (GER), tr. Urbánek Luboš – Zatím nevyběhla a jako roček stála 34.000 euro. Matka Lady Luck nestartovala, ale vyběhly jí dva potomci, z nichž více ukázala Lady Te. Ta totiž skončil třetí v Gr.3 na 1800 metrů v Longchamp. Jejím otcem je rychlý Tertullian, zatímco Lady In Pink je dcerou vytrvalého Adlerfluga, takže by měla najít optimum na delších distancích.
LA FANTAZIA, tr. Pohanka Ladislav – Subtilní klisna debutovala lehkým vítězstvím stylem start-cíl v Lysé nad Labem. Se špičkou se utkala v CZK, v níž skončila šestá. Distance by jí sednout měla, když je dcerou grupově umístěné vytrvalkyně Leo Gali. Z jejích prvních dvou potomků více ukázala třetí z CZK Lareona, jejíž kariéru ukončily v průběhu klasické sezóny zdravotní problémy.
LALITA (POL), tr. Neuberg Filip – Zatím nevyběhla. Na dráze se neukázala ani její matka Lhotse. Z polosourozenců vyběhla pouze o rok starší Lille, která se v pěti polských startech jen jednou porazila aspoň dva soupeře.
MANORIE (FR), tr. Seménka Zdeněk – Nestartovala a jako roček stála 10.000 euro. Vytrvalost by jí scházet neměla. Matka Reform Act totiž vyhrála Listed na 2400 metrů a delší je i většina jejích potomků. Nejlepší z nich Dolphin Village získal rating 87 liber. Otec Literato měl optimum kolem dvou kilometrů.
NA JOSEFA, tr. Germič Karel – Mezi českými odchovanci pravidelně sbírala umístění, ale proti elitě v CZK skončila sedmá. Matka Nidara skončila v Oaks třetí, maximem starší polosestry Na Konci Duhy je ovšem druhé místo v mílovém dostihu pro nezvítězivší. Oproti ní má přeci jen Na Josefa kvalitnější exteriér, protože Na Konci Duhy je dost subtilní, ale distančním optimem by se teoreticky výrazně lišit neměly.
NASCHE (GER), tr. Germič Karel - Zkraje července se na domácí dráze v Lysé brzy chopila vedení, které už nepustila. Dva soupeři, kteří se jí dokázali přiblížit, následně zvítězili na větších drahách, takže se jednalo o kvalitní dostih. Od té doby nevyběhla. Každopádně v Lysé zaujala i exteriérem. Otec Isfahan vyhrál Deutsches Derby. Matka Notre Autorite mnoho neukázala a Nasche je jejím prvním potomkem, ale bába Nordtänzerin skončila třetí v německém Oaks a dala v Deutsches Derby čtvrtého Notre Rulera. Právě vytrvalecké distance by tedy měly být její parketou.
NEGRO MUSICA (POL), tr. Haris Ludvík - Zatím nevyběhla a je prvním potomkem Negro Czaczy. Ta startovala v Polsku a první vítězství získala až po přechodu do steeplechase, když třikrát triumfovala ve Wroclawi. Vzhledem ke stáji pravděpodobně i jí čeká překážková budoucnost.
ORLEANS LADY (GB), tr. Vocásková Helena – Nestartovala a jako roček stála 5.500 guineí. Nejlepší polosourozenec Jahbath získal rating 102 liber. Byl sice mílařem, ale Orleans Lady má i několik delších polosourozenců, přičemž oba rodiče podali nejlepší výkony na vytrvaleckých distancích.
ORLENE, tr. Havelková Martina – Ve Fitmin Cupu brala dvě druhá místa, ale v CZK skončila předposlední. Její matkou je jedničková vítězka Old Rose, která sice vyhrála dvojku na 2400 metrů, ale optimum měla na míli. Její nejúspěšnější potomci Old Story a Old Glory měli optimum na distancích do dvou kilometrů, přestože měli delšího otce než Orlene. Na vytrvalce tedy nevypadá.
RABBIT ALFA (IRE), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhla. Jako odstávče stále pouze 800 euro. Matka Karadenia je sice odchovankyní Agy Khana, ale mnoho neukázala a zatím žádný z jejích potomků nevyběhl. Otec Alhebayeb dává především kratší koně.
