Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Lodgian Whistle opět start-cíl, další jména do Velké

Lodgian Whistle opět start-cíl, další jména do Velké
Lodgian Whistle sledován Santa Klarou v Poctě mjr. Miloši Svobodovi - foto Jana Syručková

V sobotu se odběhla druhá kvalifikace na Velkou pardubickou, jejíž délka byla 5200 metrů a dotace rovný milión korun.

Analýza Ondřeje Blahníka

Jméno druhé pardubické kvalifikace Pohár Slavia pojišťovny – II. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Pocta Mjr. Miloši Svobodovi, je pro všechny lehce zapamatovatelné. Možná ještě víc než název největšího slovenského sprintu. Ale konec legrace, pojďme si říct, v čem byl tento dostih letos nový.

Byla to především délka dostihu. Již delší dobu se čtyři kvalifikace na Velkou pardubickou běhaly stereotypně na 5800 metrů. Tu pořadatelé letos pro tento dostih zkrátili na 5200 metrů a podle mě je to krok správným směrem. Není potřeba, aby všechny kvalifikace byly stejné. Sérii to může udělat zajímavější. Zkrátit by si zasloužila i ta poslední, protože řada trenérů již nechce takhle blízko Velké pardubické chodit s koňmi tak dlouhý dostih.

Je také dobré, že druhá kvalifikace má vyšší dotaci a je z ní takový vrchol první části sezóny, ale nevím, jestli je zrovna potřeba, aby se běhala o rovný milión. Na přilákání zahraniční konkurence to nestačí, tu musí pořadatelé aktivně domlouvat. Mezi koně směřují do Velké pardubické se tak rozdělí další peníze a ostatní jsou jejich chudými příbuznými, což platí třeba o účastnících Zlatého poháru, dostihu, který se kdysi běhal o 1.200.000 korun.

LODGIAN WHISTLE je podle mě přesně tím typem koně, kterému zkrácení dostihu pomohlo. Je to ofenzivní kůň, který před lety vyhrál stylem start-cíl jednu z kvalifikací, ale délka Velké pardubické už na něj byla dlouhá. Po vážném zranění se dokázal vrátit a letos je ve výborné formě. Stejným stylem opanoval Úvodní cross country Koroka a teď na rychlé dráze mu Ondřej Velek opět dopřál co potřebuje. Od startu do cíle nikoho nepustil.

 

Lodgian Whistle s Ondřejem Velkem – foto Jana Syručková

Sacamiro také miluje pevnější podklad, ale má v sobě i víc vytrvalosti, o čemž svědčí třetí místo z loňské Velké. Možná ho trochu zdržela menší chyba na dropu, kde skočil moc vysoko, nebo pád Playera na Hadím příkopu, ale přední skupina mu před vběhnutím na travnatý ovál utekla. V závěru se m však podařilo ztrátu zlikvidovat a doběhl druhý stejně jako loni, kdy také vstupoval do sezóny.

Santa Klara měla velmi dobrou rovinovou třídu, ve třech letech byla druhá ve Wielke Warszawské. Po přechodu do tréninku Josefa Váni mladšího běhala překážky v Itálii a ve Francii. Loni přešla do cross country a dařilo se jí. Krosy v Meranu jsou však oproti pardubickým víc technické a na můj vkus i moc velká divočina. Díky svému italskému majiteli dala dostihu aspoň trochu mezinárodní nádech. Pardubická dráha ji sedla. Zpočátku se držela vzadu, ale na travnaté dráze už začala dotírat na Lodgian Whistla. Nakonec se před ní dostal i Sacamiro, ale na seznámení s pardubickými reáliemi to byl výkon a stáj v ní má koně do Velké pardubické, zvlášť když se ve Francii zranil Brunch Royal.

Aeneas neměl loni dobrou sezónu, tu letošní však zahájil výhrou v Prvomájové steeplechase. Lysolabská dráha je jeho oblíbená, ale v Pardubicích před dvěma lety vyhrál Cenu Labe, takže bylo divné, že jeho kurz před startem vylezl na 15:1. V dostihu se držel za stájovým kolegou Lodgian Whistlem, v závěru však začal ztrácet.

Imphal tentokrát nic velkého nepředvedl. Před vběhnutím na travnatý ovál se zcela propadl a mjuesl se do dostihu vracet.

Talent obhajoval loňské prvenství, ale tehdy si diktoval tempo. Nyní se do přední skupiny posouval postupně a v závěru opět začal ztrácet. Jemu zkrácení distance navíc na rychlé dráze do karet nehrálo.

Kaiserwalzer vbíhal na trávu v dobré pozici, ale právě tam chyboval na překážce a začal ztrácet.

Dajuka se objevila na dráze po roční zdravotní pauze, v dostihu byla vzadu a ani v konci nezrychlovala. Nepodala výkon, na jaký jsme od ní byli zvyklí.

Baryton De Vaige měl u nás premiéru, ale nijak se neukázal. Možná je z Francie zvyklý na měkčí povrch.

Player nechala zadní nohy v hadím příkopu. Jeho stálého jezdce Marcela Nováka musel kvůli zranění vystřídat Ludovic Solignac.

Royal Gino se dostal pouze k Francouzskému skoku, na němž chyboval.

VÝSLEDEK

 

Pro Velkou pardubickou by mohl být důležitý výsledek Grand Cross de Lyon na 5200 metrů, kterou opanovala bělka Born To Be A Queen. Tu jsme mohli vidět v Pardubicích před dvěma lety, kdy spadla na poslední překážce Ceny Labe ve vedoucí pozici. Od té doby nenašla přemožitele a tohle bylo její sedmé vítězství v řadě. Podle sdělení Miroslava Hlahulka, našeho dopisovatele z Itálie, mohli by mít její majitelé zájem o start ve Velké pardubické. V dostihu startoval i Váňův Brunch Royal, který skončil čtvrtý, ale prý se zranil.

 

Podívejte se, jaké je být v sedle Born To Be A Queen v Grand Cross de Lyon. Od startu do cíle před sebe nikoho nepustila