Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)
Souboj o vítězství v Ceně zimní královny, v němž uspěla Queen Of Beaufay s Danielem Vyhnálkem (červená čapka) - foto: Pavla Pechmanová

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Oaks, jehož vítězka bude dekorována 7. srpna v Karlových Varech.

 

77. Oaks

L - 3 klisny - 2400 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 39

ANGEL WINGS (IRE), tr. Pohanka Ladislav – Jako roček stála jen 1.000 euro. Při druhém mosteckém startu ukázala zlepšení, když nestačila jen na ve Francii úspěšného Josephina, který jí ale porazil výrazným rozdílem. Každopádně její otec podal nejlepší výkony na míli a matka byla ještě kratší.

APEROLA (IRE), tr. Záhorová Eva – Jako roček stále 3.400 euro a při debutu skončila ve slabším dostihu čtvrtá. V zimě změnila trenéra. Matka toho mnoho nenaběhala a nejlepší z polosourozenců Light My Fire získala jako dvouletá grupové umístění na 1200 metrů. Od té doby nevyběhla. I nejvíce exponovaný polosourozenec byl sprinterem, nicméně její původ zas tak krátký nevypadá.

ASKERANA, tr. Kabelková Hana – K absolutní špičce jí loni trochu scházelo, když v CZK skončila šestá. Distance je otazníkem. Otec Egerton je sice osvědčeným zdrojem vytrvalosti, ale matka Agnes Seice byla sprinterkou. Jediný starší polosourozenec Agneska zvítězila už jako dvouletá v červnu, přičemž ve třech letech už nevyběhla. Měla ovšem rychlejšího otce.

BARTOLA (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nestartovala. Původ má každopádně jednoznačně vytrvalecký. V Česku startují dva její polobratři. Chiouboucar zvítězil v Pražském zimním favoritovi a Protocolar začal rovnou na překážkách. Otec Bathyrhon byl dokonce supervytrvalcem.

BOHEMIAN RAPSODY (IRE), tr. Demele Jan – V dražebním ringu nezměnila majitele, když zpět byla koupena za 35.000 guineí. Její matka Viletta totiž jako dvouletá vyhrála Listed a o rok později skončila šestá v německém Oaks. Trojice polosourozenců, z nichž dva dosáhly na ratingy kolem 80 liber, našla optimum kolem míle. Díky otci může být delší. Tomu napovídal i její debut, když koncovkou zvítězila na míli. V CZK pátou příčkou trochu zklamala.

CATS`AGILITY (FR), tr. Török Dalibor – Debut jí teprve čeká a jako roček stála 30.000 euro. Matka Cat Nova vyhrála v Deauville Listed na 2500 metrů. Vytrvalost by jí tedy scházet neměla, ale trojice ve Francii startujících polosourozenců zas tak moc neukázala. Nejlepší z nich Cats On Trees dosáhla na tamní handicap 34,5 kg.

CECILLE, tr. Záhorová Eva – Zatím nevyběhla. Matka Carrie na distancích do dvou kilometrů vyhrála tři dvojky a druhá skončila v jedničce. Její první tři potomci bodovali maximálně ve čtyřkách a optimum měli kolem míle. Díky otci by měla být delší.

COMMING PULSE (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Ke špičce se zařadila v CZK, když ze čtvrtého místa ztrácela na vítězku necelé 2 délky. Do konce roku stihla ještě čtyři starty v Římě, takže měla náročný program. Po sérii umístění posledně zklamala, ale startovala poprvé na písku. S distancí si poradit může. Nejúspěšnější polosourozenec Withhold získal vysoký RPR 116 liber za vítězství na 3300 metrů. Oproti němu má sice kratšího otce, ale i polosourozenci po kratších plemenících zvládali aspoň dva kilometry.

CONNIE, tr. Haris Ludvík – Loni stihla šest startů a poslední z nich proměnila ve vítězství. Stalo se tak ale mezi českými odchovanci, proti špičce v CZK skončila osmá. Je prvním startujícím potomkem matky, která se nechytla ani v pětce.

COSTA SMERALDA (GB), tr. Jelen Jaroslav – V červenci debutovala předposledním místem v Newbury a následně byla zakoupena za 6.000 guineí. Má sice grupového polobratra Pas Malotru, ale ten vyhrál Gr.3 už jako dvouletý v červnu a nešel delší dostih než 1400 metrů. Kratší jsou i ostatní polosourozenci.

