Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Klasifikace 2019: Nejlepší rovináři

Klasifikace 2019: Nejlepší rovináři
Nagano Gold v Prix de lArc de Triomphe - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

Představujeme 20 nejlepších koní v české rovinové Klasifikaci 2019, které s novým historickým maximem vévodí Nagano Gold.

Po sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází její čtvrtý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace). V příslušné TABULCE naleznete všechny koně registrované v České republice, kteří podali výkon minimálně na úrovni českého handicapu 75 kg, a také koně v zahraničním tréninku, kteří tuto hranici překonali na území České republiky.

99   L   NAGANO GOLD se v TOP 10 české Klasifikace nachází už potřetí. Zatímco v roce 2017 mu s handicapem 86 kg patřilo deváté místo a poté skončil se známkou 93,5 kg druhý, aktuálně mu díky dalšímu progresu patří první příčka. Stejně jako před rokem, kdy Klasifikaci vládl Subway Dancer, vidělo nejlepší český výkon závodiště v Ascotu. V tamních Hardwicke Stakes (Gr.2) totiž Nagano Gold finišoval druhý, když ho pouze o půl délky porazil Defoe, který o tři týdny dříve zvítězil v Coronation Cupu (Gr.1). Tímto výkonem stanovil nové maximum ve čtyřleté historii české Klasifikace. Dobře si svěřenec Václava Luky vedl také při třech umístěních ve francouzských black-type dostizích, v nichž podal výkony minimálně na úrovni 106 liber respektive 93 kg.

Nagano Gold finišuje druhý v Hardwicke Stakes

96,5   L   SUBWAY DANCER od prvního vydání české Klasifikace neskončil hůře než druhý. Nejprve mu v roce 2016 se známkou 93,5 kg patřila druhá příčka, v dalších dvou letech byl díky hodnocením 96 a 98 kg nejlepším českým koněm, a tentokrát skončil opět druhý. Zároveň znovu potvrdil, že nejlepší výkony podává na měkké půdě a na konci sezóny. Přesně rok po senzačním bronzu z Champion Stakes totiž ovládl Prix du Conseil de Paris (Gr.2), v níž za ním o 1 a ¾ délky zaostala Edisa, která následně obsadila blízké páté místo v Hong Kong Cupu (Gr.1).

Nejlepší výkon podal Subway Dancer na distanci 2200 metrů, ale stejně jako v předchozích třech letech zůstává naším nejlepším středotraťařem. Při čtvrtém místě ve 2000 metrů dlouhé Prix Gontaut-Biron - Hong Kong Jockey Club (Gr.3) totiž podal výkon odpovídající známce 93 kg.

Subway Dancer vítězí v Prix du Conseil de Paris

89   M   WAGRAM se do Česka stěhoval teprve v březnu, kdy byl po třetím místě v prodejce zakoupen za 27.110 euro. Pod trenérem Zdeno Koplíkem bohužel absolvoval pouze čtveřici startů, protože zkraje srpna utrpěl při tréninku fatální zranění. Životní výkon podal o dva týdny dříve ve Vichy, kde ho v Prix Jacques de Bremond (L) porazil pouze Skaletti. Ten poté pokračoval ve svém progresu, když zvítězil v trojici grupových dostihů. Nejlépe hodnocený mílař Wagram jediný český start absolvoval o derby dnu, kdy zvítězil před tříletým Torque Powerem.

Wagram vítězí o derby dnu, foto: Jana Syručková

88   L   BOOMBOOM KISS je podobně jako Wagram úspěšným nákupem z francouzské prodejky. Za jejich angažováním shodně stojí majitel Karel Jalový. Zatímco ale Wagram reprezentoval stáj MS Racing manželky a dcery pana Jalového, za 26.777 euro zakoupený Boomboom Kiss hájil barvy stáje Lokotrans. Pod vedením Luboše Urbánka absolvoval premiéru pátým místem v EJC Middle, ale nejlepší výkony předvedl na německých drahách. Po vítězství v handicapu v Hannoveru totiž skončil těsně třetí v drážďanské Grosser Herbstpreis der Freiberger Brauerei (L). Stal se tak čtvrtým českým koněm, který loni dosáhl na black-type umístění.

Boomboom Kiss bojuje o vítězství v drážďanském Listed, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

87,5   L   IGNACIUS REILLY absolvoval pouze čtveřici startů, ale postupně šel nahoru. Po vítězství ve Velké jarní ceně a třetím místě v Českém derby totiž zamířil ke své black-type premiéře do Vichy. V Prix Frederic de Lagrange (L) ještě 200 metrů před cílem bojoval o vítězství, ale nakonec se propadl na pátou příčku. Každopádně od vítěze ho dělilo pouze 2 a ¼ délky, takže tento výkon ho katapultoval do čela ročníku. Jeho projev i původ navíc napovídají, že distance 2400 metrů pro něj byla příliš dlouhá, takže na kratších tratích může ukázat ještě více. Nicméně od července se na dráze neukázal.

