Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje ve Velké jarní ceně? (rozbor)

Kdo uspěje ve Velké jarní ceně? (rozbor)
Vi Fi s Vincentem Cheminaudem vítězí v EJC Ceně BAK - foto: Jana syručková

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Velké jarní ceny, která by se měla odběhnout 16. května ve Velké Chuchli.

 

100. Velká jarní cena

L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 26

AIDENSFIELD(GER), tr. Urbánek Luboš – Na sklonku loňského roku stylem start-cíl vyhrál na písku v Dortmundu. Aktivně si počínal také následně v Chantilly, kde sice z pátého místa ztrácel jen zhruba 2 a ¼ délky na vítěze, ale jednalo se o slabší prodejku. Jeho přemožitelé totiž vlastní francouzské handicapy od 27,5 do 32,5 kg. Následně byl zakoupen za 22.555 euro. Je prvním potomkem A Night Like This, která vyhrála pouze na provinční dráze v německém Quakenbrücku.

ARION(GER), tr. Holčák Radek – Ve Slušovicích ho porazil pouze kvalitní Rabbit Red Jazz, poté na hluboké půdě stylem start-cíl ovládl kvalitně obsazenou chuchelskou míli. Neměl by se ztratit ani mezi špičkou ročníku, ale optimum zřejmě najde na delších distancích. Matka Anna Desta dala tři black-type potomky i dvojnásobného klasického vítěze v Maďarsku Akabu. Pravý bratr Adrian loni vyhrál trial na Deutsches Derby, ve kterém skončil sedmý.

DOMSTÜRMER(GER), tr. Nedorostek Bohumil – Loni absolvoval šest startů v Německu a tamní handicap 78 kg zasluhuje respekt. Cenná je především jeho pátá příčka z bohatě dotovaného aukčního dostihu v Baden-Badenu. Matka Diamond Ring nestartovala a jediný starší polosourozenec mnoho neukázal. Nicméně rodinu má kvalitní, když bába Diamantgottin i její dva potomci dosáhli na status black-type. Optimum pravděpodobně najde na delších distancích.

DRAGON ARROW(GB), tr. Vocásková Helena – Při EJC skončil třetí, přestože distance 1100 metrů pro něj byla evidentně krátká. Předtím vyhrál ve Varech na míli a po vítězství tam sahal i o dva týdny dříve, kdy doplatil na brzký nástup. Oba karlovarské dostihy byly kvalitně obsazeny. Matka Zubeida, jejímž je prvním potomkem, vyběhla nejlepší formu na distanci 2800 metrů, ale rychlost dodává otec Sepoy.

FABRIJAN ERSTE, tr. Petrlík Allan – Na závěr sezóny stylem start-cíl suverénně zvítězil ve Fitmin Cupu. Každopádně všechny starty absolvoval ve slabší konkurenci českých odchovanců. Na dráze se ukázala čtveřice jeho polosourozenců, z nichž nejvíce ukázali dvojkový vítěz Fabrisco a trojkový Fabryan.

FRENCH CHARDONNAY(GER)*, tr. Tůma Pavel – Druhý potomek black-type umístěné Frech Quebec. Polosestra Faliraki vyhrála předzkoušku Oaks, v němž skončila třetí. French Chardonnay by měl být díky otci kratší. Sezónu zakončil stříbrem v kvalitním dostihu, když ho Arion porazil o 1 a ¼ délky.  

HOTCHWAYE(FR), tr. Luka Václav – Ve sprintu při EJC byl pomaleji na nohách, přesto chytil aspoň páté místo. Oba starší polosourozenci zvítězili ve Francii minimálně na distanci 1800 metrů, takže i když otec Scissor Kick byl sprinterem, míle mu sedne více. I proto by měl jít letos nahoru.

JACOBELLIS(GB), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako odstávče stál pouze 800 guineí. Matka Jolie Blonde získala trojici vítězství na distancích 2600 až 3200 metrů. Dosáhla sice na solidní rating 82 liber, ale její jediný startující potomek Belle Rousse skončila ve třech anglických startech daleko od podstatného dění a ve třech letech už byla k vidění nad italskými skoky.

LAILAHO, tr. Urbánek Luboš – Dvojici medailových umístění sice získal „pouze“ ve Slušovicích, ale ve druhém startu ho porazilo jen kvalitní duo Rabbit Red Jazz – Arion. Má trojici starších polosourozenců, kteří startují v supervytrvaleckých rovinách nebo už přešly na skoky (např. loni v Ceně Vltavy druhý Laverno), ale oproti nim má rychlejšího otce. Přesto asi optimum najde trochu výše.