RABBIT COULSTY (IRE), tr. Petrlík Allan – Nejlépe si vedla na distanci 1100 metrů při EJC, kde skončila čtvrtá a porazila Force One nebo Gianninu. Na závěr loňské sezóny sice slušně zvládla i míli, ale v původu má hodně rychlosti, takže na vytrvalce nevypadá.
RABBIT ELZAAM (IRE), tr. Petrlík Allan – Ve druhém startu po aktivním průběhu ukázala zlepšení, ale mnoho kvality za ní nezůstalo. Podobně jako stájová kolegyně Rabbit Coulsty nedisponuje původem, který by napovídal optimu na delších distancích.
RABBIT MANDURO (IRE), tr. Petrlík Allan – Loni skončila pátá v CZK a sezónu zakončila třetím místem v kvalitním dostihu pro nezvítězivší. Je prvním potomkem v jednom startu neumístěné Jawlah, ale bába Tadris zvítězila v mílovém Listed a dala black-type potomka. Distanci prostát může, když otec Manduro měl optimum kolem dvou kilometrů a jeho potomci jsou často delší.
RABBIT MEHMAS (IRE), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhla a jako odstávče stála 2000 euro. Matka Furnival nestartovala. Z jejích potomků vyběhl pouze Mr Gent, který sice dosáhl na slušný rating 80 liber, ale většina jeho startů byla slabší. Jeho optimem byly distance do 1400 metrů. Sprinterem byl i otec Mehmas.
RABBIT RULER (IRE), tr. Petrlík Allan – Přestože má delší původ, její loňské výkony šly s metry navíc dolů, když posledně ztrácela na Rabbit Manduro zhruba 15 délek. Matka Talon Bleu skončila ve Francii čtvrtá ve slabším Listed na 1800 metrů, zatímco otec Ruler Of The World je především vítězem Derby.
RAPHINAE, tr. Kvapilová Lenka – Vlastní kvalitní český původ. Matka Renessie je pravou sestrou Renny Storma a její první potomek Renasi loni startoval v Českém derby. Měl ovšem delšího otce než Raphinae, která pravděpodobně najde optimum trochu níže.
SABA QUEEN (GER), tr. Nedorostek Bohumil – Zatím nevyběhla. Nepopsaným listem je i matka Sforza Ragazza, jejímž je prvním potomkem. Kvalita je ale u báby Simply Red. Ta totiž dala šestici black-type potomků, kterým vesměs vytrvalost nescházela. Rodinu má tedy kvalitní a distance by jí měla sedět.
SHENABI, tr. Pejšková Ivana – Vnučka klasické vítězky Shercany zatím nevyběhla. Nestartoval ani matka Sheba, která dala čtveřici startujících potomků. Na rovinách ukázali nejvíce dlouhověcí Sebastiano a Sheby Jail, jejichž stropem bylo shodně vítězství ve trojce a druhé místo ve dvojce.
SOLEMEENA, tr. Luka Václav – Čtvrtý potomek jedničkové vítězky Sereny. Starší polosourozenci na rovině zvítězit nedokázali, ale Solemeena lehce ovládla zářijový díl Fitmin Cupu. Neztratila se ani v CZK, když finišovala čtvrtá, přestože na začátku cílové roviny hledala volný prostor. Distance je s otazníkem. Matka sice vyhrála trial na Oaks, ale otec Shamalgan byl mílařem.
SOLID EVIDENCE (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Oba starty absolvovala v Lysé, kde mnoho nepředvedla. Posledně sice skončila třetí, ale v početně slabém poli ztrácela výrazně. Každopádně má výborný původ. Jejími polosourozenci jsou jedničkoví Torque Power a Mamadysh, a zbylý tři polosourozenci, kteří startovali v zahraničí, získali RPR minimálně 82 liber. Může se tedy zvednout. Jmenovaní Torque Power a Mamadysh také nebyli vyloženě ranní, ale přeci jen ve dvou letech ukázali více. Navíc optimum našli na míli.
SPARKLE SHOUT (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Při vítězství ve Varech porazila výrazným rozdílem několik kvalitních koní a třídu potvrdila třetí příčkou v CZK. Letos už dvakrát vyběhla v Itálii, kde startovala proti silným soupeřkám, takže nepodala špatné výkony. Otec Red Jazz je zdrojem ranosti a rychlosti, na druhou stranu matka i jediný polosourozenec zahájili kariéru v bumperech.
