Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)

Kdo uspěje v St Legeru? (rozbor)

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do St Legeru, o jehož vítězi se rozhodne 3. září ve Velké Chuchli.

Rozbor Jaroslava Fabrise

Většina koní přihlášená do St Legeru figuruje rovněž na přihláškách do Českého Derby nebo do Oaks, takže jejich šance na vytrvalecké distanci jsem rozebíral už dříve. Předem tedy avizuji, že se budu často opakovat.

 

78. St Leger

L - 3 klisny a hřebci - 2800 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 44

ARCHIEBALD(GER), tr. Brož Jiří – Jediný start absolvoval v srpnu ve Varech a skončil s odstupem předposlední. Otec byl sice sprinter, nicméně v rodině má dost vytrvalosti. Matka jediné vítězství získala na 2200 metrů a dosáhla na francouzský handicap 36 kg, jediný výrazněji prověřený polosourozenec získal sedm vítězství na distancích 2100 až 3000 metrů a dosáhl na handicap 33,5 kg.

ARMONT, tr. Myšková Štěpánka – Při slušovickém debutu působil hodně zeleně, když po startu navzdory snaze jezdkyně neakceptoval tempo, a přestože v závěru předstihl dvojici slábnoucích soupeřů, jeho ztráta byla výrazná. Následně změnil trenéra. Spíše ho ale čeká překážková budoucnost, když je prvním startujícím potomkem Arcione, která skončila druhá v Ceně Labe.

ARZAAN(IRE)*, tr. Pejšková Ivana – V závěrečném díle Fitmin Cupu nestačil jen na třídového Ralpha. Je synem skvělé Arganty, která dala dvojici jedničkových vítězů. Otec Harzand sice v irském chovu nezazářil, ale dal vítěze Českého Derby Hazardera. Na delších distancích by tedy měl jít nahoru.

ASELLUS AUSTRALIS(IRE), tr. Koplík Zdeno – Jako roček stál 40.000 guineí, přesto bral loni ve třech startech maximálně čtvrté místo mezi nezvítězivšími. Po posledním startu změnil trenéra. Každopádně letos by měl na vytrvaleckých distancích ukázat více. Jediný starší polosourozenec vyběhl jen dvakrát, matka je dokonce nestartovavší, ale její pravý bratr vyhrál Gr.3.

BETHANY, tr. Myšková Štěpánka – Oba starty absolvovala ve Fitmin Cupu. Počínala si aktivně a brala druhé a třetí místo, když posledně skončila necelé 2 délky za Arzaanem. Matka skončila třetí v Rakouském Oaks a dala trojkovou vítězku na míli Bettsut. Oproti ní má kvalitnějšího a delšího otce.

CAESARIUS, tr. Kabelková Hana – Ze třech startů vytěžil jedno páté místo blízko kvalitních soupeřů, ale naposled trochu zklamal ve Fitmin Cupu. Matka Cassie skončila čtvrtá v Oaks, ale optimum měla okolo míle, když zvítězila v Deylově memoriálu. Zdrojem vytrvalosti je otec Egerton.

CALISTGITULLKA, tr. Kobzarev Konstantin – Nestartovala. Matka Calistegia skončila druhá v JCK, ale oba její startující potomci byli podprůměrní. Většina potomků otce Tullamore vůbec nevyběhla, více prověřená je pouze ve čtyřce umístěná Wemma.

CARRERA, tr. Luka Václav – při debutu neuspěla ve Fitmin Cupu, když měla problémy s akceptováním tempa. Měla by jít nahoru, když je prvním potomkem v JCK i Oaks čtvrté Coffoly, která jako dvouletá vyběhla jen jednou. Optimum sice měla níže, ale vytrvalost dodává otec Eagle Top.

EDOUARDA FILIPA(FR), tr. Török Dalibor – Nestartovala. Matka Iceni Girl je jedničkovou vítězkou a druhá skončila v JCK. Má dva polosourozence. Ibar je kratší, když skončil třetí v Ceně Masise, zatímco Ida startovala pouze na překážkách. Její cesta může být podobná, když je po překážkovém plemeníkovi.

FAME STARS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhla a jako roček stála 21.000 euro. Je prvním potomkem matky, která absolvovala čtyři starty na menších francouzských drahách, jednou zvítězila na 1800 metrů a získala handicap 32,5 kg. I díky otci by měla distanci zvládnout.

FLY AHEAD(FR), tr. Andrés Dušan – Nestartoval a jako roček stál 10.000 euro. Matka nestartovala, ale polosestra získala francouzský handicap 41,5 kg, když druhý skončila v Listed. Zbylí polosourozenci na rovinách startovali jednou nebo vůbec. Bába vyhrála dokonce Gr.1, ale na 1200 metrů, což byla i parketa otce Dream Aheada. Na vytrvalce tedy nevypadá.

