Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Master Of Gold s hattrickem v „Gombě“

Master Of Gold (vpravo) si jde pro výhru v Gomba handicapu vedle Celine My Heart a vedoucí Benidiction - foto: Jana Syručková

Tradiční úvodní dostih sezóny Gomba handicap ve Velké Chuchli vyhrál již potřetí v řadě Master Of Gold.

Gomba handicap patří mezi naše nejstarší dostihy, když se běhá od roku 1924. Za tu dobu dokázali tento dostih třikrát vyhrát jen dva koně. Ve třicátých letech Letec, v šedesátých Blatec.

Dalším trojnásobným vítězem se stal nyní MASTER OF GOLD (3,8:1), který vyhrál minulé da ročníky, přestože není klasickým sprinterem. Kariéru odstartoval ve Francii, kde jako dvouletý z 9 startů vyhrál dva a za druhé vítězství získal rating 37,5 kg. Po sezóně byl prodán za 34.000 € a pod vedení Zdeno Koplíka byl čtvrtý ve Velké jarní.

Do tréninku Grzegorze Wroblewskiho přešel reprezentant stáje TVD v pěti letech. Po čtvrtém místě ve Velké květnové vyhrál do konce června dva dvojkové dostihy na 1800 metrů. V dalších letech patřil mezi špičku především na míli. Na ní loni absolvoval většinu startů. Druhý byl ve Velké květnové a Lázeňské míli, třetí v Tattersalls Mile při derby.

V jeho kariéře je patrné, že na podzim jde s formou dolů. To je dáno i tím, že Grzegorz Wroblewski má koně nachystané již z kraje sezóny. To je jedním z hlavních důvodů, proč jediným dostihem, který vyhrál v posledních dvou letech, je Gomba handicap na 1200 metrů, přestože jeho optimum leží o něco výš. Dalším je to, že díky podzimní slabší formě si trochu „seběhá“ handicap a na jaře opět nastoupí se známkou, kterou umí. Vítězství v „Gombě“ získal s ratingy 76,5; 77 a nyní 77,5 kg.

Grzegorz Wroblewski se před startem vyjádřil, že třetí vítězství v Gomba handicapu by bylo pro Master Of Golda významným úspěchem v jeho kariéře, a to se také stalo. Dobře načasovaným finišem si došel pro hattrick, když časem 1:09,64 na rychlé dráze překonal svůj rekord dostihu z minulého roku o sekundu. „Dvanáctka asi není úplně pro něj, ale forma tady hraje roli. Věděl jsem, že umí zabrat na posledních 100 metrech a v závěru jsem věřil, že dokáže vyhrát,“ sděloval po doběhu jeho jezdec Jaromír Šafář.

Master Of Gold s Jaromírem Šafářem vítězí potřetí v Gomba handicapu – foto: Jana Syručková

Celine My Heart (25:1) zatím dokázala bodovat jen na trojkové scéně. Loňský handicap na 1400 metrů v Chuchli ale vyhrála s váhou 66,5 kg. Tehdy to bylo ofenzivním stylem start-cíl, nyní zpočátku moc nestíhala. V závěru však silně zrychlovala a pod Jiřinou Andrésovou se s nejnižší váhou v poli 49 kg dokázal protáhnout na druhou příčku. Potvrdila, že stejně jako v minulých dvou sezónách, má hned na jaře dobrou formu.

Benidiction (6:1) patří k naší sprinterské špičce a i ona na tom bývá dobře již na začátku sezóny. Loni vyhrála v Mostě první start na 1400 metrů, což je pro ni asi nejlepší distance, na níž vyhrála i Cenu Jezdectví. V Chuchli to ale umí i na 1200 metrů. Tady se dostala do vedení 300 metrů před cílem a dlouho vypadalo, že přední příčku udrží. Sice nakonec těsně prohrála, ale nosila nejvyšší váhu v poli 58 kg.

Hello Hobby (15:1) vyhrál před dvěma lety Cenu TRM při derby, loni byly jeho výkony o něco horší, stále se však držel mezi špičkou. Gomba handicap šel již potřetí. Poprvé byl s ratingem 78 kg třetí, loni se 76 pátý, ale měl 2 kg přes váhu, a teď se 75,5 kg čtvrtý. Tím potvrdil svoji vyrovnanost a překvapivě byl z tria trenéra Luboše Urbánka nejlepší.

Facts And Figures (11:1) se na trati 1200 metrů představil podruhé v kariéře, když většinou běhal dostihy od 1400 metrů do míle. I tady však neopustil svůj styl a z boxu č.1 se ujal vedení. To mu vydrželo asi do 300 metrů před cílem, kdy ho postupně začali předbíhat soupeři a nakonec stačil na páté místo. Škoda, že nesl o 2 kg víc než měl.

Berouyine (4,7:1) byla loni druhá v Ceně TMM a třetí ve Svatováclavské ceně a první start v sezóně vyhrála. Díky tomu byla druhou favoritkou dostihu, když nosila přiměřenou váhu. V závěru se sice snažila útočit, ale stačila jen na šestou příčku, což je trochu zklamání.

Mayda (15:1) byl jako jedna z mála koní na startu specialistkou na 1200 metrů. V koncovce ale již neměla co nabídnout. V dostihu „převažovala“ o 1,5 kg, což je v handicapu vždy nevýhoda.

Ultimate Fight (8:1) předloni vyhrál EJC Million, loni však na své výkony nenavázal. To platilo i v Gomba handicapu, kde skončil předposlední. Letos do něj nastupoval s ratingem o 8 kg nižším, aby ukázal, jak na tom letos bude. Bohužel jeho jezdci Petru Foretovi vypadla při staru noha ze třmene a celý dostih absolvoval bez nich. Sedlo sice opustil až po proběhnutí cílem, ale zlomil si klíční kost.

VÝSLEDEK

Pro trenéra Zdena Koplíka to nebyla jediná špatná událost dne. Kvůli špatnému datumu v očkovacím průkazu nepustili pořadatelé Subway Dancera na start Prix d’Harcourt (Gr.2).