Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)
Suprtupl s Petrem Foretem vítězí v Pražském zimním favoritovi - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do St Legeru, který je vypsán na 6. září ve Velké Chuchli. I v jeho případě bohužel platí, že vzhledem k aktuální pandemii nového typu koronaviru může být jeho termín posunutý, což by znamenalo vypsat St Leger s novou propozicí a tedy i s novými přihláškami. Každopádně případná změna termínu nic nemění na predikci, kteří tříletí koně mají největší šance uspět na podzim na supervytrvalecké distanci.

Většina koní přihlášená do St Legeru figuruje rovněž na přihláškách do Českého derby nebo do Oaks, takže už dříve jsem rozebíral jejich šance na vytrvalecké distanci. Předem tedy avizuji, že se budu často opakovat.

 

75. J&T Banka St. Leger

R L - 3 klisny a hřebci - 2800 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 46

ABSOLUTIC, tr. Neuberg Filip – Šestým místem v Pražském zimním favoritovi se zařadil mezi širší špičku ročníku, přestože mu nesedlo pomalé tempo. Letos by měl na delších distancích ukázat ještě více, protože otec Pouvoir Absolu byl pozdním vytrvalcem a matka Anjou vyhrála chuchelský trial na Oaks. Zajímavé je, že v zimě už dvakrát změnil trenéra.

ACHIRD (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni uspěla i mezi hřebci, když finišovala na druhém místě v Gerschově memoriálu. Matka Alleviate podala čtveřici nejlepších výkonů na distancích přes 2800 metrů. Ze třech starších polosourozenců Archid sice dva preferující distance do míle, ale jsou po výrazně kratších plemenících. Výjimku tvoří Alate, která si v polovině ledna poprvé vyzkoušela 2400 metrů a podala životní výkon. I ona má přitom kratšího otce, takže Archid by měla jít s metry navíc nahoru. Zvlášť když její matka byla na vrcholu až jako čtyřletá.

ALBATROS (IRE), tr. Vocásková Helena – Vítěz CZF by si měl s metry navíc poradit, i když distance 2800 metrů už může být na hraně. Otec Ruler Of The World je vítězem anglického Derby. Matka Stromy View preferovala distance kolem dvou kilometrů. Tři ze čtyř starších polosourozenců Albatrose jsou sice sprinteři, ale také jsou po výrazně kratších plemenících. Delšího otce má pouze Ella Motiva, která startovala na distancích kolem dvou kilometrů, byť nepříliš úspěšně.

ANNAHEIM (GER*), tr. Luka Václav – Ve dvou letech nevyběhl, což vzhledem k mateřské části rodokmenu nepřekvapí. Jeho matkou je totiž čtyřnásobná klasická vítězka Arganta, jejíž potomci bývají pozdnější. Bohužel také nejsou nejtvrdší, přesto se prosadila i v roli matky, když dala v derby druhého Arcibalda, jedničkovou vítězku Anjou nebo v Oaks čtvrtou Anwilku. Otec Rock Of Gibraltar byl mílařem, ale s vytrvalými matkami dává i delší koně, takže distance by neměl mít problém.

AVALANCHE, tr. Germič Karel – První potomek ve Velké ceně českého turfu druhé Airfare, která zahájila kariéru teprve na konci klasické sezóny. Není tedy překvapením, že loni nevyběhla. Jejím otcem je nestartovavší I Was Framed. Ten je známý především díky své strakaté barvě, ale jako plemeník nedostal výraznější příležitost. Jeho nejlepší potomkem Silvery Moon získal jako dvouletý druhé místo v Listed.

AVIGNON, tr. Váňa Tomáš – První potomek dvojnásobné dvojkové vítězky na vytrvaleckých distancích Aurory. Dlouhou má i druhou polovinu rodokmenu. V Pražském zimním favoritovi neměl na začátku cílové roviny příliš prostoru, přesto ve vyrovnaném doběhu skončil čtvrtý. 