MANDARIN(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Oba starty mezi nezvítězivšími absolvoval v kvalitní konkurenci. Posledně se v závěru rozcházel, přesto by delší být neměl. Nejlepší z polosourozenců Malandrino získal ve dvou letech slušný francouzský handicap 39 kg, ale poté šel dolů. V juniorském věku si slušně vedl také Viconte, když zvítězil ve Slušovicích, ovšem jako tříletý začal rovnou nad překážkami.

MIKE MAJK(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – V českých jedničkách získal dvě umístění na konci tabule. V Gerschově memoriálu ho na měkké půdě dokonce dělilo od vítěze dlouhých 18 délek. Do užší špičky mu tedy něco schází. Matka Think Snow má na kontě jediný start, v němž skončila druhá v Haydocku, a Mike Majk je jejím prvním startujícím potomkem.   

MUGURUZA(IRE), tr. Luka Václav – V CZK díky změně taktiky lehce zvítězila a při klidném průběhu může uspět i proti hřebcům. Každopádně hlášená je i do JCK. Loni sice klisny obsadily ve VJC druhé a třetí místo, ale tehdy jarní klasiky dělily dva týdny, zatímco tentokrát je to pouze jeden týden.

MYSAK MIKY(FR), tr. Luka Václav – V jediném francouzském startu neměl ideální průběh, když se s ním žokej v zadní části pole dost pral. Každopádně zaujme mohutným exteriérem i kvalitním původem. Je totiž prvním potomkem v Listed umístěné Lovemedo. Koneckonců jako roček stál 42.000 euro.

NEW MOON, tr. Korpas Jan – První startující potomek trojkové vítězky Novellette. V Německu získal ze tří startů dvě umístění a vlastní tamní handicap 64,5 kg. Jeho výkony mají vzestupnou tendenci, ale aby uspěl mezi českou špičkou, bude muset v progresu pokračovat.

PETARDA(IRE), tr. Tůma Pavel – Debutoval koncem ledna v Pise, kde na hluboké půdě po horším startu finišoval čtvrtý. Matka Peppard, jejímž je prvním potomkem, na dráze mnoho neukázala. Jako odchovankyně Juddmonte Farms je ale z výborné rodiny, když bába Arum Lily dala Gr.1 vítěze Redwooda. Také proto stál Petarda jako roček 28.000 euro. Každopádně by měl být delší.

PROCELLARUM(IRE), tr. Havelková Martina – Loni startoval šestkrát v Irsku. Nejprve vybojoval dvě čtvrtá místa, ale jeho výkony měly sestupnou tendenci a aktuálně vlastní rating 70 liber. To by na naší špičku stačit nemělo. Nejúspěšnější polosourozenec Hebridean sice šel ve třech letech výrazně nahoru, když dokonce vyhrál Gr.3, ale oproti němu má ranějšího a rychlejšího otce.

RABBIT BURATINO(IRE), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhl a jako odstávče stál 800 euro. Matka Take It Easee sice získala solidní rating přes 80 liber, ale až jako pětiletá. Vyběhla jí trojice potomků a všichni dosáhli maximálně na RPR 60 liber.

RABBIT ELVIS(IRE), tr. Petrlík Allan – Rovněž nevyběhl a jako odstávče stál 800 euro. Má aspoň jednoho slušného polosourozence, když Solaras Exhibition získal rating 85 liber. Ten ale roviny kombinoval s překážkami a nejlépe si vedl až jako starší na vytrvaleckých distancích.

RABBIT POWER(GB), tr. Petrlík Allan – Ve třech startech se umístil na konci tabule, když nejlepší formu vyběhl na závěr sezóny, kdy narazil na nejsilnější konkurenci. Tehdy ztrácel 4 a ¼ délky na druhého Mandarina. Dostih odvodil a v závěru slábnul, přičemž i jeho původ napovídá, že míle bude distančním stropem. Je prvním potomkem v jediném startu poslední Mabrokah.

RABBIT RED JAZZ(IRE), tr. Petrlík Allan – Ukázal suverénně nejvíce z „králičí“ šestice. Po vítězství ve slušovickém debutu totiž po aktivním průběhu skončil druhý v Gerschově memoriálu, když se před něj na měkké půdě dostal jen Vert Liberte. Matka Jasmina je sice dcerou Monsuna, přesto ona i její potomci našli optimum na distancích do míle. Rychlý je i otec Red Jazz. Na ostrovech startující polosourozenci mnoho neukázaly, ovšem zmínku zasluhuje do Itálii importovaná Seby Fly, která absolvovala úctyhodných 124 startů, z nichž 22 proměnila ve vítězství.

RABBIT REQUINTO(IRE), tr. Petrlík Allan – Ve dvou startech mnoho neukázal. Při debutu zůstal v boxech. Následně byl sice ve Slušovicích vystrkán na špici, ale v závěru visel k vnitřní bariéře a propadl se na konec čtyřčlenného pole. Je prvním potomkem nestartující matky. Žádný start ani startujícího potomka nemá také jeho bába. Z jeho původu lze každopádně vyčíst to, že i míle může být dlouhá.

