Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)

Kdo uspěje v Oaks? (rozbor)

Formou rozboru představujeme klisny přihlášené do Oaks, jehož vítězka bude dekorována 6. srpna v Karlových Varech.

Rozbor Jaroslava Fabrise

 

78. Oaks

L - 3 klisny - 2400 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 54

AMBER ROSE, tr. Kabelková Hana – První potomek matky, která je z překážkové rodiny a také byla od počátku kariéry směrována na překážky. Zvítězit ale nedokázala, když v Anglii se dostala maximálně na rating 107 liber. Realizační tým napovídá, že rovněž může brzy změnit disciplínu.

BABY SUMMER, tr. Kalčík Michal – Pravá sestra třetího z Velké červnové ceny Big Bena, který toho ale už jako dvouletý ukázal více. Mezi nezvítězivšími se pětkrát umístila, většinou v dostizích Fitmin Cupu, ovšem doběh Ceny Masise uzavřela. Distance může být delší, když pravidelně nastupuje se stínidly a bývá chtivější.

BALLANTINES(IRE), tr. Kobzarev Konstantin – Jako odstávče zakoupena za 2.500 guineí. Matka mnoho neukázala. Mezi nezvítězivšími brala dvě pátá místa. Polosestra vyhrála na Slovensku čtyřku na 2000 metrů, ale jinak má v rodině dost rychlosti, takže distance vypadá dlouhá.

BASTILLA(FR), tr. Kalčík Michal– Během zimy třikrát startovala ve Francii, kde mnoho nepředvedla. Naposled odvodila prodejku v Lyonu a skončila šestá. Vlastní tam handicap pouze 26 kg. Matka vyběhla jen třikrát. Lepší z dvojice polosourozenců dosáhl na handicap 35,5 kg, a přestože má výrazně kratšího otce, jeho optimum leží kolem dvou kilometrů.

BEAUTY APPROACH(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Na třetí pokus se zbavila přívlastku nezvítězivší, když lehce ovládla mílový dostih v Mostě. Matka získala slušný rating 87 liber, ale startovala na distancích do míle. Díky otci může být trochu delší. Z dvojice starších polosourozenců vyběhl pouze jeden, a to pouze jednou na proutěnkách.

BETHANY, tr. Myšková Štěpánka – Oba starty absolvovala ve Fitmin Cupu. Počínala si aktivně a brala druhé a třetí místo, když posledně skončila necelé 2 délky za Arzaanem. Matka skončila třetí v Rakouském Oaks a dala trojkovou vítězku na míli Bettsut. Oproti ní má kvalitnějšího a delšího otce.

CALISTGITULLKA, tr. Kobzarev Konstantin – Nestartovala. Matka Calistegia skončila druhá v JCK, ale oba její startující potomci byli podprůměrní. Většina potomků otce Tullamore vůbec nevyběhla, více prověřená je pouze ve čtyřce umístěná Wemma.

CARAVELLE ARDENTE(FR), tr. Kabelková Hana – Jediný start absolvovala v srpnu ve Varech, kde skončila šestá. Na vytrvalce nevypadá, když je prvním potomkem matky, která byla sprinterkou s ratingem maximálně 63 liber. Otec Birchwood nebyl výrazně delší.

CARRERA, tr. Luka Václav – při debutu neuspěla ve Fitmin Cupu, když měla problémy s akceptováním tempa. Měla by jít nahoru, když je prvním potomkem v JCK i Oaks čtvrté Coffoly, která jako dvouletá vyběhla jen jednou. Optimum sice měla trochu níže, ale vytrvalost dodává otec Eagle Top.

CAYAMBE(FR), tr. Luka Václav – Před měsícem debutovala v Chantilly, kde měla od startu problém s akceptováním tempa a doběh uzavřela. Distanci by zvládnout měla a matka dosáhla na slušný francouzský handicap 39,5 kg, ale dva starší polosourozenci mnoho neukázali.

CELESTINE, tr. Bodlák Radim – Už koncem června debutovala vítězstvím ve Slušovicích, poté měly její výkony spíše sestupnou tendenci. Zvlášť v obou startech na míli ztrácela výrazněji. Je prvním potomkem v jedničkách několikrát umístěné Celeste, která měla optimum kolem dvou kilometrů, otec Limario byl ještě o něco kratší.

