Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)
Arion poráží French Cherdonnay - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do St Legeru, o jehož vítězi se rozhodne 5. září ve Velké Chuchli.

Většina koní přihlášená do St Legeru figuruje rovněž na přihláškách do Českého derby nebo do Oaks, takže už dříve jsem rozebíral jejich šance na vytrvalecké distanci. Předem tedy avizuji, že se budu často opakovat.

 

76. St Leger

L - 3 klisny a hřebci - 2800 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 57

AGABA, tr. Vocásková Helena - Debutovala už začátkem července, ale mnoho toho nepředvedla a další start nepřidala. Je pravou sestrou výborného Azteka, což napovídá, že supervytrvalecká distance jí přijde vhod.

ANGELIC BEAUTY, tr. Váňa Tomáš - Dvojici umístění získala spíše ve slabších dostizích. Její bábou je výborná Arganta, takže je z kvalitní a dlouhé rodiny. Polobratr Absolutic si koneckonců loni nevedl špatně ve dvou derby trialech. Oproti němu má ale výrazně rychlejšího otce, takže může preferovat kratší distance.

ARC EN CIEL (FR), tr. Seménka Zdeněk – Zatím nestartoval. Podle France Galop má sice pětici starších polosourozenců, ale vyběhl pouze Al Nejmaa. Ten každopádně ukázal dobrou třídu, když po vítězství na 2400 metrů v Longchamp získal francouzský handicap 43 kg. Bába Ball Gown dala dokonce čtveřici black-type koní. Slabší je otec Hannouma, který dal raného grupového vítěze Grafelliho, ale jinak v chovu výrazněji nezazářil.

ARCHEUS (FR), tr. Kubovičová Zuzana - Při vstupu do sezóny ukázal výrazné zlepšení, když po aktivním průběhu skončil třetí v Ceně trojročných koní. Supervytrvalecká distance pro něj ale nemusí být to pravé. Dva ve Francii startující polosourozenci preferují distance do dvou kilometrů. Na rovinách získali maximálně handicapy 31 a 36 kg.  

ARION (GER), tr. Holčák Radek - Ve Slušovicích ho porazil pouze Rabbit Red Jazz, který následně skončil druhý v Gerschove memoriálu, a poté v Chuchli na hluboké půdě stylem start-cíl ovládl kvalitně obsazenou míli. Mínusem je jeho projev, protože zvlášť posledně v Itálii byl po startu dost chtivý. Každopádně vlastní vytrvalecký a kvalitní původ. Matka Anna Desta dala tři black-type potomky i dvojnásobného klasického vítěze v Maďarsku Akabu. Pravý bratr Adrian loni vyhrál trial na Deutsches Derby, ve kterém skončil sedmý.

ARKADAG (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Po seznamovacím startu ukázal zlepšení v Mostě, kde skončil o půl délky druhý. Sice se jednalo o slabší dostih, ale v progresu může pokračovat. Je totiž prvním potomkem vítězky Oaks a v St Legeru druhé Amgy River, která šla ve třech letech výrazně nahoru. Otec Elzaam byl ale sprinterem, takže tohle může být až příliš dlouhé.

AUSTRALIA CROSS (FR), tr. Váňová Pavla – Zatím nestartoval, ale už jako odstávče stál 30.000 euro. Matka Amen Desert je totiž odchovankyní Agy Khana a polosestrou tří black-type koní včetně vítěze Prix Royal-Oak (Gr.1, 3100 m) Amilynxe. V chovu ale trochu zklamala. Z jejích pěti ve Francii startujících potomků dva zvítězili na vytrvaleckých distancích, když nejlepší Budhour dosáhla na francouzský handicap 37,5 kg. Každopádně vytrvalost by mu scházet neměla.

BAMBARA MARKA (FR), tr. Toušek Daniel - Polosestra vítězky loňského St Legeru a v dalších třech vytrvaleckých klasikách druhé Vivienne Wells. Vytrvalost nescházela ani dalším dvěma polosourozencům, jimiž jsou v jedničkách umístěný Victory Bowl a v Německu třikrát vítězný Valentino Dancer. Otec Great Pretender je především úspěšným překážkovým plemeníkem, takže není překvapením, že loni nevyběhla. Podzimní termín a metry navíc by měly hrát pro ni.