BRIGNOGAN PLAGES (FR), tr. Musialová Michaela - Hlášená je sice do všech klasických dostihů, ale při debutu na hluboké dráze na nejlepší výrazně ztrácela a trojice jejích polosourozenců byla ve Francii podprůměrná. Kvalitu najdeme u báby Mabalane, která dala trojici black-type koní. Podle původu bude asi kratší.

COTE JARDIN (FR), tr. Chaloupka Jiří – Na první pohled jeho výsledky nezaujmou, ale v Pražském zimním favoritovi ztrácel na vítěze pouze 3 a ½ délky. Zastupuje první ročník potomků vytrvalého Prince Gibraltara a je z dlouhé rodiny, když jeho polobratr Los Cristianos podal nejlepší výkon při druhém místě v Gr.2 na 3000 metrů. Na českých drahách startuje i jeho polosestra Touche Finale, oproti níž má lepší exteriér.

DASA IN (IRE), tr. Luka Václav – Dobře si vedla při debutu, když dostih odvodila a v závěru se před ní dostaly jen rozběhané Franceska Bella a Forea. Špatný nebyl ani druhý start, přestože neměla šťastný průběh, když byla vystrkána z boxů a poté se dost hnala. Na delších tratích by toho měla ukázat více. Matka Gelenschik, jejímž je prvním potomkem, totiž debutovala až jako tříletá na konci června. Za srpnové vítězství na trati 2300 metrů pak získala slušný oficiální rating 80 liber. Otec Free Eagle nejlépe běhal na dvou kilometrech.

DICKE BERTA (FR), tr. Šavujev Arslangirej – První potomkem vítězky CZK Miss Kruk, která toho přes dlouhý původ jako starší moc nepředvedla. Může se zlepšit, ale v obou loňských startech brala jen vzdálené předposlední místo.

ELSID (FR), tr. Seménka Zdeněk - První startující potomek Elusive Kay, která ve Francii na distancích kolem dvou kilometrů získala handicap 37 kg. Otec Sidestep byl ovšem sprinterem. Loni sice startoval i v CZF, ale byl hodně zelený.

FRANCESKA BELLA (IRE), tr. Vocásková Helena – Loni šla postupně nahoru, když sezónu zakončila vítězstvím v Karpatské ceně. Letos by na delších distancích měla v progresu pokračovat. Vždyť její otec Kingston Hill zvítězil v St Legeru. Matka Magnificent Bell nestartovala, ale vyběhlo už osm jejích potomků. Mezi nimi je sice i pár kratších koní, ale ti mají rychlejší otce, přičemž nejlépe si vedl Inventor. Ten na distanci 2400 metrů hned pětkrát obdržel RPR aspoň 100 liber a na proutěnkách se dostal dokonce na 142 liber.

FRANCIMOR (IRE), tr. Vocásková Helena – V prvních dvou startech byl jeho projev dost „zelený“, ale posledně zvítězil před několika slušnými koňmi. Také jemu by měly vytrvalecké distance sednout. Otec Free Eagle byl totiž středotraťař a matka Cland Di San Jore dala trojici black-type koní, kteří předvedli nejlepší výkony na distancích 2000, 2700 a 2800 metrů.

GIORGIONE (GB), tr. Váňa st. Josef – Ve třech startech toho mnoho nepředvedl, i když v Pražském zimním favoritovi položil jeho jezdec ruce už u distance, kde ještě příliš neztrácel. Zaujme především cenovkou 80.000 euro. Otec Poet’s Voice byl mílařem a také matka Al Jamal, jejímž je prvním potomkem, podala nejlepší výkon na míli. Je z dobré rodiny a i jeho dosud „zelený“ projev napovídá, že půjde nahoru, ale 2800 metrů pro něj asi bude příliš.

HUNTER`S RULES (FR), tr. Tůma Pavel – Mezi špičkou se v CZF loni neprosadil, ale předtím se zbavil přívlastku nezvítězivší. Matka Reglisse sice byla raná, ovšem její potomci včetně třetího ze Slovenského derby Res Judicaty preferují distance přes dva kilometry. Otec Hunter's Light byl pozdnější a měl optimum právě na dvou kilometrech, takže St Leger může být trochu za hranou.

