Kdo uspěje ve Velké jarní ceně? (rozbor)
Formou rozboru představujeme koně přihlášené do Velké jarní ceny, která se odběhne 14. května ve Velké Chuchli.
Rozbor Jaroslava Fabrise
102. Velká jarní cena
L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 35
AMIGO, tr. Kříž Petr - Ve třetím startu ukázal zlepšení, když skončil třetí ve Fitmin Cupu. Bez dalšího progresu se tedy neobejde. Je z dobré české rodiny, když kvalita je především u báby Arganty. To napovídá, že může být delší, i když otec je zdrojem rychlosti.
ASELLUS AUSTRALIS(IRE), tr. Koplík Zdeno – Jako roček stál 40.000 guineí, přesto loni ve třech startech bral maximálně čtvrté místo mezi nezvítězivšími. Po posledním startu změnil trenéra. Původ má pozdnější, takže letos by měl jít nahoru, ale spíše až na delších distancích.
BELLATOR(FR), tr. Luka Václav – Tento týden debutoval v Chantilly, kde odvodil dostih pro debutanty a nakonec skončil 4 délky od vítěze šestý. Dva jeho starší polosourozenci startovali ve Francii (handicapy 35 a 35,5 kg) a jeden v Anglii (rating 84 lb). Kvalitu najdeme u báby, která dala sedm black-type koní. Dle původu může být trochu delší.
BREAKMOMENT(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Jako roček stál 5.000 euro a zatím nevyběhl. Nejlepší z polosourozenců se umístil v Listed a získal francouzský handicap 43 kg, přičemž optimum měl na vytrvaleckých distancích. Měl by být delší.
BUNAMBOO(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Loni měl náročný program, když absolvoval sedm startů na sedmi drahách ve třech státech. Na vítězství nedosáhl. Mezi nezvítězivšími se umísťoval, ale doběh CZF uzavřel. Původem nezaujme.
COOLISHAAK(IRE), tr. Korečková Vendula – V únoru skončil v Chantilly devátý mezi debutanty. Je prvním potomkem matky, která preferovala 1400 metrů a dosáhla maximálně na rating 68 liber. Otec byl ještě kratší.
FORTUNE GOLD(IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Přes zimu startoval čtyřikrát na francouzských all-weather drahách a nedostal se přes šesté místo. Neoslní ani handicapem 27,5 kg. Jediný starší polosourozenec vyhrál menší dostih v Pise. Matka byla slabá, ale dva její polosourozenci zvítězili v Listed.
FRENCH SURFER(FR), tr. Nováková Jana – Při debutu šestý za kvalitními soupeři, poté zvítězil stylem start-cíl ve Slušovicích. I tam narazil na pár slušných koní, byť ti teprve debutovali. Matka ve Francii pětkrát vyhrála, ale nedostala se přes handicap 33,5 kg. Dva starší polosourozenci během krátkých kariér mnoho neukázali.
GAJDA(FR), tr. Luka Václav – Přes zimu třikrát startoval na francouzských all-weather drahách a skončil maximálně osmý. Vlastní tam handicap 29 kg. Matka na sprinterských distancích získala v Irsku rating 70 liber, čtveřice starších polosourozenců ukázala ještě méně. Plusem je rodina, když bába je polosestrou čtyřnásobného Gr.1 vítěze Dawn Approache.
GANIBET(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Při třetím startu zvítězil mezi nezvítězivšími v Cagnes-sur-Mer, za což získal handicap 35,5 kg. Každopádně uspěl na distanci 2150 metrů a matka nejlépe zaběhla na 2600 metrů, když za čtvrté místo v Listed získala rating 93 liber. Její první potomek byl podprůměrný a přešel na překážky.
GRANIT(FR), tr. Seménka Zdeněk – Loni startoval třikrát a maximálně skončil pátý mezi nezvítězivšími. Každopádně dle původu vypadá na pozdnějšího vytrvalce. Je prvním potomkem nestartující matky, která je ovšem polosestrou v Gr.1 vítězného Saddexe.
HIDDEN COLONY(IRE), tr. Kobzarev Konstantin – Po vítězství mezi nezvítězivšími nestačil v Gerschově memoriálu pouze na Salt Mix. Problémem můžou být další metry navíc. Polobratr Corston vyhrál dvojku na 1100 metrů a oproti němu má výrazně ranějšího a rychlejšího otce.
HOKA ONE BILBERRY(FR), tr. Nováková Jana - Na závěr sezóny vyhrála na 1800 metrů ve Slušovicích, kde těsně druhý skončil Bunamboo. Matka vyběhla jen jednou a jediný starší polosourozenec je ve Francii podprůměrný na vytrvaleckých distancích. Oproti němu má rychlejšího otce.
