Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo uspěje ve Velké jarní ceně? (rozbor)

Kdo uspěje ve Velké jarní ceně? (rozbor)
Red Coral s Janem Vernerem vítězí v Ceně zimního favorita - foto: Andrea Zavadilová

Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Velké jarní ceny, která se odběhne 15. května ve Velké Chuchli.

 

101. Velká jarní cena

L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 36

ALAMAG (GB), tr. Holčák Radek – Zakoupen za 27.000 euro na breeze-up dražbě. Loni šel postupně nahoru, když posledně skončil pátý v Karpatské ceně. Matka mnoho neukázala, když získala maximálně RPR 71 liber. Jediný starší polosourozenec se dostal na 82 liber, ale nejlepší formu vyběhl už jako dvouletý.

ALZIR (GB), tr. Nieslanik Miroslav – Zatím nevyběhl, ale původ má zajímavý. Ze dvou starších polosourozenců toho více naběhala o rok starší Acanella, která debutovala jako tříletá, přesto už vyhrála Gr.3. Bába dala dokonce dvojici black-type koní včetně pětinásobného Gr.1 vítěze Flintshira. Ten byl sice vytrvalcem, ale otec i mateřský otec Alzira byli sprinteři, takže dlouhý by být neměl.

AMERICAN CHARLIE (FR), tr. Haris Ludvík – Nákup za 4.500 euro. Už loni zvládal „osmnáctku“, když závěrem zvítězil ve Slušovicích a druhý skončil v Pražském zimním favoritovi, nicméně podle původu vypadá spíše na mílaře. Jediný starší polosourozenec je sice vytrvalec, ale má delšího otce.

ANGE PITOU (FR), tr. Váňová Pavla – Nákup za 17.000 euro. V srpnu absolvoval solidní seznamovací start, když podle původu je jednoznačným vytrvalcem. Vždyť tři jeho polosourozenci získali status black-type minimálně na distanci 2000 metrů, a to jsou dva po rychlém Tertullianovi, zatímco otcem Ange Pitou je vytrvalý a úspěšný Adlerflug. Dodejme, že nejlepší z polosourozenců Imi loni skončil třetí v Deutsches Derby.

ARKHANGELSK (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Kvalitní konkurenci porazil už v srpnovém dostihu pro nezvítězivší, na což navázal suverénním triumfem v Ceně Masise a při EJC ho Porcinella chytla až v posledních metrech. Třídu tedy má, ale i jeho původ napovídá, že i míle pro něj může být trochu dlouhá.

ASHAT (FR), tr. Urbánek Luboš – Hodně narostlý kůň, který stál jako roček 12.000 euro. Po slušných startech v Itálii skončil při EJC čtvrtý a sezónu zakončil vítězně. Z osmi startujících polosourozenců ukázal nejvíce jeho tříčtvrteční bratr Apache Spirit, který vyhrál mílové Listed v Deauville.

BUNDESKANZLER (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Zatím nestartoval a jediný starší polosourozenec Bologna toho mnoho neukázala. Kvalitu najdeme u báby, která dala v americké Gr.1 vítězného Frost Gianta. Otec Dandy Man je zdrojem rychlosti, takže mílová distance je otazníkem.

CAUCASIAN (IRE), tr. Šavujev Arslangirej – Při EJC se po startu trochu hnal a skončil třetí těsně před Ashatem. Podobně jako výše zmínění stájoví kolegové má v původu dost rychlosti, když matka získala umístění v Listed na 1400 metrů. Na našich drahách startující polobratr Approcaillis podal nejlepší výkony na „osmnáctce“, ale měl trochu delšího otce.

DON`T DREAM (FR), tr. Tůma Pavel – Jako roček stál 20.000 euro. Po startu bývá chtivější a poté, co odvodil CZF, v ní uhájil třetí příčku. Kratšímu optimu napovídá i jeho původ. Matka sice podala nejlepší výkon na 2000 metrů, ovšem otec Dream Ahead byl sprinter. Pravá sestra sice zkoušela distance od 1600 až do 2850 metrů, ale vše bez úspěchu.

