Maďarský vrchol s hvězdným obsazením. Opasana vyzvou Arcturus nebo Rammsio
Pandemie nového typu koronaviru sice zastavila dostihový provoz na českých drahách, ovšem v Maďarsku se v neděli odběhne vrchol sezóny.
Tím je Kincsem díj (Gd-1), tedy srovnávací dostih pro tříleté a starší koně na distanci 2400 metrů. Jeho celková dotace činí 14 miliónů forintů, což je v přepočtu více než milión korun. Není proto divu, že zvláště v situaci, kdy jsou rušeny dostihové dny u nás i na Slovensku, se na jeho startu sejde kvalitní mezinárodní konkurence.
Ve třináctičlenném poli zastupuje klasický ročník čtveřice koní. Z nich největší pozornost poutá Opasan (Koplík), jehož cílem měl být český St Leger, ale jeho odložení způsobilo změnu plánů. Svěřenec slovenského trenéra Jozefa Chodúra všechny letošní starty absolvoval v Česku a po dvou lehkých vítězstvích v derby trialech zásluhou silné koncovky ovládl i jubilejní České derby. Protože chodí zezadu, do karet mu nehraje skutečnost, že dráha v Kincsem Parku má o bezmála 200 metrů kratší cílovou rovinku než dráhy v Chuchli a Karlových Varech. Na jeho straně je naopak maďarská tabulka rozdílů hmotností. Ta se totiž vymyká evropským standardům, takže zatímco v Česku by měl Opasan proti starším koním výhodu 3 kg, v Maďarsku bude mít k dobru 4,5 kg.
Na startu bude také kvarteto českých koní. Arcturus (Palík) bude obhajovat druhé místo, když před rokem ho porazil pouze Nancho, který následně v Německu vyhrál Gr.1. Letošní sezónu zahájil svěřenec Františka Holčáka až v létě, ale že se nachází v dobré formě, dokázal před třemi týdny, kdy s přehledem ovládl Velkou cenu českého turfu.
Začátkem září ho ovšem v pomalu odběhnutém Zlatém poháru o 2 a ½ délky porazil Ramssio (Chaloupka). Pro svěřence Václava Luky se jednalo o první letošní start mimo Francii, kde aktuálně vlastní handicap 40 kg.
Tréninkový druh Ramssia Államfö (Filipová) je nejen maďarským odchovancem, ale rovněž má maďarské majitele. Do Budapešti proto cestuje pravidelně a loni tam ovládl St Leger. Špatný není ani jeho jediný letošní start, když ve vyrovnaném doběhu ztrácel jen dva krky na o 1,5 kg méně zatíženého Royal Gina, který patří ke špičce slovenských vytrvalců a u nás letos skončil třetí v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Každopádně v nabité sestavě mu zřejmě trocha třídy bude scházet.
Na nejlepší asi nebude stačit ani Imsexyandiknowit (Liška). Svěřenkyně Ludvíka Harise sice letos získala status black-type, ale stalo se tak i díky slabší konkurenci v italském Meranu, kde v Listed pro klisny skončila třetí. Poté zopakovala stejné umístění v dostihu pro klisny při EJC.
Slovenskou ekipu tvoří kromě Opasana také dvojice svěřenkyň Zuzany Kubovičové. Více třídy má Zoriana (Šmida), který v červenci vyhrála v Budapešti 1800 metrů dlouhý Millenniumi díj. Další dva chuchelské starty na delších distancích se jí ale tolik nepovedly. Třetí příčka ve Zlatém poháru za duem Ramssio – Arcturus byla slušná, ale při EJC skončila na měkké dráze mezi klisnami až šestá. Palmera (Laube) také k posledním dvěma startům zamířila do Chuchle. Ve Zlatém poháru i Velké ceně českého turfu obsadila shodně čtvrtou příčku.
Mezi domácí naděje patří překvapivý vítěz Maďarského derby Faust (Verner). Ještě lépe ale vypadá jeho vrstevník Arktisz (Línek), který po vítězství v maďarském derby trialu zamířil do Rakouského derby, v němž vybojoval druhé místo. Porazil ho přitom pouze majitel německého handicapu 91 kg Kellahen a na jeho štítě zůstala vítězka Oaks Zariyannka, která skončila pátá. Zmínku zasluhuje i loňská vítězka Maďarského derby Golden Sea (Georgiev), kterou ale Zoriana porazila v Millenniumi díj a Imsexyandiknowit v Meranu.
Aspoň krátkou zmínku si zaslouží také další dva srovnávací dostihy. Sprinterům je vyhrazena Tattersalls - Overdose díj (Gd-2), který se odběhne na rovné kilometrové dráze. Loňské vítězství bude obhajovat svěřenec Františka Holčáka Mr Right (Palík), pro něhož už může být „tisícovka“ příliš krátká, nicméně českou sprinterskou elitu s přehledem porazil v mostecké Svatováclavské ceně. Na překvapivé druhé místo z chuchelské jedničky se bude snažit navázat Lukova Aniela (Chaloupka).
Hned trojici svěřenců bude mít na startu domácí trenér Stanislav Georgiev. Vain Hope (Šmida) jako dvouletá excelovala v Bratislavě, kde ve třech startech neprohrála. Letos kraluje maďarským sprinterům a bude útočit na čtvrté vítězství v řadě. U těch předchozích jí ze sedla asistoval její trenér, který ale tentokrát povede rovněž tříletou Shammah. Tu čeká letošní i maďarská premiéra. Loni startovala osmkrát v Anglii, kde jednou zvítězila a dosáhla na slušný rating 80 liber.
Na distanci 1600 metrů se koná Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál díj (Gd-2), do něhož Václav Luka směřuje Rabbit Havanu (Chaloupka). Ta se letos zařadila mezi naší mílařskou špičku, což posledně potvrdila třetím místem ve Velké ceně Prahy, které vybojovala navzdory neoblíbené měkké dráze. Mezi jejími soupeři se nachází letošní vítězka slovenské Jarní ceny klisen Centa (Gönczi) nebo duo Cirfandli (Georgiev) – Dante’s Peak (Verner), kteří obsadili první dvě místa v mílovém dostihu o maďarském derby dnu.
(Jaroslav Fabris)