FRENCH SURFER(FR), tr. Nováková Jana – Při debutu šestý za kvalitními soupeři, poté zvítězil stylem start-cíl ve Slušovicích. I tam narazil na pár slušných koní, byť ti teprve debutovali. Matka ve Francii pětkrát vyhrála na distancích 1400 až 1900 metrů a dosáhla na handicap 33,5 kg. Otec French Fifteen byl mílař. Dva starší polosourozenci během krátkých kariér mnoho neukázali.

FRESH FIFTEEN(FR), tr. Nieslanik Miroslav – Při jediném startu uzavřela doběh v Drážďanech. Matka vyběhla jen třikrát. Dva starší polosourozenci startují ve Francii, kde se dostali maximálně na handicap 32 kg, třetí startuje v Itálii na překážkách. Distance je navíc s otazníkem.

FROM THE STARS(FR), tr. Petrlík Allan – Dvě třetí místa získal v kvalitní konkurenci. Naposled lehce zvítězil před Little Lordem, přestože na špici trochu koukal. Je ze slabé matky, která se ve čtrnácti francouzských startech nedostala přes šesté místo, a lepší nebyla ani v Anglii startující polosestra. Kvalita je u báby, která dala ve francouzském derby třetího Coronera. Díky otci by distanci zvládnout měl.

GANIBET(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Při třetím startu zvítězil mezi nezvítězivšími v Cagnes-sur-Mer, za což získal handicap 35,5 kg. Uspěl na distanci 2150 metrů a matka nejlépe zaběhla na 2600 metrů, když za čtvrté místo v Listed získala rating 93 liber. Distance tedy nebude problém. Jediný starší polosourozenec byl podprůměrný a přešel na překážky.

GARMONA, tr. Demele Jan – Nestartovala, ale je polosestrou trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho. Ten sice jako dvouletý vyhrál Fitmin Cup, ovšem ve třech letech šel výrazně nahoru. Dvě polosestry byly nicméně výrazně slabší, když jejich maximem je shodně vítězství ve slušovické pětce.

GEORGE OF BEAUMONT(IRE), tr. Tůma Pavel – Nestartoval a jako roček stál 16.000 euro. Matka na dráze mnoho neukázala, ale její nejlepší potomek vyhrál Listed na 3000 metrů před Nagano Goldem, za což získal handicap 46 kg. Supervytrvalcem byl i otec Order Of St George, který vyhrál ascotský Gold Cup a působí v překážkovém chovu.

GRANIT(FR), tr. Seménka Zdeněk – Loni startoval třikrát a maximálně skončil pátý mezi nezvítězivšími. Každopádně dle původu vypadá na pozdnějšího vytrvalce. Je prvním potomkem nestartující matky, která je ovšem polosestrou v Gr.1 vítězného Saddexe. Koncem března byl škrtaný z VJC a derby.

GRATULACE, tr. Luka Václav – V Česku chodila závěrem a vyhrála říjnový Fitmin Cup. Následně na all-weather dráze v Lyonu skončila po aktivním průběhu čtvrtá na 1800 metrů. Jediný starší polosourozenc Gaston skončil maximálně třetí v pětce a matka nestartovala, ale bába se umístila v Listed na 2400 metrů. Vytrvalost by jí scházet neměla.

CHARPENTIER(FR), tr. Holčák Radek – Startoval třikrát a postupně šel nahoru, když sezónu zakončil druhým místem v Pražském zimním favoritovi, ve kterém byl zpočátku chtivější. Matka i dva polosourozenci dosáhli na status black-type, ovšem optimum měli maximálně kolem míle. Metry navíc jsou tedy otazníkem.

JARDIN MICHELET(FR), tr. Seménka Zdeněk – Jako roček stál 1.000 euro a zatím nestartoval. Nevyběhla ani jeho matka, jejímž je prvním potomkem. Otec i rodina napovídají, že ho může čekat překážková budoucnost.

KERRSY(FR), tr. Chaloupka Jiří – Jediný start absolvovala v Gerschově memoriálu, jehož pole od startu uzavírala. Nicméně jako roček stála 35.000 euro. Její matka totiž skončila třetí v Listed na 2500 metrů a dala dva black-type vítěze na 1800 metrů. Otec byl delším mílařem, přesto takže tohle už může být za hranou.

LADY GIA(FR), tr. Luka Václav – Zatím nevyběhla. Nestartovala ani její matka a jediný startující polosourozenec během krátké kariéry mnoho neukázal. Bába sice ve Francii dvakrát vyhrála na vytrvaleckých distancích, ale nedostala se přes handicap 28 kg. Ani v chovu se výrazněji neprosadila, když mezi osmi startujícími potomky měla jediného vítěze na rovině.