GALLANTICUS (IRE), tr. Jelen Jaroslav – Na podzim byl jako nestartující dvouletek zakoupen za 5.500 guineí. Ze čtveřice polosourozenců nejvíce ukázal Shawaahid, který na míli získal vysoký RPR 99 liber, ostatní ale byli maximálně průměrní.

GASTON, tr. Luka Václav – Zatím nestartoval, přičemž nevyběhla ani jeho matka, jejímž je prvním potomkem. Bába se umístila v Listed na 2400 metrů, ale díky krátkému otci by měl nalézt optimum níže.

GOLD SHALAA (FR), tr. Koplík Zdeno – Na breeze-up dražbě zakoupen za 4.000 euro. Je přitom prvním potomkem klisny Helisa, která ve Francii vyhrála Listed na 1900 metrů. Vzhledem k otci by měl být kratší. Loni se v obou startech ukázal slušně, přičemž při EJC mohl skončit výše, ale na bariéře byl osamocen a jeho jezdec brzy položil ruce. V zimě změnil trenéra.

HADAR (IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni absolvoval trojici jedniček, ale v žádné se výrazněji neprosadil. Neosní ani původem. Má dva starší polosourozence, z nichž první získal dvě menší vítězství v Itálii a druhý se nechytal na anglických drahách.

HAVANA SILK (GB), tr. Nieslanik Miroslav – Nákup za 6.000 guineí. Matka získala v Anglii tři menší vítězství ve sprintech a jediný starší polosourozenec běhá podprůměrně v Hong Kongu. V únoru debutoval v Pise, kde ze šestého místa ztrácel 6 délek na nejbližšího soupeře.

CHARMBRUCK (FR), tr. Haris Ludvík – Zakoupen za 3.500 euro. Matka i starší polosourozenci absolvovali minimum startů a nic neukázali. Loni ale neběhal špatně, když mezi nezvítězivšími bral dvě druhá místa. V Pražském zimním favoritovi šlápl po startu do písku, a proto byl diskvalifikován. V dostihu ale pokračoval a vzhledem k výraznému vstupnímu manku si i tehdy vedl slušně, když dokončil blízko pátého koně. Se starty měl každopádně problémy i předtím.

IRBIS (FR), tr. Török Dalibor – Druhý potomek jedničkové vítězky Iceni Girl, jejíž první potomek Ida zahájila kariéru rovnou na překážkách. V Ceně Masise finišoval třetí, ale při EJC shodil jezdce ve zkušebním cvalu a na závěr sezóny se od něj čekalo více. Tehdy šel aktivněji a po startu se trochu hnal.

JOSEPHINO (GB), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Na breeze-up dražbě zakoupen za 4.000 euro, přestože jako odstávče stál 22.000 guineí. Je prvním potomkem klisny Kakashan, která získala francouzský handicap 40,5 kg. Talent ukázal už na podzim, ale výborná je především jeho letošní premiéra, když na all-weather dráze v Cagnes-sur-Mer skončil čtvrtý v Listed. Díky tomuto výkonu vévodí handicapovému pořadí tříletých.

KARAMAZOV (IRE), tr. Luka Václav – Nákup za 3.700 guineí. Lepší z dvojice polosourozenců přitom získal vysoký RPR 100 liber. Jeho parketou jsou trochu překvapivě supervytrvalecké distance. Karamazov asi nebude zas tak dlouhý, nicméně při třetím místě v bratislavské dvojce na 1800 metrů šel zezadu a byl brzy ježděný. V zimě změnil trenéra.

LAZARD, tr. Šavujev Arslangirej – Polobratr Lagaro vyhrál VJC u nás i na Slovensku, ale ze zbylých tří starších polosourozenců vyběhl jediný, a ten se nechytal ani v pětkách. Navíc Lagaro byl na špici ročníku už jako dvouletý, zatímco Lazard toho ve dvou loňských startech mnoho neukázal, když vypadal „zeleně“.

LENA (FR), tr. Havelková Martina - Jako roček stála jen 2.000 euro. Je prvním potomkem slabé matky, ale bába dala Gr.2 vítěze Universala. Loni ukázala slušnou třídu, když druhá skončila ve slovenské CZK. Je hlášená rovněž do o týden dříve konané JCK. Přihláška do VJC je zřejmě motivována tím, že domácí chuchelská dráha jí loni sedla více než ta mostecká.

