Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Limaria čeká třetí připouštěcí sezóna

Limaria čeká třetí připouštěcí sezóna
Limario - foto: Romana Nevěřilová - fotomarii.cz

Třetí sezóna v roli plemeníka čeká někdejšího nejlepšího německého dvouletka a vítěze Velké ceny Prahy Limaria.

LIMARIO se našemu publiku předvedl před šesti lety, kdy lehce vyhrál náš největší mílový dostih Velkou cenu Prahy. Tehdy byl krátce v tréninku Arslagireje Šavujeva. Bylo to v pauze mezi jeho působením v Dubaji.

Limario odstartoval kariéru v Německu u trenéra Ronalda Dzubasze. Ve dvou letech se stal Šampiónem dvouletých hřebců, když vyhrál Preis Des Winterfavoriten (Gr.3). Další rok sice neuspěl v německé Velké jarní, ale v Brémách byl druhý v derby trialu a v samotném derby skončil sedmý 3 ½ délky od vítěze. Svůj druhý grupový úspěch získal v následném startu v Grosser Preis Des Audi Zentrums Hannover (Gr.3) na 2000 metrů.

Před další sezónou ho zakoupil Valentin Bukhtoyarov a stěhoval se do Dubaje, kde v březnu nastoupil rovnou do těch největších dostihů. V Al Maktoum Challenge (Gr.1) sice skončil devátý a v Godolphin Mile (Gr.2) šestý, seznámení s umělým povrchem ale nedopadlo tak špatně. Na vítěze ztrácel vždy okolo 3 délek. Po krátkém působení u Arslanigireje Šavujeva se vrátil do Dubaje, kde strávil další tři sezóny. Zaměřil se víc na handicapy na trávě a v pěti letech jeden na 1800 metrů s ratingem 110 lb vyhrál, za což obdržel svůj nevyšší handicap 113 lb. Ještě v šesti letech byl čtvrtý v dubajském Listed a přes klesající formu uzavřel tamní působení v sedmi letech pátým místem v Gr.3 v Abu Dhabi.

Po dubajském angažmá se vrátil do České republiky a trenér Radim Bodlák se ho v devíti letech pokusil vrátit na dráhu, ale neúspěšně. Díky jeho kariéře a původu ho ale zařadil do chovu.

Otcem Limaria je úspěšný plemeník Areion, který byl koncem devadesátých let elitním německým sprinterem. Vyhrál Goldene Peitsche (Gr.2) a dvakrát Holsten Trophy. Mezi jeho potomky patří trojnásobný Gr.3 vítěz Flamingo Star, Itabo ve 13 startech v grupových dostizích nebyl hůř jak pátý a vyhrál Gr.2 v Baden Badenu, Palace Princ vyhrál Badener Mile (Gr.1) a byl druhý v německém derby.

Letos ho na dráze reprezentovali dva výborní tříletci, vzhledem k jejich výkonům ve dvou letech se ale od nich přeci jen čekalo ještě víc. Rubaiyat vyhrál Preis Des Winterfavoriten a o 5 délek Gran Criterium v Miláně. Letos na vítězství nedosáhl, ale celou sezónu patřil ke špičce. Byl druhý v German 2000 Guineas a pátý v Prix de la Foret (Gr.1). Alson byl loni druhý v největším francouzském dostihu pro dvouleté Prix Jean-Luc Lagardere a v matchi v Criterium International (Gr.1) smáznul coolmorského Armoryho 20 délkami. Po přechodu do francouzského tréninku se uvedl nadějně třetím místem v první klasice, v derby však zklamal. Po letní pauze uspěl až na podzim v Listed v Saint-Cloud.

Matka Limaga běhala v polovině devadesátých let. V chovu dala kromě Limaria další dva black type vítěze. Oba běhali na vytrvaleckých tratích. Bratr Le Roi vyhrál dvě Gr.3 v Austrálii, Limatus po vytrvalém Law Society Listed dostihy na supervytrvaleckých tratích v Německu a ve Francii. V chovu byla úspěšná i bába Limaga, která dala také několik Listed vítězů včetně matky Gr.1 vítěze a výborného mílaře Laterala.

Kariéru plemeníka začal Limario nezvykle. Po neúspěšném startu v dubnu 2019 byl narychlo zařazen do chovu a stihl připustit tři klisny. Letos už se kariéře plemeníka oddal naplno a připustil 13 klisen. Mezi nimi byly vítězky jedničkových dostihů na Slovensku Mooreen, Diana Rosensturm, Literalia, Trixi a Fantazia Mia, velmi úspěšná steeplerka Delight My Firea na překážkách taktéž úspěšná Sisi Merble.

„Limario je velký narostlý kůň. Předávat by měl rychlost a ranost. Udělal na mě dojem svojí klidnou povahou, kterou by mohl předávat i dál. Je to vidět na třech hříbatech z prvního ročníku, která tu máme. Ve výběhu jsou temperamentní a živá, ale jinak s nimi není žádný problém,“ říká Radim Bodlák, u něhož na Starém Městě působí.

 

Limario – foto: Romana Nevěřilová – fotomarii.cz

(Ondřej Blahník)