COLETKA(FR), tr. Luka Václav – Nestartovala a jako roček stála 4.500 euro. Matka nestartovala a pravý sourozenec se ve Francii nedostal přes handicap 28 kg, ale vyhrál menší dostih na 2250 metrů. Má také dva polosourozence. Jeden začal rovnou na překážkách, druhý získal handicap 34,5 kg a optimum měl kolem dvou kilometrů, přestože měl kratšího otce. Bába je pravou sestrou vítěze Champion Stakes Literata.

EAGLE BABE(FR)*, tr. Nieslanik Miroslav – Přívlastku nezvítězivší se zbavila právě v Mostě, následně podala ještě lepší výkon v Pražském zimním favoritovi, když skončila čtvrtá. K tomu jí pomohla i distance 1800 metrů. Vždyť polobratr Dalandi skončil druhý v Karlovarské dvojnásobné míli. Další prodloužení distance by tedy měla ocenit.

EDOUARDA FILIPA(FR), tr. Török Dalibor – Nestartovala. Matka Iceni Girl je jedničkovou vítězkou a druhá skončila v JCK. Má dva polosourozence. Ibar je kratší, když skončil třetí v Ceně Masise, zatímco Ida startovala pouze na překážkách. Její cesta může být podobná, když je po překážkovém plemeníkovi.

FAME STARS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhla a jako roček stála 21.000 euro. Je prvním potomkem matky, která absolvovala čtyři starty na menších francouzských drahách, jednou zvítězila na 1800 metrů a získala handicap 32,5 kg. I díky otci by měla distanci zvládnout.

FANNY(FR), tr. Andrés Dušan – Loni se ve třech startech vždy vešla mezi trojici nejlepších, ale sezónu ukončila už v srpnu. Z pětice startujících starších polosourozenců nejvíce ukázal raný Fanfaron, který jako dvouletý skončil třetí v Listed. Má i vytrvalé polosourozence, ale ti mají delší otce.

FESCHANDA(FR), tr. Tůma Pavel – Vítězka slovenské CZK, v níž se ale sešla slabší konkurence. Každopádně dobře se ukazovala i předtím a má výborný původ. Matka French Quebec je totiž black-type umístěná a dala jedničkovou vítězku na vytrvaleckých distancích Faliraki. Oproti ní má navíc delšího otce.

FRESH FIFTEEN(FR), tr. Nieslanik Miroslav – Při jediném startu uzavřela doběh v Drážďanech. Matka vyběhla jen třikrát. Dva starší polosourozenci startují ve Francii, kde se dostali maximálně na handicap 32 kg, třetí startuje v Itálii na překážkách. Distance je navíc s otazníkem.

GARMONA, tr. Demele Jan – Nestartovala, ale je polosestrou trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho. Ten sice jako dvouletý vyhrál Fitmin Cup, ovšem ve třech letech šel výrazně nahoru. Dvě polosestry byly nicméně výrazně slabší, když jejich maximem je shodně vítězství ve slušovické pětce.

GRATULACE, tr. Luka Václav – V Česku chodila závěrem a vyhrála říjnový Fitmin Cup. Následně na all-weather dráze v Lyonu skončila po aktivním průběhu čtvrtá na 1800 metrů. Jediný starší polosourozenc Gaston skončil maximálně třetí v pětce a matka nestartovala, ale bába se umístila v Listed na 2400 metrů. Vytrvalost by jí scházet neměla.

HAPPY SCARLETT(FR), tr. Pejšková Ivana – Ve třech francouzských startech brala maximálně vzdálené čtvrté místo ve Štrasburku. Získala tak handicap 30 kg. Matka dosáhla na handicap 35 kg a optimum měla do dvou kilometrů, dvojice starších polosourozenců ukázala ještě méně. V listopadu byla vydražena za 5.500 euro.

HOKA ONE BILBERRY(FR), tr. Nováková Jana – Na závěr sezóny vyhrála na 1800 metrů ve Slušovicích. Matka vyběhla jen jednou a jediný starší polosourozenec je ve Francii podprůměrný na vytrvaleckých distancích. Oproti němu má rychlejšího otce.

