Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Maxmilián udržel neporazitelnost ve velkém stylu

Maxmilián udržel neporazitelnost ve velkém stylu
Maxmilián s Jiřím Chaloupkou vítězí v Pražském zimním favoritovi, foto: Jana Syručková

Vrcholem závěrečného dostihového dne ve Velké Chuchli byl 7. Pražský zimní favorit PP Asset Management.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Jak už název dostihu napovídá, Pražský zimní favorit je určený dvouletým koním, a protože se koná na distanci 1800 metrů, často do něj míří potenciální účastníci delších klasických dostihů. Na listině vítězů najdeme dva pozdější klasické vítěze. Konkrétně v prvním ročníku uspěl vítěz Rakouského derby Black Canyon, zatímco předloni úspěšný Zamico v následujícím roce ukázal, že v dostihu se může objevit i kůň pro mílovou Velkou jarní cenu.

Každopádně zatímco v předchozích šesti ročnících bylo na startu vždy minimálně devět koní, letos se jich utkalo pouze pět od třech různých trenérů. Celkový počet v Česku startujících dvouletých koní přitom výrazně nekolísá, když od roku 2016, kdy se konal první ročník Pražského zimního favorita, se pohybuje kolem stovky. Více je znatelný pokles celkového počtu startů dvouletých koní na českých drahách. To je zřejmě způsobeno kombinací dvou faktorů, tedy menší exponovaností dvouletých koní a jejich častějšími starty v zahraničí.

MAXMILIÁN (6:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) každopádně oba starty absolvoval na chuchelské dráze. Premiéru si měl odbýt už koncem září, ovšem pro zranění jezdce před startovacími boxy nakonec neběhal. O měsíc později už ho vedl Jiří Chaloupky, který se sice Maxmiliána hned po odskoku snažil rozjet, přesto zahájil dostih v zadní části pole, což u svěřenců Allana Petrlíka nebývá zvykem. Ještě na distanci byl sedmý, ale poté rozběhl silnou koncovku a jistě zvítězil.

Jednalo se nicméně o dostih pro české odchovance, takže i když ho v sobotu čekalo nepočetné pole, kvalita soupeřů přeci jen byla vyšší. Po startu byl znovu pomaleji na nohách a pole uzavíral se ztrátou zhruba 5 délek. Už před obloukem ale bylo celé pole kompaktní a krátce po jeho vytočení bylo zřejmé, že Maxmilián má nejvíce sil. Nakonec nejlepšímu ze soupeřů nadělil 7 délek. Napodobil tak triumf už zmíněného Zamica, který je rovněž vlastním odchovancem stáje Rabbit Trhový Štěpánov.

Na rozdíl od něj má ale předpoklady k úspěchům na delších distancích. Jeho otcem je totiž aktuálně zřejmě nejúspěšnější český plemeník Eagle Top, jehož potomci podobně jako on většinou míří na vytrvalecké distance. Matka Rabbit Motivator zvítězila v Ceně zimní královny a na pomyslné stupně vítězů se vešla v Jarní ceně klisen i Oaks, takže zvládala širší distanční rozpětí. Její první tři potomci mnoho neukázali, ale byli po slabších plemenících.

Zabyak (1,3:1) byl po suverénním triumfu z Mostu horkým favoritem. V průběhu dostihu cválal blízko vedoucího Dancing Ligta, který ho trochu vyvedl z rytmu při točení do cílové roviny, když u první chuchelské cesty uskočil k vnějšímu okraji dráhy. Na vítěze každopádně neměl nárok. Koneckonců i souboj o druhé místo pro sebe rozhodl až v závěru. Nemusela mu sednout kombinace měkčí dráhy a delší distance, protože jeho otec Dabirsim je především zdrojem ranosti a rychlosti.

Rabbit Idaho (8,5:1) a Dancing Light (10:1) na druhou příčku mnoho neztráceli, přičemž jejich původy napovídají, že v příštím roce by měli na delších distancích ukázat ještě více.

VÝSLEDEK