Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kratochvílova série pokračuje, Prvomájovou ovládl s Antalgique (analýza)

Kratochvílova série pokračuje, Prvomájovou ovládl s Antalgique (analýza)
Prvomájová steeplechase 2021 - foto: Zenon Kisza

První květnový den tradičně patřil dostihům v Lysé nad Labem a Prvomájové steeplechase města Lysá nad Labem.

V jedničkové steeplechase cross country na 4200 metrů se utkala sedmička koní. Předchozích sedm ročníků dostihu ovládli svěřenci Josefa Váni v sedle s Janem Kratochvílem. V zimě ovšem Jan Kratochvíl změnil působiště, takže tentokrát zmíněná dvojice nastupovala v rolích soupeřů. Papírově bylo pravděpodobnější pokračování Váňovi vítězné série, ale v cíli slavil Kratochvíl.

ANTALGIQUE (8,5:1) zahájila kariéru ve Francii, kde jako tříletá třikrát neúspěšně vyběhla na rovině. Následující sezónu vynechala a loni už jako reprezentantka stáje Lokotrans zahájila pod trenérem Lubošem Urbánkem překážkovou kariéru. Startovala sice převážně v dostizích IV. kategorie, ale nejlepší výkony podávala právě v Lysé, kde zaznamenala jedno vítězství a dvě druhá místa. Každopádně v sobotu narazila na výrazně silnější konkurenci, takže bylo zřejmé, že bez progresu se neobejde.

Kromě toho, že stále patří k začínajícím překážkářům, jejímu zlepšení napovídal také původ. Je totiž polosestrou v Českém derby druhého Avereho a především Al Bustana, který vyhrál Gran Premio Merano. Také se mohla opřít o výbornou formu stáje. Její překážkáři totiž zahájili sezónu před třemi týdny v Bratislavě, kde získali dvě vítězství. V Lysé se prosadil také nad proutěnkami debutující Frenki. Koneckonců Antalgique už v paddocku zanechala dobrý dojem.

Samotný dostih pak potvrdil, že na menší lysolabské dráze se vyplácí ofenzivnější taktika. Antalgique od startu cválala blízko čela, vedení převzala už před závěrečným skokem a jistě zvítězila. „Znám jí z práce a vím, že formu měla. Byli tady kvalitní koně, ale dneska dobře skákala a utíkala perfektně,“ sdělil po dostihu pro Českou televizi Jan Kratochvíl. Okolnosti stěhování Antalgique do Česka nastínil trenér Luboš Urbánek: „Dostali jsme jí jako dárek. Ve Francii už byla zařazená do chovu, ale nemohla mít hříbata, a protože má majitel Karel Jalový dobré vztahy s jejím chovatelem, tak jsme jí dostali a takhle nám to vrací.“

Aeneas (1,85:1) nesplnil roli favorita, přesto výkonem nezklamal. Analýzu jeho výkonu poskytl po dostihu České televizi žokej Josef Bartoš: „Je to pro něj trochu krátké, obě jedničky tu vyhrál na 4600 metrů. Ze začátku byl laxnější a pak jsem se dlouho nemohl dostat přes Larizana, takže mi čelo utíkalo. V závěru stáhnul asi 10, 15 délek, ale to už bylo pozdě.“

Bugsie Malone (20:1) začal aktivně a Lukáš Matuský ho držel za lídrem. Když se v závěrečném kole zrychlilo, jako tempař s tím měl problém a brzy potřeboval výraznější podporu. Stáji se v úvodu sezóny příliš nedaří, přesto se jednalo o povedenou rozcvičku před avizovaným startem v první kvalifikaci.

Larizano (17:1) v předchozích sezónách ukazoval nejlepší formu na podzim a tentotkrát byl ještě chlupatý, přesto dobrou koncovkou získal blízké čtvrté místo. I ve třinácti letech je na tom tedy dobře.

Power Zar (3,5:1) dostih v průměrném tempu odvodil a ještě na začátku cílové roviny byl druhý, ale v závěru neodolal náporu soupeřů. Přeci jen v posledních letech se věnuje především meranským krosům, které nejsou tolik o rychlosti.

Godsalino (6:1) absolvoval českou premiéru. Jeho šance vypadaly dobře k třetí překážce před cílem, kterou ale nepřekonal ideálně a nakonec na nejlepší nestačil  

Annie Reilly (35:1) ještě výrazněji chybovala o skok dříve a dostih pouze dokončila.

VÝSLEDEK

čas 3:42:48

(Jaroslav Fabris)