HOLLY HAPPY(IRE), tr. Török Dalibor – Ze čtyř francouzských startů vytěžit tři umístění a handicap 34 kg. V Lyonu sice skončil čtvrtý na míli, ale byl chtivější. Matka sice skončila druhá v Listed na 3200 metrů a dala druhého koně z Listed na 2800 metrů, nicméně její ostatní potomci jsou kratší a otec Shalaa byl sprinter.
CHALDERO(FR), tr. Nieslanik Miroslav – V obou francouzských startech s odstupem poslední a od července nestartoval. Je prvním potomkem matky, která dvakrát vyhrála na 2400 metrů a získala francouzský handicap 34,5 kg. Bába dala dva black-type vytrvalce včetně polského Cacciniho.
JARDIN MICHELET(FR), tr. Seménka Zdeněk – Jako roček stál 1.000 euro a zatím nestartoval. Nevyběhla ani jeho matka, jejímž je prvním potomkem. Otec i rodina napovídají, že ho může čekat překážková budoucnost.
LITTLE LORD(GER), tr. Holčák Radek – Ve třetím startu ukázal výrazný progres, když mezi nezvítězivšími triumfoval o 12 délek, byť asi narazil na slabší společnost. Matka v Německu dosáhla na handicap 67 kg, ale pravý sourozenec se v pěti německých startech neumístil.
MACALLAN(IRE), tr. Tůma Pavel – Postupně jde nahoru a v lednu dobrým závěrem zvítězil v Pise. Překvapením je absence přihlášek do delších klasik. Otec Tamayuz byl sice mílař, ale je z vytrvalé matky, která i s kratšími plemeníky dává koně, kteří preferují delší distance. Se sprinterem Sakhee's Secret dala v Listed umístěnou Secret Existence, jejíž optimum leželo kolem dvou kilometrů.
MES AILES(IRE), tr. Nováková Jana – Při debutu zvítězil stylem start-cíl, ale v CZF ztratil na startu a po pěkném finiši skončil třetí. V její pražské analogii byl ale chtivější a zklamal šestým místem. Navzdory tomu by měl být delší, když původ má spíše překážkový.
MY TAKY TAKY LP(SRB), tr. Luka Václav – Zatím nestartoval, když dnes byl škrtnutý v Deauville. Jeho polobratr Markoni LP zvítězil ve Velké červnové ceně i maďarském Kincsem díj. Do delších klasik přesto hlášený není.
QUEEN OF CARTES(IRE), tr. Rája Jan - Šestkrát startovala na ostrovech, kde skončila maximálně třetí na all-weather dráze ve Wolverhamptonu. Vlastní rating 66 liber, a protože byla chtivější, startovala na distancích do 1200 metrů. Po dvouleté kariéře byla vydražena za 6.000 guineí.
QUIET STREET(IRE), tr. Rája Jan - Je na tom podobně jako výše zmíněná stájová kolegyně. Ze čtyř anglických startů vytěžila jedno čtvrté místo na 1000 metrů a vlastní rating 67 liber. K nám byla zakoupena za 4.000 guineí.
RABBIT KANTHAROS(USA), tr. Petrlík Allan – Přívlastku nezvítězivší se zbavil v poli čtyř koní, když na 1200 metrů uspěl stylem start-cíl. V CZF z šestého místa ztrácel výrazněji. Také jeho původ napovídá, že míle může být dlouhá.
RABBIT MUKHADRAM(FR), tr. Petrlík Allan – V Chuchli druhý, ale 12 délek za Little Lordem. V Drážďanech ho na 1900 metrů soupeři předstihli až v závěru. Matka získala rating 103 liber, když třikrát skončila druhá v Listed na 2000 až 2400 metrů. Její syn Mahsoob dokonce dosáhl na 116 liber a vítězství v Gr.3, přičemž optimum měl kolem dvou kilometrů. Měl by jít nahoru.
RABBIT ROCK(IRE), tr. Petrlík Allan – V Lysé skončil v roli favorita třetí, když v závěru visel k bariéře. Matka byla sprinterkou s ratingem až 100 liber, přičemž sprinter je i její nejvíce prověřený potomek, který dosáhl na 78 liber. Díky delšímu otci by měl míli zvládnout.
RABBIT ZOUSTAR(GB), tr. Petrlík Allan – Přívlastku nezvítězivší se zbavit nedokázal, ale v Gerschově memoriálu skončil po aktivním průběhu třetí. Matka startoval jen třikrát a jediný starší polosourozenec je podprůměrný, nicméně bába dala trojici black-type vítězů, z nichž dva uspěli v Gr.1. Optimum může mít níže.
