Locomotive na trati směrem k derby
Řada ambiciózních tříletků se v neděli v Mostě nepředstavila pouze v Memoriálu Rudolfa Deyla, ale také v Ceně tříletých vytrvalců.
Z třinácti účastníků 2200 metrů dlouhého dostihu jich totiž hned jedenáct figuruje na přihláškách do Českého derby, přičemž sestavu doplňovala dvojice klisen, které směřují „aspoň“ do Oaks. Podobný dostih se konal při zahajovacím dnu v Mostě i v předchozích dvou letech. Předloni v něm zvítězil čtvrtý z Českého derby a vítěz St Legeru Ramssio, když mohutnou koncovkou přestihl ve Slovenském derby druhého Kristina. Také loni se na startu sešla slušná konkurence. Tehdy stylem start-cíl triumfoval Cote Jardin, který bral v derby sedmou dotaci a v St Legeru skončil druhý.
Letos navíc kvalitní konkurenci nahrávala covidová redukce termínové listiny, jimž padla za oběť i karlovarská dvojka na 2000 metrů pro tříleté. Připomeňme, že její historie čítá šest ročníků a v polovině z nich startoval vítěz Českého derby. Pohled na letošní český dostihový kalendář tedy prozrazoval, že pokud realizační týmy chtěly jít se svými derbysty od začátku sezóny cestou dlouhých dostihů a nechtěli jí zahajovat až v polovině května ve Frankenbergerově memoriálu, propozice je nasměrovaly právě do Mostu.
Nejlepší dojem tam zanechal LOCOMOTIVE. Svěřenec Grzegorze Wroblewského už loni ukázal vysoké kvality. Ve Varšavě totiž skončil čtvrtý v polském vrcholu pro dvouleté. Na vítěze ztrácel 4 a 1/2 délky, když ho porazili pouze první, druhý a pátý nejlépe hodnocený polský dvouletek. Sezónu pak zakončil přesvědčivým vítězstvím v chuchelské míli. V ní na něj na konci tabule umístění Rabbit Coulsty a Rabbit Power ztráceli zhruba 8 délek, přičemž i oni v neděli v Mostě ukázali, že chuchelský dostih byl kvalitně obsazen.
Cena tříletých vytrvalců byla zahájena v rychlém tempu, o což se postarali koně startující blíže vnitřní bariéry. Ve vnější stopě cválající Locomotive cválal v jejich blízkosti a 1200 metrů před cílem převzal vedení. Zbytek dostihu dokázal, že vlastní přiléhavé jméno, protože strojovým tempem postupně odpáral všechny soupeře. V cíli měl na nejlepšího z nich pohodlný náskok 7 délek a jeho akcie pro České derby výrazně stouply.
Podle původu vypadá spíše na středotraťaře. Matka i oba starší polosourozenci měli optimum kolem dvou kilometrů. Dodejme, že vysokou třídu ukázala ve Francii jak matka Lady Wood, když získala tamní handicap 43 kg, tak lepší z polovourozenců Hollywood, která zvláštní známku 41 kg. Otec French Fifteen byl mílařem, ale jeho nejúspěšnějším potomkem je Gr.1 vítěz na 2400 metrů French King.
Potenciál ukázal rovněž druhý Brilliant Star. Ten měl problémy se startovacími boxy, kterými nejprve proskočil bez svého jezdce. Naštěstí byl brzy chycen a znovu zaveden. Na vítěze sice ztrácel 7 délek, ale na rozdíl od něj teprve debutoval.
Progresu v dalším startu napovídá také kvalitní původ. Matka Bastille, jejímž je prvním potomkem, totiž v Miláně vyhrála mílové Listed. Navíc je polosestrou dvou úspěšných svěřenců Josefa Váni. Broughton na rovinách získal vysoký rating 92 liber a po přechodu do steeplechase vyhrál Gr.1 v Itálii, zatímco Buonarroti skončil třetí ve Velké jarní ceně a loni vyhrál Cenu Vltavy. Otcem za 70.000 euro zakoupeného Brilliant Stara je Sea The Stars, který letos připouští za 150.000 euro.
Z dvojice klisen trenérky Heleny Vocáskové zanechala lepší dojem třetí Famous Catini, která je zajímavým jménem minimálně směrem k Oaks. Navzdory sedmému místu nelze do budoucna odepisovat ani Kanadu, která ještě nebyla přelínalá. Naopak výrazným zklamáním byl debut za 120.000 euro zakoupeného Gotta. Ten začal aktivně a 1400 metrů před cílem cválal v první vlně, ovšem o 600 metrů dále už pole uzavíral. Cílem proběhl jako předposlední s výraznou ztrátou.
(Jaroslav Fabris)