RABBIT SPIRIT(IRE), tr. Petrlík Allan – Abecedně poslední z levných nákupů stáje Rabbit Trhový Štěpánov se může pochlubit nejkvalitnější matkou, protože Miss Manduro získala status black-type, byť „pouze“ v italském Listed. Rabbit Spirit je jejím prvním potomkem. Ve dvou loňských startech se neumístil, ale ten druhý nebyl zas tak špatný, když nebyl daleko od kvalitních soupeřů. Také on má rychlého otce.

REX OF THUNDER(GB), tr. Demele Jan – Po impozantním vítězství z Bratislavy se od něj v Gerschově memoriálu čekalo trochu více než třetí místo, ale nemusela mu sednout měkká půda. Patří k dražším nákupům, když jako roček stál 42.000 guineí. Je prvním potomkem Rio’s Cliffs, která na distancích do míle získala solidní rating 80 liber. Kratší byla i bába What's Up Pussycat, která jako dvouletá dokonce zvítězila v irském Listed. Otec Night Of Thunder měl loni na dráze první tříleté a ukazuje se výborně, když jeho připouštěcí poplatek letos stoupnul z 25.000 na 75.000 euro.

ROYAL WORD(FR), tr. Šavujev Arslangirej – Při debutu přišel pěkným závěrem druhý za rozběhaným Dragon Arrow. Ve druhém startu mu jako narostlému koní spíše než měkká dráha nesedlo pomalé tempo, takže mu v rychlém závěru odolali Arion a těsně i French Chardonnay. Z jeho polosourozenců u nás startoval osmý z VJC Motorsport, ale lépe si vede čtyřletý Moderator, který za čtvrté místo z Gr.3 na 2400 v Longchamp získal vysoký francouzský handicap 45,5 kg. Oproti němu je navíc Royal Word po úspěšnějším plemeníkovi. Jeho čas ale může přijít později.

VI FI(IRE), tr. Šavujev Arslangirej – V Ceně Masise puloval na konci pole a finišoval třetí. Při EJC se naopak počínal aktivně, a i proto lehce zvítězil před následně v Itálii úspěšným Ponntosem. Metry navíc jsou otazníkem. Matka Velvet Flicker měla totiž hodně rychlosti, když vyhrála kilometrové Listed. Skončila ale také druhá ve 1400 metrů dlouhé Gr.3. Od výsledků starších polosourozenců se odrazit nelze, protože z nich vyběhl pouze Smart Craft, který zaznamenal jeden negativní start. Je přihlášený také do francouzské VJC.

ZORIYMAN(FR), tr. Nieslanik Miroslav – Především jeho druhý start byl slibný, když skončil blízko třetí mezi kvalitními soupeři. V dalších startech na to ale zcela nenavázal. Je prvním potomkem klisny Zariyma, která ve Francii získala handicap 36,5 kg, když během krátké kariéry získala na velkých drahách druhá místa na distancích 2100 a 3000 metrů. I otec Sinndar napovídá, že by měl být delší.

Tipařův verdikt: Z  přihlášených koní nikdo výrazně nevyčnívá, a to i proto, že mezi nimi zatím schází vítěz Gerschova memoriálu Vert Liberte. Za ním se v na měkké půdě odběhnutém „Geršáku“ s výraznějšími rozestupy umístili Rabbit Red Jazz a Rex Of Thunder, z nichž původem více zaujme druhý jmenovaný. O den později získal ve sprintu při EJC jedničkové vítězství Vi Fi, a i když míle vypadá na hraně, zvládnout jí může. Třetí tehdy skončil Dragon Arrow, pro něhož budou metry navíc rozhodně plusem.

Jedničkovou vítězkou je rovněž Muguruza, a i když na tento úspěch dosáhla „pouze“ mezi klisnami, neměla by se ztratit ani mezi hřebci. Jejím cílem je ovšem rovněž Jarní cena klisen, která se koná pouze o týden dříve. Z koní, kteří se dosud neukázali na našich drahách, už dokázal zvítězit Aidensfield, ale Domstürmer zřejmě startoval proti kvalitnějším soupeřům, takže vypadá trochu lépe.

Bez jedničkových zkušeností je kvarteto koní, kteří se seřadilo na prvních čtyřech místech 26. září v Chuchli. Vesměs se jedná o koně, u nichž nebude velkým překvapením, když se vyšvihnou mezi špičku. Nejkvalitnější polosourozence z nich mají Arion a Royal World, ale jejich čas může přijít později. Naopak French Chardonnay a Mandarin by měli najít optimum právě na distancích kolem míle.

Tip: Vi Fi – Muguruza – Rex Of Thunder

(Jaroslav Fabris)