Kentucky Derby má jasného favorita
Míša Moricová ve svém americkém blogu představuje možné hlavní kandidáty Kentucky Derby.
Blog Míši Moricové
Na rozdíl od minulých let jsem letos upustila od pravidelného informování o dostizích, jež jsou součástí cesty do Kentucky Derby. Koně na ní sbírají body, díky nimž si zajišťují místa na startu jednoho z nejslavnějších dostihů světa, který se běhá v květnu na dráze Churchill Downs na distanci 2000 metrů. Zaprvé jsem neměla náladu psát, zadruhé jsem už od loňského podzimu nabyla dojmu, že tříletí v roce 2023 budou mít jednoho lídra, a můj názor se více méně doteď nezměnil. Letošním tříletým vládne Forte. A první květnovou sobotu bude favoritem.
Perfektní profil favorita
Kdykoliv se podívám na hnědáka jménem Forte nebo na jeho původ či výsledky, nepochybuji o tom, že je to kůň pro Kentucky Derby. Sice je to také typický kůň Todd Pletchera, a tedy žádný mastodont jako svěřenci Boba Bafferta, jinak mu ale není co vytknout. Je univerzální, co se týče pozice v dostihu, 2000 metrů zvládne, navíc je to bojovník a nesmírně třídový kůň.
Potomek plemeníka Violence má na kontě sedm startů, což je pro Kentucky Derby tak akorát. Jako dvouletý vyběhl 5x. Po úspěchu při debutu utržil jedinou životní porážku a od té doby nezaváhal. Ve dvou letech získal Gr.1 hattrick díky vítězstvím v Hopeful Stakes, Claiborne Futurity Stakes a Breeders‘ Cup Juvenile, načež vstoupil do sezóny 2023 suverénním prvenstvím v Gr.2 Fountain of Youth Stakes.
Právě březnové Fountain of Youth a březnové Florida Derby se staly dějišti Forteho jednoznačné převahy. V prvním zmíněném klání cválal na pátém místě, aby v cílové rovince krásně zrychlil a triumfoval lehce o 4 a půl délky. Ve Florida Derby, Gr.1 na 1800 metrů, musel Forte zabojoval, ani to pro něj ale nebyl problém. Dokonce vypadal, že si dostih stále užívá navzdory tomu, že průběh neměl ideální. Sice odstartoval celkem dobře, z vnějšího čísla jej ale žokej Irad Ortiz nenechal obíhat a raději jej stáhnul mezi poslední koně.
Forte nějaké metry na víc naběhal v obou obloucích, nicméně v rozletu jej to nezastavilo. Do cílové rovinky točil jako pátý a ještě v její polovině vypadal, že na nejlepší stačit nebude, jenže… jenže on stačil. Teprve tehdy se totiž pořádně rozešel a včas své soupeře předstihl. Čtvrté Gr.1 vítězství si připsal rozdílem délky a jednoznačně dal najevo, kdo je tady šampion. Druhý Mage (Good Magic) nicméně nešel špatně a pro Kentucky Derby se na něj jako kandidáta na umístění rozhodně podívám.
Forte vyhrává Breeders‘ Cup Juvenile – foto Jessica Morgan/ breederscup.com
Angel of Empire povstal v Arkansasu
V mých očích se Fortemu zjevil velký soupeř až v Arkansas Derby (Gr.1, 1800 metrů). Angel of Empire (Classic Empire) do něj nevstupoval ani zdaleka jako favorit, přestože snadno vyhrál Gr.2 Risen Star Stakes, nicméně přesvědčivý výkon dokázal podat znovu. Svěřenec Brada Coxe šel zezadu, usadil se na sedmé příčce, leč zvenčí se dokázal v oblouku posunout natolik efektivně, že do cílové rovinky už točil z první pozice. Vůbec mu nevadilo, že obíhá, načež pod Flavienem Pratem svým soupeřům lehce odešel.
Angel of Empire si v sedmém životním startu připsal čtvrté prvenství, premiérové na nejvyšší scéně, a to o 4 a ¼ délky. Navíc vypadal, že by klidně šel dál a síly by mu neubyly, což je pro Kentucky Derby rozhodně dobrá zpráva.
Než se podívám na poslední sérii trialů, zmínku si zaslouží ještě kolega Forteho z lotu Todda Pletchera, jenž má ve hře také Kingsbarnse (Uncle Mo). Ten při třetím životním startu deklasoval společnost v Gr.2 Louisiana Derby. Lepší než Forte mi opravdu nepřipadá, v Kentucky Derby ale roli hrát může.
Kdo ještě čeká na favoritovo zaváhání?