BESIBERRI (GB), tr. Luka Václav - Zaujme pořizovací cenou 42.000 euro. V Deauville předvedla slušný debut a špatné nebylo ani dnešní běhání v Bratislavě, kde sice v Ceně trojročních koní skončila až devátá, ale na vítěze ztrácela méně než 5 délek. Každopádně na úspěch v klasice bude potřebovat více. Otec Twilight Son byl sprinterem a rychlost předává i potomkům. Přestože tedy matka Miss Giler zaběhla nejlépe na 2300 metrů, když skončil čtvrtá v Listed v Lingfieldu, distance může být za hranou. Jediný starší polosourozenec On Display získal v pěti startech maximálně RPR 41 liber.

BESTHON (FR), tr. Kubovičová Zuzana – Nedělní bratislavský debut mnoho neprozradil, když ve slabším poli hůře odskočil a finišoval čtvrtý. Matka Blast Echo ukázala vysokou třídu, když skončila v Chantilly třetí v mílovém Listed. Její první tři potomci ale dohromady vyběhli jen osmkrát a nic podobného neukázali. Na dotaci dosáhla pouze na menších drahách třikrát umístěná Capable, jejíž francouzský handicap 28 kg nijak neoslní, ovšem přes kratšího otce startuje na vytrvaleckých distancích.

CAPE CROWN (IRE), tr. Chodúr Jozef – Ve dvou loňských startech toho mnoho nepředvedl. Je prvním potomkem nestartující Cape Sunshine. Rodinu má každopádně slušnou, když bába Shermeen je grupově umístěná a dala Gr.1 vítěze ve dvou letech Sudirmana. Zároveň má ale v rodině dost rychlosti a lepšímu uplatnění na kratších distancích napovídá také otec Zoffany.

DIAMONTE, tr. Nieslanik Miroslav – Ve dvou startech ve Fitmin Cupu se umístil na hraně tabule s výraznější ztrátou na vítěze a mnoho toho nepředvedl ani při vstupu do sezóny v Miláně. Na delších distancích by měl každopádně ukázat více. Je totiž polobratrem Dalandiho, který v derby skončil osmý a loni vybojoval druhou příčku v Karlovarské dvojnásobné míli.

DRAGON ARROW (GB), tr. Vocásková Helena - Při EJC skončil třetí na 1100 metrů, přestože na sprintera nevypadá. Koneckonců předtím vyhrál ve Varech na míli. Matka Zubeida, jejímž je prvním potomkem, vyběhla nejlepší formu dokonce na distanci 2800 metrů. Až tak dlouhý ovšem nejspíš nebude, protože otec Sepoy byl sprinterem.

DREAM BIG (FR), tr. Pohanka Ladislav – Zatím nevyběhl a loni byl zakoupen na breeze-up dražbě za 7.000 euro. Je prvním potomkem klisny Dazara, která vyběhla pouze třikrát. Debutovala slušným třetím místem v Saint-Cloud, ale poté na to nenavázala. Každopádně je z dobré rodiny Agy Khana, když prabába Darinska dala trojnásobnou Gr.1 vítězku Darjinu. Kvalitu má i na druhé straně rodokmenu, když je synem za 100.000 euro připouštějícího Wootton Bassetta.

FABRIJAN ERSTE, tr. Petrlík Allan - Na závěr sezóny stylem start-cíl suverénně zvítězil ve Fitmin Cupu. Každopádně všechny starty absolvoval ve slabší konkurenci českých odchovanců. Na dráze se ukázala čtveřice jeho polosourozenců, z nichž nejvíce ukázali dvojkový vítěz na míli Fabrisco a trojkový vytrvalec Fabryan. Vzhledem k otci by měl být delší.

FAMOUS CATINI (IRE), tr. Vocásková Helena – V Karlových Varech skončila třetí za kvalitními soupeři. Navíc zpočátku na konci pole neakceptovala tempo a v závěru přišla pěkným závěrem. Její vytrvalosti napovídá rovněž původ, když většina polosourozenců totiž zamířila nad překážky. Nejlepší z nich Ainama získal na rovině RPR 90 liber za vítězství na 3200 metrů a nad proutěnkami skončil třetí v Gr.2 dostihu pro nováčky na dubnovém mítinku v Aintree. Otec Famous Name měl sice optimum na distancích do dvou kilometrů, ale jeho z našich drah dobře známá dcera Famous Valley dokazuje, že dokáže dát i supervytrvalce.

