Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo vyhraje bonus Amico Fritze

Kdo vyhraje bonus Amico Fritze
Amico Fritz - foto: Romana Nevěřilová

Amico Fritz bude mít první dvouleté z českého působení, kteří mohou dosáhnout na vypsané bonusy. Jeho majitel mu letos dá zajímavé klisny.

AMICO FRITZ se u nás proslavil nejlepší dvouletou klisnou roku 2017 a vítězkou Ceny zimní královny a Ceny Masise Love Connection. Ta je z jeho druhého ročníku, kdy čtyři roky působil v německém Gestud Harzburg. Německý chov ale nepřeje tolik sprinterům a Amico Fritz zde nedostal velkou příležitost. Na dráze měl minimum potomků.

Tři běhali ve Francii, kde byl sám Amico Fritz během dostihové kariéry v tréninku. Cajamarca vyhrála dvakrát ve dvou letech na delších distancích, ve třech letech za vítězství v handicapu na 1400 metrů získala rating 33 kg. Bajazzo běhal až jako tříletý a za vítězství na 1200 metrů v Mais-Laffite získal handicap 36 kg. Via Appia se uplatnila na překážkách, vyhrála proutěnky v Compiegne a nejvyšší známku měla 56 kg. V Německu běhala jen Louna Amica, která se několikrát umístila jako dvouletá a ve třech letech vyhrála maiden na míli.

U nás kromě velmi úspěšné Love Connection běhali další dva potomci. Macario vyhrál v Chuchli čtyřku na 1600 metrů. Fly Amico loni prohrál ve velmi dobře obsazeném maidnu jen s později druhým ve Velké ceně českého turfu Ruselem, byl šestý ve slovenské Velké jarní a třetí na Evropském poháru žokejů v dostihu na 2600 metrů jen krk za Avignonem, následně třetím v St Legeru.

Na dráze se tedy představilo jen sedm potomků, kteří byli poměrně úspěšní. Šest jich vyhrálo, čtyři v zahraničí a u nás měl jedničkovou vítězku. Navíc se pohybovali na různých distancích a jedna uspěla i na překážkách.

Jak se dostal do Hřebčína Napajedla, kde působí od roku 2018, popisuje Tomáš Janda: „Gestud Harzburg končil a rozprodával koně. Amico Fritze koupil Marian Ziburske a umístil ho na rok do francouzského Haras D’Emil, což se neukázalo jako dobrá volba. S Marianem Ziburskem delší dobu spolupracuji, a proto jsem mu navrhl, aby Amico Fritze poslal do Napajedel, kde by mohl dostat větší příležitost. Z jeho tamního prvního ročníku je nyní registrováno 12 dvouletých.“

Marian Ziburske vypsal pro potomky svého plemeníka zajímavé bonusy. Majitel prvního vítězného potomka z připuštění v České republice obdrží 100.000 korun. Majitel prvního vítěze v Listed a výš mimo Británii, Irsko, Francii a Německo 200.000 korun. Pokud by se se některému z potomků podařilo vyhrát blyck type ve zmíněných zemích, majitel prvního z nich by obdržel celý milión korun.

Mezi prvními, kteří na ně mohou dosáhnout, jsou potomci jedničkových vítězek Greek Wedding, Waka Laury, Rabbit Montjeu nebo Rabbit Zamindar. „Amico Fritz je velký silný kůň. Byl úspěšný na distancích 1200 až 1400 metrů, ale v rodině má i několik překážkových black type koní. Jeho potomci vypadají velmi dobře a většinou jsou také většího rámce. Přestože již ukázal, že dokáže dát ranné koně, jeho dvouletí, co jsem viděl, na mě zcela ranný dojem nedělají, protože většina je z matek, které byly spíš pozdnějí. Neviděl jsem je ale všechny. U Václava Luky je můj odchovanec Gaston a Geneze z Greek Wedding, kterou koupil Marian Ziburske stejně jako Montheu Star z Rabbit Montjeu, která ale šla do polského tréninku,“ říká Tomáš Janda.

Amico Fritz začal běhat od tří let ve Francii v tréninku u Henriho-Alexe Pantalla. Na black type scéně se prosadil ve čtyř letech, kdy ve Fontainebleau vyhrál Listed na 1100 metrů. Další jeho velké triumfy přišly v Německu, kde vyhrál Benazet Rennen (Gr.3, 1200 m), Silberne Peitsche (Gr.3, 1300 m) i největší německý sprint Goldene Peitsche (Gr.2, 1200 m) v Baden Badenu. Dvakrát se zúčastnil i Golden Jubilee (Gr.1, 1200 m) na Royal Ascotu, kde získal páté a šesté místo.

Otec je syn Nureyeva Fasliyev. Ten po úspěšné kariéře ve dvou letech, kdy vyhrál Phoenix Stakes (Gr.1) v Leopardstownu a Prix Morny (Gr.1) v Deauville a stal se tak evropským šampiónem dvouletých pro rok 1999, zamířil do chovu. V něm byl dle očekávání především otcem raných a rychlých koní. Carry On Katie vyhrála Cheveley Park Stakes (Gr.1), mezi dvouletými byli úspěšní i druhý z Racing Post Trophy City Leader a druhá z Prix Morny Much Faster. Asi nejtřídovějším potomkem byl specialista na 1000 metrů Chineur, který vyhrál na Royal Ascotu King Stand Stakes, které tehdy ještě měly status Gr.2. Najdeme ale i několik potomků Fasliyeva, kteří uspěli na black type scéně na vytrvaleckých tratích.

Matka Arctic Appeal běhala začátkem devadesátých let v Británii sprinty, kde si vyběhala nejvyšší rating 94 lb. V chovu dala kromě Amico Fritze dvakrát druhou v německých Gr.3 na míli Arlecchinu a Arlekinadu, která v chovu uspěla vítězkou German 1000 Guineas Ajaxanou.

Letos ho v Hřebčíně Napajedla čeká čtvrtá připouštěcí sezóna. Tu minulou připustil pouhou čtveřici klisen, což bylo dáno celkově menším počtem připuštěných klisen i tím, že po dvou sezónách často zájem opadne a chovatelé již vyčkávají, jak se potomstvo ukáže na dráze. Jeho majitel Marian Ziburske ale v něj má plnou důvěru a dá mu tři ze svých klisen.

Marian Ziburske má aktuálně v Hřebčíně Napajedla umístěno šest chovných klisen. Amico Fritz by měl dostat tři z nich. Měla by mezi nimi být několikanásobná Gr.2 vítězka v USA Katdogawn, jejíž syn Oor Jock se ve dvou letech pohyboval na black type scéně v Irsku, ve třech letech byl třetí v Listed na 1000 metrů a během kariéry absolvoval 134 startů. Připustit by měl opět matku Fly Amica Nebiolu.

Mezi klisnami, co stojí v Napajedlích, je i matka třetího z německého derby Nordvulkana Nur Bani. Jedna až dvě klisny by měly být připuštěny v zahraničí, jednu dostane Wireless.

Marian Ziburske má ještě čtyři chovné klisny ve Francii. Jsou to vítězky Jarní ceny klisen Lady Westminster a Partyday, které jsou březí po Holy Roman Emperor. Lady Westminster teď půjde k Areionovi a Partyday k Reliable Manovi. Další dvě klisny jsou blízké příbuzné německého „Zimního favorita“ Globuse a u nás dobře známých Gloriosa a Glorious Eagle. Syn Girl Westminster Global Man byl před dvěma dny druhý v Lyon La Soie.

(Ondřej Blahník)