Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Kentucky derby – rozbor dostihu

Kentucky derby – rozbor dostihu
Jedním z favoritů Kentucky derby je vítěz Breeders Cup Juvenile Fierceness - foto Bill Denver - breederscup.com

Schyluje se k souboji lehkonohého atleta s mastodontem, říká Míša Moricová, která rozebírá Kentucky derby.

Rozbor Míši Moricová

Churchill Downs – sobota - 0:57 (středoevropského času)

Kentucky Derby (Gr.1, 2000 m, písek)

V sobotu se na dráze v Churchill Downs odběhne jubilejní 150. Kentucky Derby. První část americké trojkoruny bude mít na startu 20 tříletých koní, kteří v trialech získali nejvyšší počet bodů, přičemž stejně jako v posledních dvou ročnících chybí koně Boba Bafferta. Ten je po diskvalifikaci Medina Spirit z prvního místa Kentucky Derby stále na tomto závodišti v nemilosti, jeho koně nemohou sbírat pro start body, a tudíž se ukážou až v Preakness Stakes. Ale i bez nich se schyluje k dostihu, kde se sejdou koně vynikajících kvalit.

Už od loňského roku totiž sleduju hřebce, který je jasným favoritem Kentucky Derby, a to hnědáka FIERCENESS. Syn plemeníka City of Light mě zaujal vítězstvím při debutu, a přestože pak zklamal při své premiéře v Gr.1 společnosti, na vině byl špatný průběh. V Breeders‘ Cupu Juvenile už jednoznačně triumfoval. Slabší chvilku si vybral i letos, když doběhl až třetí při sezónním debutu, ovšem ve Florida Derby (Gr.1, 1800 metrů) cválal od začátku na čele, aby v cílové rovince všem soupeřům lehce odešel. Fierceness vyhrál Florida Derby o 13 a půl délky, a pokud v podobné formě nastoupí i do Kentucky Derby, bude bojovat o vítězství. Hnědáka trénuje Todd Pletcher, jenž v minulých letech slavil vítězství s Always Dreamingem, v jehož sedl byl John Velazquez. Ten s Toddem Pletcherem spojí síly i nyní.

Florida Derby 

Vysokou třídou disponuje také svěřenec Chada Browna jménem Sierra Leone. Syn Gun Runnera hodně narostl, takže se v dostizích spíše valí na poslední pozici, nicméně ze čtyř startů dokázal 3x zvítězit. Nejprve při debutu, a pak letos v Gr.2 Risen Star Stakes a Blue Grass Stakes (Gr.1, 1800 metrů). Tehdy zahájil dostih na chvostu pole, odkud mohutný hnědák v poslední třetině nasadil k táhlému finiši. Zvenčí dokázal v cílové rovince předstihnout všechny soupeře a připsat si jisté vítězství, čímž potvrdil svou třídu. Na pohled se mi líbí Sierra Leone ze všech účastníků nejvíc, leč pro svůj finiš bude potřebovat v závěru dostatek místa, a to v poli 20 koní prostě nikdy jisté není. Na tabuli by se vejít určitě měl, ale vítězství bude hodně záviset na tom, kolik štěstí se na něj a žokeje Tylera Gaffalionea nalepí.

Blue Grass Stakes 

Třetím favoritem do party je Catching Freedom, jenž stejně jako Sierra Leona spoléhá na závěrečné zrychlení. Potomek hřebce Constitution vyhrál tři ze svých pěti startů, včetně Luisiana Derby (Gr.2, 1800 metrů). Svěřenec Brada Coxe má bojovné srdíčko a opravdu umí v závěru zabrat, ovšem Sierra Leone jej letos už porazil. Odepsat se nedá, ale spíše než na vítězství jej vidím okolo třetí čtvrté pozice. V sedle bude Flavien Prat.

Louisiana Derby 

Zbytek pole už má kurz 10:1 a více, kde se pohybuje třeba japonský Forever Young (Sakai). Syn hřebce Real Steel se mi moc líbil jak v Saudi Derby, tak v UAE Derby, přičemž tento neporažený svěřenec Yoshity Yahagiho má nějakou třídu, je to velký bojovník, ale čím více jsem ho viděla pracovat v Churchill Downs, tím méně se mi pro Kentucky Derby líbí. Klidně se může umístit, ale obávám se, že není tak dobrý jako nejlepší američtí tříletci. To samozřejmě platí i pro jeho krajana, outsidera T O Password (Kimura).

Okolo 20:1 je hned několik koní, kteří se mi líbí na umístění. Jedním z nich je Resilience (Alvarado) v péči Williama Motta, jenž posledně krásně vyhrál Wood Memorial (Gr.2, 1800 metrů). Je to ještě velké dítě a obávám se, že Kentucky Derby pro něj přichází příliš brzy a bude potřebovat více času, talent mu ale upřít nemůžu. Na tabuli bych věřila i Just Steelovi (Asmussen) v tréninku Waynea Lukase, který je velmi zkušený a posledně doběhl druhý v Arkansas Derby (Video, Gr.1, 1800 metrů) za Muthem, jenž startovat jakožto svěřenec Boba Bafferta nemůže. Exteriérem a jakousi jiskrou v oku mě zaujal Honor Marie (Curtis), bojovností Stronghold, v jehož sedle bude nám známý Antonio Fresu, který jezdil Ponntose.

Wood Memorial Stakes 

Z outsiderů mám slabost pro ryzáka Society Mana po Good Magic. Jednak ho pojede Frankie Dettori, jednak na mě dělá dojem koně, co se vynasnaží nechat co nejlepší výkon, ať už jde o jakýkoliv dostih. A to cením.

VERDIKT: FIERCENESS má všechny předpoklady Kentucky Derby vyhrát. Je to jasný favorit, nicméně Sierra Leone je kůň, který by ho mohl potrápit, pokud bude mít místo k finiši. Někde by tam měl být i Catching Freedom, ale zbytek je naprosto otevřený. Osobně si myslím, že na dobrý výsledek má Resilience, umístit by se mohl taky Just Steel a hodně se těším i na Honor Marie, kterému by mohlo Kentucky Derby sednout.

STARTOVNÍ LISTINA