GLOBAL MAN (FR), tr. Luka Václav – Posledně vyhrál dostih na 2150 metrů na all-weather dráze v Lyonu. Jeho francouzský handicap poskočil na 34 kg, čímž sice vyloženě neoslní, ale například Blessed Kiss byla před úspěchem v derby hodnocena hůře. Navíc je z kvalitní rodiny. Je prvním potomkem nestartující Girl Westminster. Bába Globuli ovšem získala status black-type, přičemž dala několik úspěšných koní včetně vítěze německého „Zimáku“ Globuse nebo druhého z naší VJC Glorious Eagla.

GOTT (IRE), tr. Váňová Pavla – Nestartoval, ale jako roček byl zakoupen za 120.000 euro. Matka Gotlandia totiž zvítězila v Listed na 1400 metrů a dala především Royal Lythama, který na ostrovech jako dvouletý vyhrál Gr.2 a skončil třetí v Gr.1. Každopádně těchto výsledků dosáhl na distanci 1200 metrů a ve třech letech na ně nenavázal. Nicméně zbylí dva starší polourozenci Gotta zvládli delší distance a Shareef Star ukázal na naše poměry jedničkovou třídu, když získal rating 87 liber. Otec Siyouni dal loňského vítěze Arc Sottsasse a připouští za 140.000 euro.

HAZARDER (IRE), tr. Tůma Pavel – V listopadu v Chuchli nestartoval kvůli problémům s boxy, ale na závěr sezóny zvítězil v Pise na 2000 metrů, když přišel s dobrým závěrem. Vytrvalost by mu tedy scházet neměla, čemuž napovídá také jeho původ. Je prvním potomkem nestartující Kitoko. Z jeho rodiny stojí za zmínku především prabába Yogya, která dala trojnásobnou Gr.1 vítězku včetně Breeders‘ Cup Mile Six Perfections.

KAMSSIO (FR), tr. Luka Václav – Také jeho dostihový křest teprve čeká. Zakoupen byl za 6.000 euro a je polobratrem z našich drah dobře známého Ramssia, který suverénně ovládl předloňský St Leger. Dalších šest startujících polosourozenců každopádně ukázalo méně.

KMOTR (IRE), tr. Vocásková Helena – Loni se patřil ke špičce ročníku, což dokazuje především druhá příčka z Ceny Masise. Následně zklamal v Gerschově memoriálu, když od startu neakceptoval tempo a kvůli podezření na zranění v závěru nebyl vyjížděn. Tento výpadek tedy nemusí mnoho znamenat. Je už čtvrtým potomkem Royal Interlude, který u nás ukázal jedničkovou třídu. Těmi předchozími jsou čtvrtá z Velké jarní ceny Kristine (matka Krasavy a Kristiana), zimní královna White Angel a vítězka Křišťálového poháru Cheminée. Distance je otazníkem, když jeho otcem je kratší Epaulette.

LA FANTAZIA, tr. Pohanka Ladislav – Subtilní klisna debutovala lehkým vítězstvím stylem start-cíl v Lysé nad Labem. Se špičkou se utkala v CZK, v níž skončila šestá. Distance by jí sednout měla, když je dcerou grupově umístěné vytrvalkyně Leo Gali. Z jejích prvních dvou potomků více ukázala třetí z CZK Lareona, jejíž kariéru ukončily v průběhu klasické sezóny zdravotní problémy.

LALITA (POL), tr. Neuberg Filip – Zatím nevyběhla. Na dráze se neukázala ani její matka Lhotse. Z polosourozenců vyběhla pouze o rok starší Lille, která se v pěti polských startech jen jednou porazila aspoň dva soupeře.

LAUNCH ZONE (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – V obou startech si počínal aktivně. Při debutu skončil třetí, v na měkké dráze odběhnutém Gerschově memoriálu obsadil vzdálené páté místo. Na našich drahách startovala dvojice jeho polosourozenců. Victorious Laugh byl trojkový sprinter, Outback Rider se zaskvěl pouze čtvrtou příčkou ve „Frankenbergerovi“. Vzhledem k rychlému otci Zoffanymu je překvapivé, že z dostihů trojkoruny je přihlášen pouze do St Legeru.