Poslední tři velké trialy se uskutečnily v sobotu 8. dubna. Nejprestižnějším z nich je bez pochyb Santa Anita Derby na 1800 metrů, kde v Gr.1 společnosti triumfoval Practical Move (Practical Joke). Hřebec v péči Tima Yakteena měl za sebou už dvojici grupových úspěchů, neboť dvouletou kampaň završil vítězstvím v Los Alamitos Futurity, načež vstoupil do sezóny v San Felipe Stakes. Ačkoliv v Santa Anita Derby splnil roli favorita, mě příliš nepřesvědčil. Měl totiž zcela ideální průběh, přesto uspěl jen o nos před japonským Mandarin Hero (Shanghai Bobby), který doposud běhal jen na menší dráze ve své domově. Nejspíše půjde o slušného koně a očekávám, že (pokud se do KD dostane) společně s Derma Sotogakem domácím může zatopit, v mých očích ale Practical Move trochu klesl.
O něco lépe se tehdy prezentoval Tapit Trice (Tapit) v péči Todda Pletchera. Ten se v roli favorita zúčastnil Blue Grass Stakes (Gr.2, 1800 metrů), kde neodskočil nejlépe, žokej jej musel od počátku vyjíždět, a přestože poté bělouš naběhal nějaké metry na víc, dokázal v cílové rovince přetlačit Verifyinga (Justify). Sice jen o krk, zbytku pole ale tato dvojice lehce utekla. Pokud bude mít v Kentucky Derby dobrý průběh, může mířit vysoko, nicméně muselo by mu skutečně všechno vyjít, aby ohrozil Forteho.
Posledním ceněným trialem pro Kentucky Derby byl Wood Memorial (Gr.2, 1800 metrů), z něhož vítězně vyšel outsider Lord Miles (Curlin). Svěřenec Saffieho Josepha na grupové scéně nic moc neukázal, proto také pro svůj sobotní úspěch přišel s kurzem 60:1. V závěru však předvedl krásný finiš a srdnatě zabojoval, načež preferovanou dvojici Hit Show (Candy Ride) – Dreamlike (Gun Runner) za sebou nechal o nos a hlavu. Samozřejmě těžko říct, zda dokáže něco podobného zopakovat v květnu, o pozornost si ale Lord Miles řekl, a jelikož jde o syna Curlina, rozhodně si na něj dám pozor.
Derma Sotogake silnějším z Japonců
Vzhledem k tomu, jak výborně se Japoncům daří na celosvětové scéně jak na trávě, tak na písku, tak není divu, že i do Kentucky Derby posílají své naděje. Nejinak tomu bylo vloni, nicméně tehdejším účastníkům nepřál průběh, jinak by Crown Pride zaběhl o trochu lépe. V roce 2023 se Japonci spoléhají hlavně na ryzáka Derma Sotogake (Mind Your Buscuit), kterého pozorně sleduju už od prosince. Vyhrál totiž jeden z trialů pro Kentucky Derby na japonské půdě, a to díky pěknému finiši. Ryzák je exteriérem typickým koněm do Churchill Downs, navíc je univerzální, co se týče pozice. V prosinci cválal za lídry, v březnu se pak blýsknul suverénním vítězstvím v UAE Derby, kde triumfoval z čela. V závěru totiž ještě přidal a vůbec vypadal, že má sil na rozdávání.
Vítěz UAE Derby Derma Sotogake – foto Dubai World Cup
Neříkám, že Derma Sotogake přinese Japoncům vítězství v Kentucky Derby, hodně dobrý výkon se od něj ale očekávat dá. Naopak mezi outsidery řadím druhého japonského zástupce, hnědáka Continuara (Drefong). Ten se s Derma Sotogakem střetnul už několikrát, ani jednou na něj ale nestačil, včetně Saudi Derby, kde jeho lepší kolega doběhl třetí. Trenér Yoshida Yahagi sice respekt budí, samotný Continuar ale bude pro Kentucky Derby outsiderem.
Chvíli se pak zdálo, že i Evropa bude mít letos zástupce v Kentucky Derby, neboť díky pěkným výkonům v evropských trialech měl trenér Archie Watson v plánu poslat přes oceán Brave Emperora (Sioux Nation). Osobně jsem byla skeptická už při pohledu na valachův rodokmen, podle kterého je míle jeho strop, nakonec se ale tým rozhodl zůstat kvůli nákladnosti cesty do Churchill Downs doma, což považuju za správný krok. Ostatně Brave Emperor není tak třídový, aby v Kentucky Derby uspěl.
Co si z toho vzít?
Že Forte je favoritem letošního Kentucky Derby, a pokud do něj nastoupí a nebude mít vyloženě katastrofální průběh, tak ho i vyhraje. Nevidím v poli koní nikoho, kdo by ho měl svou třídou ohrozit. Domnívám se, že Derma Sotogake se dostane na tabuli, přičemž solidní výsledek čekám také od Angel of Empirea. Na rychlé práce před Kentucky Derby si počkám hlavně u trojice Tapit Trice – Practical Move – Kingsbarns, která mě v trialech nenadchla, ale odepsat je nechci. Pozice černého koně dostihu nejspíše připadne Lordu Milesovi.