Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Letní dostihová pohoda v Deauville a okolí

Letní dostihová pohoda v Deauville a okolí
Inspiral s Frankiem Dettorim v Deauville - foto Jiří Šnajberk

Jiří Šnajberk přibližuje týden dostihů na francouzské riviéře v Deauville a Clairefontaine.

Blog Jiřího Šnajberka

Od konce července a téměř celý srpen probíhá poblíž normandských pláží tradiční a velmi populární Meeting De Deauville Barriere. Na hlavní dostihy přijíždí nejen domácí, ale velmi početně jsou zastoupeny největší anglické a irské stáje. Letos zavlála nad hlavní tribunou v Deauville i česká vlajka a kromě účasti byly k vidění i výhry v rámcových dostizích.

 

V Deauville vlála i česká vlajka

 

Hlavní dostihy a jejich hvězdy

V týdnu od soboty 12. srpna, který jsem měl možnost navštívit, je zřejmě největší koncentrace kvalitních dostihových dnů celého mítinku. Prix Du Haras De Fresnay-Le-Buffard Jacques Le Marois (G1, 1600 metrů, 3+) byl na pořadu v neděli a jde o nejbohatší dostih s celkovou dotací 1.000.000 Eur. Na startu se sešlo jedenáct kvalitních soupeřů, z nichž měl největší důvěru druhý z domácího derby (Prix Du Jockey Club) Big Rock, ale i tentokrát na něj zbylo jen druhé místo. Znovu po roce se totiž vytáhla obhájkyně triumfu Inspiral trenérského tandemu Gosdenových, která letos neměla příliš dobrou sezónu a tedy ani důvěru sázejících. Na zdejším závodišti si ale vzpomněla na své nejlepší výkony a ve finiši zdolala i favorita, když další účastníci byli už více vzdáleni.

 

Inspiral vítězí v Prix Du Haras De Fresnay-Le-Buffard Jacques Le Marois

V jejím sedle se stylově loučil se zdejším mítinkem hvězdný Frankie Dettori. A při vyhlašování vítězů bylo vidět, jaké popularity se i zde těší. Všichni domácí jezdci i vrcholní představitelé francouzského turfu se shromáždili pod pódiem a poté i na něm, aby zde naposledy vzdali hold jezdecké legendě.

 

Frankie Dettori v obležení francouzské elity

V následujícím dostihu nedělního odpoledne Prix Gontaut-Biron HK Jockey Club (G3, 2000 metrů) měly naše stáje mezi osmi startujícími hned dva účastníky, z nichž Rex Of Thunder trenéra Dema obsadil slušné páté místo.

V úterý 15. srpna byl ve Francii svátek a tak i zde byly k vidění špičkové dostihy. Hlavní hvězdou byl určitě domácí derby-vítěz Ace Impact z lotu trenéra Rougeta, který zde v roli desetinového favorita v Prix Guillaume D´Ornano (G2, 2000 metrů, 3) potvrdil svou výkonnost a prozatím figuruje i na nejvyšším místě sázkové nabídky pro podzimní pařížský vrchol. Nepředstavil se sice dosud na delší distanci, ale trenér o jeho schopnostech nemá pochyb a tak se možná postaví první říjnový den na start bez prověřené vytrvalosti. V jeho sedle triumfoval i na zdejším mítinku velmi úspěšný Cristian Demuro.

 

Ace Impactem s Cristianem Demurem

V programu čtvrtečního večerního mítinku bylo především několik štědře dotovaných dostihů Arqana Series pro nastupující generaci dvouletých koní a i zde bylo možné zaznamenat v jednom z nich českou účast. V průběhu večera pak uspořádala Arqana pro pozvané i početně navštívené společenské setkání.

 

Clairefontaine

Jen několik set metrů od Deauville v docházkové vzdálenosti kolem místního kostela i sídla společnosti Arqana se nachází další závodiště a i zde byla zejména při pondělním mítinku velmi slušná návštěva. Areál působí více domácky, jezdci prochází do padoku dlouze mezi diváky, je zde velké množství velmi početně obsazených zahrádek a stánků s občerstvením. A právě při pondělním mítinku mohl slavit v handicapovém dostihu na 1800 metrů i český zástupce Apollon trenéra Koplíka v sedle s Enzo Crubletem. Ten nakonec odskakoval jako favorit dostihu a i tady bylo vidět, že pokud se objeví zahraniční kůň s dobrou šancí, tak se to v sázkové nabídce většinou projeví. Jinak totiž většina našich koní má kurzy spíše dvouciferné.

 

Sázková hala v Clairefontaine

 

Dámy v sedle

Ženy a dívky se sice v největších dostizích příliš neobjevují, ale v rámcových dostizích jsou obsazovány poměrně často. K nejpopulárnějším patří hlavně Delfine Santiago, která na triumf z posledního nedělního dostihu hned navázala v pondělí v Clarefontaine. Z nastupující generace je už několik posledních let nejúspěšnější Marie Velon. Třeba její dvouletý partner Muchas Gracias měl při úterním mítinku takovou popularitu u sázejících, že fronty byly podobné jako u hlavních dostihů. Dvojice důvěru nezklamala a jezdkyně pak i vítězně zakončila naši návštěvu při pátečním mítinku v Clarefontaine.

 

Delfine Santiago

 

Atmosféra a doprovodný program

Od soboty do pondělí byly všechny dostihové dny navštíveny velmi početně, trochu menší účast byla na večerním čtvrtečním mítinku a v pátek v Clarefontaine. Návštěvníci mají k dispozici spoustu občerstvení, sázet se dá rovnoměrně u automatů i četných přepážek. Většinou je i nějaký doprovodný program. Třeba v Deauville se na protější straně závodiště konaly skoro každý den zápasy koňského pola, takže odchod ze závodiště byl pak provázen koňmi odcházejícími v běžném provozu na nedaleké pláže. K vidění jsou také výtvory různých umělců, čtvrteční večerní mítink měl zakončit místní DJ, v Clarefontaine v pátek zazpíval populární šansoniér s repertoárem Charlese Aznavoura.

Celkově lze návštěvu této oblasti jen doporučit. Pro mimodostihové aktivity jsou tu rozlehlé pláže, konají se různé trhy, večer je velký zájem o místní speciality v mnoha restauracích a stáncích. Lze samozřejmě navštívit i místní kasino a pokud je volný den třeba na delší výlet, pak je možnost navštívit třeba turistickou atrakci Le Mont Saint Michel.

 

Le Mont Saint Michel

 

Speciality nabízí místní restaurace a stánky

Fotky: Jiří Šnajberk