Klasický ročník znovu zabodoval, Arkhangelska nikdo nechytil (analýza)
Vrcholem nedělních dostihů v Mostě byla 40. Cena jezdectví společnosti Tipsport, která nabídla srovnání tříletých a starších koní.
Na distanci 1400 metrů se utkala osmička koní, mezi nimiž byl sice pouze jeden zástupce klasického ročníku, ale patřila mu role favorita. Arkhangelsk totiž ukazoval, že patří k vůbec nejlepším tříletkům. Navíc se jednalo o druhý letošní dostih pro tříleté a starší koně, přičemž v tom prvním měli navrch tříletí. O týden dříve se totiž v Chuchli odběhla klisnám vyhrazená Cena Nory Jeane, v níž medailistky z Jarní ceny klisen Comming Pulse a Dally Top obsadily první dvě příčky, přičemž na jejich štítě zůstaly i loňské klasické vítězky Solemeena a Classa. První signály tedy napovídají, že letošní tříletí mají slušnou kvalitu.
ARKHANGELSK (2,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) své kvality dokazoval už loni, když se po suverénním vítězství v Ceně Masise dostal na čelo ročníku a dobře si vedl také v Gerschově memoriálu. V jeho závěru ho sice předstihla Porcinella, ale měkčí dráha nahrávala koním s delším distančním optimem a nejlepší ze zbytku pole nadělil 5 délek. Na měkku absolvoval i letošní premiéru, přesto v Michalově memoriálu zvítězil stylem start-cíl. Ve Velké Jarní ceně ho Jiří Palík schoval za vedoucího koně, nicméně Arkhangelsk se s ním trochu přetahoval. Přeci jen míle je pro něj trochu dlouhá, čemuž napovídá i jeho původ, když je synem sprintera Acclamationa.
V neděli mu tedy nahrávala rychlá půda, návrat na „čtrnáctku“ a teoreticky i mostecká dráhy. S ní sice dosud žádnou zkušenost neměl, nicméně její profil nahrává koním s ofenzivní taktikou. Svěřenec Konstantina Kobzareva, do jehož sedla se premiérově vyhoupla Lucie Fialová, neodskočil nejrychleji, ale už před točením do oblouku převzal vedení. To pak bezpečně hájil až do cíle. Cílem procválal s náskokem 1 a ¼ délky, když se ani na chvíli nezdálo, že by ho někdo mohl porazit.
Matello (12:1) pokračuje v letošním progresu. Jeho zlepšení z Gomba handicapu bylo přičítáno také tomu, že se jako koncovkář po delší době představil na větší dráze, ovšem poté šel nahoru i v Bratislavě a Mostě. Jeho koncovka nicméně vítěze neohrozila.
Royal Town (9:1) mosteckou premiéru absolvoval o pět týdnů dříve a lehce zvítězil. Tentokrát pro něj byla distance trochu krátká, takže zpočátku cválal předposlední. V závěru měl i trochu štěstí, protože i když zůstal na bariéře, otevřel se mu prostor k útoku.
Lailaho (4,9:1) měl naopak smolný průběh. Do cílové roviny totiž točil na konci pole a dlouho neměl prostor k útoku. Před distancí ho dokonce Petr Foret musel vzít zpátky. Přesto se ještě dokázal rozejít. V jeho silách bezpochyby bylo minimálně druhé místo. Dodejme, že byl zatížen více než jeho přemožitelé, byť ve srovnání s Arkhangelskem tvořila rozdíl jen váhová výhoda pro tříleté.
Manoamano (9:1) nastoupil poprvé se stínidly. S nimi si počínal aktivně, ale o dobrou výchozí pozici částečně přišel na konci oblouku, který vytočil více zeširoka. Každopádně vyběhl lepší formu než v prvních dvou letošních startech.
Rabbit Breath (9:1) naopak pokračuje ve slabších letošních výkonech. Přitom na stejné dráze a distanci loni zvítězila a průběh měla bezproblémový, když zpočátku dostih vodila.
Nico (4,3:1) letos zaznamenal trojici vítězství v handicapech druhé a třetí kategorie. Sázející z něj sice udělali druhého favorita, ale zřejmě narazil na svůj strop.
Zelote (20:1) je těžký na ježdění. V průběhu dostihu se sice nezdálo, že by s ním měl amatér Matyáš Luka větší problém, ale v oblouku naběhal metry navíc a doběh uzavřel. Nenavázal tedy na povedenou mosteckou premiéru z loňské Svatováclavské ceny, v níž skončil třetí. Stáj se v posledních týdnech potýká s horší formou, když řadě koní vyšly špatné krevní testy.
(Jaroslav Fabris)