LEON (IRE), tr. Demele Jan – Zatím nevyběhl, ovšem jako roček stál 38.000 guineí. Matka ani jediný starší polosourozenec sice mnoho třídy neukázali, ale je z kvalitní rodiny, když bába dala dva grupové vítěze. Každopádně jeho parketou by měly být vytrvalecké distance.

LIKE MAGIC (FR), tr. Seménka Zdeněk – První potomek vítězky JCK Partyday, která skončila třikrát druhá v německých Listed. Debutovat měl už v listopadu v Deauville, ale kvůli nesrovnalostem v očkování nebyl připuštěn na start. Každopádně směřování do Francie napovídá vysokým ambicím.

LUIS STORMEN (FR), tr. Pohanka Ladislav – Nákup za pouhých 1.000 euro. Matka dosáhla na slušný francouzský handicap 39 kg, ale jediný starší polosourozenec je slabší. Na nejkvalitnější konkurenci narazil při posledním startu, v němž po aktivním průběhu prohrál s trojicí koní přihlášenou do VJC.

MIRACLE BOY, tr. Berthier Kateřina – Zatím nestartoval. Je českým odchovancem, ale matka Mill’s Finest běhala i v Dánsku a ve Švédsku, kde bez většího úspěchu startovala v jedničkách. U nás skončila maximálně druhá ve trojce.

QUESSIGNY (FR), tr. Holčák Radek – V listopadu zakoupen za 102.000 euro. Loni totiž ukázal vysokou třídu ve Francii, kde v šesti startech dvakrát zvítězil a jeho dosáhl na handicap až 42,5 kg. Naposled skončil čtvrtý v Listed a šel o kilo dolů, ovšem tehdy neměl dobrý průběh. Stejně jako v předchozích startech byl zpočátku trochu chtivější, ale žokej se s ním dost pral a stáhl ho až na konec pole. Předtím přitom chodil aktivně. Míle by pro něj měla být optimem.

RABBIT EL KABEIR (IRE), tr. Petrlík Allan – Nejlepší z pětice starších polosourozenců Jalapeno vyhrál Listed na 2300 metrů, byť „pouze“ v Itálii. Otec měl optimum kolem míle, ale matka dává i s kratšími plemeníky vytrvalce. V jediném startu skončil třetí v Mostě, ovšem s výraznější ztrátou a za ním mnoho kvality nezůstalo.

RABBIT SHOWCASING (GB), tr. Petrlík Allan – Zatím nevyběhl. Na breeze-up dražbě byl neprodán po nejvyšší nabídce 9.000 guineí. Je prvním potomkem matky, která debutovala až jako tříletá, ale kromě triumfu mezi nezvítězivšími v Lingfieldu mnoho nepředvedla. Bába ovšem dala trojici grupových koní. Míle by pro něj měla být stropem.

RED CORAL, tr. Tůma Pavel – Loni nepoznal porážku, když lehce triumfoval i v CZF. V něm se sice nesešla nejsilnější konkurence, zato v Simsonově ceně porazil několik elitních vrstevníků. Polosourozenci včetně ve Slovenském derby třetího Res Judicaty byli sice delší, ale také byli po delších plemenících. Jeho parketou by měla být právě míle.

SECRET PEET (IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Zatím nevyběhl, přičemž na breeze-up dražbě stál 8.000 euro. Matka ve třech startech jednou zvítězila a jediný starší polosourozenec získal nejvyšší RPR 76 liber za vítězství na 2400 metrů. Oproti němu má ovšem kratšího otce.

SHEM HA MEFORASH (IRE), tr. Syslová Lenka – Nákup za 2.500 liber. Dva polosourozenci dosáhli na slušný RPR kolem 90 liber, ale pravá sestra se dostala jen na 62 liber. Při debutu zaváhal na startu. Poté ukázal zlepšení, přesto za ním zůstali jen dva soupeři a porazili ho výše zmínění Charmbruck a Luis Stormen.