DAENERYS, tr. Kabelková Hana – Dcera jedničkové Dancing Theatre dosud nevyběhla a má pětici pravých sourozenců. Z nich nejvíce ukázala trojnásobná jedničková vítězka na distancích 1700 až 1800 metrů Diana Rosensturm. Její bratři sice byli slabší, ale obecně platí, že z potomků Rosensturm jsou úspěšnější klisny.

FABRIANA THIRD, tr. Petrlík Allan – Debutovat bude v neděli na 1600 metrů. Její pravý bratr Fabrian Erste se loni mezi špičkou ročníku neprosadil, když jeho maximem je vítězství ve trojce pro české odchovance. Tohoto výsledku dosáhl na míli, přestože podle původu by mohl být delší.

GENEZE, tr. Luka Václav – Na debut teprve čeká. Matka Greek Wedding získala jedničková vítězství jako čtyřletá na distancích 2900 a 3200 metrů a oba starší polosourozenci zahájili kariéru nad překážkami, kde se ukazují nadějně. Rychlost dodává otec Amico Fritz, i tak její čas může přijít ještě později. Vždyť i o rok starší Greek Desert je synem rychlého Stormy Jaila.

GOOD REVANCHE (FR), tr. Haris Ludvík – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.500 euro. Otec Ectot byl sice delší, ale díky rychlé matce může mít s distancí problém. Lepší z dvojice starších polosourozenců dosáhl ve Francii na handicap 32,5 kg a jeho optimem byla míle. První neděli se představí na 1800 metrů.

GUDERIANA (IRE), tr. Luka Václav – Jako roček stála 6.000 liber a jediný životní start proměnila ve vítězství, když jí k němu pomohla i nízká váha. Jeho tříčtvrteční sourozenec Pearl Acclaim byl sprinter a už jako dvouletý získal vysoký RPR 103 liber. Má sice i delší polosourozence, ale ti jsou po delších plemenících, zatímco její otec byl sprinter.

HELLO BELLA (IRE), tr. Seménka Zdeněk – Nejlépe zaběhla při debutu ve Varech, i když ani tam za ní mnoho kvality nezůstalo. Následně dvakrát zklamala v Mostě. Matka i nejlepší polosourozenec sice dosáhli na status black-type, ale stalo se tak na mílové distanci a má i několik slabších polosourozenců. Do sezóny vstoupí v neděli na 1600 metrů.

HIGHLAND PRECIOUS (GB), tr. Nieslanik Miroslav – Jako roček stála 3.000 guineí. Nejlepší výkon podala v Mostě, kde na konci loňské sezóny těsně prohrála s debutující Whirl Wind Girl. Také za ní skončili většinou nezkušení soupeři. Přes kratší mateřskou stranu rodokmenu může delší distance zvládnout.

KAMAXI (IRE), tr. Török Dalibor – Zatím nevyběhla. Každopádně je z dlouhé a kvalitní rodiny, když jeho matka Kapitale byla jako chovná klisna zakoupena za 150.000 euro, a to proto, že je polosestrou pěti black-type koní včetně dvou Gr.1 vítězů. Sama navíc vyhrála Gr.3. Její první tři startující potomci toho ale zas tak moc nepředvedli, když nejlepší Kepparti vyhrála na 2200 na francouzské provincii.

KORVETTE (GER), tr. Urbánek Luboš – Jako roček stála 24.000 euro. Loni vyhrála v Bratislavě, kde také skončila čtvrtá v CZK. Na delších distancích by měla ukázat ještě více. Je totiž ze stejné rodiny jako Kamaxi, když mají stejnou bábu. Polosestra Kolossal skončila třetí a čtvrtá ve dvojici trialů na německé Oaks.

LADY SOPHIE (IRE), tr. Luka Václav – Zakoupena byla za 8.000 liber. V CZK jí zřejmě nesedla měkká dráha, ovšem následně si spravila chuť v Mostě, kde skončila druhá v CZF. Otec byl sice vytrvalec, ale jeho výsledky v chovu jsou zklamáním. Matka, jejímž je prvním potomkem, preferovala sprinty. Optimum tedy zřejmě najde níže.

