Královna Enable se vrací v Eclipse

Enable poráží Crystal Ocena v King George VI and Queen Elizabeth Stakes - foto: Petra Mikesková

Sezónní debut si fenomenální Enable odbude v Sandownu, kde jsou v neděli na programu Coral Eclipse Stakes.

ENABLE v šesti letech nastupuje do další sezóny. Během kariéry vyhrála 13 z 15 startů, deset Gr.1. Ve třech letech vyhrála troje Oaks, dominovala v King George VI And Queen Elizabeth Stakes i v Prix de l’Arc de Triomphe. Ve čtyřech letech začala později, obhajobu Prix de l’Arc de Triomphe ale stihla a přidala Breeders‘ Cup Turf.

Loni začala vítězstvím právě v Eclipse Stakes, kde se po dlouhé době představila na distanci 2000 metrů a porazila výbornou Magical. Následoval památný souboj s Crystal Oceanem v King George VI And Queen Elizabeth Stakes a po vítězství v Yorkshire Oaks zamířila opět do Paříže. Na třetí vítězství však nedosáhla, když ji na měkké dráze porazil Waldgeist.

Svěřenkyně trenérské hvězdy Johna Gosdena reprezentující barvy Khalida Abdullaha teď nastoupí proti rozběhaným soupeřům. V jejím sedle samozřejmě nebude chybět Frankie Dettori. Distance 2000 metrů sice není její specializace, ale již loni to zvládla.

Enable vítězí v loňských Eclipse Stakes před Magical

Přestože se godolphinský Ghaiyaat prezentuje velmi ofenzivní taktikou, i on dosáhl svých největších úspěchů na distanci 2400 metrů. Loni uchvátil demolicí soupeřů v Grosser Preis von Baden. Měkká dráha v Prix de l’Arc de Triomphe mu podle očekávání nevyhovovala, ale v dalších startech byl opět suverénní. Jak v zimě v Dubaji, tak před měsícem v Coronation Cupu, který byl letos přesunut z Epsomu do Newmarketu.

Na trati 2000 metrů ale dokázal také vítězit. Jak letos v Dubaji o 8 délek, tak v jediném startu, který absolvoval ve třech letech, tak v Gr.2 ve Francii na začátku loňské sezóny. Svěřence Charlieho Applebyho povede opět William Buick a je považován za hlavního konkurenta Enable.

Ghaiyaath vítězí v Coronation Cupu v Epsomu

Japan byl loni jedním z nejlepších tříletých na distanci 2400 metrů. Po blízkém třetím místě v Derby vyhrál Grand Prix de Paris a byl čtvrtý v Prix de l’Arc de Triomphe. Přestože loni v Yorku porazil Crystal Oceana na 2100 metrů, bylo vidět že mu víc vyhovují delší tratě. To se ukázalo letos na Royal Ascotu, kde ve 2000 metrů dlouhých Prince Of Wales’s Stakes skončil až čtvrtý.

Pro světoběžnici Magic Wand, která je Japanovou stájovou kolegyní z lotu Aidana O’Briena, je naopak distance optimální. Zvládla delší i kratší distance, jako již v letošním třetím startu, kde lehce vyhrála Gr.2 na míli v Curragh. Ale může jí chybět trochu třídy, přestože v Gr.1 po celém světě sbírá cenné body.

Japonská Deidre loni vyhrála Nassau Stakes na 2000 metrů pro klisny v Goodwoodu. Regal Reality již nenavázal na své loňské třetí místo v Eclipse Stakes a naposled pátý v Prince Of Wales’s Stakes Bangkok prostě není na tuto společnost tak dobrý.