SMICHOFF (FR), tr. Luka Václav – Už jako odstávče zakoupen za 2.500 euro. Matka nestartovala a ze starších polosourozenců vyběhla pouze Mattina Forza, která na distancích přes dvě kilometry získala francouzský handicap 36 kg. Oproti ní má delšího otce. Před pár dny debutoval solidním šestým místem na all-weather dráze v Chantilly, ovšem i jeho projev napovídal, že optimum najde výše.

WELL PREPARED (GER), tr. Holčák Radek – Jako roček stál 32.000 euro. Je totiž polobratrem dvou grupových koní a i dalších pět polosourozenců si v Německu vedlo solidně, když získali tamní handicapy 68 až 84 kg. Otec vyhrál dvoumílový Melbourne Cup, takže by měl být delší. Polosourozenci jsou rovněž po dlouhých plemenících a optimum nacházeli kolem dvou kilometrů.

WESTMINSTER NIGHT (FR), tr. Luka Václav – Nákup za 20.000 euro. Matka získala třetí místo v Listed na 1400 metrů v Longchamp. Její první dva potomci tolik neukázali, ale Westminster Night se zaskvěl prosincovým vítězstvím na all-weather dráze v Chantilly. Sice šlo „pouze“ o dostih pro nezvítězivší, ale za ním skončila dvojice koní s francouzskými handicapy 40,5 a 40 kg, které porazil o 3 respektive o 5 a ½ délky. Díky tomuto výkonu vévodil Klasifikaci dvouletých koní.

WOLFI, tr. Bodlák Radim – Loni šel postupně nahoru, i když umístění sbíral spíše ve slabších dostizích. Jeho optimum se těžko odhaduje. Je totiž potomkem rané a rychlé matky, ale jeho otec byl naopak pozdnějším vytrvalcem. Už loni každopádně zvládnul i „osmnáctku“.

ZAMICO, tr. Petrlík Allan – Při červnovém debutu byl hodně „zelený“, ale na konci sezóny dvakrát zvítězil, když ovládl i Pražského zimního favorita. Má kvalitní český původ, když matka Rabbit Zamindar vyhrála Oaks a dala jedničkovou vítězku. Zároveň ale měla dost rychlosti a Zamico i vzhledem k otci na vytrvalce nevypadá.

ZARACAMPA (FR), tr. Török Dalibor – Nákup za 25.000 euro. Matka skončila druhá v Gr.2 na 2400 metrů a dlouzí jsou i polosourozenci, z nichž nejlepší získal francouzský handicap 42 kg. Už loni získala na menších francouzských drahách dvě umístění na distancích kolem dvou kilometrů, takže míle je pro ni krátká.

Tipařův verdikt: Pozornost poutá především trojice koní, která ukázala vysokou třídu ve Francii. Zimní import Quessigny tam loni dvakrát zvítězil a vlastní handicap 41,5 kg. Je ale už dost prověřený, když startoval šestkrát, zatímco WESTMINSTER NIGHT vyběhl pouze dvakrát, takže může jít více nahoru. Navíc jeho forma z prosincového startu vychází na 43,5 kg francouzského handicapu. Josephino může těžit z toho, že sezónu zahájil už v únoru. Tehdy při čtvrtém místě v Listed vyběhl formu odpovídající zhruba handicapu 40 kg.

Na českých drahách loni získali jedničková umístění Arkhangelsk a Red Coral. Pro dříve jmenovaného vypadá i mílová distance trochu dlouhá, takže lépe vychází domácí odchovanec Red Coral. Potomek Blue Corala zvítězil v Ceně zimního favorita, zatímco Pražského zimního favorita ovládl další zástupce českého chovu Zamico. Ten ale tehdy zřejmě narazil na slabší konkurenci s výjimkou Josephina, který šel od té doby nahoru a „osmnáctka“ pro něj byla dlouhá.

Na přihláškách nalezneme i několik koní, kteří mají minimum zkušeností, nebo je dostihový křest teprve čeká. Z nich kvalitními původy zaujmou Alzir, jehož starší polosestra vyhrála Gr.3, a první potomek black-type umístěné Partyday Like Magic.

Tip: Westminster Night – Josephino - Quessigny

(Jaroslav Fabris)

 

PŘIHLÁŠKY