IDA (FR), tr. Olehla Čestmír – Ani ona nemá dostihové zkušenosti. Je prvním potomkem druhé z JCK jedničkové vítězky Iceni Girl. Na míli podal nejlepší výkony i její v Gr.1 vítězný otec Muhtadhir. Vlastní tedy kvalitní původ, ale distance 2800 metrů pro ni vypadá jako příliš dlouhá.

IL EST GENERAL (GER), tr. Havelková Martina – Zatím nevyběhl, ale jeho distanční preference vypadají jasně a v původu má i dost kvality. Je totiž synem Kingston Hilla a matka Iojo je polosestrou Gr.1 vítěze na trati 2400 metrů Ita. Sama už dala dvojici black-type koní, kteří své nejlepší výkony podali na distancích 2000 a 2500 metrů.

JOGANVILLE (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni se zařadil ke špičce, přestože v obou jedničkových startech neměl ideální průběh. Otec Rajsaman byl mílařem, ale jeho potomci jsou často delší, a matka Jamboree zvítězila v Longchamp na trati 2000 metrů. Optimum by měl najít právě na distancích kolem dvou kilometrů. Výsledky jeho pravé sestry Jort mnoho nenapoví, protože běhala pouze jako dvouletá a příliš se jí nedařilo.

KENSHIBU (IRE), tr. Havelková Martina - Loni na irských drahách stihl osm startů a maximálně získal RPR 70 liber, což by na špičku ročníku stačit nemělo. Otec Kendargent byl mílař, takže i když matka Allannah Abu podávala nejlepší výkony na distanci 2400 metrů a je z dlouhé rodiny, tohle už vypadá příliš dlouhé. Dva jeho nejlepší polosourozenci také našli optimum na distancích do míle, byť jsou po ještě kratších plemenících.

MEMOU, tr. Holčák František – Ještě nevyběhla, což platí o jejím jediném starším polosourozenci. Matka Meridian’s Hope zahájila klasickou sezónu třetím místem ve dvojce, ale v dalších startech zklamala. Kvalitu měla v Gr.2 vítězná bába Centifolia, ale ta nejvíce zářila jako dvouletá na sprinterských distancích a kratší jsou i její potomci. Otcem Memou je Zazou, takže na supervytrvalce nevypadá.

NIGEL (FR), tr. Olehla Čestmír – Druhý potomek talentované, ale svéhlavé Naviky. Zatím nevyběhl. Polosourozenec Nemo sice zatím zvítězil pouze ve IV. kategorii, ale brzdilo ho zdraví a naznačil, že může umět více. Nigel je synem mílaře Makfiho, a i když by měl být o něco delší, tohle už asi bude příliš.

OPEN CHEQUE (FR), tr. Urbánek Luboš – Při debutu mnoho neukázal, ale jeho čas by měl přijít právě na vytrvaleckých distancích. Jeho rodiči jsou totiž Samum a klisna Dramraire Mist, která toho sice na dráze mnoho neukázala, ale už je osvědčenou matkou. Čtyři její potomci totiž získali na vytrvaleckých distancích RPR minimálně 97 liber. Tři z nich se dokonce zúčastnili Deutsches Derby, v němž brali třetí, šesté a šestnácté místo.

PALOMINA (FR), tr. Olehla Čestmír – Debut jí teprve čeká, ale distanci by zvládnout měla a původ má zajímavý. Jejím otcem je totiž Planteur a matku Pikardie, která se umístila v několika vytrvaleckých jedničkách. Z jejích prvních dvou potomků si lépe vedla Priscilla, která ale jako tříletá nenavázala na nadějné výsledky z juniorské sezóny.

PLANTEUR`S WHISKEY (FR), tr. Musialová Michaela - Potenciál ukázal už srpnovým třetím místem v Baden-Badenu a do špičky se definitivně zařadil bronzem v CZF. Otec Planteur byl sice středotraťařem a zvládal i 2400 metrů, ale někteří jeho potomci bývají chtivější a inklinují ke kratším distancím. Projev i mateřský otec Planteur’s Whiskeyho napovídají, že to může být i jeho případ.

