Klasifikace 2024: Dostihy

Na základě Klasifikace 2024 představujeme 10 nejkvalitnějších českých jedniček, kterým stejně jako v roce 2020 vévodí Velká dubnová cena.
Od roku 2015 vydává IFHA (Mezinárodní Federace Dostihových Autorit) vedle Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, také Longines World's Top 100 Group 1 Races. Jak už název napovídá, jedná se o hodnocení stovky nejkvalitnějších dostihů nejvyšší kategorie Gr.1. Letos popáté vydáváme českou obdobu tohoto žebříčku, tedy Klasifikaci českých jedničkových dostihů.
Při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů, kterou naleznete v příslušné TABULCE, jsme postupovali obdobně jako naši zahraniční kolegové. Hodnocení jednotlivých dostihů je tedy průměrem klasifikačních známek koní na prvních čtyřech místech. Není přitom podstatné, jakou formu vyběhl kůň v daném dostihu, nýbrž jakou nejlepší formu vyběhl v dané sezóně.
Jediná výjimka z tohoto pravidla nastává tehdy, pokud se v dostihu, který je otevřený i hřebcům, umístí na některém z prvních čtyř míst klisna. V hodnocení světových dostihů se v takovém případě přičítají ke klasifikační známce klisny čtyři libry, čímž je zohledněna úleva pro klisny. Ta se v různých částech světa liší, ale protože u nás je v dostizích pro tříleté a starší koně úleva pro klisny vždy 1,5 kg, při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů jsme počítali právě s touto hodnotou.
Stejně jako v mezinárodním žebříčku i pro ten český platí, že se týká pouze rovinových dostihů, v nichž mohou startovat tříletí nebo starší koně. Navíc jsme nehodnotili všechny české dostihy. Zatímco mezinárodní žebříček se skládá jen z dostihů kategorie Gr.1, u nás jsme hodnotili pouze dostihy první nebo vyšší kategorie. Takových dostihů se loňském roce odběhlo 34.
Že se zároveň nejedná o hodnocení 34 nejkvalitnějších českých dostihů, můžeme ukázat na příkladu Cena Dostihového klubu, která se odběhla 13. dubna v Mostě. Jednalo se o cenu III. kategorie, do ní ale zamířilo několik koní s jedničkovou minulostí, a jak se následně ukázalo, tak i s jedničkovou budoucností. Hodnocení dostihu tak vychází na 77,625 kg, takže tato trojka překonává hned dvanáct jedniček. Navíc pátou příčku v ní obsadil pozdější vítěz Velké ceny českého turfu American Fly, a kdyby se vešel mezi kvarteto nejlepší, dostih by svým hodnocením dokonce překonal většinu jedniček.
Za zmínku stojí, že právě hodnocení jednotlivých dostihů je klíčovým podkladem pro jejich zařazení do evropského pattern systému. K zisku statusu Listed je standardně podmínkou, aby průměrný rating posledních tří ročníků dostihu činil minimálně 100 liber, jejichž českým ekvivalentem je 90 kg. Pro země, které stojí mimo black-type systém, byla tato hranice zmírněna na 95 liber. Díky tomu se už se polská Velká varšavská dvakrát běžela se statusem Listed.
Z českých dostihů měl ke statusu black-type na konci desátých let době dobře našlápnuto EJC Million, a to i proto, že dokázal přilákat kvalitní zahraniční konkurenci. Bez ní bude zisk požadovaného hodnocení jen těžko dosažitelný, protože loni dosáhla na rating 95 liber jen šestice českých koní, kteří mají různé distanční preference.
Po obecném úvodu přichází na řadu představení Top 10 českých jedničkových dostihů.
66. Velká dubnová cena (84 - M) vévodí už druhému vydání Klasifikace českých jedničkových dostihů. Na čele totiž byla už při jejím prvním vydání. Navíc je jediným dostihem, který se vešel do Top 10 ve všech vydáních Klasifikace, když neskončila hůře než osmá. Nebývá přitom řazena mezi vrcholy sezóny, ale díky distanci a termínu slouží pro řadu špičkových mílařů a vytrvalců jako vhodný dostih na rozběhnutí, což její letošní edice jenom potvrdila. Vždyť první dvě místa obsadili Rex Of Thunder a Abha, kteří následně zopakovali svá umístěné ve Velké ceně Slovenska, o níž se hovořilo jako o středoevropském dostihu roku. Třetí za nimi skončil Ignacius Reilly, který další dva starty proměnil v jedničková vítězství. Čtvrtý Norton své kvality dokázal především o derby dnu, kdy se vklínil mezi špičkové vytrvalce Rex Of Thundera a Gaspariniho.
19. Memoriál Jaroslava Maška (83,75 - M) je dalším dubnovým dostihem, který pro řadu tuzemských hvězd slouží jako vhodný odrazový můstek do sezóny. Vždyť v posledních třech vydáních klasifikace obsadil nejhůře čtvrtou příčku. Loni byla na jeho startu i dvojice ve Francii rozběhaných koní, z nichž respekt budil především Shahbandar, který po dvou únorových vítězstvích v Cagnes-sur-Mer obdržel vysoký francouzský handicap 46 kg. Odskakoval tak v roli desetinového favorita, ale nakonec se nedokázal dostat před od startu vedoucího Caucasiana. Slabší výkony naopak zkraje sezóny předvedli Jir Sun a Worth Choice, kteří obsadili páté a šesté místo. Kdyby přitom aspoň jeden z nich předstihl čtvrtého Liva, Maškův memoriál by byl vůbec nejlépe hodnoceným dostihem roku.