LOCOMOTIVE (FR), tr. Wroblewski Grzegorz – Ve Varšavě skončil čtvrtý o 4 a ½ za vítězem, přičemž ho porazili pouze první, druhý a pátý nejlépe hodnocený polský dvouletek. Sezónu pak zakončil vítězství v kvalitní chuchelské míli, když druhý Mandarin na něj ztrácel bezmála 4 délky. Matka Lydy Wood dosáhla na hodnotný francouzský handicap 43 kg a lepší z dvojice polosourozenců Hollywood vlastní známku 41 kg. Optimum našli kolem dvou kilometrů, zatímco otec French Fifteen byl mílařem, takže zas tak dlouhý být nemusí.

MANDARIN (FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid - Oba starty mezi nezvítězivšími absolvoval v kvalitní konkurenci. Posledně se na míli v závěru rozcházel, ale podle původu na vytrvalce nevypadá. Otec Elusive City dává především kratší koně, matka Vireli preferovala distance do dvou kilometrů a podobně jsou na tom i její potomci, byť nejlepší z nich Melandrino v šesti letech vyhrál i dostih na 2150 metrů.

MANORIE (FR), tr. Seménka Zdeněk – Nestartovala a jako roček stála 10.000 euro. Vytrvalost by jí scházet neměla. Matka Reform Act totiž vyhrála Listed na 2400 metrů a delší je i většina jejích potomků. Nejlepší z nich Dolphin Village získal rating 87 liber. Otec Literato měl optimum kolem dvou kilometrů.

METROPOLIS (IRE), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako roček stál 18.000 euro. Pětice polosourozenců získala RPR minimálně 86 liber, což u nás znamená jedničkovou třídu. Nejlepší z nich Magnolia Springs vyhrála Listed. Otec Excelebration byl sice mílařem, ale dává i delší koně, takže díky dlouhé rodině by s vytrvalostí neměl mít problém.

MIKE MAJK (IRE), tr. Nieslanik Miroslav - V českých jedničkách získal dvě umístění na konci tabule, ale v Gerschově memoriálu ztrácel výrazně. Daleko od nejlepších byl i při vstupu do sezóny v Římě. Do užší špičky mu tedy něco schází. Matka Think Snow má na kontě jediný start, v němž skončila druhá v Haydocku, a Mike Majk je jejím prvním startujícím potomkem. Derby distance vypadá dlouhá, byť otec Make Believe, který preferoval tratě do míle, dokáže dát i delší koně. Bába Snow Forest ale získal grupové umístění jako dvouletá na 1400 metrů a dala především Snow Ridge, který v Americe na stejné distanci vyhrál pískovou Gr.1.

MONSIEUR (GER), tr. Kubovičová Zuzana – Loni bral dvakrát nižší dotaci v Bratislavě. Je prvním potomkem nestartující Madame. Ta je polosestrou vítěze Maďarského derby Mayday, a že by měl jít nahoru na delších distancích, napovídá i úspěšný otec Adlerflug.

NAIROBI BOY (GB), tr. Luka Václav – Nestartoval a zakoupen byl už jako odstávče za 800 guineí. Jeho polobratrem je přitom účastník Melbourne Cupu a třetí z Gr.2 Moyenne Corniche. Na ostrovech běhalo dalších sedm jeho polosourozenců, z nichž dva získali rating aspoň 80 liber. O jeho vytrvalosti napovídá i otec Hernando.

NA JOSEFA, tr. Germič Karel – Mezi českými odchovanci pravidelně sbírala umístění, ale proti elitě v CZK skončila sedmá. Matka Nidara přes kratší optimum vyhrála trial na Oaks, maximem starší polosestry Na Konci Duhy je ovšem druhé místo v mílovém dostihu pro nezvítězivší. Oproti ní má přeci jen Na Josefa kvalitnější exteriér, protože Na Konci Duhy je dost subtilní, ale distančním optimem by se teoreticky výrazně lišit neměly.

NASCHE (GER), tr. Germič Karel - Zkraje července se na domácí dráze v Lysé brzy chopila vedení, které už nepustila. Dva soupeři, kteří se jí dokázali přiblížit, následně zvítězili na větších drahách, takže se jednalo o kvalitní dostih. Od té doby nevyběhla. Každopádně v Lysé zaujala i exteriérem. Otec Isfahan vyhrál Deutsches Derby. Matka Notre Autorite mnoho neukázala a Nasche je jejím prvním potomkem, ale bába Nordtänzerin skončila třetí v německém Oaks a dala v Deutsches Derby čtvrtého Notre Rulera. Právě vytrvalecké distance by tedy měly být její parketou.