KERRSY(FR), tr. Chaloupka Jiří – Jediný start absolvovala v Gerschově memoriálu, jehož pole od startu uzavírala. Nicméně jako roček stála 35.000 euro. Její matka totiž skončila třetí v Listed na 2500 metrů a dala dva black-type vítěze na 1800 metrů. Otec byl delším mílařem, přesto by distanci mohla zvládnout.

LADY GIA(FR), tr. Wöhler Andreas – Zatím nevyběhla. Nestartovala ani její matka a jediný startující polosourozenec během krátké kariéry mnoho neukázal. Bába sice ve Francii dvakrát vyhrála na vytrvaleckých distancích, ale nedostala se přes handicap 28 kg. Ani v chovu se výrazněji neprosadila, když mezi osmi startujícími potomky měla jediného vítěze na rovině. Na konci března byla exportována do Německa.

LADY GO, tr. Hronová Ilona – Nestartovala. Matka získala na distancích kolem dvou kilometrů rating 99 liber. Z polosourozenců vyběhla pouze Luxia, která skončila druhá v trialu na Oaks. Distanci by tedy mohla zvládnout.

LADY RECORDER(FR), tr. Nieslanik Miroslav – V srpnu ve Varech prohrála pouze se Salt Mix, která následně ovládla dvě jedničky. Od té doby nevyběhla. Jako odstávče stála 1.500 euro. Matka i lepší z dvojice starších polosourozenců ve Francii zvítězili a dosáhli na handicapy 36,5 a 38 kg. Nejlepší výkony podali okolo míle, ale slušně zvládli i delší distance.

LA MINOSA(SWI), tr. Héč Karel – Při jediném startu pátá ve Varech. Porazili ji pouze koně, kteří už dokázali zvítězit, byť na ně ztrácela výrazněji. Polobratr Los Cerritos sice vyhrál Gr.3 už jako dvouletý, ale jinak má pozdnější a delší původ. U nás startující polobratr Castellon skončil čtvrtý ve Velké červnové ceně.

LITTLE LAROSE(IRE), tr. Koplík Zdeno – Zatím nevyběhla a jako roček stála 3.000 euro. Matka se ve Francii nedostala přes handicap 32 kg, ještě hůře si vedl jediný prověřený polosourozenec. Distance by jí každopádně měla sedět.

LOWE WOLE, tr. Germič Karel – Po triumfu ve Fitmin Cupu ovládla i Pražského zimního favorita. Jeho délka 1800 metrů sice svědčí potenciálním vytrvalcům, přesto je distance otazníkem. Oba její rodiče totiž podali nejlepší výkony na míli, když je prvním potomkem vítězky CZK Love Connection.

MACKEY(IRE), tr. Korečková Vendula – Nestartovala a jako roček stála 6.000 euro. Její polosestrou je Mequinenza, která vyhrála trojku a třetí skončila v Memoriálu Harryho Petrlíka. Druhá starší polosestra rovněž preferovala distance do míle a na ostrovech získala slušný rating 80 liber.

MAKRONKA, tr. Růžičková Martina – Nestartovala. Matka vyhrála v Německu na míli a získala tam handicap 68 kg, později zamířila na překážky. Dvojice starších polosourozenců nevyběhla. Otec Shaywan má první tříleté a jeho jediný startující potomek skončil loni dvakrát daleko poslední. Každopádně je zdrojem vytrvalosti.

MAXIENNE(IRE), tr. Vocásková Helena – Při debutu ztratila na startu, následně skončila mezi nezvítězivšími třetí. Na delších distancích by měla jít nahoru, když má překážkový původ. Je totiž prvním potomkem matky, která kariéru zahájila v bumperech. Stejně začínali i oba potomci báby.

N`OUBLIE PAS, tr. Berthier Kateřina – Loni startovala třikrát ve Fitmin Cupu, a přestože v paddocku vypadala dost „zeleně“, brala jedno čtvrté místo za trojicí do Oaks přihlášených klisen. Je prvním potomkem matky, která ve Francii získala trojici vítězství na distancích 2000 až 2400 metrů, ale její handicap se dostal maximálně na 33 kg. Přes rychlejšího otce může distanci zvládnout.

ORWIN, tr. Andrés Dušan – Nestartovala. Matka Orphan Oaks vyhrála a její první potomek Orpheus vyhrál jedničkový Smolíkův memoriál. O rok starší pravý sourozenec ale zatím dosáhl maximálně na druhé místo v pětce.