9. Leram Million (83 - M) je dalším dostihem, který na čelních příčkách Klasifikace vídáme pravidelně. V žádném jejím vydání totiž neskončil hůře než šestý, přesto se nemůže pochlubit stejnou sérií umístění v Top 10 jako Velká dubnová cena, protože v roce 2022 se nekonal. Výsledek posledního Leram Millionu získal na hodnotě v závěru sezóny. Ve vyrovnané koncovce úspěšný Reverso totiž o měsíc později získal status black-type, když v „českém“ Listed v Nantes prohrál jen o hlavu s Aigle Vaillantem. Třetí See You Pink nejlepší loňský výkon podala dokonce až 19. prosince, kdy v Deauville vybojovala druhé místo v Quinté handicapu.
65. Prima CNN Zlatý pohár - Memoriál Filipa Minaříka (82 - L) se v předchozích letech pohyboval spíše na hraně Top 10, když takto vysoké hodnocení dosud nezískal. Pozici nejkvalitnějšího loňského dostihu na vytrvalecké distanci mu zajistila především dvojice slušovických hvězd. Koncem června měl navrch Rex Of Thunder, který tak ve Zlatém poháru završil hattrick. Gasparini se musel spokojit s třetí příčkou, nicméně loni své kvality potvrdil čtveřicí jedničkových vítězství, z nichž to nejprestižnější získal v maďarském Kincsem Díj.
98. Českomoravská cena statutárního města Mostu (81,875 - M) je za loňský rok nejlépe hodnoceným dostihem, který se odběhl jinde než v Chuchli. V pozici desetinového favorita do ní odskakoval Caucasian, ale při svém šestém mosteckém startu zaznamenal tamní nejhorší výsledek, když skončil „až“ třetí. V závěru ho totiž předstihla dvojice stáje Lokotrans Jir Sun a Capitano. Mírně navrch měl první jmenovaný, který sice neprožil tak úspěšnou sezónu, jako byla ta předchozí, přesto se v koňské Klasifikaci už potřetí v řadě vešel do Top 10.
46. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (81 - M) byla nejlépe hodnoceným dostihem v letech 2021 a 2023. Níže než nyní se Velká cena Prahy umístila pouze v roce 2020, kdy její kvalita utrpěla přílišnou koncentrací jedničkových dostihů během jednoho víkendu, protože následující den se konal European Jockeys‘ Cup. Nicméně i loni potvrdila svůj vysoký kredit. Suverénně v ní zvítězil Bellator, jehož sázkový kurz 15:1 přitom prozrazuje, že se s ním příliš nepočítalo. Na dráhu se totiž vracel po více jak roční pauze.
Memoriál Karla Havelky (80,875 - M) se loni uskutečnil poprvé. Každopádně svou propozicí i termínem v podstatě navazuje na EJC Middle, jehož poslední dva ročníky v letech 2020 a 2021 se v Klasifikaci umístily na pomyslných stupních vítězů. V Havelkově memoriálu se po dvou slabších formách v dobrém světle ukázal osmiletý matador Ignacius Reilly, ale ještě lépe si vedl o pět let mladší San Sebastian. Vítěz Velké jarní ceny získal stejně jako Reverso status black-type o měsíc později v Nantes, kde obsadil třetí příčku.
103. Loko Trans Cena prezidenta republiky (80,375 - E) patří k dostihům, které loni dosáhly svého maxima od vzniku Klasifikace. Vyrovnaný souboj o vítězství v ní svedla trojice koní, přičemž vítězství získal tříletý Cheeky Boy před českým odchovancem Vévodou. Na vysokém hodnocením dostihu má ovšem největší zásluhu třetí Vert Liberte. Tomu se sice na podzim tolik nedařilo, ale vysoký rating získal hned při vstupu do sezóny, když mu v dubnovém Listed v Longchamp jen o hlavu uniklo třetí black-type umístění kariéry. Díky tomuto výkonu mu v koňské Klasifikaci náleží druhé místo za suverénním Ponntosem.
103. Svatováclavská cena Charvát Group (80,25 - S) se před rokem nacházela dokonce na druhé příčce Klasifikace, když k tomu zásadní měrou přispělo vítězství výborného Ponntose. Ten se loni českému publiku nepředstavil, přesto Svatováclavská cena zůstala nejlépe hodnoceným sprintem. Na tom má největší zásluhu Caucasian, který na své oblíbené mostecké dráze triumfoval lehce stylem start-cíl.
21. Tattersalls Mile (79,875 - M) je osmým chuchelským a sedmým mílařským dostihem v Top 10. Překvapivé vítězství v ní získal s kurzem 16:1 odskakující Charpentier, který nicméně v dalším průběhu sezóny dokázal, že se nejednalo o náhodu. Ještě výrazněji k vysokému ratingu dostihu přispěl třetí Jir Sun. Dodejme, že mezi jedenáct nejlépe hodnocených dostihů se vešly všechny jedničky, které se běhají v rámci derby dne, tedy Zlatý pohár, Tattersalls Mile a Sprinterská cena. Evidentně tak patří k vrcholům první poloviny sezóny a je tedy zcela na místě, že letos se jejich dotace vzroste ze 150.000 korun na 300.000 korun.
(Jaroslav Fabris)