PERSIAN PRINCE (GB), tr. Váňová Pavla – Loni mnoho nepředvedl, když ho posledně porazila dokonce šestice derby adeptů. Při milánském vstupu do sezóny ale ukázal zlepšení, v němž by měl na delších distancích pokračovat. Matka Kelamita totiž podala nejlepší výkony na 2800 metrů. Z jejích potomků má více startů pouze v Itálii startující Sky Whale, který je rovněž vytrvalý. Persian Prince má navíc delšího otce.

PROCELLARUM (IRE), tr. Havelková Martina - Loni startoval šestkrát v Irsku. Nejprve vybojoval dvě čtvrtá místa, ale jeho výkony měly sestupnou tendenci a aktuálně vlastní rating 70 liber. Ve středoevropském regionu se ovšem uvedl slušně, když skončil čtvrtý v Ceně trojročných koní. Optimum nejspíš najde níže. Nejúspěšnější polosourozenec Hebridean vyhrál Gr.3 na 2000 metrů, ale měl delšího otce.

RABBIT BURATINO (IRE), tr. Petrlík Allan - Zatím nevyběhl a jako odstávče stál 800 euro. Matka Take It Easee sice získala solidní rating přes 80 liber, ale až jako pětiletá. Vyběhla jí trojice potomků a všichni dosáhli maximálně na RPR 60 liber. Optimum měla kolem dvou kilometrů, zatímco otec Buratino byl raný sprinter.

RABBIT ELVIS (IRE), tr. Petrlík Allan – Rovněž nevyběhl a jako odstávče stál 800 euro. Má aspoň jednoho slušného polosourozence, když Solaras Exhibition získal rating 85 liber a nejlépe si vedl na vytrvaleckých distancích. Jestli to bude platit i pro Rabbit Elvise se otázkou, protože je synem rychlého Elzaama.

RABBIT GARSWOOD (IRE), tr. Petrlík Allan – Nestartoval a jako odstávče stál 3.000 euro. Nestartovala ani matka Extent, které zatím nevyběhl žádný potomek. Na vytrvalce každopádně nevypadá. Otec Garswood měl totiž optimum na distancích do 1400 metrů, krátký je také mateřský otec Exceed And Excel a většina potomků báby Selkirk Sky našla optimum na distancích do míle.

RABBIT MANDURO (IRE), tr. Petrlík Allan – Loni skončila pátá v CZK a sezónu zakončila třetím místem v kvalitním dostihu pro nezvítězivší. Je prvním potomkem v jednom startu neumístěné Jawlah, ale bába Tadris zvítězila v mílovém Listed a dala black-type potomka. Distanci prostát může, když otec Manduro měl optimum kolem dvou kilometrů a jeho potomci jsou často delší.

RABBIT POWER (GB), tr. Petrlík Allan - Ve třech startech se umístil na konci tabule, když nejlepší formu vyběhl na závěr sezóny, kdy narazil na nejsilnější konkurenci. Tehdy ztrácel 8 délek na vítězného Locomotiva. Dostih odvodil a v závěru slábnul, přičemž i jeho původ napovídá, že vytrvalcem nebude. Je prvním potomkem v jediném startu poslední Mabrokah.

RABBIT RED JAZZ (IRE), tr. Petrlík Allan – Z desítky přihlášených svěřenců Allana Petrlíka ukázal rozhodně nejvíce. Po vítězství ve slušovickém debutu totiž po aktivním průběhu skončil druhý v Gerschově memoriálu, když se před něj na měkké půdě dostal jen Vert Liberte. Matka Jasmina je sice dcerou Monsuna, přesto ona i její potomci našli optimum na distancích do míle. Rychlý je i otec Red Jazz. Supervytrvalcem by tedy být neměl.

RABBIT REQUINTO (IRE), tr. Petrlík Allan – Ve dvou startech mnoho neukázal. Při debutu zůstal v boxech. Následně byl sice ve Slušovicích vystrkán na špici, ale v závěru visel k vnitřní bariéře a propadl se na konec čtyřčlenného pole. Je prvním potomkem nestartující matky. Žádný start ani startujícího potomka nemá také jeho bába. Z jeho původu lze každopádně vyčíst to, že optimum najde níže.