PREGERTON, tr. Demele Jan – Začátek kariéry ho teprve čeká. Jediný starší polosourozenec nevyběhl. Matka Pyšká Princezna vyhrála Letní cenu klisen a druhá skončila v Karlovarské dvojnásobné míli. Jeho otcem je Egerton, takže s vytrvalostí by mít problém neměl.

RATE (FR), tr. Olehla Čestmír – Vysokou třídu ukázal ve Francii i při suverénním vítězství v Gerschově memoriálu. Má přitom pozdnější a vytrvalecký původ. Vždyť otec Reliable Man jako dvouletý nestartoval a dvojici nejvyšších RPR získal na trati 2400 metrů. Matka Ragazza Mio se dvakrát umístila v Listed a nejvyšší RPR 94 liber obdržela za druhé místo na trati 3000 metrů. Navíc její dcera Gosh získala Gr.3 umístění na distanci 2500 metrů. Pravá sestra Rata Astonished zvítězila při svém čtvrtém startu v Longchamp na trati 2000 metrů, a i když se od té doby na dráze neukázala, získala vysoký francouzský handicap 41 kg.

RENASI, tr. Holčák Radek – Při vítězství ve Slušovicích nebyla konkurence nejsilnější. Směrem k St Legeru je nicméně plusem, že se jednalo o dostih na 1800 metrů. Je z dobré české rodiny. Matka Renessie, jejímž je prvním potomkem, totiž skončila třetí v rakouském Oaks a je pravou sestrou výborného Renny Storma.

RUSEL (FR), tr. Nieslanik Miroslav - V Pražském zimním favoritovi finišoval druhý, přestože jeho projev byl ještě „zelený“. Koneckonců narozen je až v květnu. Mateřskou stranu rodokmenu má sice delší, ale otec Pedro The Great běhal pouze jako dvouletý a už v srpnu vyhrál Gr.1 na 1200 metrů. Pedro The Great je navíc polobratrem Footstepsinthesanda, který dává především mílaře.

SECRET PASSION (GB), tr. Vocásková Helena – Ve čtyřech startech na anglických drahách se neumístila a maximálně získala RPR 60 liber. Z jejích polosourozenců si nejlépe vedla v italských Listed umístěná Rabiosa Fiore, která ovšem nejlepší výkony podala jako dvouletá. Matka Hamsat Elqamar sice jediné vítězství získala na distanci 3200 metrů, ale její potomci nacházejí optimum kolem míle. Převážně mílaře dává i otec Secret Passion Havana Gold. Kratšímu optimu Secret Passion napovídá i její chtivější projev z posledního startu.

SEPIUS (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Ještě nevyběhl. Z českých drah je známí jeho polobratr Eruption, který skončil pátý ve Velké červnové ceně, ale spíše preferuje kratší distance. Kratší jsou i jeho další dva startující polosourozenci. Otec Rio de la Plata měl optimum do dvou kilometrů, takže Sepius na supervytrvalce nevypadá.

SHAMALANN (FR), tr. Váňa ml. Josef – Zatím nevyběhl a jeho jediným starším polosourozencem je Shafia. Ta debutovala jako tříletá a vyběhla pouze třikrát, ale po pátém místě v Listed na 2100 metrů získala vysoký francouzský handicap 42 kg. Oproti ní má ale trochu kratšího otce, takže distance může být za hranou.

SHEBY LOVE, tr. Bartoš st. Josef – Loni se ve čtyřech startech neumístila. Distance by jí sedět měla, ale její pravý bratr Shegerton hned zamířil nad překážky. Polosourozenci Sheby Jail a Sebastiano jsou tvrdí a užiteční koně, ale zvítězili maximálně ve trojce.

SILVER TRIGGER (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Ve druhém startu finišoval třetí v dostihu, který vyhrál Hunter’s Rules, přestože se po startu trochu hnal a oblouk šel zvenčí. Jeho pravý bratr Triple Speed získal ve Francii z šesti startů dvě vítězství na distancích 2400 a 3000 metrů a dosáhl na handicap 36 kg. Navíc debutoval až jako tříletý. Silver Trigger by tedy na delších distancích měl jít nahoru.

