Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Královna Enable se pokusí o historický zápis na těžké půdě

Královna Enable se pokusí o historický zápis na těžké půdě
Walgeist poráží Enable v Prix de lArc de Triomphe - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

Největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe s hlavní hvězdou, ale bez svěřenců irského mága Aidana O’Briena.

Již několik dní je jasné, že letošní ročník Qatar PRIX DE L‘ARC DE TRIOMPHE (G1, 2400 metrů) se uskuteční na velmi těžké půdě. Po pátečním děšťovém přídělu už byla sobota klidnější, i když v neděli ještě nějaká vláha přijít může.

Irský trenér Aidan O‘Brien již v týdnu kvůli předpokládané půdě škrtnul tříletou Love. Suverénní vítězka 1000 Guineas i Oaks, která měla být spolufavoritkou dostihu. I tak měl mít dostihu kvalitní sestavu.

Výběr koně musel samozřejmě řešit i první jezdec stáje Ryan Moore, který si nakonec vybral tříletého Mogula, který při svém posledním startu triumfoval v Grad Prix de Paris a porazil i několik svých nedělních soupeřů.

O rok starší Japan byl již po loňském čtvrtém místě z Arc zakoupen japonským investorem a příznačně byl tak do jeho sedla angažován i japonský žokej, mnohonásobný šampión Yutaka Take. Kůň ale letos neměl tak dobrou sezónu, a i když je na tento dostih speciálně připravován, tak jeho úspěch měl být spíše překvapením.

Letošního anglického derby vítěze Serpentine si už ve zmíněné GP de Paris vyzkoušel Christophe Soumillon, kde s ním obsadil čtvrté místo. Byl to jeho první dostih od triumfu v derby a zřejmě také zkouška jiné taktiky, než kterou se prezentoval v Epsomu. Dohláška na poslední chvíli by měla napovídat, že forma by měla znovu přijít.

Úlohu vodiče by měl plnit čtyřletý Sovereign (Mickael Barzalona), který ale ve stejné roli loni vyhrál Irish Derby.

Pokud by si tedy někdo myslel, že všechny změny jsou už u konce a alespoň koně budou smět na závodiště v plném počtu, mýlil by se. V sobotu večer se potvrdila zpráva, která se v náznacích objevovala už během dne a zcela tak mění předpokládaný vývoj dostihu.

Svěřenci Aidana O‘Briena a jeho synů Josepha a Donnachy byli staženi z nedělních dostihů v Longchamp, protože vzorky jejich moči zaslané do francouzské laboratoře byly pozitivní na zakázanou látku Zilpaterol. Jde patrně o kontaminaci z krmiva. Společnost Gain Equine Nutrition doporučila svým zákazníkům, aby přestali používat své krmné produkty poté, co byly šarže kontaminovány Zilpaterolem. „Výsledky vzorků moči, které jsme poslali do irského centra, byly negativní, ale z francouzské laboratoře se vrátily pozitivní,“ řekl v sobotu večer Aidan O'Brien. Dostih se tak odběhne bez jeho svěřenců, což může poznamenat taktiku dostihu.

S číslem osm se z pátého boxu vydá vstříc možnému třetímu triumfu vítězka z let 2017 a 2018 ENABLE s jezdeckou legendou Frankie Dettorim. Její skvostná kariéra kromě zmíněných triumfů v Arc zahrnuje i tři výhry v „King George“, triumf v Breeders Cup Turf v roce 2018 a v klasické sezóně i v anglických a irských Oaks. Celkem má na svém kontě patnáct prvních míst, jen dvě druhá a jedno třetí na počátku kariéry. Pozici oprávněné favoritky se tedy nemůže vyhnout ani ve své poslední sezóně a zřejmě i posledním startu vůbec.

 

Enable loni druhá při pokusu o hattrick za Waldgeistem a před Sottsassem

Těžká půda trochu zamíchala šancemi konkurentů a nabízí se tedy otázka „kdo jiný, když ne favoritka?“ Původně černý kůň, vynikající vytrvalec Stradivarius, se přesunul do pozice druhého favorita. Trenér Gosden má tedy v dostihu obě prozatím největší kurzové šance. Do sedla druhého se nakonec po již dříve zmiňovaných variantách posadí velezkušený domácí jezdec Olivier Peslier, který sám již v Arc triumfoval čtyřikrát.