PARIS OF TAI CHI(GB), tr. Holčák Radek – Při druhém startu mnoho neztrácela na výborného Devil In Pinka, byť jinak se jednalo o slabou jedničku. Matka na vytrvaleckých distancích získala anglický rating 72 liber a německý handicap 65,5 kg. Jediný startující polosourozenec měl dokonce německý handicap 88 kg, když skončil na tabuli ve dvou tamních derby trialech.

PRAGA LADY(IRE), tr. Havelková Martina – Loni sice ze dvou startů vytěžila dvě umístění, ale vždy s výraznější ztrátou a za ní mnoho soupeřů nezůstalo. Matka nestartovala. Ze čtveřice starších polosourozenců zvítězil jediný, který po vítězství na 1900 metrů v Chantilly získal handicap 35 kg.  Kvalita je u báby, která dala čtveřici black-type koní. Otec French Navy dal vítěze Českého Derby Opasana, takže distanci může zvládnout.

PROUD SOUL(POL), tr. Růžičková Martina – Při debutu měla problém se vstupem do startovacích boxů, v nichž výrazně zaostala a nakonec byla kvůli ztrátě třmenu zadržena. Matka skončila v Polsku třetí v Listed na 2200 metrů, dlouhý byl i otec.

RABBIT ELUSIVE(IRE), tr. Petrlík Allan – V srpnu ve Varech zvítězila na rychlé dráze na 1400 metrů, když soupeřům na čele s Fanny odskočila už v oblouku. Poté dvakrát neuspěla proti špičce, s níž se utkala na měkčí dráze a delších distancích. Jako vytrvalec se tedy nejeví, i když původ má delší. Bába dala dokonce vítězku Irish St. Legeru Voleuse de Coeurs.    

RABBIT PIMPERNEL(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech se neumístila. Je ale z překážkové rodiny, když dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách, takže na delších distancích aby měla ukázat více.

RABBIT WESTERNER(IRE), tr. Petrlík Allan – Nestartovala, což platí i pro její matku. Jediný startující polosourozenec začal rovnou na překážkách a bába dala Listed vítězku na proutěnkách. Rovněž je po překážkovém plemeníkovi.

RABBIT WINGS(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech měla brzy problém s akceptováním tempa a obsadila poslední místa. Také má překážkový původ, takže dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách.

RAPETTI, tr. Kabelková Hana – Debutovala sedmým místem ve Fitmin Cupu, v němž zvítězila Gratulace. Je prvním potomkem vítězky Deylova memoriálu Rapet. Otec sice dodává vytrvalost, přesto Oaks může být příliš dlouhé.

SENDMEASTAR(FR), tr. Török Dalibor – Debutovala pátým místem na francouzské provincii, když při točení do cílové roviny ztratila dobrou pozici. Je druhým potomkem vítězky Oaks Sedmikrasky. Starší polosestra vyběhla třikrát ve Francii, kde po dvou pátých místech v Dieppe získala handicap 30 kg. Vytrvalost by jí scházet neměla.

SENSI TOP, tr. Bodlák Radim – Při zářijovém vítězství ve Fitmin Cupu porazila několik třídových soupeřů, ale těžila ze zkušeností, když na 1200 metrů zvítězila stylem start-cíl. Následně ale neuspěla v Gerschově memoriálu. Je polosestrou dvojnásobné jedničkové vítězky Slivky, která si nejlépe vedla na dostatcích do dvou kilometrů. Díky otci může být delší.

SHATRA, tr. Váňa Tomáš – Nestartovala. Je prvním potomkem jedničkové vítězky Sapsiree, která měla optimum níže, přesto v Oaks skončila druhá. Bába je pravou sestrou dvojnásobného vítěze Hong Kong Vase Doctora Dina. Rodinu má tedy delší a otec je zdrojem vytrvalosti.

SHINING SKY(FR), tr. Demo Michal – Po vítězství z Varů skončila druhá v CZK i Karpatské ceně. Trojice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, ale matka tam vyhrála Listed na 1800 metrů a získala handicap 46,5 kg. Především kvůli kratšímu otci je distance otazníkem. Zimní změna trenéra je pouze administrativní záležitostí.