RABBIT RULER (IRE), tr. Petrlík Allan – Přestože má delší původ, její loňské výkony šly s metry navíc dolů, když posledně ztrácela zhruba 19 délek na vítězného Locomotiva. Matka Talon Bleu skončila ve Francii čtvrtá ve slabším Listed na 1800 metrů, zatímco otec Ruler Of The World je především vítězem Derby.

RAMSYA, tr. Olehla Čestmír – Na závěr sezóny finišovala třetí ve Fitmin Cupu, byť s výraznou ztrátou na vítěze. Matka Rabbit Dream dala už dva jedničkové koně, když Raviella vyhrála Karlovarskou dvojnásobnou míli a v Ceně Jezdectví skončil druhý Riverton, jehož je pravou sestrou. Dalším pravým sourozencem je Dream Of Love, která vyhrála trojku na 2000 metrů. Oba pravý sourozenci tedy až tak dlouzí nejsou.

RAPHINAE, tr. Kvapilová Lenka – Vlastní kvalitní český původ. Matka Renessie je pravou sestrou Renny Storma a její první potomek Renasi loni startoval v Českém derby. Měl ovšem delšího otce než Raphinae, která tak pravděpodobně najde optimum trochu níže.

REGGAETON, tr. Kabelková Hana – Debut ho teprve čeká. Je vnukem dvojnásobné vítězky VP Registany a synem Regine, která na rovinách vůbec nevyběhla. Jediný starší polosurozenec se na dráze neukázal. O jeho překážkové budoucnosti netřeba pochybovat.

REX OF THUNDER (GB), tr. Demele Jan - Po impozantním vítězství z Bratislavy se od něj v Gerschově memoriálu čekalo trochu více než třetí místo, ale nemusela mu sednout měkká půda. Patří k dražším nákupům, když jako roček stál 42.000 guineí. Je prvním potomkem Rio’s Cliffs, která na distancích do míle získala solidní rating 80 liber. Kratší byla i bába What's Up Pussycat, která jako dvouletá dokonce zvítězila v irském Listed. Otec Night Of Thunder se s prvními ročníky ukazuje výborně, ale byl mílařem, takže vytrvaleckých genů u něj moc nenajdeme.

ROYAL WORD (FR), tr. Šavujev Arslangirej - Při debutu přišel pěkným závěrem druhý za rozběhaným Dragon Arrow. Ve druhém startu mu jako narostlému koní spíše než měkká dráha nesedlo pomalé tempo, a i proto ho v rychlé závěru porazil Arion. Z jeho polosourozenců u nás startoval osmý z VJC Motorsport, ale lépe si vede čtyřletý Moderator, který za čtvrté místo z Gr.3 na 2400 v Longchamp získal vysoký francouzský handicap 45,5 kg. Oproti němu je navíc Royal Word po úspěšnějším plemeníkovi. Distanci prostát může a o vysokých ambicích napovídá přihláška do Prix de Jockey Club.

SHENABI, tr. Pejšková Ivana – Vnučka klasické vítězky Shercany zatím nevyběhla. Nestartoval ani matka Sheba, která dala čtveřici startujících potomků. Na rovinách ukázali nejvíce dlouhověcí Sebastiano a Sheby Jail, jejichž stropem bylo shodně vítězství ve trojce a druhé místo ve dvojce.

SKYFALL, tr. Holčák Radek – Zatím nevyběhl. Jediným starším polosourozencem je Sense Of Destiny, která jako dvouletá zvítězila, ale jako starší se na dráze neukázala. Matka Stubborn Love nestartovala a bába Blue Rocket dosáhla na vysoký rating 98 liber. Preferovala ale distance do míle. Vytrvalý nebyl ani otec Shamalgan.

SOLID EVIDENCE (FR), tr. Šavujev Arslangirej – Oba starty absolvovala v Lysé, kde mnoho nepředvedla. Posledně sice skončila třetí, ale v početně slabém poli ztrácela výrazně. Každopádně má výborný původ. Jejími polosourozenci jsou jedničkoví Torque Power a Mamadysh, a zbylý tři polosourozenci, kteří startovali v zahraničí, získali RPR minimálně 82 liber. Může se tedy zvednout. Jmenovaní Torque Power a Mamadysh také nebyli vyloženě ranní, ale přeci jen ve dvou letech ukázali více. Navíc optimum našli na míli.