Z domácí sestavy získává v posledním týdnu hodně příznivců třetí z loňské edice Sottsass (Cristian Demuro). Ten sice letos zkoušel jen dvoukilometrové dostihy, ale jeho příprava byla také jasně směřována právě k tomuto vrcholu.

Tříletá Raabihah (Maxim Guyon) z letos velmi úspěšné majitelské stáje šejka Hamdana má na svém kontě jen pět životních startů a teprve v tom posledním si vyzkoušela vytrvaleckou distanci na zdejší dráze, když finišovala druhá v Prix Vermeille.

Své příznivce má také ve Francii trénovaný vítěz německého derby In Swoop (Ronald Thomas), který naposledy finišoval druhý v již zmiňovaném GP de Paris a jehož šance by mohl zvyšovat i měkký terén.

Další koně již mají výrazně vyšší kurzy a neměli by mít příliš šancí. Zajímavý je určitě start výborného mílaře Persian King (Pierre-Charles Boudot), který má letos výbornou sezónu, ale jen výjimečně běžel dva kilometry a vytrvaleckou distanci absolvuje poprvé.

Populární bělouš Way To Paris (Ioritz Mendizabal) měl několik dobrých dostihů v první polovině sezóny (mj. i těsná výhra nad Nagano Gold v GP de Saint-Cloud), ale poslední příprava po přestávce v září už mu tolik nevyšla.

Verdikt: Vítězství fenomenální Enable by bylo jistě velmi emotivní zakončení její skvostné kariéry a i s ohledem na všechny její dosavadní starty určitě v boji o vítězství bude. Po stažení celé irské sestavy se ale bude muset změnit i taktika ostatních, pojede se v menším počtu a není jasný vodič. Z pomalejšího tempa by mohl klidně vytěžit Persian King, preferující dosud kratší tratě s dobrým závěrem, případně tříletá RAABIHAH, která by mohla zužitkovat váhovou výhodu. Pro větší překvapení je tu další domácí tříletek Gold Trip, který nezaběhl špatně při svém posledním startu na zdejším závodišti v GP de Paris. Pokud je tedy už všem změnám konec, na startu se objeví jedenáct koní.

16:05 – STARTOVNÍ LISTINA

Přímý přenos můžete po bezplatné registraci sledovat na webu France Galop.

 

Tipsport: 1,85 Enable, 5 Stradivarius, 7 Sottsass, 9 In Swoop, 12 Raabihah, 18 Persian King, 30 Gold Trip, Way To Paris, 50 Deirdre, 100 Chachnak, 120 Royal Julius

Fortuna: 1,9 Enable, 5,5 Stradivarius, 7 Sottsass, 9 In Swoop, 11 Raabihah, 17 Persian King, 30 Way To Paris, 35 Gold Trip, 65 Deirdre, 100 Chachnak, 125 Royal Julius

 

 

 

Posledních 10 ročníků Prix de l’Arc de Triomphe

2010      Workforce          3             Ryan Moore                      Sir Michael Stoute

2011      Danedream        3             Andrasch Starke              Peter Schiergen                

2012      Solemia             4             Olivier Peslier                   Carlos Laffon-Parias

2013      Treve                 3             Thierry Jarnet                   Criquette Head

2014      Treve                 4             Thierry Jarnet                  Criquette Head

2015      Golden Horn      3             Frankie Dettori                 John Gosden    

2016      Found                4             Ryan Moore                      Aidan O'Brien   

2017      Enable                3             Frankie Dettori                 John Gosden    

2018      Enable                4             Frankie Dettori                 John Gosden    

2019      Waldgeist            5             Pierre-Charles Boudot        André Fabre  

  

Předávání cen loňskému vítězi Pierru-Charlesi Boudotovi

 

Vítěz bude i letos, ale tribuny zůstanou prázdné, diváci a k tomu i někteří koně zůstanou doma

  

(Jiří Šnajberk, foto autor)