Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

„King George“ slibuje napínavou podívanou

„King George“ slibuje napínavou podívanou

Ondřej Blahník rozebírá vrchol první části britské překážkové sezóny a přidává i tip.

Neděle – 16:05 - Kempton

Ladbrokes King George VI Chase (Gd.1, 4800 m, 246.000 £)

Vrchol první části britské překážkové sezóny se běží v Kemptonu tradičně o Vánocích. Je to druhý díl steeplové trojkoruny, kterou tvoří spolu s Betfair Chase a Cheltenham Gold Cupem. Z účastníků Betfair Chase tu letos nikdo není, přestože vítězný A Plus Tard poběží Savills Chase v Leopardstownu a druhý Royale Pagaille je zraněný. Trojúhelníková dráha v Kemptonu patří k nejrychlejším v Británii i díky tomu, že je rovná. Tím se značně liší od té v Cheltenhamu, což ale neznamená, že koně úspěšní v Gold Cupu nevyhrávají King George VI Chase. Chce to však, aby v sobě měli také trochu rychlosti. Posledním koněm, který dokázal vyhrát oba dostihy byl Long Run. Před ním to byl fenomenální Kauto Star, který Cheltenham Gold Cup vyhrál dvakrát a s pěti triumfy je rekordmanem King George VI Chase. Byl svěřencem Paula Nichollse, který vyhrál tento dostih 12krát, ale jen s pěti koňmi. Prvním z nich byl v roce 1997 See More Business, který tento dostih vyhrál dvakrát a přidal i Cheltenham Gold Cup. Nichollsovými dvojnásobnými vítězi byli i Silviniaco Conti a Clan Des Obeax, loňský vítěz Frodon vyhrál jen jednou, ale stejně jako Clan des Obeaux může počet vítězství navýšit. Oba mají slušné šance.

Dostih je velmi dobře obsazen. Kromě zmiňovaných vítězů posledních tří ročníků je zde i letošní vítěz Cheltenham Gold Cupu a několik mladých ambiciózních koní. Dráha po nočním dešti je označována „good to soft“, přes noc by mělo opět pršet, ale pořadatelé nepředpokládají, že by se její stav měl nějak výrazně měnit.

 

Účastníci:

MINELLA INDO – Cheltenham je přesně to, proč jsem ho doporučil v Gold Cupu a přesně to, proč ho nemůžu doporučit zde. Kopcovitá dráha svědčí jeho naturelu a dá vyniknout jeho přednostem, mezi něž patří i vytrvalost, takže v Cheltenhamu byl mojí první volbou. Kempton je ale dráha, kde kůň potřebuje i dost rychlosti a Minella Indo už v Irish Gold Cupu ukázal, že ani Leopardstown, který ani není tak rychlý jako Kempton a rovina se tam zvedá, není pro něj. A to se šlo na pro něj výhodné měkké dráze. Třídu má velkou, jeho účast zvedne kvalitu dostihu, ale myslím, že Kempton není pro něj a to i když poprvé nastoupí s beránky.

CLAN DES OBEAUX – Vyhrál tento dostih v letech 2018 a 2019, loni však na hattrick nedosáhl, když skončil třetí bez nároku na vítězství. Paul Nicholls si myslí, že na vině mohl být náročný start v Betfair Chase v Haydocku měsíc před tím. Tam se šlo na hluboké dráze, což byly podmínky jak dělané pro tamního specialistu Bristol De Mai, který ho o 2 délky porazil. Proto se rozhodl letos poslat Clan Des Obeauxe do dostihu bez přípravného startu. Clan Des Obeaux ale nevyhrál ani další start, i když to bylo těsně a proti Secret Investorovi nesl o 6 lb míň. Jak se ukázalo, problém byl podle mě v něčem jiném. Neříkám, že se v Betfair Chase neunavil, ale v jarních startech mu pomohla změna taktiky. V King Gerorge VI Chase i v Denman Chase v Newbury se držel spíš v zadní části pole, ale pak mu Paul Nicholls dal beránky a on šel víc ofenzivně blízko čela. V Bowl Chase v Aintree doslova utekl soupeřům a v Punchestown Gold Cupu porazil dvojnásobného vítěze Cheltenham Gold Cupu Al Boum Phota. Neznalost jeho aktuální formy je pro nás nevýhodou, přestože se Paul Nicholls dušuje, jak je na tom dobře, ale to říkají trenéři často. První start v sezóně vyhrál naposledy ve čtyřech letech, když začínal na překážkách. V roce 2017 ale prohrál jen o ½ délky. Bylo to v Kemptonu s Whisperem a to byl dobrý kůň. Pozitivní je, že Kempton je jeho dráha, dostih už dvakrát vyhrál, očekávaná dráha „good to soft“ by mu měla sednout, 9 let není tak moc a bude mít zase beránky. Čekám, že se bude držet někde za Frodonem a z účastníků je to pro mě největší jistota.