RALPH, tr. Urbánek Luboš – Zaskvěl se druhým místem v CZF a poté vyhrál závěrečný díl Fitmin Cupu. Je z dobré české rodiny, když bába dala výborného Renny Storma. Pravá sestra nic neukázala, ale polobratr Renasi startoval v derby. Oproti němu má kratšího otce.
SADALBARI(IRE), tr. Nieslanik Miroslav – Po karlovarském debutu, při němž skončil za kvalitními soupeři sedmý, čtyřikrát zamířil do Francie. Tam skončil maximálně šestý a získal handicap 30 kg. Matka je odchovankyní Agy Khana a debutovala vítězství v Longchamp, ale po dalším startu ukončila kariéru a její první dva potomci jsou v Anglii podprůměrní.
SALT MIX(IRE), tr. Luka Václav - Loni ve třech startech neprohrála, když v konkurenci hřebců ovládla chuchelský Gerschův memoriál i mosteckou CZF. Mohla těžit z raného a rychlého otce, ale její rodina naopak napovídá, že by měla vysokou výkonost potvrdit i letos.
SHAHBANDAR(IRE), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – Letos čtyřkrát startoval v Cagnes-sur-Mer. V polovině února skončil na all-weather dráze druhý na míli, za což získal handicap 37 kg. Následně s ním ale neuspěl v handicapu na 2150 metrů. Prodloužení distance zřejmě nebylo to pravé, když v Listed umístěná matka měla optimum kolem míle, její první dva potomci (anglické ratingy 66 a 77 liber) jsou ještě kratší. Oproti nim má každopádně delšího otce.
SIR WESTMINSTER(GB), tr. Luka Václav – Nestartoval a jako roček stál 18.000 guineí. Matka během krátké kariéry mnoho neukázala, nejlepší z jejích potomků získal anglický rating 74 liber. Kvalitu najdeme u prabáby, která dala pětici black-type koní včetně plemeníků Camacha a Showcasinga.
STORMY AWAKENING(FR), tr. Seménka Zdeněk – Loni třikrát startoval v Bratislavě, kde sice šel postupně nahoru, ale maximálně tam skončil čtvrtý ve slabším dostihu. Je prvním potomkem nestartující matky, bába dala dva black-type koně.
TOMMY LEE HORN(FR), tr. Koplík Zdeno – Působivě debutoval v Pražském zimním favoritovi. Po startu totiž pole s odstupem uzavíral, přesto finišoval třetí. Je prvním potomkem matky, která po sérii čtyř vítězství na menších francouzských drahách získala handicap 36,5 kg. Každopádně dle projevu i původu bude potřebovat delší distanci.
VANRICK, tr. Holčák Radek – Ve čtyřech startech nezvítězil, ale příslušnost k širší špičce potvrdil pátou příčkou v Karpatské ceně. Je vnukem výborné Vapety a synem v jedničkách umísťované Vanety. Polobratr Varney jako dvouletý běhal slušně, ale ve třech letech nic neukázal.
VIVERNUS(FR), tr. Janáčková Koplíková Ingrid – V prosinci debutoval vítězstvím na all-weather dráze v Deauville. Slušné jsou i další dva starty, když v silné konkurenci mnoho neztrácel (např. 4 a ½ délky od vítězství v Listed), takže získal francouzský handicap 38,5 kg. Polosestra skončila třetí v kanadské Gr.3.
Tipařův verdikt: Nejlepší dvouletek loňské sezóny Devil In Pink na přihláškách schází. Naopak konkurenci hřebců může znovu vyzvat Václavem Lukou připravovaná Salt Mix, která je hlášená i do o týden dříve konané Jarní ceny klisen. V Gerschově memoriálu za ní skončil Hidden Colony, který se jeví spíše jako sprinter. V Ceně zimního favorita na ní nestačili Ralph a Mes Ailes, když posledně jmenovaný doplatil na pomalejší start.
Několik koní slibně nastartovalo své kariéry ve Francii. Silnou sestavu chystá Ingrid Janáčková Koplíková, z jejíž svěřenců ve Francii zvítězili VIVERNUS a Ganibet, přičemž předvedená třída i distance hovoří spíše pro dříve jmenovaného. Shahbandar už si podobně jako Ganibet vyzkoušel trať přes dva kilometry, ale pro něj může být návrat na míli plusem. Slušný francouzský debut má za sebou tréninkový druh Salt Mix Bellator.
Zmínku zasluhují také v Pise vítězný Macallan a v Pražském zimním favoritovi působivě debutující Tommy Lee Horn, byť zvlášť druhý jmenovaný by měl optimum nalézt výše.
Tip: Vivernus – Salt Mix - Bellator