LASSCA (IRE), tr. Luka Václav – Nákup za 4.500 liber, takže byla skoro desetkrát levnější než polosestra Besiberri, která loni skončila druhá ve slovenské VJC. Debut absolvovala v kvalitní konkurenci a už na stratu se projevilo, že jí schází zkušenosti. Měla by jít nahoru. Bessiberri preferuje distance kolem dvou kilometrů, přičemž obě jsou po rychlých plemenících.

LENA (FR), tr. Havelková Martina – Jako roček stále jen 2.000 euro. Je prvním potomkem slabé matky, ale bába dala Gr.2 vítěze na 2400 metrů Universala. Její optimum ovšem může ležet níže, protože otec byl mílař. Loni ukázala slušnou třídu, když druhá skončila ve slovenské CZK.

MIRAM (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Nákup za 1.200 liber. Loni se ve čtyřech startech nedostala přes sedmé místo. Jediný starší polosourozenec také startoval čtyřikrát a mnoho nepředvedl. Navíc ani nevypadá na vytrvalce.

MIRISSA (IRE), tr. Luka Václav – Jako roček stála 32.000 liber. Zatím nevyběhla a vytrvalost by jí scházet neměla. Je totiž prvním potomkem matky, která jako čtyřletá vyhrála v Irsku dostihy na 2400 a 3200 metrů. Za druhé z těchto vítězství získala RPR 80 liber. Delší je i otec Camelot.

NACHT STAR, tr. Hronová Ilona – Matka Najinska sice JCK vyhrála, ale její první potomek vyhrál pouze pětku. Ve druhém startu ukázala zlepšení. Nicméně byla chtivější a i její původ napovídá, že bude kratší. Najinska sice získala Listed umístění na 2200 metrů, ovšem zvládala i kratší distance a i v rodině má dost rychlosti.

NOEMI, tr. Korpas Jan – Loni třikrát startovala v Německu, kde mnoho nepředvedla. Matka Novellette vyhrála trojku na 1800 metrů a z jejích potomků vyběhl pouze New Moon, který se ve čtyřech německých dostizích pro nezvítězivší nedostal přes čtvrté místo. Eagle Top je dlouhým plemeníkem, takže distanci může zvládnout.

ODETTE, tr. Záhorová Eva – Zatím nevyběhla. Její matkou je jedničková vítězka Old Rose, která dala dvě dvojkové vítězky. Její poslední potomci jsou ovšem slabší. Mateřská strana rodokmenu je kratší, ale otec Eagle Top je zdrojem vytrvalosti.

ORIWALL, tr. Michal Jiří – V jediném startu hůře odskočila a celý dostih měla problém s akceptováním tempa. Původ má každopádně zajímavý. Matka Orphan totiž Oaks vyhrála a jediný starší polosourozenec Orpheus vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka. Na delších distancích by se tedy měla zvednout.

PATIENCE, tr. Záhorová Eva – Zatím nevyběhla. Je prvním potomkem Puck Fair, která vyhrála několik jedničkových sprintů v Maďarsku. Vytrvalost je tedy otazníkem. Je ale další z dcer Eagle Topa a detailnější pohled prozrazuje, že zas tak krátkou rodinu nemá. Bába totiž dala v Listed na 2400 a 2500 metrů umístěnou Headline News.

PLEIONE (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Jako roček na dražbě neprodána za 3.000 euro, přestože o půl roku dříve změnila majitele za 18.000 euro. Důvodem může být subtilnější konstituce. Posledně zklamala, ale předtím získala dvě umístění ve slušných dostizích pro nezvítězivší. V původu má hodně vytrvalosti.

SARAH LADY (IRE), tr. Štangel Marián – Nákup za 9.000 euro. Loni v Bratislavě ukázala ve druhém startu zlepšení, když ve dvojce na 1800 metrů skončila jen tři krky od druhého místa, přičemž jí porazila trojice koní hlášená do Českého Derby. Další metry navíc jí přijdou vhod. Matka Taws, jejímž je prvním potomkem, totiž nejvyšší RPR 97 liber získala za druhé místo na 4100 metrů.

