Kristiano si řekl o dohlášku do derby (analýza)
V sobotu se odběhl první jedničkový dostih pro tříleté na distanci přes 2000 metrů, kterým je tradičně 33. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera.
Jeho předchozích devatenáct ročníků se uskutečnilo na mosteckém hipodromu. Během této éry v něm zvítězila trojice pozdějších hrdinů Českého derby (Darsalam, Laureat a Joseph), nicméně i vzhledem ke specifické mostecké dráze jeho význam mezi derby trialy v posledních letech klesal. To dokládá i slabší účast, když předchozích tří ročků se v průměru zúčastnilo pouze sedm koní. Stěhování do Chuchle dle očekávání přineslo větší zájem. V sobotu totiž byla na startu dvanáctka koní.
Z nich si nejlépe vedl KRISTIANO (16:1), který byl jediným zástupcem českého chovu v poli. Jeho původ je nicméně zajímavý především proto, že je pravým bratrem v Českém derby 2016 druhé Krasavy. Ta debutovala až jako tříletá, a že ani Kristiano nebude raným koněm, napovídal také jeho mohutný exteriér. Zmíněná Krasava přitom byla spíše subtilnější.
Jeho loňské starty přitom nebyly špatné. Při náročném debutu v Ceně Masise měl problém s akceptováním tempa, ale v závěru minul několik soupeřů a skončil šestý. Následně v Chuchli prohrál pouze s triem Great Gunnar, Astoria a Angkor Wat, což je ze zpětného pohledu silná sestava. Tehdy byl naopak chtivější, přičemž na špici se s ním naháněl Blitzkrieg. Sezónu uzavřel šestým místem v Pražském zimním favoritovi, v němž ho od vítězného Chiouboucara dělilo nedalekých 6 délek.
Na postupné prodlužování distance navázal i při letošním debutu, který absolvoval na trati 2200 metrů v Mostě. Tam sahal po vítězství, ale posledními cvalovými ho předstihl Ramssio. I jeho výkon z Frankenbergerova memoriálu dokazuje, že se jednalo o kvalitní dostih a navíc mohutnému Kristianovi prospěl návrat na větších chuchelskou dráhu.
V sobotu většinu dostihu cválal na druhém místě, a přestože vedoucí Pacific Hill udával pomalé tempo, na protilehlé rovině na něj ztrácel zhruba 5 délek. V lahovickém oblouku ale toto manko zlikvidoval a v cílové rovině svedl se zmíněným soupeřem velký souboj, z něhož vyšel vítězně rozdílem krku. Za zmínku stojí, že jeho jezdec Beysim Ferhanov, který loni obdržel řadu sankcí za nadměrné použití bičíku, sice udělil šestou pobídku bičíkem už na distanci, ale přes vyrovnaný finiš už další nepřidal, takže pravidla tentokrát neporušil.
Kristiano sice zatím schází na přihláškách Českého derby, ale už krátce po doběhu byla avizováno, že ke čtvrtečnímu termínu bude dohlášen. Za poslední čtyři roky už tak půjde o třetího svěřence Heleny Vocáskové, který bude do Českého derby dohlášený. Zatímco investice do dohlášky Krasavy se před třemi lety vyplatila, Saul loni na dotaci nedosáhl.
Pacific Hill (6,5:1) jako jediný teprve vstupoval do sezóny. Třídu ale ukázal už loni třetím místem v Gerschově memoriálu a jeho původ je jednoznačně vytrvalecký. Sedlo by mu tak poctivé tempo, ale po startu se nikomu nechtělo na špici. Sám se tak ujal jeho diktování, ovšem o žádný kvapík se nejednalo. To dokládají i časy jednotlivých čtyřstovek. Úvodní kilometr totiž koně absolvovali za 73,42 sekundy (tempo 817 metrů za minutu), zatímco závěrečných 1200 metrů seběhli za 73,69 (tempo 977 metrů za minutu). V závěru se podobně jako loni kroutil, takže má potenciál k dalšímu zlepšení.
Ramssio (6,5:1) šel na rozdíl od dua svých přemožitelů zezadu, což je ve falešných dostizích mínusem. Přesto stejně jako při mosteckém vstupu do sezóny ukázal údernou koncovku, přičemž na duo nejlepších ztrácel krk a krátkou hlavu. Každopádně při třetím životním startu potvrdil, že jeho dohláška do Českého derby byla opodstatněná.
Outback Rider (22:1) už ztrácel výrazněji. Od měsíc staré sedmé příčku z dostihu debutantů nicméně ukázal výrazný progres a zdá se, že aktuálně má ze svěřenců trenéra Arslangireje Šavujeva na start Českého derby nejblíže. Bez dalšího zlepšení se ovšem neobejde.
Lady Roseburg (35:1) při prvním startu mimo Bratislavu uzavřela tabuli. Sice je hlášená i do Českého derby, které na ní asi bude příliš, ale protože tříleté klisny zatím nevypadají nejsilnější, může být především slušnou šancí pro Oaks.
Uran (33:1) cválal celý dostih poblíž Kristiana, ale v závěru na nejlepší nestačil. Sice díky metrům navíc podal svůj nejlepší výkon, nicméně se zdá, že mu do špičky ročníku něco schází.
Benjamin (16:1) předvedl o něco lepší výkon než před dvěma týdny ve Varech, ale stále platí, že České derby pro něj může přijít moc brzy.
Touch Of Australia (22:1) za svým slavným polosourozencem Touch Of Geniusem zaostává výkony i exteriérem. Nebyla ale zas tak daleko, takže pro Oaks stále zůstává ve hře.
Blitzkrieg (3,2:1) už minule ukázal, že je těžko ovladatelný, na což tentokrát doplatil. Jaromír Šafář ho hned po startu stáhnul několik délek za soupeře, přesto byl Blietzkrieg hlavně v úvodu hodně chtivý. To ho stejně jako stahování náskoku soupeřů stálo síly, které mu v závěru chyběly. Na vytrvaleckých distancích to bude mít se svým temperamentem těžké.
Filip (4,9:1) mezi špičkou podával spolehlivé výkony a delší distance měla být plusem. Už v obolu ale Michal Hrouda neměl nic v rukách, takže brzy bylo jasné, že i on své příznivce zklame.
Kings Rock (25:1) absolvoval dostih na ideální pozici ve druhém sledu. V závěru ale nestačil, když mu spíše než vytrvalost schází třída.
Touche Finale (25:1) běhala celou zimu a sérii nepovedených výsledků z Francie nedokázala protrhnout ani při své české premiéře.
(Jaroslav Fabris)