Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kingswell Theatrova jízda, Tiger Roll zadržen

Kingswell Theatrova jízda, Tiger Roll zadržen
Tiger Roll před cheltenhamským krosem 2020, foto: Jan Žid

V prvním dílu cross country série v Cheltenhamu favorité neuspěli, kariéra dvojnásobného vítěze Grand National je ohrožena.

Glenfarclas Cross Country Handicap Chase na 6000 metrů měla dva velké favority. Ani jeden z nich nakonec nebyl do třetího místa. Dvojnásobný vítěz Grand National Tiger Roll, který vyhrál i dvě cross country na Cheltenham Festivalu, byl navíc v průběhu dostihu zadržen.

Žokej Robbie Power sdělil: „Od začátku nešel. Byl zcela mimo rytmus, tak jsem ho zastavil.“ Trenér Gordon Elliott byl z jeho výkonu zklamaný a připustil, že má možná má nejlepší dny za sebou. Bratr majitele Eddie O’Leary připustil, že pokud nezaběhne ani v dalším startu, ukončí kariéru. Poukazoval také na to, že momentálně má velký problém se vyrovnat s jeho vysokým ratingem 171 lb.

Tiger Roll vyhrál první Grand National s ratingem 150 lb a obhájil s ratingem 159 lb. Za to obdržel od handicapera známku 171 lb. Tu ale zatím nemusel potvrdit. Kvůli zranění začal minulou sezónu pozdě a cross country na Cheltenham Festivalu, kde byl druhý za Easyslandem, se běhá jako cena. Díky pandemii koronaviru Covid 19 byla zrušena Grand National a on se nemohl pokusit o třetí vítězství v řadě.

Díky jeho vysokému ratingu nosil sice nejvyšší váhu v poli, ale také většina soupeřů nastoupila jako nevyhandicapovaná. Přitom v cross country handicapech nikdy nevyhrál. Při své premiéře před třemi lety s ratingem 151 lb skončil pátý daleko za vítězným Bless The Wings, o rok později, kdy běhal v nejlepší formě, skončil s ratingem 159 čtvrtý 5 ½ délky za Jossies Orders. Po sezóně ovlivněné zraněním skutečně nemusí být v takové formě a rating 171 lb je skutečně velký. Říkalo se, že stav dráhy „good“ pro něj bude lepší než pro Easyslanda, ale přeci jen běhal spíš na „good to soft“ a měkčích. Přesto ani jedno takhle brzké odpadnutí nevysvětluje.

Easysland loni s vizitkou vítěze Grand Steeple Chase-Cross-Country de Compiegne lehce vyhrál prosincový handicap cross country v Cheltenhamu s ratingem 137 lb, za což obdržel známku 152 lb. Po výhře na domácí půdě v Grand Cross De Pau Reverdy jednoznačně porazil Tiger Rolla na Cheltenham Festivalu a ostatní krosaře rozdílem třídy. Za to dostal od handicapera 167 lb jak se ukázalo, bylo to moc na to, aby do dostihu odskočil s kurzem 1,7:1. Nemusela mu sednout rychlejší dráha, ale stačil jen na čtvrté místo.

KINGSWELL THEATRE vyhrál tento dostih před třemi lety. Bylo mu 8 let, měl rating 137 lb a bylo to na dráze s označením „good“, která jeho ofenzivnímu stylu vyhovuje. Loni tu na měkké dráze dostih odvodil, přivedl pole až do roviny a skonči pátý. V prosinci ztratil vedení dříve a byl s větším odstupem šestý. Na měkké dráze na Festivalu byl v průběhu zadržen. Jeho rating za tyto výkony klesl až na 127 lb a byl tedy nevyhandicapovaný o 18 lb. Ukázalo se však, že handicapy nejvíc zatížených koní jsou asi nadsazené a jemu konečně sedla rychlejší dráha. Tom Scudamore s ním za to vzal hned po startu a první pozici již neopustil. V cíli měl náskok 5 délek.

Beau Du Brizais běžel cross country poprvé. Těžil však z aktuální formy, protože od srpna to byl již jeho čtvrtý start. Naposledy byl druhý v trojkovém handicapu na 5300 metrů ve Warwicku, kde byl druhý za Step Backem, nedávným vítěze veteránského steeplu v Sandownu. I jemu vyhovovala rychlejší dráha a v dostihu šlapal Kingswell Theartrovi na paty. S ratingem 132 lb byl ale i on nevyhandicapovaný o 13 lb.

Potters Corner patřil mezi trojici koní, která nevyhandicapována nebyla. Za vítězství ve Welsh Grand National obdržel rating 151 lb a od té doby nestartoval. Díky 5 lb úlevě jeho jezdce Jacka Tudora však prakticky nesl také minimální váhu. V dostihu zpočátku držel vzadu, v průběhu si lepšil pozici a závěrečným finišem stačil na třetí příčku.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)