Magna Grecia opanoval 2000 Guineas, teď jsou na řadě klisny

Magna Grecia vyhrává 2000 Guineas 2019 - foto: Petra Mikesková

První klasický dostih v Británii zná svého vítěze, v neděli přicházejí na řadu klisny, které se utkají v 1000 Guineas.

V Qipco 2000 Guineas Stakes na 1600 metrů měl dva favority Aidan O’Brien. Vítěz Middle Park Stakes Ten Sovereign nastupoval do dostihu s nejnižším kurzem 3,25:1. Stačil ale jen na páté místo.

Úspěšný byl MAGNA GRECIA (6,5:1), který loni vybojoval Futurity Trophy v Doncasteru. Protože odskakoval z boxu číslo 17, Donnacha O’Brien ho nasměroval do skupiny tří koní jdoucích po bariéře. Přestože běžet takhle sólo bývá nevýhodou, nakonec to byli právě koně z této malé skupiny, kteří se prosadili. S přehledem vyhrál o 2 1/2 délky.

„John Magnier (majitel) říkal, že bude nejlepší na míli, a to také ukázal. Měl by jít Irish 2000 Guineas a pak do Ascotu,“ říká O’Brien o svém svěřenci, který je aktuálně vypsán jako horký favorit Irish 2000 Guineas v kurzu 1,6:1.

„U Ten Sovereigna jsme si nebyli jistí, zda dá míli. Jeho další starty by měly být ve sprintech.“

Nadšený Donnacha O’Brien v sedle Magna Grecia – foto: Petra Mikesková

Druhý skončil outsider King Of Change (67:1). Vyhrál jen menší dostih nováčků, ale je polobratrem Century Dream, která byla loni třetí v Queen Elizabeth II Stakes.

První z větší skupiny byl vítěz předzkoušky Craven Stakes Skardu (9:1), který o hlavu porazil Madhmoon (8:1).

VÝSLEDEK

2000 Guineas 2019

Qipco 1000 Guineas Stakes nemají výraznou favoritku. Největší je Qabala (4,5:1), která ve druhém životním startu vyhrála zdejší předzkoušku Nell Gwyn Stakes na 1400 metrů.

Mezi favoritky patří i další dcera amerického plemeníka Scat Daddy Skitter Scatter (7:1), která loni vyhrála poslední tři starty včetně Moyglare Stud Stakes v Curragh.

Cheveley Park Stakes v Newmarketu na 1200 metrů vyhrála Fairyland (10:1), mílové Fillie’s Mile Iridessa (6:1), při vstupu do sezóny byla ale na měkké dráze v Leopardstownu až třetí, když tehdy stylem start cíl vyhrála Lady Kaya (15:1), loni druhá za Skitter Scatter v Moyglare Stud Stakes.

Tam byla za nimi až desátá Just Wonderful (7:1), v dalším startu ale vyhrála v Newmarketu Gr.2 a v americkém Breeders‘ Cupu Fillies Turf skončila čtvrtá. Aidan O’Brien s ní má největší šanci získat double obou klasických dostihů.