Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Lombargini napoprvé zmáknul kvalifikaci (analýza)

Lombargini napoprvé zmáknul kvalifikaci (analýza)
Lombargini s Janem Odložilem vítězí v kvalifikační Ceně Chládek a Tinťera - foto Jana Syručková

Třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou opanoval Lombargini, pro něhož to byl teprve sezónní debut.

Cena firmy Chládek a Tintěra

III. kvalifikace na Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

(NL, steeplechase cross country, 5800 m, 200 000 Kč)

Během týdne několikrát pršelo, ale na stav pardubické dráhy to nebylo moc znát. Bylo naměřeno 3,3, což klidně odpovídalo. I z oranic se prášilo. Povrch ale byl v některých částech kluzký a došlo k několika pádům nebo podklouznutí. Ta se nevyhnula ani kvalifikačnímu dostihu na Velkou pardubickou v úseku před Velkým vodním příkopem. V předchozích dostizích ale měli koně problémy na jiných místech.

Na startu třetí kvalifikace nebylo moc velkých hvězd, i když Vandual byl loni třetí ve Velké pardubické a Lodgian Whiste obhajoval loňské prvenství. To neznamená, že úspěšní koně nemůžou zahýbat pořadím samotné Velké.

LOMBARGINI (10:1) se již od čtyř let patřil mezi talenty. V pěti letech byl blízko třetí v Ceně Jana Kašpara, před dvěma lety byl druhý v Ceně Labe za Lodgian Whitlem, ale ztrácel na něj 5 délek. Loni si poprvé vyzkoušel kvalifikaci, skončil třetí, ale na Ange Guardiana a Sottoventa víc ztrácel. Ve Ceně Labe však dokázal potrápit i Evžena, i když na něj si Jaroslav Myška stěžoval, že nebyl dostatečně soustředěný. Jak se ukázalo, nebyl to náhodný výkon. Přestože letos nastoupil poprvé, proměnil kvalifikační start v lehké vítězství.

Jan Odložil s ním zpočátku nikam nepospíchal, ale za Velkým anglickým skokem již byl mezi první čtveřicí, která odskočila ostatním. Ještě před posledním skokem převzal vedení a došel si pro jisté vítězství.

„Nadchnul mě. Na to, že běžel proti rozběhaným koním podal super výkon. Několikrát mě to tam nevyšlo, zavřeli mě koně, musel jsem ho vytáhnout bokem a on pořád šel,“ sděloval Jan Odložil po doběhu.

Trenér Stanislav Popelka, který je i jeho chovatelem doplnil: „Po Ceně Labe jsme ho nechali odpočinout, byl tam i menší zdravotní problém, proto bylo plánováno, že vyběhne až v srpnu. Je složitý na ježdění, musí mu sednout jezdec, tak snad to směřuje k tomu, aby že by ho jel ve Velké Honza Odložil.“

Direct Lagrange (18:1) začal běhat až v pěti letech ve Francii rovnou překážkové dostihy. Další rok začal na Slovensku, ale záhy přešel k Radkovi Holčákovi, pod jehož vedením skončil třetí v Ceně Vltavy. Loni se mu však nedařilo. Začal první kvalifikací, kde byl od začátku do konce vzadu. V té další chyboval na Velkém anglickém skoku a hned po tom na suchém příkopu a byl zadržen, v předzkoušce Ceny Labe ho vyvezl kůň bez jezdce. Ale ani v Bratislavě a pak v Ceně Labe nepodal nijak zvlášť dobrý výkon. Letos měl již startovat v Pardubicích koncem června, ale byl škrtnut z dvojkového krosu na 5200 metrů kvůli zranění jezdce a nedostatku těch náhradních. Proto to byla jeho sezónní premiéra.

Lukáš Matuský ho vedl v předních koních, za lesem se dokonce usadil za vedoucím Lodgian Whistlem a před Havlovým skokem převzal vedení. Při vbíhání do roviny však již bylo jasné, že přes něj jde Lombargini, druhé místo však uhájil. Ukázal tak konečně možnost, že by se se mohl uplatnit ve Velké pardubické.

Vandual (5,5:1) skončil loni blízko třetí ve Velké pardubické. Letos se v první kvalifikaci neukázal, ale i loni začal zvolna. Že půjde víc zostra signalizovala již účast Romaina Julliota v jeho sedle. Ten s ním dostih pojal poměrně ofenzivně, o první pozici sice přišel za Hadím příkopem, ale stále se držel poblíž. V rovině se snažil bojovat o druhé místo, ale zůstal třetí. Nárůstem formy však potvrdil, že se s ním i ve třinácti letech musí ve Velké počítat.

Lodgian Whistle (4:1) vyhrál před dvěma lety Cenu Labe a loni tuto kvalifikaci, která se tehdy odvíjela v dost pomalém tempu. Ve Velké pardubické pak stačil na sedmé místo. Letos změnil působiště a Josef Váňa ho začal posílat do Merana, kde byl hned na úvod druhý v Grande Steeple Chase Di Milano za Northely Windem. Další starty tam sice skončily pádem, šlo ale o cizí zavinění. Při letošní pardubické premiéře ho Josef Bartoš zpočátku vedl vzadu, ale postupně ho posouval dopředu a za Hadím příkopem s ním převzal vedení. V zatáčce před Velkou vodou to však bylo kluzké a on silně podklouzl. Sice se opět dokázal dostat do vedení, ale v závěru byl první ze čtveřice, který začal slábnout a skončil čtvrtý.

Imphal (7,5:1) se zpočátku držel mezi prvními, když ale za lesem začala nastupovat první čtveřice, začal ztrácet kontakt. Ze skupiny pronásledovatelů byl v cíli nejdříve.

Rui Faleiro (14:1) po absolvování prvních zahrádek špatně vytočil a ztratil dobrou pozici. Dostih pak absolvoval spíš vzadu, nastoupil za Velkým anglickým skokem a skupinu pronásledovatelů zavedl do roviny, kde ho porazil Imphal.

Mr Spex (7,5:1) začal ztrácet, když se dostih začal za lesem rozjíždět. Na Havlově skoku se však opět dostal do skupinky pronásledovatelů a v cíli mu patřilo sedmé místo.

Aeneas (7,5:1) se držel spíš v závětří, chyboval na Velkém anglickém skoku a propadl se na konec pole. Nedokázal výrazně přidat a došel s jen pro kvalifikaci. Byl to jeho první start na takhle dlouhé distanci.

Saint Joseph (11:1) hůř skočil Hadí příkop, chyboval na Velkém anglickém i Havlově skoku. Ztratil kontakt a za předposlední překážkou byl zadržen.

Kaiserwalzer (14:1) a Paris Eiffel (66:1) uklouzli ve stejném místě jako Lodgian Whistle a ztratili své jezdce, Beau Rochelais (33:1) nebyl celou dobu v dostihu a byl zadržen.

VÝSLEDEK

PŘENOS ČT

(Ondřej Blahník)