CHANTRY HOUSE – Když Envoi Allen poprvé v kariéře chyboval, byl to právě on, kde se stal hrdinou Marsch Novices‘ Chase a mezi poraženými byl i Asterion Forlonge. Ve steeplech prohrál jen jednou a to právě v Cheltenhamu, ale bylo to na měkké dráze a rovina do kopce byla tehdy skutečně náročná. Cheltenham Festivalu přidal jasnou výhru v Aintree a začátkem listopadu ukázal, že mu nevadí ani dráha na pravou ruku, když matchi v Sandownu s převahou vyhrál. The Big Breakaway, kterému nadělil 37 délek, je solidní kůň, před rokem byl v Kemptonu druhý v Kauto Star Novices‘ Chase. Mě se z mladých koní na startu líbí nejvíc i tím, že už vyhrál dostihy na 3 míle. Pokud by někdo vypsal uličku proti Minella Indo, asi bych to doporučil, ale v překážkových dostizích, kde může dojít k pádu, to není moje oblíbený druh sázky.

FRODON – Přestože v roce 2019 vyhrál Ryanair Chase, nebyl řazen zcela mezi top koně, spíš za dobrého handicapového koně. V handicapech v Cheltenhamu však dokázal vyhrát i s ratingem 164 lb, což je jistě známka kvality. Možná proto loni nastoupil do tohoto dostihu s kurzem 21:1, ale svojí obvyklou ofenzivní taktikou nedal nikomu šanci. Cheltenham Gold Cup se pro něj ukázal přeci jen moc dlouhý, když dřív preferoval tratě okolo 4000 metrů. Na jaře ještě v Sandownu dokázal odrazit nástup Mister Fishera na 4500 metrů a ještě líp se ukázal při vstupu do sezóny. Ve výborně obsazené Champion Chase v irském Down Royal to na rychlé dráze s Bryony Frost rozjel a až do cíle ho nikdo nepředstihl. Minella Indo se mu snažil sekundovat, ale na rychlé dráze a jen na 3 mílích nakonec bral jen třetí místo. Pokud to tady Frodon opět obkrouží a vyhraje, nikoho již nepřekvapí. Formu už ukázal velmi dobrou a vypadá to, že je opět trochu podceňován, což lze využít při jeho kurzu.

ASTERION FORLONGE – Všichni si pamatujeme, když v Supreme Novices‘ Hurdle skákal doprava a sejmul Elixir D’Ainay. V dalších startech přešel na steeply, ale nepomohlo mu ani když běžel na pravotočivých drahách, protože i tak často chyboval. Nakonec se ale do toho docela dostal a patřil mezi špičku nováčků, vyhrát ale dokázal až poslední start v Punchestownu, kde měl v handicapu s ratingem 151 lb náskok 14 délek. Tady ho za černého koně dostihu považují někteří experti, protože v John Durkan Memorial Punchestown Chase udělal dobrý dojem. Tedy, než klopýtl. Čtyři překážky před cílem se objevil vedle vedoucího Allaha, který neměl ten správný rytmus a nešel některé překážky čistě, a vypadal v tu chvíli líp. Na další překážce ale byl dole. Asi je to talent, těch 8:1 u Tipsportu nevypadá špatně, ale ta nespolehlivost na skocích je velký risk. Navíc nikdy nešel 3 míle, a přestože kratší koně bývají v tomto dostihu populární, poslední vítěz, který nechodil 3 míle, byl v roce 2003 Edredon Bleu a ten si již tenhle dostih před tím vyzkoušel o tři roky dřív.

