Magic Merlin dozrál ve vítěze St Legeru

Magic Merlin s Martinem Laubem vítězí v St Legeru, foto: Bohumil Křižan

Součástí zahajovacího dne chuchelského podzimu byl také poslední a nejdelší klasický dostih, tedy 78. PP Asset Management St Leger.

Analýza Jaroslava Fabrise

2800 metrů dlouhý St Leger býval odvetou za České Derby, nicméně už popáté v řadě na jeho startu vítěz nejslavnější klasiky chyběl. Každopádně poprvé od roku 2017 bylo startovní pole dvojciferné, když síly změřila dvanáctka tříletých hřebců a klisen. Favoritem dostihu byl Jardin Michelet, který po vítězství ve Velké jarní ceně a Slovenském derby útočil na „exfederální trojkorunu“, ale ta mu nakonec unikla.

MAGIC MERLIN (5:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) byl jako roček zakoupen za 36.000 euro v Baden-Badenu. Matka Marina Ellen sice sama mnoho neukázala, ale dala dvojici black-type koní. Oba sice podali nejlepší výkony na distancích do míle, ovšem Magic Merlin má delšího otce. Konkrétně Ulyssese, který nejlépe běhal na distancích kolem dvou kilometrů. Ulysses byl ve dvou letech v jediném startu šestý a rating přes 100 liber získal jako tříletý na konci července, takže byl pozdní. To platí i pro Magic Merlina. Svěřenec Luboše Urbánka ze stáje Lokotrans jako dvouletý vyběhl rovněž pouze jednou, od startu neakceptoval tempo soupeřů a doběh uzavřel.

Aktuální sezónu zahájil až ve druhé půlce května a na distanci 2200 metrů zvítězil přesto, že jeho akce byla stále dost „zelená“. Do Českého Derby se kvalifikoval třetím místem ve Velké červnové ceně, ale ve vrcholu sezóny neuspěl. Po startu z vnějšího boxu totiž na rozdíl od předchozích běhání nebyl zaparkován mezi soupeře, takže žokejovi vzal ruku a dostih v rychlém tempu odvodil. Výsledné poslední místo tedy o jeho možnostech nic neřeklo. Ve Slovenském derby se do jeho sedla vrátil Martin Laube, který volil defenzivní taktiku, a přestože proti němu hrála menší dráha, finišoval čtvrtý.

Další krok vzhůru pak učinil v St Legeru. Po horším startu se zařadil na konec pole, kde i díky poctivému tempu dokázal relaxovat. V lahovickém oblouku mu Martin Laube našel cestu vpřed, takže do cílové roviny už točil na úrovni Jardnin Micheleta. Od poloviny cílové roviny bylo zřejmé, že právě oni svedou souboj o vítězství. V té chvíli už měl Magic Merlin mírnou převahu a snahu svého soupeřů úspěšně odrážel, takže cílem procválal s náskokem 1 a ¼ délky. Z vítězného týmu se jednalo o speciální úspěch především pro Martina Laubeho, protože vyhrál už osmou klasiku, ale poprvé se mu to podařilo v Česku.

Jardin Michelet (2,4:1) sice třetí klasický triumf nepřidal, ale znovu dokázal své kvality. Neměl přitom úplně klidný průběh, když větší část dostihu nebyl schovaný a už na protilehlé rovině potřeboval podpořit. V cílové rovině pak bočil k vnější bariéře. Vytrvalosti by teoreticky měl mít dost, ovšem má za sebou dlouhou sezónu, když dvakrát vyhrál už v dubnu.

Carrera (17:1) se zařadila mezi špičku. Progres ale ukázala už v létě, kdy vyhrála handicapy čtvrté a třetí kategorie, v nichž zaujala mohutnou koncovkou. V St Legeru si špičku tolik utéct nenechala, přesto měla v cílové rovině dost sil, aby vybojovala třetí příčku. Jde přitom o domácí odchovankyni, která je prvním potomkem v Jarní ceně klisen i Oaks čtvrté Coffoly.

Garmona (17:1) rovněž úspěšně reprezentovala český chov, když je polosestrou loňského vítěze St Legeru Gaspariniho. V závěrečném oblouku sice s odstupem pole uzavírala, ale poté přišla s dobrou koncovkou. Ke zlepšení oproti Oaks jí pomohlo rychlejší tempo. Dodejme, že letošní St Leger byl jednoznačně doménou pozdních koní. Kvarteto nejlepších totiž ve dvou letech vyběhlo dohromady dvakrát, a to bez tabulového umístění.

Norton (12:1) byl chtivější a dostih odvodil. Po stěhování do Česka mu sice trvalo tři měsíce, než se dostal na dráhu, ale ukazuje se slibně. V Německu přitom nejlépe zaběhl na měkku, kterého se u nás zatím nedočkal.

Mes Ailes (20:1) se ukazoval kratší, takže se supervytrvaleckou distancí si poradil nad očekávání. Protože jeho jezdec převažoval o 0,85 kg, podal výkon téměř na úrovni Nortona.

Charpentier (8,5:1) se představil poprvé od změny trenéra. I ve čtvrté klasice sice získal dotaci, ale podal slabší výkon, když mateřská strana rodokmenu napovídá kratšímu optimu.