Ignacius Reilly vítězí ve Velké jarní ceně, foto: Monika Vodičková

87,5   S   TROIZILET je hodnocen o kilo níže než před rokem, přesto zaujímá pozici nejlepšího sprintera i nejlepšího koně na all-weather povrchu. Kromě startu v EJC Million, v němž se už potřetí vešel mezi trojici nejlepších, pravidelně mířil do Francie. Nejlepší výkon předvedl při vítězství v Prix du Manoir Potier (Cl.2). Ještě 400 metrů před cílem uzavíral šestičlenné pole, ale poté předvedl úderný závěr. O kvalitě dostihu svědčí, že všichni jeho soupeři šli na start s francouzským handicapem minimálně 40 kg.

Troizilet vítězí v EJC Million 2018, foto: Marek Duda

87,5   M   WIRELESS po třech letech opustil pozici nejlepšího mílaře. Zatímco v předchozích sezónách se jeho známka pohybovala v rozmezí 93 až 94 kg, v osmi letech už šel přeci jen dolů. Ve středoevropském regionu nicméně zazářil lehkými vítězstvími v bratislavské Ceně Scottish Rifla a v EJC Middle. Top výkon ovšem předvedl stejně jako Wagram v Prix Jacques de Bremond (L). Předloňské druhé místo sice neobhájil, ale přes nedostatek prostoru v cílové rovině skončil šestý jen 2 a ¼ délky od vítěze.

Wireless poráží Sagara v EJC Middle, foto: Jana Syručková

87   M   KRONPRINZ se do Česka stěhoval z prestižní Arc Sale, kde byl pro stáj Dr. Charvát zakoupen za 125.000 euro. Nejlepší výkon předvedl o týden dříve v Düsseldorfu, kde lehce zvítězil v Grosser Preis der Landeshauptstadt (Gr.3). Vyběhl přitom formu o hodnotě 110 liber respektive 95 kg. Při jediném startu pod vedením Pavla Tůmy na to čtvrtým místem v římském Premio Ribot - Memorial Loreto Luciani (Gr.3) zcela nenavázal, přesto se zařadil k naší špičce. Následně byl vykastrován.

Kronprinz při čtvrté příčce v římské Gr.3

85,5   E   RAVIELLA je suverénně nejlépe hodnoceným českým odchovancem a zároveň vévodí kategorii supervytrvalců. To může být na první pohled překvapivé, nicméně její výkon z Altano-Rennen (L) má vysokou hodnotu. Na berlínské dráze sice neporazila žádného ze šesti soupeřů, ovšem na vítězného Ernesta ztrácela jen 4 a ½ délky, což na distanci 2800 metrů znamená v handicapové matematice rozdíl pouhých tří kilo. Na našich drahách podobný výkon nepředvedla. V trochu divoké Karlovarské dvojnásobné míli vyběhla formu o hodnotě 77 kg a poté šla s formou trochu dolů.

85,5   M   ZOCK u nás řadu sezón patřil k jedničkovým koním. V letech 2017 a 2018 nicméně získal klasifikační známky 78 a 80,5 kg, které ho řadili až za první čtyřicítku. Zato nyní mu patří pozice v TOP 10. Nejlepší výkon ovšem podal až po stěhování do Francie, kde zkraje srpna změnil majitele v prodejním dostihu a jeho trenérem se stal Frederic Rossi. Do Chuchle se vrátil u příležitosti Leram EJC Million, přičemž v nejkvalitnějším českém dostihu jistě zvítězil. Následně ukázal, že se nejednalo o náhodu, když po vítězství v prodejce v Chantilly obdržel francouzský handicap 43 kg.

Za Zockem se v EJC Million seřadili Call Me Mister, Troizilet a Politicum

85   L   RAMSSIO se většině českých turfmanů zapsal do paměti především suverénním triumfem v St Legeru, a i když se bezpochyby jednalo o výborný výkon, jeho převaha přeci jen částečně padá na vrub slabší konkurenci. Na výrazně kvalitnější soupeře narazil koncem července v Deauville, kde vybojoval bronz v Prix des Orfevres (Cl.1). Tato forma s odstupem času získala na hodnotě. Oba přemožitelé Ramssia totiž do konce sezóny získali umístění v Listed a jejich francouzské handicapy poskočily na 43,5 kg. Handicapy přes 40 kg aktuálně vlastní i koně umístění na čtvrtém až šestém místě.

Ramssio při suverénním vítězství v St Legeru, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

84,5   S   PARDON MY FRENCH všech sedm loňských startů absolvoval ve Francii. Nejvíce se mu dařilo v létě na rovné dráze v Deauville. Nejprve zkraje července stylem start-cíl lehce o 4 a ½ délky ovládl prodejku Prix d'Aubigny a o měsíc později v kvalitněji obsazené Prix de Leaupartie (Cl.2) uhájil těsné druhé místo. Také druhý nejlépe hodnocený sprinter je tedy reprezentantem stáje Leram a svěřencem Václava Luky.