LADY GO, tr. Hronová Ilona – Nestartovala. Matka získala na distancích kolem dvou kilometrů rating 99 liber. Z polosourozenců vyběhla pouze Luxia, která skončila druhá v trialu na Oaks. Distanci by tedy mohla zvládnout.

LADY RECORDER(FR), tr. Nieslanik Miroslav – V srpnu ve Varech prohrála pouze se Salt Mix, která následně ovládla dvě jedničky. Od té doby nevyběhla. Jako odstávče stála 1.500 euro. Matka i lepší z dvojice starších polosourozenců ve Francii zvítězili a dosáhli na handicapy 36,5 a 38 kg. Nejlepší výkony podali okolo míle, ale slušně zvládli i delší distance.

LORD WILD, tr. Chaloupka Jiří – Nestartoval. Je prvním potomkem Luxie, která obě vítězství získala na míli, ale nejlépe zaběhla při druhém místě v trialu na Oaks. Otec Dux Scholar byl nicméně kratší, takže vytrvalost je otazníkem.

MAKRONKA, tr. Růžičková Martina – Nestartovala. Matka vyhrála v Německu na míli a získala tam handicap 68 kg, později zamířila na překážky. Dvojice starších polosourozenců nevyběhla. Otec Shaywan má první tříleté a jeho jediný startující potomek skončil loni dvakrát daleko poslední. Každopádně je zdrojem vytrvalosti.

MES AILES(IRE), tr. Nováková Jana – Při debutu zvítězil stylem start-cíl, ale v CZF ztratil na startu a po pěkném finiši skončil třetí. V její pražské analogii byl ale chtivější a zklamal šestým místem. Navzdory tomu by měl být delší, když původ má spíše překážkový.

RABBIT MUKHADRAM(FR), tr. Petrlík Allan – V Chuchli druhý, ale 12 délek za Little Lordem. V Drážďanech ho na 1900 metrů soupeři předstihli až v závěru. Matka získala rating 103 liber, když třikrát skončila druhá v Listed na 2000 až 2400 metrů. Její syn Mahsoob dokonce dosáhl na 116 liber a vítězství v Gr.3, přičemž optimum měl kolem dvou kilometrů. Distanci tedy může zvládnout.

RABBIT ROCK(IRE), tr. Petrlík Allan – V Lysé skončil v roli favorita třetí, když v závěru visel k bariéře. Matka byla sprinterkou s ratingem až 100 liber, přičemž sprinter je i její nejvíce prověřený potomek, který dosáhl na 78 liber. Přes delšího otce na vytrvalce nevypadá.

RABBIT WESTERNER(IRE), tr. Petrlík Allan – Nestartovala, což platí i pro její matku. Jediný startující polosourozenec začal rovnou na překážkách a bába dala Listed vítězku na proutěnkách. Rovněž je po překážkovém plemeníkovi.

RABBIT WINGS(IRE), tr. Petrlík Allan – V obou startech měla brzy problém s akceptováním tempa a obsadila poslední místa. Také má překážkový původ, takže dva starší polosourozenci zahájili kariéru v bumperech nebo na proutěnkách.

RABBIT ZOUSTAR(GB), tr. Petrlík Allan – Přívlastku nezvítězivší se zbavit nedokázal, ale v Gerschově memoriálu skončil po aktivním průběhu třetí. Matka startoval jen třikrát a jediný starší polosourozenec je podprůměrný, nicméně bába dala trojici black-type vítězů, z nichž dva uspěli v Gr.1. Optimum pravděpodobně najde níže.

SHINING SKY(FR), tr. Demo Michal – Po vítězství z Varů skončila druhá v CZK i Karpatské ceně. Trojice ve Francii startujících polosourozenců mnoho neukázala, ale matka tam vyhrála Listed na 1800 metrů a získala handicap 46,5 kg. Především kvůli kratšímu otci je distance otazníkem. Zimní změna trenéra je pouze administrativní záležitostí.

SIR WESTMINSTER(GB), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako roček stál 18.000 guineí. Matka během krátké kariéry mnoho neukázala. Její potomci se dostali maximálně na rating 74 liber a někteří jsou kratší, ale také jsou po kratších plemenících. Kvalitu najdeme u prabáby, která dala pětici black-type koní včetně plemeníků Camacha a Showcasinga.

SI SU HENKI, tr. Váňa Tomáš – Při druhém startu těsně druhý na 1900 metrů v Drážďanech, kde pátý skončil Rabbit Mukhadram. Matka běhala v Norku, kde skončila osmá v Oaks. Otec Protectionist vyhrál dvoumílový Melbourne Cup. Vytrvalost by mu tedy scházet neměla.