STYLHARA(GB), tr. Šomanová Lenka – Nestartovala a jako roček stála 3.500 guineí. Nestartovala ani její matka, jejíž první potomek byl v Anglii podprůměrný. Plusem je kvalitní rodina, když matka je pravou sestrou dvou grupových koní s optimem přes dva kilometry. Otec byl sprinter, ale dává i delší koně.

SWEET FRANCISKA, tr. Dobrovolný Karel – Ze čtyř startů ve Fitmin Cupu vytěžila jedno čtvrté místo, které vybojovala už v červnu na 1200 metrů. Je prvním potomkem trojkové vítězky na 2000 metrů Samanthine, otec Chardonney Tcheque byl kratší. Jednou si vyzkoušela míli a v závěru slábla.

TRIESTINA(IRE), tr. Váňa Tomáš – Nestartovala a jako roček stála 5.000 euro. Matka vyhrála menší handicap na 2200 metrů v Toulouse, za což získala handicap 29,5 kg, ale je polosestrou vítěze Dubai World Cupu Monterossa. Jediný starší polosourozenec vyběhl jen třikrát a skončil druhý v Newmarketu. I díky otci by jí vytrvalost scházet neměla.

TUGENDHAT(FR), tr. Luka Václav – V březnu debutovala předposledním místem na all-weather dráze v Deauville. Matka vyběhla jen jednou, ovšem trojice jejích prověřených potomků získala francouzské handicapy 39, 42 a 42,5 kg a jeden i status black-type Optimum sice měli trochu níže, ale díky otci by měla distanci zvládnout.

VLÁRA, tr. Andrés Dušan – Nestartovala. Matka Vltava vyhrála Oaks a vyběhla jí trojice potomků, z nichž ovšem žádný nestartoval jako dvouletý. Z polosourozenců nejvíce ukázal dvojkový vítěz na 2400 metrů Vévoda. Pozdnějším vytrvalcem byl i otec Eagle Top.

WALERIE, tr. Bodlák Radim – Startovala čtyřikrát, ale její výkony měly spíše sestupnou tendenci. Naposled odcouvala na vzdálené předposlední místo v mílovém Fitmin Cupu. Matka Wanillca byla sprinterkou, a i když pravý bratr Wolfi vyhrál ve Slušovicích na 2400 metrů, stalo se tak v extrémně pomalém dostihu.

WILLEMINE, tr. Urbánek Luboš – Při mosteckém debutu i kvůli absenci zkušeností skončila druhá, ale poté zvítězila v CZK, když odrazila nápor Shining Sky. Při. Je dcerou výborné sprinterky Waka Laury, přičemž z dvojice starších polosourozenců je lepší dvojkový vítěz na míli Wakai Go. Přes delšího otce je distance otazníkem.

YONELLA(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Loni dvakrát startovala ve Francii, kde se neumístila. Trojici jejích polosourozenců známe z českých drah, když nejvíce ukázal ve Velké červnové čtvrtý Chiouboucar. Také ona by měla být delší, když její otec No Risk At All je úspěšným překážkovým plemeníkem (otec Allaha nebo Epatante).

Tipařův verdikt: Vrcholem sezóny pro dvouleté klisny je Cena zimní královny, v níž Willemine odrazila nápor Shining Sky. Pro obě ale platí, že jeden z jejich rodičů byl sprinterem, takže distance Oaks může být příliš dlouhá. Lépe tak vypadá vítězka slovenské analogie dostihu FESCHANDA, jejíž matka i polosestra braly v Oaks medailové umístění. V Bratislavě se dobře ukázala rovněž Paris Of Tai Chi, které by vytrvalost scházet neměla.

Pražský zimní favorit díky distanci 1800 metrů napoví o adeptech pro delší klasiky. Loni v něm zvítězila Lowe Wole, nicméně oba její rodiče byli mílaři. Naopak čtvrtá Eagle Babe by měla další metry navíc ocenit.  Nejvíce klisen přihlásil do Oaks trenér Václav Luka. Mezi jeho šesticí převažují klisny bez výraznějších výsledků a s minimem zkušeností, nicméně Gratulace přes pozdnější vytrvalecký původ zvítězila ve Fitmin Cupu. Na přihláškách najdeme také trojici potomků vítězek Oaks, z nichž nahoru může jít Sendmeastar.

Tip: Feschanda – Paris Of Tai Chi – Eagle Babe

 

PŘIHLÁŠKY