STERLI (FR), tr. Olehla Čestmír – Ke špičce se zařadila bronzem v CZK. Poté nespěla na francouzské provincii, a protože je subtilnější klisnou, spíše než distance 2000 metrů mohla být problémem rozbitá dráha. Street Lightning dosáhla na vysoký francouzský handicap 42 kg a preferovala distance kolem dvou kilometrů. Z jejích potomků nejvíce ukázala v Listed na 2200 metrů druhá Aylin, oproti níž má navíc Sterli delšího otce.

STREIF, tr. Hronová Ilona – První potomek dvojkové vítězky na distancích 1200 a 1400 metrů Siran, která je z dobré rodiny. Jeho otcem je začínající Zazou. Vlastní tedy kvalitní český původ, ale optimum pravděpodobně najde na kratších distancích.

SUPRTUPL (IRE), tr. Myšková Štěpánka – Přes výhru v 1800 metrů dlouhém Pražském zimním favoritovi je jeho vytrvalost otazníkem. Zmíněný dostih byl totiž pomalu rozběhnutý a ve vyrovnaném závěru těžil z toho, že ho Petr Foret včas poslal na špici. Otec Worthadd sice vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, ale nejlepší výkony podal na míli. V rodině má dost rychlosti. Matka Samara Hills nestartovala, ale bába Samara Valley skončila třetí v Listed na 1500 metrů a prabába Slap Shot dokonce doběhla druhá v kilometrové Gr.1.

SWINGING THOMAS (GER), tr. Tůma Pavel – V Pražském zimním favoritovi skončil třetí, přestože pomalé tempo, v němž byl chtivější, mu rozhodně nesedlo. Jeho otcem je totiž vítěz Arc Dylan Thomas a matka Saldenschwinge vyhrála Gr.3 na 2200 metrů a dala listed vítěze na stejné distanci. Její druhý nejúspěšnější potomek Swinging Hawk dokonce získal svůj nejvyšší RPR 91 liber za druhé místo v handicapu na 3600 metrů.

SYLVIANA (FR), tr. Nieslanik Miroslav – Loni šla postupně nahoru a sezónu zakončila vítězstvím na měkké dráze. Předtím v Mostě skončila třetí za duem Francimor – Swinging Thomas. Na vytrvalce úplně nevypadá, když otec Zanzibari startoval pouze jako dvouletý na distancích do 1200 metrů. Mezi jeho potomky sice patří i vytrvalí Grace Of Gracie a Premier Lion, ale ti mají více vytrvalosti na mateřské straně rodokmenu.

THERESIE (IRE), tr. Váňa st. Josef – Ve druhém startu ukázala zlepšení, i když na hluboké půdě na duo nejlepších ztrácela výrazně. Matka Canyara, jejím je prvním potomkem, nestartovala, ale bába Casanga skončila druhá v Gr.3 na 2400 metrů a dala Cabimase, který se umístil v Listed na 2800 a 3100 metrů. Byť je jejím otcem kratší Footstepsinthesand, může i St Leger prostát.

TORRERO (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Třetím místem v Ceně Masise a čtvrtou příčkou v Gerschově memoriálu se zařadil ke špičce. Jeho projev i původ ale napovídají, že derby pro něj může být příliš dlouhé. Matka Tres Forte, jejímž je prvním potomkem, sice zvítězila i na distanci 2000 metrů, ale nejlépe si vedla jako dvouletá. Otec Rock Of Gibraltar byl mílařem, a i když dokáže dát i delší koně, spíše se mu to daří s delšími matkami.

TROOP COMMANDER (IRE), tr. Holčák František – Loni absolvoval šest startů na irských drahách. Jednou zvítězil a maximálně získal RPR 81 liber, takže ukázal jedničkovou. Matka Tempura získala jediné vítězství na distanci 2300 metrů a dala dvojnásobného vítěze na trati 2500 metrů Pioneertowna. Ten je ovšem po vytrvalém High Chaparralovi, zatímco s kratším Zoffanym dala sprinterku. Otcem Troop Commandera je War Command, což napovídá kratšímu optimu. I když loni zvládnul míli na měkké dráze, tohle pro něj už bude nejspíš příliš dlouhé.