SHABANA (GER), tr. Urbánek Luboš - Jako roček zakoupena v Baden-Badenu za 26.000 euro. Druhá finišovala v CZK a chybělo jí jen pár cvalových skoků, aby chytila i vítěznou Queen Of Beaufay. Matka Saldenart sice zvítězila v Listed na 1300 metrů a dala v Listed na 1800 metrů vítěznou Cliff's Art, ale Shabana má výrazně delšího otce. Distanci by tedy měla prostát.

SHIROCCO FRITZ, tr. Petrlík Allan – Všechny čtyři loňské starty absolvovala v dostizích Fitmin Cupu, přičemž získala trojici umístění. Ze čtveřice starších polosourozenců toho více naběhal pouze Shirocco Alighieri, který skončil maximálně druhý ve čtyřce v Kolesách. Otce má sice kvalitnějšího, ale také rychlejšího.

TCHEQUE NAVY (FR), tr. Török Dalibor – Kariéru zahájí první neděli na 1800 metrů. Matka Navika vypadala nadějně, ale v lepších dostizích se neprosadila a pro její první dva potomky je maximem umístění ve dvojkách do 2000 metrů. Otec Shalaa byl sprinterem, a i proto na vytrvalce nevypadá.

VALEEN (GER), tr. Hlavatý Pavel – Zatím nevyběhla. Má dva starší polosourozence, kteří mnoho neukázali, když v Německu získali handicapy 51 a 53 kg. Varimingo startuje i na našich drahách a vyhrál čtyřku na 2400 metrů. Oproti němu má trochu kratšího otce, takže distance může být na hraně.

VIGNETTA, tr. Seménka Zdeněk – Zatím nevyběhla. Matka Vesponetta skončila druhá v Rakouském Oaks, ale zatím jí nevyběhl žádný potomek. Vytrvalost by jí scházet neměla.

VÍLA ZVONILKA, tr. Chaloupka Jiří – Také ona dostihovou zkušenost nemá. Matka Velká Moje Láska vyhrála jako dvouletá mezi nezvítězivšími. Zkoušela i větší dostihy, a i když se výrazněji neprosadila, v Oaks ztrácela jen 8 délek na vítězku. Z dvou starších polosourozenců vyběhl jeden a nechytl se ani v pětce. Distanci by zvládnout měla.

WHIRL WIND GIRL (FR), tr. Tůma Pavel – Na sklonku loňské sezóny debutovala v Mostě, kde navzdory pomalejšímu startu svedla úspěšný souboj s Highland Precious. Matka Dumnonia skončila v Oaks těsně třetí, ale optimum měla níže. Její první potomek Devoir Rien sice také vyhrála jedničky, ale na distancích 1400 a 1600 metrů. I z druhé strany má mílařský původ.

WITCH, tr. Luka Václav – Debut jí teprve čeká. Je prvním potomkem v Oaks čtvrté Williann, která se umístila i v St Legeru a Ceně prezidenta. Rovněž otec Mikhail Glinka napovídá, že distanci by měla zvládnout.

Tipařův verdikt: Z trojice klisen, které svedly v Karlových Varech souboj o vítězství v Ceně zimní královny, je přihlášena pouze SHABANA. Kromě předvedené třídy má i původ s dostatkem vytrvalosti, takže je vážnou adeptkou na úspěch v Oaks. Na čtvrtém a pátém místě skončily v Ceně zimní královny Comming Pulse a Bohemian Rapsody, byť u nich je distance trochu s otazníkem. Při vzájemném střetnutí si lépe vedla Comming Pulse, ale méně exponovaná Bohemian Rapsody může jít výrazněji nahoru.

Trenér Luboš Urbánek má kromě Shabany dobré vyhlídky také s Korvette, které metry navíc přijdou vhod. Mezi klisnami bývá špička užší, takže díky dobré třídě mohou uspět i ty, jejichž optimum leží níže. Do této škatulky mohou patřit v jedničkách na druhém místě umístěné Lady Sophie a Lena. Pokud naopak budeme hledat mezi neotestovanými klisnami s kvalitními vytrvaleckými původy, tak zajímavě vypadá Kamaxi.

Tip: Shabana – Korvette – Bohemian Rapsody

(Jaroslav Fabris)

 

PŘIHLÁŠKY