STORMY AWAKENING(FR), tr. Seménka Zdeněk – Loni třikrát startoval v Bratislavě, kde sice šel postupně nahoru, ale maximálně tam skončil čtvrtý ve slabším dostihu. Metry navíc mu mohou pomoct k dalšímu zlepšení. Je prvním potomkem nestartující matky, bába dala dva black-type koně.

STYLHARA(GB), tr. Šomanová Lenka – Nestartovala a jako roček stála 3.500 guineí. Nestartovala ani její matka, jejíž první potomek byl v Anglii podprůměrný. Plusem je kvalitní rodina, když matka je pravou sestrou dvou grupových koní s optimem přes dva kilometry. Otec byl sprinter, ale dává i delší koně.

TOMMY LEE HORN(FR), tr. Koplík Zdeno – Působivě debutoval v Pražském zimním favoritovi. Po startu totiž pole s odstupem uzavíral, přesto finišoval třetí. Je prvním potomkem matky, která po sérii čtyř vítězství na menších francouzských drahách získala handicap 36,5 kg. Dle projevu i původu je jednoznačným vytrvalcem.

TOUGH TIMES(FR), tr. Drlík Jaroslav – Nestartoval a na podzim změnil trenéra. Distanci by zvládnout měl, když matka ve Francii devětkrát vyhrála na vytrvaleckých distancích a dosáhl na handicap 38 kg. Z trojice jejích startujících potomků jeden dosáhl na handicap 41 kg, ale zbylí dva jsou výrazně slabší. Pravý bratr Tough Timese ve třech startech na provinčních drahách předběhl jediného soupeře.

TRIESTINA(IRE), tr. Váňa Tomáš – Nestartovala a jako roček stála 5.000 euro. Matka vyhrála menší handicap na 2200 metrů v Toulouse, za což získala handicap 29,5 kg, ale je polosestrou vítěze Dubai World Cupu Monterossa. Jediný starší polosourozenec vyběhl jen třikrát a skončil druhý v Newmarketu. I díky otci by jí vytrvalost scházet neměla.

TUGENDHAT(FR), tr. Luka Václav – V březnu debutovala předposledním místem na all-weather dráze v Deauville. Matka vyběhla jen jednou, ovšem trojice jejích prověřených potomků získala francouzské handicapy 39, 42 a 42,5 kg a jeden i status black-type Optimum sice měli trochu níže, ale díky otci by měla distanci zvládnout.

WELL GOLDEN(GER), tr. Holčák Radek – V jediném startu skončil pátý v Bratislavě. Letos by měl ukázat více. Vždyť jako roček stál 32.000 euro a jeho matka vyhrála Gr.3. Jediný starší polosourozenec dosáhl na handicap 74 kg a byl kratší, ale oproti němu má výrazně delšího otce. Jeho bába dala loňského vítěze Frankenbergerova memoriálu a v Českém Derby šestého Well Prepareda.

WIZOU, tr. Swiatek Robert – Nestartoval. Je druhým potomkem Williann, která skončila čtvrtá v Oaks a pátá v St Legeru. Polosestra Witch ukázala zlepšení pátým místem v trialu na Oaks, ale od té doby kvůli zdravotním problémům nevyběhla.

Tipařův verdikt: Jestliže pro České Derby jsem preferoval TOMMY LEE HORNa, tady na tom nic měnit nebudu, protože v původu má dost vytrvalosti. S dalšími metry navíc si mohl poradit i ve Francii vítězný Ganibet, jehož jsem v derby rozboru zařadil na druhé místo.

Z koní, kteří se už loni zařadili mezi špičku ročníku, má dlouhý původ třetí z Ceny zimního favorita Mes Ailes, ale ten byl v Pražském zimním favoritovi příliš chtivý, a proto skončil až šestý. Druhé místo tehdy bral Charpentier, ovšem tohle pro něj může být příliš dlouhé. Dle původu vypadá kratší i druhá z Ceny zimní královny Shining Sky.

Naopak čtveřice Arzaan, From The Stars, Gratulace a Si Su Henki by měla jít na vytrvaleckých distancích nahoru, přičemž se shodně jedná o koně, kteří už ukázali jistý talent. St Leger je každopádně daleko, takže podceňovat nelze ani koně s negativními starty nebo ty, kteří vůbec nevyběhli. Z nestartovavších koní vypadají zajímavě například George Of Beaumont nebo polosestra loňského vítěze St Legeru Gaspariniho Garmona.

Tip: Tommy Lee Horn – Ganibet – From The Stars

 

PŘIHLÁŠKY