STEZKA, tr. Vocásková Helena – Zatím nevyběhla. Matka Sicílie skončila v Oaks třetí. Už vyběhla čtveřice jejích pravých sourozenců. Nejvíce ukázala druhá z Pražského zimního favorita Siciliana, Sahara loni vyhrála dvě supervytrvalecké čtyřky. Také pro ni by mělo platit, že každý metr navíc ocení.
SYRENKA (FR), tr. Luka Václav – Dosud absolvovala čtyři starty v Lyonu a vždy se umístila, kde po třech umístěních posledně zvítězila. Francouzský handicap 34 kg napovídá, že mezi klisnami by měla patřit ke špičce a zvládnout může i vytrvaleckou distanci. Vyhrála na 1800 metrů a jejím pravým bratrem je Larry. Ten se zúčastnil Deutsches Derby a o tři roky později lehce vyhrál bratislavskou dvojku na 2000 metrů. Polobratrem Syrenky je osminásobný Gr.2 vítěz z USA Itsinthepost, který svých úspěchů dosáhl na distancích 1800 až 2800 metrů, přestože má kratšího otce.
TREZY LADY (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Před měsícem debutovala v Římě, kde mnoho nepředvedla. Původ má kvalitní, když otec Wootton Bassett letos připouští za 100.000 euro a matka Tudor Court získala na distaních do míle dva bronzy v německých Listed. V roli matky se jí tolik nedaří, ale dala sprinterku Sunrise Star, která v Anglii získala solidní rating 85 liber. Na vytrvalce nicméně nevypadá.
TYCHE (POL), tr. Wroblewska Iwona – Loni čtyřikrát startovala ve Varšavě, kde si nejlépe vedla při debutu, když skončila třetí. Matka Treserka sice vyhrála polské Oaks, ale v roli matky tolik úspěšná není. Pravý bratr Tyche Tahir v Polsku vyhrál maximálně čtyřku na 2000 metrů.
VADEMILLA, tr. Petrlík Allan – Debut jí teprve čeká. Bába Vadeona vyhrála dvě vytrvalecké jedničky. Matka Vadeta brzy ukončila kariéru a jejím jediným startujícím potomkem je Vadetaberry, která ve Slušovicích vyhrála trojku na 2200 metrů, ale při startech mezi elitou neuspěla.
VICTORIE GREAT (GB), tr. Pohanka Ladislav – Nestartovala a jako roček stála 5.000 guineí. Matka Valoria nevyběhla. Oba její startující potomci zvítězili a dosáhli na solidní ratingy 75 a 76 liber. Kvalita je ale především u báby Victoire Finale, která dala tři black-type potomky včetně v obou ostrovních Oaks třetí Volume. Vytrvalost má na obou stranách rodokmenu.
ZAMINARA, tr. Liška Martin – Nestartovala, ale je z kvalitní rodiny. Bába Rabbit Zamindar totiž Oaks vyhrála. Jedničkovou vítězkou je i matka Zamira, která uspěla v CZK, ale ve třech letech na to nenavázala. Zaminara je jejím prvním potomkem.
Tipařův verdikt: Vítězka Ceny zimní královny Muguruza na přihláškách schází, protože by měla preferovat kratší distance. Ve vrcholu sezóny pro dvouleté klisny o druhé místo bojovaly Giannina a Sparkle Shout. Obě mají vytrvalost na mateřské straně rodokmenu, ale vzhledem k delšímu otci má výraznější vytrvalecké dispozice Giannina. Vítězka slovenské „královny“ Devoir Rien asi najde optimum níže, ale podobně jako její matka Dumnonia může vysoko zamířit i v Oaks.
Dobrou třídu už ukázala také ve Francii vítězná Syrenka, pro níž prodloužení distance nemusí být problémem. Zajímavé debutu v nižších kategoriích loni předvedly NASCHE a Famous Catini, pro něž by metry navíc měly být jednoznačným plusem. Nasche navíc jediný loňský start absolvovala už zkraje července na distanci 1300 metrů, což jí teoreticky sedět nemělo.
Na přihláškách najdeme i několik nestartovavších klisen se zajímavými rodokmeny. Z nich si zmínku zaslouží minimálně polosestra v loňském Oaks druhé Vivienne Wells Bambara Marka a Lady In Pink, která zaujme grupovou polosestrou i cenovkou 34.000 euro.
Tip: Nasche - Giannina - Syrenka
(Jaroslav Fabris)