VINDICATOR (FR), tr. Koplík Zdeno – Zatím nevyběhl. Polobratr Freedom Holder ovšem vyhrál v Itálii 2000 metrů dlouhé Listed. Na podobných distancích byl úspěšný také otec Mastercraftsman. Zujme především cenovkou 65.000 euro, ale vyloženě supervytrvalcem asi nebude.

VIVIENNE WELLS (FR), tr. Nedorostek Bohumil – Při jediném startu v Drážďanech nezasáhla do podstatného dění. Otec Authorized vyhrál anglické Derby a vytrvalí jsou i její polobratři – tedy jedničkově umístěný Victory Bowl a Valentino Dancer. Letos by tedy na delších distancích měla ukázat více.

YANK, tr. Luka Václav – Loni byl ještě zelený a v jediném startu skončil mimo podstatné dění. Matka Yokyra skončila čtvrtá v JCK. Už ukázala, že s dlouhým plemeníkem dokáže dát vytrvalce, když jejím nejúspěšnějším potomkem je v Oaks šestá Yaru. Ta je nyní užitečnou překážkářkou a už ve třech letech nad překážky zamířil o rok starší polobratr Yanka Yahk. Také Yanka asi čeká překážková budoucnost.

ZAUKHAN (GB), tr. Šavujev Arslangirej – Na českých drahách startuje jeho polobratr Azdar, který sice jako tříletý dvakrát vyhrál na distanci 2400 metrů, ale mezi špičkou se neprosadil. Ještě hůře si vedla v Polsku startující polosestra Zaria River. Zbylý z trojice starších polosourozenců byl exportován do Ruska. Ze skupiny nestartovavších koní tedy patří k těm méně atraktivním.

ZOHEYR (IRE), tr. Holčák Radek – V posledním irském startu ukázal hodně třídy. Porazil ho totiž pouze Arthur’s Kingdom, který následně skončil druhý v Gr.1. Za svůj výkon obdržel vysoký RPR 88 liber a oficiální známku získal ještě o čtyři libry vyšší. Většina jeho polosourozenců sice preferuje distance do míle, ovšem výjimku tvoří na trati 2200 metrů vítězný Zamroudpoura, který má přitom kratšího otce než Zoheyr. Podobně jako Troop Commander loni prostál míli na měkké dráze a ukázal nespornou třídu, ale optimum by měl najít níže.

Tipařův verdikt: Oproti rozboru Českého derby se nic výrazně nemění. I tady má tedy nejlepší vyhlídky vítěz Gerschova memoriálu RATE, jehož matka podala nejlepší výkon na distanci 3000 metrů. Další z loňských vrcholů pro dvouleté, konkrétně Cenu zimního favorita, ovládl Albatros. Také s ním je třeba počítat, ale dvojice jeho tréninkových kolegů má v původu více vytrvalosti. Konkrétně Franceska Bella a také Francimor, který zatím startoval maximálně ve trojkách, ale může jít výrazně nahoru. Trenér Mirosalav Nieslanik má na přihláškách St Legeru ještě více svěřenců než Helena Vocásková a jako nejlepší volba z nich vypadá Achird.

Z účastníků Pražského zimního favorita se mi znovu nejvíce líbí Swinging Tmomas, ale zmíním i blízko osmého Cote Jardina, který patří do kategorie koní, jimž by měl každý metr navíc přijít vhod. Mezi schované potenciální vytrvalce patří také Open Cheque, Silver Trigger nebo nestartovavší Il Est General. Naopak Troop Commander a Zoheyr už ukázali hodně třídy, ale distance 2800 metrů pro ně pravděpodobně bude až příliš dlouhá.

Tip: Rate – Swinging Thomas - Francimor

(Jaroslav Fabris)