TONY BOY (GB), tr. Demele Jan – Jeho loňské starty jsou lepší, než to na první pohled vypadá. V obou totiž narazil na kvalitní soupeře a nebyl zas tak daleko. Jako roček stál 32.000 guineí. Lepším z jeho dvou starších polosourozenců je Youmzain Star, který jako dvouletý po vítězství na 1800 metrů získal vysoký francouzský handicap 42 kg. Ve třech letech na to ale nenavázal. Bába Labour Of Love dala trojici black-type potomků. Oba rodiče každopádně podali nejlepší výkony na míli, takže optimum by měl nalézt níže.

VADEMILLA, tr. Petrlík Allan – Debut jí teprve čeká. Bába Vadeona vyhrála dvě vytrvalecké jedničky. Matka Vadeta brzy ukončila kariéru a jejím jediným startujícím potomkem je Vadetaberry, která ve Slušovicích vyhrála trojku na 2200 metrů, ale při startech mezi elitou neuspěla.

VALDOBBIADENE (FR), tr. Seménka Zdeněk – Nestartoval. Pětice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, když se přes handicap 30 kg dostal jediný. Optimum každopádně našli na delších distancích. Kvalita je u báby Young Manily, která dala v Gr.1 umístěnou a posléze i v chovu úspěšnou Dolmu.

VELLINGER, tr. Horáková Lenka – Nestartoval. Z trojice starších potomků čtyřkové vítězky Vaxalty ukázala nejvíce pravá sestra Valentine Lady, přesto vyhrála jen čtyřku na 2200 metrů v Brně. Plusem je rodina, protože bába Vakacia vyhrála slovenskou JCK a dala tři jedničkové vítěze včetně výborné Vapety.

VICTORIE GREAT (GB), tr. Pohanka Ladislav – Nestartovala a jako roček stála 5.000 guineí. Matka Valoria nevyběhla. Oba její startující potomci zvítězili a dosáhli na solidní ratingy 75 a 76 liber. Kvalita je ale především u báby Victoire Finale, která dala tři black-type potomky včetně v obou ostrovních Oaks třetí Volume. Vytrvalost má na obou stranách rodokmenu.

ZORIYMAN (FR), tr. Nieslanik Miroslav - Především jeho druhý start byl slibný, když skončil blízko třetí mezi kvalitními soupeři. V dalších startech na to ale zcela nenavázal. Je prvním potomkem klisny Zariyma, která ve Francii získala handicap 36,5 kg, když během krátké kariéry získala na velkých drahách druhá místa na distancích 2100 a 3000 metrů. I otec Sinndar napovídá, že vytrvalost mu scházet nebude.

Tipařův verdikt: Před začátkem sezóny není mnoho důvodů, proč by se měl verdikt k St Legeru lišit od toho k Českému derby. Rozdílem od derby je ale skutečnost, že první termín dohlášek do St Legeru připadá až na červenec, takže mezi adepty startu zatím schází vítěz Gerschova memoriálu Vert Liberte. Po publikování derby rozboru Global Man zvítězil ve Francii, takže jeho akcie pro vytrvalecké klasiky rozhodně stouply.

Co zůstává stejné, jsou preference HAZARDERa, který už jako dvouletý zvítězil na dvoukilometrové distanci a i jeho původ signalizuje, že s vytrvalostí nebude mít problém. Nadějné výkony v nižších kategoriích loni ukázali Arion, Nasche nebo Royal Word, u nichž lze shodně předpokládat, že letos na vytrvaleckých distancích ukáží progres.

Ze čtveřice přihlášených svěřenců Heleny Vocáskové sice více ukázala dvojice hřebců, ale výraznějšími vytrvaleckými dispozicemi disponuje Famous Catini. Přihlášena je i řada nestartujících koní s atraktivními rodokmeny. Mezi ty bezesporu patří polosourozenci posledních dvou vítězů St Legeru Bambara Marka a Kamssio nebo drahý nákup Gott.

Tip: Hazarder – Arion – Royal Word

(Jaroslav Fabris)