Pardon My French při srpnovém druhém místě v Deauville

83,5   M   SAGAR minulou zimu stejně jako ostatní reprezentanti DS Pegas změnil trenéra, když ve Zhoři vystřídal Dalibora Töröka Čestmír Olehla. V první polovině sezóny se trochu hledal, ale v září vyběhl na chuchelské dráze dvě nejlepší životní formy. Druhý totiž skončil ve Velké ceně Prahy i v Lokotrans EJC Middle, v níž nestačil pouze na Wirelesse. Na jeho štítě přitom skončili Torque Power nebo Boomboom Kiss.

Sagar finišuje za vítězným Wirelessem v EJC Middle

83,5   M   TORQUE POWER podával kvalitní výkony od začátku sezóny, když skončil třetí ve Velké jarní ceně nebo zvítězil v Lázeňské míli, ale nejlepší výkon předvedl ve 41. Velké ceně Prahy CK Martin Tour. V největším srovnávacím dostihu na mílové distanci dle svého zvyku dlouho cválal v zadní části pole. V cílové rovině ovšem předvedl na vnější straně dráhy finiš, na který nenašli odpověď ani Sagar nebo Wireless.

Torque Power vítězí ve Velké ceně Prahy

83   M   CALL ME MISTER je připravován v Německu Janem Korpasem. Loni vyběhl pětkrát a ani jednou neupadl z pomyslných stupňů vítězů. Čtyřikrát se tak stalo v německých handicapech I. a II. kategorie, díky čemuž vlastní tamní handicap 78 kg. Nejlépe si ale vedl v Leram EJC Million, v němž jeho závěr podél bariéry nestačil pouze na Zocka, který finišoval na opačné straně dráhy. Těsně přitom porazil obhájce vítězství Troizileta.    

83   L   MISTER SMART stejně jako v předchozích dvou letech podal nejlepší výkon na all-weather povrchu. Už 4. ledna vybojoval čtvrtou příčku v Quinté handicapu Prix de la Beauvoisiniere (D), čímž obhájil francouzský handicap 39 kg. V dalších třech startech pod vedením Václava Luky na to ale nenavázal a poté se stěhoval do Francie. Ani pod novým trenérem se ke svým nejlepším výkonům nepřiblížil, takže jeho handicap spadl už na 29 kg.

Mister Smart při lednovém čtvrtém místě v Quinté handicapu

83   L   MONPTI je třetím zahraničním zástupcem mezi nejlepší dvacítkou. V Německu stejně jako Call Me Mister vlastní handicap 78 kg, a než při svém posledním startu zvítězil v Pemat Trading EJC Long - 41. VC českého turfu, byl hodnocen ještě o dvě kila níže. Loni byl ovšem teprve tříletý a postupně šel nahoru. Na chuchelské dráze byl jeho největším soupeřem spolehlivý Darkolva a třetí skončil Ramssio.

Monpti vítězí v EJC Long před Darkolvou a Ramssiem

83   L   PACIFIC HILL loni vyběhl pouze třikrát. Po druhých místech ve dvojici derby trialů předvedl to nejlepší právě v 99. Českém derby. V jeho závěru předstihl tempo diktujícího Angkor Wata a ohrozit ho nedokázali z hloubi pole finišující svěřenci Václava Luky Ignacius Reilly a Ramssio, kteří ho s lepším průběhem asi mohli minimálně potrápit. Kariéru progresivního Pacific Hilla poté přibrzdilo zranění. Ke comebacku už ho nebude chystat Radek Holčák, protože v létě jeho přípravu převzal Tomáš Váňa.

Paciffic Hill vítězí v Českém derby

83   M   POLITICUM je stejně jako Zock a Call Me Mister hodnocen za výkon z Leram EJC Million. V něm podal shodný výkon jako zmíněný Call Me Mister, protože na něj ze čtvrtého místa ztrácel pouze krátkou hlavu a hlavu. Až za ním skončil majitel německého handicapu 92 kg Big Boots. Politicum předtím sice vyloženě nezářil, nicméně tabulová umístění získal také ve Velké jarní ceně, sprintu o derby dnu i v největším maďarském sprintu Overdose Díj, v němž ztrácel jen délku na vítězného Mr Righta.

83   I   ROUSSE předloni absolvovala jedenáct startů a zkraje loňské sezóny se zdálo, že se na ní náročný program podepsal. V létě se ale vrátila do výborné formy. Dobrý výkony podala už při červencových umístěních v Deauville a ve Vichy, ale ještě o trochu hodnotnější formu vyběhla koncem srpna v Deauville. V kvalitně obsazené Prix de la Reconversion d'Un  Cheval de Courses en Cheval de Polo (Cl.2) totiž z pátého místa ztrácela jen 2 délky na vítězku, díky čemuž o půl kila překonala svou známku z roku 2018.

Rousse při vítězství v EJC Long 2018, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

 

KLASIFIKACE 2019 - roviny

 

(Jaroslav Fabris)