LOSTINTRANLATION – Tenhle dostih šel v posledních dvou letech a vždy byl zadržen. Jednou kvůli špatnému dýchání, loni mu praskla žilka v nose. Loni měl vůbec špatnou sezónu, ale u Colina Tizzarda prý byla nějaká viróza. Před touto sezónou prodělal operaci dýchacích cest a lehkou výhrou v 1965 Chase v Ascotu mě zaskočil. Neměl proti sobě špatné koně a navíc to bylo jen na distanci 4200 metrů. Jako nováček tuhle distanci dával, ale pak vyhrál RSA Chase a největší úspěchy zaznamenal na tratích delších než 5000 metrů, kdy vyhrál Betfair Chase v Haydocku a byl třetí v Cheltenham Gold Cupu. Formu tedy ukázal dobrou, ale dojem z jeho startů v Kemptonu se těžko smazává, i když to bylo po zmíněných problémech. Navíc je to větší kůň, který mi na tuhle dráhu moc nepasuje. Stejný dojem asi dělá na víc lidí, protože jinak by neměl tak vysoký kurz, ale může nás překvapit.

SAINT CALVADOS – Loni ještě dvě překážky před cílem vypadal nebezpečně, ale nakonec skončil čtvrtý. Podle mě není dost vytrvalý, před tím běhal i 2 míle. V létě prodělal operaci dýchacích cest a na podzim přešel od Harryho Whittingtona k Paulu Nichollsovi, pod jehož vedením absolvuje první start.

TORONADO FLYER – Loni byl blízko Minovi v mlhou zastřené John Durkan Memorial Punchestown Chase. Tři míle si vyzkoušel jen v Savills Chase v Leopradstownu a vypadá to, že jsou mu blíž tratě okolo 4000 metrů, na nichž byl třetí v Ryanair Chase a naposledy pátý v John Durkan Memorial Punchestown Chase.

MISTER FISHER – Na jaře s ním měl Frodon co dělat v Oaksey Chase na 4500 metrů v Sandownu. Před tím šel ofenzivně Bowl Chase v Aintree, než spadnul. Byl to jediný jeho start na třech mílích, takže prověřený na nich není. V Sandownu se šlo na rychlé dráze, a přestože se dostal do čela, Frodon ho opět předběhl, což mohlo značit, že prostě delší distance může být problém.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tip:

CLAN DES OBEAUX    V   4,25:1

Tipsport 1 bod

Co si z toho vzít. V dostihu je řada koní, kteří mohou pomýšlet na vítězství. I přes absenci sezónního startu mě tu vychází jako nejjistější sázka CLAN DES OBEAUX. Už tu dvakrát vyhrál a i díky beránkům by měl jít ofenzivněji než v loňském roce, což je pro něj výhoda. Na jaře podával velmi dobré výkony. Moje vize je taková, že se bude držet za Frodonem a v rozhodující fázi ho porazí. Z mladých koní se mi nejvíc líbí Chantry House, jehož bych dal třeba proti Minella Indo, ale uličky zatím vypsány nejsou.

 

Tipů: 207 tipů, 62 správných tipů, vsazeno 294,5 bodů, výběr 317,34 bodů, zisk: +22,84 bodů (7,7 %, ROI 1,08)

2021: 67 tipů, 21 správných tipů, vsazeno 106 bodů, výběr 117,95 bodů, zisk +11,95 bodů (11,3 %, ROI 1,13)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105 %, ROI 2,05)