Maverana před sebe dotírající favority nepustila (analýza)
V neděli se v Mostě odběhla hned trojice dostihů nejvyšších kategorií, když jedním z nich byla 23. Velká letní cena Ústeckého kraje.
Ve 2000 metrů dlouhém dostihu se největší pozornost soustředila na dvojici koní, kteří už spolu letos svedli souboj o vítězství v mostecké jedničce. Konkrétně v červnovém Memoriálu Vlastimila Smolíka sahal po vítězství Darkolva, ale v závěrečných metrech se před něj o půl délky dostal Portorikos. Jejich tehdejší poměr sil sice zůstal zachován, ovšem spojit se museli s druhým a třetím místem.
MAVERANA (10:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) totiž na prvním místě vydržela od startu až do cíle. Svěřenkyně Miroslava Nieslanika už loni patřila do širší špičky ročníky, když skončila čtvrtá v Ceně Masise a pátá v Ceně zimní královny, ovšem v obou dostizích na nejlepší ztrácela výrazněji. Do aktuální sezóny sice vstoupila vítězně, ale mezi nezvítězivšími měla mít papírově výraznější převahu. S mosteckou dráhou se poté seznámila předposledním místem v Jarní ceně klisen.
Že umí více, naznačila začátkem července v karlovarské Letní ceně klisen. V ní totiž nestačila pouze na letos neporaženou Tularku, zatímco porazila několik kvalitních starších soupeřek, když na třetím a čtvrtém místě skončily loni v jedničkách vítězné Palmera a Saša. V Oaks na tuto formu nenavázala, když se už na protilehlé rovině propadla ze třetího místa na chvost pole a obsadila vzdálené předposlední místo. Skutečnost, že už před polovinou dostihu nebyla schopná akceptovat tempo soupeřek, každopádně napovídala, že chyba byla jinde než v nedostatku třídy.
V neděli se po startu ujala vedení. Příliš klidu jí sice nedopřál Silver Trigger a výrazněji jí začal Jan Verner vyjíždět už 800 metrů před cílem, přesto měla v závěru dost sil, aby odolala náporu zvenčí finišujícího Darkolvy a především u bariéry útočícího Portorika. K tomu jí pomohla i příznivá váha. Nutno ovšem dodat, že oproti zmíněné dvojici sice nosila o 6,5 kg méně, ale 3,5 kg tvořila tabulkou rozdílů hmotností daná výhoda pro tříleté a dalších 1,5 kg úleva pro klisny. Distance 2000 metrů jí sedí ideálně, když je dcerou vítězky právě 2000 metrů dlouhého slovenského Oaks Mavery. Na její straně byla rovněž stájová forma, protože tréninkoví kolegové Manoamano a Lexceed obsadili o hodinu později medailové příčky ve Svatováclavské ceně.
Portorikos (4,2:1) šel na start v roli obhájce vítězství, ale stejně jako v roce 2017 skončil druhý. Každopádně odčinil výpadek z Ceny města Karlovy Vary.
Darkolva (2,4:1) je pro změnu předloňským vítězem dostihu. Jeho finiš neměl potřebnou razanci, když by mu více sedla o pár set metrů delší distance. Každopádně přihlášky na za čtyři týdny konaný chuchelský dvouden napovídají, že by měl stejně jako Portorikos zamířit do 1800 metrů dlouhého EJC Middle, protože do 2400 metrů dlouhé Velké ceny českého turfu hlášený není.
Bob Heart (5:1) poprvé zamířil výše než do trojky a obstál se ctí. Přeci jen předchozí suverénní vítězství získal na menší dráze v Lysé nad Labem, zatímco v červnu v Mostě nesplnil roli desetinového favorita trojkového handicapu.
Kenshibu (20:1) navázal na zlepšení z Velké červnové ceny, v níž sice skončil předposlední, ale jen 9 a ¼ délky od vítěze. Progres mu zajistil místo na startovní listině Českého derby, v němž se představí po pouhé týdenní pauze.
O`Ffensive (7,5:1) bývá pravidelně pomalejší z boxů, ale tentokrát nabrala ještě výraznější manko, než v minulých startech. V teprve druhém letošním startu zřejmě i proto neukázala svou koncovku.
Silver Trigger (25:1) to ve vyšších kategoriích zkouší pravidelně, ale bez úspěchu. Počínal si aktivněji než před týdnem ve Varech, ale v závěru vyklidil pozice.
Landmark (13:1) zkrátil kontakt ze soupeři už při točení do závěrečného oblouku a cílem procválal s výraznou ztrátou. Jeho předchozí dvě běhání z menších francouzských drah prozrazovala, že v jedničce by stačit neměl. Koneckonců před měsícem byl zakoupen za 3.000 euro.
(Jaroslav Fabris)